Logo SP nr 3

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

"35-lecie Przyjaźni i Współpracy Mieszkańców Koźmina Wielkopolskiego
i Bellheim"

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie "Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp.- Bellheim", a honorowy patronat objęła Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej.

Celem konkursu było propagowanie więzi solidarności i współpracy między narodami na bazie europejskiej kultury, na której wyrastały całe pokolenia. Nieprzerwany dialog między naszymi lokalnymi społecznościami "Małymi Ojczyznami" w Koźminie Wielkopolskim i Bellheim. Pokazywanie w jaki sposób, należy przywracać zerwaną nić komunikacji między narodami, które jeszcze nie tak dawno były do siebie wrogo nastawione. Odwoływanie się do takich wartości jak przyjaźń, miłość, tolerancja, zasady fair play oraz szacunek dla ludzi innych kultur, ras.
Upowszechnianie wiedzy na temat 25-lecia Podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach:

kat. 1 klasy I-III szkół podstawowych
kat. 2 klasy IV-VI szkół podstawowych
kat. 3 klasy I-III gimnazjum

Podsumowanie konkursu i rozdanie cennych nagród odbyło się 21 maja 2016 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Nagrody wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. pan Maciej Bratborski, Prezes Stowarzyszenia "Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. - Bellheim" pan Bolesław Kasprzak, oraz prezes Stowarzyszenia "Freundschaftkreis Bellheim – Koźmin Wlkp." pani Irma Geisert.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie z naszej szkoły:

- kategoria 1

Piotr Jakubek - klasa III b

- kategoria 2

Anna Michalska - klasa V b
Jakub Borowczyk - IV b

- wyróżnienia

Kacper Marciniak - klasa V b Eliza Pater - V b Kacper Gajewski - V a

Gratulujemy!

tekst Anna Michalska




  • Turniej "Superfarmera"

    Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowany został turniej gry w SUPERFARMERA. Firma Granna dostarczyła do naszej szkoły gry potrzebne do rozgrywek oraz drobne upominki dla wszystkich uczniów biorących udział w turnieju w postaci linijek i podkładek pod kubki. Zadaniem uczniów było rozbudowanie swojej farmy. W pierwszej fazie konkursu odbyły się rozgrywki w klasach IV –VI. Następnie najlepsi uczniowie zmierzyli się w rozgrywce finałowej. Miejsca na podium w zawodach szkolnych zajęli uczniowie:

    1) Aleksandra Zajfert
    2) Szymon Kaźmierczak
    3) Zofia Gryska
    4) Justyna Wojtkowiak

    W międzyszkolnym konkursie, w którym brali udział nasi uczniowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej z Borzęciczek, kolejność miejsc była następująca:

    1) Aleksandra Zajfert
    2) Justyna Wojtkowiak
    3) Maciej Gawroński

    Nagrody w konkursie szkolnym ufundowała firma Granna, natomiast w konkursie międzyszkolnym ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski.

    Zwycięzcom gratulujemy!




  • XIII MIEJSKO-GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY "CZAR PAR"

    23 maja 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejsko-gminnym konkursie "Matematyczny Czar Par". W tym roku organizatorem konkursu była szkoła w Starej Obrze. Zadania, z którymi zmagali się uczniowie zostały przygotowane przez nauczycieli matematyki z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy. Była to krzyżówka z hasłem, zadanie logiczne, działania na liczbach oraz sudoku. W konkursie udział wzięło osiem drużyn z poszczególnych kategorii wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali:

    Kl. IV
    1. Wiktoria Stasiak i Kamil Kaczyński – II miejsce
    2. Zofia Stempniak i Katarzyna Kubacka – IV miejsce

    Kl. V
    1. Gabriela Ulka i Jan Ulka – I miejsce
    2. Justyna Wojtkowiak i Maciej Gawroński – IV miejsce

    Kl. VI
    1. Wiktoria Niemiec i Mateusz Glinkowski – III miejsce
    2. Aleksandra Kucharska i Marika Zdunek – V miejsce.

    Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.




