Logo SP nr 3

60-lecie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego

w Koźminie Wielkopolskim 1956/1957 - 2016/2017
JUBILEUSZ 60-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3

IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W KOŹMINIE WIELKOPOLSKIM

Czerwiec 2017 to miesiąc, który zakończył roczne obchody sześćdziesięciolecia naszej szkoły. Na tej ważnej uroczystości dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, wszyscy uczniowie spotkali się z zaproszonymi gośćmi. Świętowali wraz z nami: przedstawiciele parafii, władze samorządowe i oświatowe, byli pracownicy, przedstawiciele Rady Rodziców, przyjaciele szkoły, dyrektorzy i pracownicy szkół i placówek oświatowych z terenu naszego miasta, gminy i powiatu.

Ten ważny dzień rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą, celebrowaną przez księdza prałata Marka Spychałę, którego życzliwością cieszymy się od zawsze. Wtedy również mieliśmy okazję podziękować księdzu za lata wsparcia. Następnie wszyscy udaliśmy się pod obelisk naszego patrona Kornela Makuszyńskiego. Tam w imieniu nas wszystkich dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek wraz z przedstawicielami Rady Rodziców złożyła wiązankę kwiatów. Była to bardzo uroczysta i poważna chwila. Wtedy poczuliśmy wyraźnie obecność wielkiego pisarza. Miał on wyjątkowo pogodne spojrzenie na świat i zdawał się mówić z właściwym sobie poczuciem humoru: "Uśmiechnijcie się, bowiem stracony jest każdy dzień bez uśmiechu." W takich właśnie nastrojach udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce dalsza część naszej uroczystości.

"Poloneza czas zacząć" – tak radośnie powitała wszystkich gości, którzy zechcieli spędzić z nami ten dzień, zastępca dyrektora szkoły Iwona Domańska, a uczniowie klas szóstych wprowadzili nas w podniosły nastrój tym polskim, tradycyjnym tańcem. Zostali oni przygotowani przez nauczyciela wychowania fizycznego Łukasza Mikołajczyka.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek, która w swoim wystąpieniu podkreśliła: "Dzisiejsza uroczystość przypomina jednak, że w naszej szkole najważniejszy zawsze był i jest uczeń, a jej duszą – nauczyciel, który inicjuje i wspiera rozwój swych podopiecznych jak na Szkołę Odkrywców Talentów przystało. Praca z uczniami mobilizuje, motywuje i zobowiązuje. Obecni uczniowie szkoły i jej absolwenci niejednokrotnie napawali dumą i są najpiękniejszym prezentem, jaki otrzymujemy".

Mogliśmy również zobaczyć prezentacje dorobku szkoły z ostatnich sześćdziesięciu lat. Zdjęcia i komentarz były niezwykle ciekawe dla wszystkich. Nasze dzieci miały okazję zobaczyć szkołę w innej odsłonie, zobaczyć tych, którzy przed nami tworzyli jej dorobek i historię. Dla wielu naszych gości miała ona również znaczenie sentymentalne, rozpoznawali się na zdjęciach, przypominali zdarzenia, które tworzyli i byli świadkami. I znowu odezwał się Kornel Makuszyński "Piękno jest wieczne, piękno umrzeć nie może i po nas zostanie to tylko na wieczne czasy, co duch pięknego, a myśl nasza wspaniałego dokona."

60 lat to okazja nie tylko do wspomnień, ale i podziękowań. Pamiątkowe statuetki z rąk dyrektor szkoły otrzymali ci, którzy mieli szczególny wkład w funkcjonowanie naszej szkoły, w budowaniu jej wizerunku, historii oraz ci, od których nieustannie otrzymujemy wsparcie i ogrom życzliwości.

Teraz przyszedł czas na przemówienia naszych gości i życzenia. Głos zabrał m.in. burmistrz Maciej Bratborski, byli dyrektorzy naszej szkoły, Stefania Ignasiak, Jarosław Kaźmierczak, przedstawiciel kuratorium wizytator Irena Dobra, prezes Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego Andrzej Joachimiak, dyrektorzy szkół, sponsorzy. Ze sceny padały ciepłe słowa uznania i wdzięczności dla dawnych pracowników szkoły jak i obecnie w niej pracujących. Życzenia dalszych sukcesów i niegasnącego zapału. Warto powtórzyć za naszymi gośćmi: "Trójka zawsze była i jest najlepsza" oraz "Tak trzymać".

Na zakończenie uczniowie klasy pierwszej i drugiej pod czujnym okiem nauczycieli Beaty Minty oraz Danuty Wawrzyniak przenieśli nas w świat bajkowej szkoły. Przepiękne dekoracje, śpiew wywołały uśmiech na twarzach wszystkich obecnych.

