Szkoła, zawód, praca
Twoja droga do sukcesu
Drodzy Uczniowie!
Zapewne macie wyobrażenia dotyczące Waszej przyszłości, nadzieję na to, że zostaniecie …
Macie prawo do marzeń, ale przede wszystkim prawo do dokonywania wyborów …
Drodzy Rodzice!
Wspierajcie swoje dzieci w wytyczaniu i realizacji planów zawodowych, pozwólcie dzieciom być przede wszystkim Sobą.
JEDNYM Z NAJBARDZIEJ DECYDUJĄCYCH I INTENSYWNYCH ETAPÓW ŻYCIA CZŁOWIEKA JEST CZAS EDUKACJI W SZKOLE PODSTAWOWEJ. TO WŁAŚNIE TUTAJ BĘDZIECIE PODEJMOWAĆ DECYZJE ODNOŚNIE DALSZYCH PLANÓW EDUKACYJNYCH. KIM CHCIELIBYŚCIE BYĆ, CO ROBIĆ W ŻYCIU? TRUDNO WYOBRAZIĆ SOBIE TĘ DOŚĆ ODLEGŁĄ PERSPEKTYWĘ, KTÓRA JEST NIEUCHRONNA, ALE WARTO JUŻ TERAZ WIEDZIEĆ GDZIE MOŻECIE UZYSKAĆ POMOC I INFORMACJE KTÓRE WAS INTERESUJĄ.
Doradca zawodowy
Agnieszka Konieczna
Długofalowe i wieloetapowe działania wychowawcze, towarzyszące jednostce w trakcie jej rozwoju zawodowego. Obejmuje ono udzielanie pomocy uczniom i dorosłym w planowaniu, tworzeniu i rozwoju kariery zawodowej, przynoszącej jednostce satysfakcję i zawodowy sukces.
Działania wychowawcze szkoły, rodziców, i innych osób, grup i instytucji – mające na celu przygotowanie młodzieży do planowania kariery zawodowej, których ważnym elementem jest podejmowanie kolejnych decyzji wyboru zawodu i szkoły.
Świadczenie pomocy w dokonywaniu kolejnych decyzji wyboru zawodu lub pracy w formie indywidualnej porady zawodowej, poprzez analizę pola problemowego jednostki i udzielenie jej informacji zawodowych, podawanie wskazówek, sugestii oraz instrukcji.
Osoba udzielająca pomocy, w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych, młodzieży i osobom dorosłym w wyborze zawodu, kierunku kształcenia i szkolenia, uwzględniając ich możliwości psychofizyczne i sytuację życiową a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego, współpracując z rodzicami i nauczycielami w procesie orientacji zawodowej uczniów oraz wykorzystując w tym celu wiedzę o zawodach, znajomość psychologicznych i pedagogicznych technik, diagnozę rynku pracy oraz techniczne środki przekazywania informacji zawodowej.
Zbiory danych potrzebnych jednostce do podejmowania kolejnych decyzji zawodowych oraz związanych z zatrudnieniem. Zakres treści, metod i kanały przekazywanych informacji są dostosowane do etapu rozwoju zawodowego jednostki oraz rodzajów podejmowanych decyzji.
Zbiory danych potrzebnych jednostce do podejmowania decyzji związanych z dalszym kształceniem.