  • Konkurs literacki "Chrzest Polski w oczach dziecka"

    Dnia 17 maja 2016 roku pojechałem wraz z Panią Agnieszką Walczak-Gryska do Ośrodka Dokształcenia Nauczycielskiego w Kaliszu, ponieważ otrzymałem wiadomość, że zostałem laureatem konkursu literackiego "Chrzest Polski w oczach dziecka". Dokładnie nie wiedziałem jakie zająłem miejsce, ponieważ uczestnicy mieli się o tym dowiedzieć się w Kaliszu. Uroczystość wręczenia nagród przebiegła w przyjemnej atmosferze, ponieważ laureaci z opiekunami wysłuchali bardzo ciekawych wykładów m. in. o dawnej polskiej mowie, o św. Wojciechu i o tym jak kiedyś mierzono czas. W trakcie każdego z wykładów profesorowie zadawali słuchaczom zagadki historyczne, pytania, tak więc uczestnicy aktywnie brali udział w wykładach. Kiedy prelekcje się skończyły nadszedł czas rozdania nagród i wtedy okazało się że zdobyłem III miejsce wśród 82 nadesłanych prac. Otrzymałem książeczkę pamiątkową, w której wydrukowano wszystkie nagrodzone wiersze. Po rozdaniu nagród prowadzący powiedział, że przygotowano dla nas poczęstunek - tradycyjne słowiańskie potrawy np.: podpłomyki z miodem, kołacz, chleb ze smalcem, a także mogliśmy spróbować kwasu chlebowego. Warto było wziąć udział w takim konkursie, gdyż mogłem dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu codziennym Słowian i Chrzcie Polski.

    Jan Ulka





  • XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski klas I-III.

    "Twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy."


    22 kwietnia 2016 r. w Baszkowie odbył się konkurs recytatorski. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klas I-III, których wyłoniono ze szkolnych eliminacji (Maja Piejko klasa I c, Antonina Kucharska klasa II c, Kacper Grochowicz klasa III b). Dzieci były wspaniale przygotowane. Bardzo dobrze opanowały utwory i pięknie je recytowały.

    Z naszej szkoły:
    - w grupie klas trzecich: I miejsce zajął Kacper Grochowicz – opiekun Beata Minta,
    - w grupie klas pierwszych: wyróżnienie otrzymała Maja Piejko – opiekun Danuta Wawrzyniak.

    Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody, a pozostali uczestnicy dyplomy i upominki. Gratulujemy serdecznie każdemu małemu artyście-odwagi, pracowitości i talentu.

    D.W.




  • VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY
    "MAŁY MISTRZ MATEMATYKI"

    19 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Mały Mistrz Matematyki". Organizatorami konkursu byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Danuta Wawrzyniak i Beata Minta.

    Do matematycznej rywalizacji stanęło 8 uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej w Borzęciczkach, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Borzęcicach, Starej Obry, z Mokronosa i z naszej szkoły. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów. Wszystkich uczestników, nauczycieli przywitała dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek i życzyła dzieciom powodzenia w rozwiązywaniu zadań. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w skład której weszli nauczyciele - opiekunowie z poszczególnych szkół.

    Uczestnicy zmagali się z ośmioma zadaniami, za które mogli zdobyć 16 punktów. Wielu uczniów reprezentowało wyrównany poziom. Komisja po sprawdzeniu zadań wyłoniła zwycięzców.

    I miejsce zajął Robert Wojtkowiak SP nr 3 – opiekun Minta Beata
    II miejsce zajęła Marcelina Jarus SP Mokronos – opiekun Mariola Górak
    III miejsce zajął Jeremi Andrzejczak SP Borzęcice - opiekun Beata Jankowska

    Nagrody dla zwycięzców oraz dyplomy dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez Burmistrza MiG Koźmin Wlkp.




  • Jesteśmy w finale

    W marcu w MDK nr 2 w Poznaniu odbyły się już po raz 31. eliminacje rejonowe Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. W eliminacjach tych brały udział dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego; Katarzyna Kubacka z klasy IV oraz Gabriela Ulka z klasy V. Obie są mistrzyniami recytacji, ich interpretacja wierszy została doceniona przez profesjonalne jury i obie dziewczyny zakwalifikowały się do finału wraz z dziesiątką uczniów z całej Wielkopolski. Finał już 26 kwietnia w Poznaniu. Trzymamy kciuki i cieszymy się z sukcesu naszych dziewczyn.

    Katarzyna Mikołajczak






  • na Uniwersytecie Adama Mickiewicza

    18 marca 2016 roku uczniowie z naszej szkoły z klas V i VI pod opieką Alicji Gawrońskiej udali się do Poznania na Uniwersytet Adama Mickiewicza. Na Wydziale Matematyki i Informatyki wzięli udział w III edycji konkursu matematycznego "Horyzonty Matematyki" Organizatorem konkursu było Gimnazjum nr 12 w Poznaniu wspólnie z Poznańską Fundacją Matematyczną oraz Wydziałem Matematyki i Informatyki UAM. Obecna edycja konkursu została objęta Honorowym Patronatem przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu było poszerzenie i popularyzacja wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych. Konkurs miał nietypową formę, ponieważ startujący w nim uczeń nie korzystał bezpośrednio z wcześniej zdobytej wiedzy. Ważna była umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. Uczniowie wysłuchali wykładu pani Kingi Kolczyńskiej – Przybycień pt. "Elementy teorii grafów" i robili notatki. Mieli również możliwość zadawania pytań. Następnie przystąpili do rozwiązywania testu. Podczas oczekiwania na jego wyniki nauczyciele oraz uczniowie mieli możliwość obejrzenia ciekawych prezentacji przygotowanych przez uczniów Gimnazjum nr 12. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody, które wręczył im Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM prof. dr hab. Jerzy Kaczorowski. Cieszymy się, że uczniowie z naszej szkoły już po raz drugi mieli możliwość uczestniczenia w tym konkursie i zapoznania się z ciekawymi informacjami z dziedziny matematyki.