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości goście zwiedzali naszą nowocześnie wyposażoną szkołę. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy wystawę "Spacerkiem przez 60 lat", można było zobaczyć stare kroniki – skarbnice wiedzy, zasiąść w starej ławce przy elementarzu Falskiego. Szkoła rozbrzmiewała śmiechem oraz radosnymi okrzykami, a w tym czasie nasi uczniowie zajadali się mufinkami.

 • Kapsuła czasu

  Czy nie macie czasem ochoty przenieść się w czasie? Zobaczyć naszą szkołę 60 albo 100 lat temu? Byłaby to niezapomniana przygoda!

  Niestety, zostanie to tylko w sferze marzeń. Jedynie co możemy zrobić, to tylko zostawić coś dla tych, którzy przyjdą tutaj po nas, którzy kiedyś będą być może organizować uroczystość 100 – lecia szkoły…

  To właśnie dla nich zasadziliśmy drzewo na naszym boisku szkolnym, a pod nim zakopaliśmy tajemniczą skrzynię, którą nazwaliśmy "kapsułą czasu". Każda klasa przygotowała jakąś pamiątkę. W niezniszczalnym pudełku umieściliśmy zdjęcia z podpisami, niezwykły list w butelce, informacje o bajkach i filmach, które właśnie oglądamy, gadżety, które są obecnie modne, nośniki informacji, patyczki, które pomagają nam w pracy na lekcjach, przybory do pisania i wiele innych ciekawych przedmiotów. Mamy nadzieję, że kiedyś nasza kapsuła zostanie odnaleziona, wzbudzi wiele zainteresowania i ktoś kiedyś pomyśli o nas ciepło.

  RSU


 • Fotogaleria z uroczystości:

 • Gratulacje złożyli nam:
 • "Zabawy z sześćdziesięciolatką"

  "Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina"

  Rok 2016 jest Rokiem Jubileuszowym 60-lecia szkoły. Nasza szkoła ma już tyle lat? Czy naprawdę?

  1956 rok - powstaje Szkoła Podstawowa Nr 3 w zabytkowym budynku, który został wzniesiony w 1906 roku przez ówczesne władze pruskie.

  1976 rok - Szkoła Podstawowa Nr 3 została przemianowana na Zbiorczą Szkołę Gminną.

  1985 rok - powrócono do nazwy - Szkoła Podstawowa Nr 3.

  05.09.2003 rok - nadano szkole imię Kornela Makuszyńskiego.

  60 lat szkoły to okazja do świętowania i zabawy. Ten wyjątkowo chlubny jubileusz uczciliśmy w sposób szczególny 9 grudnia 2016 roku, kolejną imprezą wpisującą się w rok jubileuszowy. Całą społeczność uczniowską przywitała na sali gimnastycznej Pani Wicedyrektor Iwona Domańska. Ogłosiła, że mottem tego dnia będą słowa z książki "Awantura o Basię" - "Radość, radość niech wszędzie będzie radość ..." i życzyła dzieciom wielu radosnych chwil wypełnionych zabawą i aby każdy dzień spędzony w naszej szkole był pełen uśmiechu. Na dzieci czekało wiele atrakcji zorganizowanych przez Radę Rodziców, Dyrekcję i nauczycieli szkoły. Jedną z niespodzianek był seans filmowy w kinie. Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I - III uśmiały się po pachy na filmie "Gnomeo i Julia", natomiast kl. IV - VI bawiły się oglądając film "Magiczne zaczarowane drzewo". Rozbawione i w wspaniałych nastrojach dzieci wróciły do szkoły, gdzie czekała na nich kolejna porcja atrakcji. Moc szaleństwa, zabawy i radości zapewnił nam swoim programem animacyjno - edukacyjnym zespół "MOZAIKI". Nietuzinkowe stroje i rekwizyty, wesołe konkurencje oraz śmieszne interakcje, autorskie układy taneczne dostarczyły uczniom niesamowitych wrażeń. Takie urodziny naszej "Trójki" stały się dla całej społeczności szkolnej niezwykłym przeżyciem i pozostaną na długo w pamięci dzieci.
 • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

  Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Ogromne przeżycie stanowi dla maluchów pierwsza szkolna uroczystość – ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW. W tym roku ma ono tym większe znaczenie, że jest to rok jubileuszu naszej szkoły.

