Od roku szkolnego 2017/2018 uruchomiony został nowy "Program dla szkół" w miejsce dotychczas
realizowanych programów "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole". W programie mogą
uczestniczyć dzieci uczęszczające do klas I – V.
Program "Znajdź Właściwe Rozwiązanie" to program edukacji antytytoniowej skierowany dla uczniów klas szóstych. Głównym celem jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.
Cele szczegółowe programu:
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w rządowym programie "Bezpieczna
i przyjazna szkoła". Głównym celem tego programu jest zwiększenie skuteczności działań
wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa
Realizując projekt chcemy podjąć działania na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli. Pragniemy promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną.
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. wzięła udział w II edycji
Konkursu Grantowego
O dofinansowanie w programie "mPotęga" ubiegały się m.in.: szkoły podstawowe, gimnazja, licea
oraz stowarzyszenia
Granty zostały przyznane w dwóch kategoriach: dla projektów wspierających edukację
dzieci w klasach 4-6 szkół podstawowych oraz uczniów z gimnazjów, liceów i techników.
Na realizację swoich pomysłów zwycięzcy konkursów otrzymali od 2 do 5 tys. złotych
(w przypadku szkół podstawowych) lub od 5 do 8 tys. złotych (w przypadku gimnazjów,
liceów
O projekcie "Matematyka dla wszystkich"
Zostaną przeprowadzone zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas IV – VI i ich rodziców.
Uczniowie pogłębią i utrwalą wiedzę matematyczną, rozwiną swoje uzdolnienia
i zainteresowania matematyką, wyzwolą twórczą aktywność za pomocą narzędzi TIK, dostrzegą
użyteczność i obecność matematyki w życiu codziennym. Rodzice zostaną zapoznani jak poprzez
gry i zabawy doskonalić u swoich dzieci pojęcia matematyczne.
W ramach projektu odbędą się warsztaty matematyczne - "Matematyczne origami"
i "Wykorzystanie tablicy interaktywnej
O organizatorze programu mPotęga - www.fundacjambank.pl
Fundacja mBanku (mFundacja) od roku realizuje nową strategię „m jak matematyka”, która zakłada wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji matematycznej w Polsce. Organizacja promuje i dofinansowuje inicjatywy służące rozwijaniu myślenia matematycznego i kształtowaniu umiejętności stosowania matematyki w różnych dziedzinach codziennego życia, również nauki. Fundacja realizuje strategię poprzez dotacje, programy grantowe i stypendialne skierowane do środowisk zajmujących się matematyką: nauczycieli, społeczników oraz rodziców zaangażowanych w efektywne kształcenie swoich dzieci. Skupienie uwagi na problemie kształcenia matematyki to nowa i innowacyjna koncepcja działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
O Fundacji Dobra Sieć – www.dobrasiec.org
Fundacja Dobra Sieć została założona w maju 2009 r. przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, jedną z najbardziej doświadczonych organizacji pozarządowych w Polsce. Od samego początku prowadzi dwa programy: Moje StypendiumWięcej informacji o programie mPotęga na www.mpotega.pl.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu już od wielu lat wdraża program edukacyjny kierowany do dzieci mających rozpocząć naukę w szkole oraz ich rodziców. Program opracowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Poznaniu adresowany jest do szkół i przedszkoli. Rozpoczęcie nauki w szkole to przełomowy moment w życiu dziecka, a także jego rodziny. Kolejne lata nauki są okresem bardzo ważnym nie tylko z powodu zdobywanej przez dziecko wiedzy, ale także czasem istotnym dla jego zdrowia. W wieku szkolnym może rozwinąć się szereg problemów zdrowotnych, takich jak wady postawy, zaburzenia wzroku czy otyłość. W tym wieku kształtuje się wiele nawyków, utrwalają się zachowania, które będą umacniać zdrowie lub jemu szkodzić. Głównym celem programu jest ukształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych wśród rodziców i uczniów.
Cele szczegółowe to:
Program ten skierowany jest do dzieci w wieku pięciu i sześciu lat ich rodziców oraz opiekunów. Głównym celem programu jest:
Założeniem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego, oraz wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
Cele szczegółowe programu:
Realizacja programu gwarantuje wszechstronne podejście do profilaktyki antytytoniowej. Ma wpływ nie tylko na dziecko, ale także otoczenie, czyli osoby z którymi spędza najwięcej czasu i które na tym etapie życia są dla niego autorytetem.
Adresatami programu są uczniowie klas I - III szkół podstawowych oraz ich rodzice i opiekunowie. Do zadań programu należą: zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.
Głównym celem programu jest zachęcanie do abstynencji tytoniowej oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności skutecznego radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Cele szczegółowe:
Warsztaty dla dzieci obejmują następujące tematy:
W zajęciach wykorzystuje się różnorodne metody aktywizujące, dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci: "burzę mózgów", krzyżówki, układanki, "narysuj i napisz", dramę, pracę w grupach i ćwiczenia oddechowe.
Trzymaj Formę! to inicjatywa o dwukierunkowym podejściu, promująca wśród uczniów szkół podstawowych zbilansowane odżywianie w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną.
Konsekwencją realizacji programu ma być poprawa stanu zdrowia młodych ludzi poprzez świadome wybieranie zdrowej żywności, stosowanie zasad zbilansowanej diety i wzrost aktywności fizycznej.
Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie internetowej www.trzymajforme.pl
W roku szkolnym 2015/2016 klasy pierwsze naszej szkoły uczestniczą w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka", który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów. Uczy jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Program przygotowany jest przez firmę Maspex - właściciela marki Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Nauczycielami.
W ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka przygotowano praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, które warto przekazać każdemu Pierwszoklasiście.
Zapraszamy na stronę internetową programu akademiapuchatka.pl/