    Na stronie konkursu: http://gimnazjum12.pl/horyzontymatematyki/ znajdują się wszystkie materiały: wykład, test konkursowy, test dogrywki oraz prezentacje uczniów z gimnazjum.




  • Ogólnopolski Konkurs SYNAPSIK dla uczniów klas pierwszych.

    Ogólnopolski Konkurs "Logicznego Myślenia"

    10 marca 2016 r. dzieci klasy Ia i Ic przystąpiły do konkursu Synapsik "MEN". W obecności nauczycieli pani B. Kasprzak i D. Wawrzyniak dzieci rozwiązywały test. 11 marca 2016 r. uczniowie klasy Ic i IIIb mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności rozwiązywania zadań logicznych, łamigłówek i rebusów biorąc udział w konkursie "Logicznego Myślenia". Ciekawa formuła zadań konkursowych umożliwiała trening i rozwój logicznego myślenia, które przydaje się na różnych przedmiotach w szkole, ale też po prostu w życiu. Teraz czekamy na wyniki.


  • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia.

    Robert Wojtkowiak uzyskał I miejsce otrzymał grawerowany dyplom laureata, nagrodę książkową. Dla pozostałych uczestników są dyplomy za udział. Gratulujemy.




  • "Mój las"

    16 lutego 2016 r. w sali kolumnowej zabytkowej "Powozowni" Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyło się podsumowanie XXIX edycji konkursu "MÓJ LAS" na szczeblu regionalnym organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody. Tematyka tegorocznych dzieł, jak co roku, skupiała się wokół zagadnień przyrodniczych. Sąd konkursowy przyznał:

    W I kategorii wiekowej (klasy I-III); temat: "Piętra lasu i ich mieszkańcy".

    II miejsce - Jan Nowak z klasy II b
    III miejsce – Nikodem Kolenda z klasy I b

    Wyróżnienia:
    Wiktoria Szymczak z klasy II a
    Cyprian Panek z klasy III b
    Miłosz Niemiec z klasy I b

    W II kategorii wiekowej (klasy IV – VI); temat: "Grzyby polskich lasów".

    I miejsce – Lena Maćkowiak z klasy VI a
    II miejsce – Wiktoria Warkocka z klasy VI a
    III miejsce Oliwia Kucharska z klasy VI b

    Wyróżnienia:
    Emilia Paterek z klasy VI a
    Wiktoria Stasiak z klasy IV a
    Kamil Kaczyński z klasy IV a

    Prace zostały przygotowane pod opieką wychowawców klas i opiekunów LOP-u.

    Prace uczniów , którzy zajęli I i II miejsce zostały wysłane do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Warszawie, gdzie wezmą udział w drugim, krajowym etapie konkursu.
    Podczas uroczystego finału konkursu nagrodzeni otrzymali dyplomy oraz upominki. Na zakończenie obejrzeliśmy film przyrodniczy oraz mieliśmy możliwość zwiedzania Muzeum Leśnictwa.

    Danuta Wawrzyniak




  • XXXI Wojewódzki Konkurs Recytatorski
    etap miejsko - gminny

    W styczniu, już kolejny raz, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego gościli miłośnicy poezji. Uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy zaprezentowali utwory swoich ulubionych poetów we wspaniałej recytacji. Aktorskie zmagania oceniała komisja w składzie: p. Jolanta Cyunczyk, p. Maria Lewandowicz oraz p. Elżbieta Rychlik. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wśród 24 uczestników musiało wybrać czterech laureatów, dwóch w kategorii klas I - III oraz dwóch w kategorii IV – VI. Po długiej naradzie zapadła oczekiwana przez uczestników decyzja. W Poznaniu na etapie rejonowym XXXI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego reprezentować nasze miasto i gminę będą uczniowie:

    Kategoria klas I – III

    1. Weronika Styburska - Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego
    2. Marita Wojtaszyk – Szkoła Podstawowa Mokronos

    Kategoria klas IV – VI

    1. Gabriela Ulka – Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego
    2. Katarzyna Kubacka – Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego



  • ROBERT WOJTKOWIAK – uczeń klasy III b
    został zwycięzcą
    w ogólnopolskim konkursie
    "Triathlon matematyczny"

    Konkurs składał się z trzech konkurencji. Dla każdej klasy (od 1 do 6) przewidziany był odpowiedni stopień trudności, zgodnie z obowiązującą podstawą programową.