  21 października, w piątkowe przedpołudnie, w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie – ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku szkolnym składało je 21 uczniów klasy I a. Do tego uroczystego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. Zanim dzieci zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i deklamacji. Ich występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i tradycyjne pasowanie na ucznia przez wicedyrektora szkoły panią Iwonę Domańską. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcie i słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy rodzicom.
 • Dzień Edukacji Narodowej

  W szczególnie ważnym dla wszystkich dniu, w odświętnych strojach wszyscy zebrali się w szkolnej sali gimnastycznej. Zebranych powitała uczennica piątej klasy Agata Stanisławska. A znaleźli się wśród nich nie tylko dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie, ale także emerytowani nauczyciele, burmistrz naszego miasta, pan Maciej Bratborski, przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców oraz pracownicy administracji i obsługi. Poproszona o głos Pani dyrektor, wręczyła nagrody zasłużonym nauczycielom, a także złożyła życzenia dalszej pomyślnej pracy zarówno uczniom jak i nauczycielom. Kilka słów również przekazali zebranym Burmistrz oraz przedstawicielka szkolnej Rady Rodziców.

  W drugiej części apelu, uczniowie ze szkolnej grupy teatralnej pod przewodnictwem pani Katarzyny Mikołajczak zaprezentowali w humorystyczny sposób inscenizację, o tym jak powstał zawód nauczyciela. Po zakończeniu zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

  Każdy uczestnik uroczystości wychodził z sali gimnastycznej pełen uśmiechu.
 • ŚWIĘTO PATRONA
 • XIII Festyn Rodzinny i Stanisławki

  19 czerwca 2016 r. w ramach obchodów 60-lecia naszej szkoły odbył się XIII Festyn Rodzinny i Stanisławki Na gości czekało dużo wrażeń. Uczniowie, ich rodziny, przyjaciele mogli wspólnie uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu dzięki ogromnemu zaangażowaniu energicznych i nie stroniących od wysiłku rodziców uczniów naszej szkoły. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji. Dzięki sponsorom była również możliwa loteria fantowa. Do osób, które zakupiły losy trafiło wiele ciekawych nagród. Nagrodą główną był rower.

  Zadowolone twarze uczestników oznaczały, że festyn spełnił swoje zadanie – zintegrował społeczność szkolną, połączył pokolenia, a przede wszystkim pozwolił beztrosko, miło spędzić wolny czas. Wyczuwało się cudowną, przyjacielską atmosferę, radosny nastrój – świadczy to o wzajemnym zrozumieniu i współpracy wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację festynu.

  Pozostaje westchnąć - DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!!
 • IV RODZINNY RAJD ROWEROWY

  25 maja 2016 r. uczniowie koźmińskiej Trójki wraz z rodzicami i dziadkami wzięli udział w IV Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Impreza cieszyła się dużą popularnością. Wzięło w niej udział około 120 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja, która prowadziła rajd.

  Uczestnicy rajdu mogli spróbować pysznych kiełbasek oraz drożdżówek. Organizatorzy przygotowali konkursy oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Największym powodzeniem cieszyła się gra "Molkky", którą ufundował pan M. Bratborski Burmistrz MiG Koźmin Wlkp.

  Rajd był okazją do integracji uczniów i rodziców. Propagował zdrowy styl życia i przyczynił się do aktywnego wypoczynku.

  Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Komendantowi koźmińskiej policji i jego pracownikom, Radzie Rodziców, panom Jackowi Gawrońskiemu i Sławomirowi Mincie.

  Organizatorzy rajdu:
  Beata Adamiak, Alicja Gawrońska, Beata Minta,
  Łukasz Mikołajczyk i Leszek Zmyślony
 • III Turniej Tańca Nowoczesnego

  Z okazji 60-lecia naszej szkoły 28 kwietnia odbył się III Turniej Tańca Nowoczesnego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, pana Macieja Bratborskiego. Celem turnieju było wyłonienie najlepszych tancerzy oraz popularyzacja tańca nowoczesnego jako formy aktywnego wypoczynku.

  Zebranych na sali gimnastycznej uczniów szkół podstawowych, ich opiekunów oraz rodziców powitała pani dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek. Funkcję akustyka pełnił pan Roman Dubisz oraz Leszek Zmyślony. Po obradach postanowiono wyróżnić następujących uczestników:

  - kategoria I – uczniowie klas I – III

  • Zuzanna Walczak - Stara Obra,
  • Maria Purczyńska - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Urszula Gościniak - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Weronika Styburska - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Zespół taneczny - SP Mokronos,

  - kategoria II – uczniowie klas IV – VI

  • Paulina Stempniak - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Zofia Stempniak - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Agata Stanisławska - SP nr 3 Koźmin Wlkp.

  Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe medale. Nagrody ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. pan Maciej Bratborski. Organizatorzy turnieju dziękują również Radzie Rodziców za wsparcie finansowe. Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w turnieju.