    Przedsięwzięcie miało na celu wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci, upowszechnianie nauki przez zabawę. Ponadto poprzez różnorodność czekających na uczestników konkursu zadań (np. sprawność rachunkowa, rozwiązywanie zadań tekstowych, rozwiązywanie krzyżówek, rozwiązywanie zadań graficznych), projekt miał na celu zwrócić uczniom uwagę, jak w wielu różnych dziedzinach spotykamy się z matematyką i jak ważne jest rozwijanie wszystkich związanych z nią umiejętności. Nie wystarczy być dobrym w jednej, ulubionej dziedzinie matematycznej, ponieważ wszystkie one są ze sobą powiązane. W nagrodę Robert otrzymał tablet. Serdecznie gratulujemy!




  • Konkurs Języka Polskiego już rozstrzygnięty

    19 listopada punktualnie o godzinie 13.00 rozpoczął się Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego. Za pióra chwyciło 18 uczniów klas piątych i szóstych. Pełni werwy pracowali nad testem, w którym należało się wykazać doskonałą znajomością cudownej książki Doroty Terakowskiej pt. "Władcy Lewawu". Ponieważ lektura ta wszystkim bardzo się podobała, wobec tego punktacja była wyrównana. Prace literackie okazały się niezwykle ciekawe i oryginalne. Zmagania konkursowe wygrali: Natalia Grzemska z klasy V a, Wiktoria Niemiec z klasy VI b oraz Łukasz Szpakowski z klasy VI b. Jednocześnie wezmą oni udział w eliminacjach rejonowych. Trzymamy za nich kciuki i życzymy połamania pióra. KM




  • V Wojewódzki Konkurs Matematyczny

    20 listopada 2015 roku uczniowie wzięli udział w eliminacjach szkolnych Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów z klasy V a, 6 z klasy V b, 12 z klasy VI a i 12 z klasy VI b. Przez 90 minut rozwiązywali test. Zawierał on 21 zadań, w tym 16 zadań zamkniętych i 5 zadań otwartych. Łącznie można było zdobyć 40 punktów. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli co najmniej 75% punktów, czyli 30 punktów. Wymaganą ilość uzyskała Marika Zdunek z kl. VI a. Kolejny etap konkursu odbędzie się 08 stycznia 2016 roku. Cieszymy się z tak licznego udziału uczniów w tym konkursie. Gratulujemy wszystkim uczniom uzyskanych wyników. Trzymamy kciuki za Marikę, aby zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu.




  • "Bitwa na języki"

    17 listopada w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie odbyły się potyczki językowe "Bitwa na języki" w których naszą szkołę reprezentowali Marika Zdunek, Wiktoria Niemiec i Mateusz Glinkowski, a kibicowały klasy VI. W konkurencjach uczniowie musieli wykazać się znajomością języka angielskiego jak również wiedzą o krajach europejskich. Po zakończonych konkurencjach uczniowie mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum, którzy we wrześniu ropoczęli naukę w tej szkole, a już mogą pochwalić się nowymi umiejętnościami zarówno cyrkowymi jak i wokalnymi. Uczniowie klas VI stali się bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę na temat krajów europejskich i po raz kolejny przekonali się, że warto uczyć się języków obcych!




  • Konkurs "Photo WMTDay 2015"

    Nasza szkoła wzięła udział w V Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay) pod hasłem "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Do akcji zgłosiło się 1521 Organizatorów Lokalnych. Został ogłoszony konkurs "Photo WMTDay 2015". Każdy organizator mógł przesłać jedno zdjęcie uczestników WMTDay, przedstawiające świętowanie akcji z sówką. Cieszymy się, że nasze zdjęcie zostało zakwalifikowane do kolejnego etapu konkursu. Teraz odbywa się głosowanie na Facebooku, które trwa do 28.10.2015.

    Zdjęcia konkursowe umieszczone są w folderze:
    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1189500664400498.1073741830.482677728416132&type=3

    Facebook - w albumie zdjęć udostępnionych przez World Multiplication Table Day należy odnaleźć zdjęcie uczestników z naszej szkoły i je polubić.

    Im więcej lajków tym wyższe miejsce w Konkursie. Dlatego nauczyciele matematyki Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk wraz z członkami kółka matematycznego zwracają się z prośbą o polubienie zdjęcia przesłanego z naszej szkoły.