Logo SP nr 3

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Światowy Dzień Chorego ustanowił Papież Jan Paweł II z tej okazji 25 czerwca 2011 roku odbyła się msza św. w kościele św. Stanisław BM. Na salkach dzieci klas trzecich i klasy drugiej "b" pod kierunkiem pań: E.Dubisz, I.Krzyminskiej, D.Wawrzyniak spotkali się z chorymi, aby wspólnie przeżyć miłe chwile związane z tym dniem. Dzieci zaprezentowały się w Koncercie Życzeń. Prowadząca na koniec życzyła wszystkim dużo zdrowia, radości i wiary w lepsze jutro. Cała grupa odśpiewała "Sto lat" i wręczyła wszystkim gościom życzenia. Po występach dzieci otrzymały cukierki. Te wspólne chwile upłynęły w miłej i rodzinnej atmosferze.
Koźmińska Trójka - Szkołą Odkrywców Talentów.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim jest pierwszą placówką oświatową w powiecie krotoszyńskim, która otrzymała ten tytuł. Nadaje go Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.
Obecny na uroczystości burmistrz Maciej Bratborski z radością pogratulował nauczycielom, dzieciom i dyrekcji tytułu. Oznacza to dziesiątki młodych ludzi, którzy mogą w naszej szkole rozwijać swoje nietypowe umiejętności i zainteresowania. Wszystko dzięki ciężkiej i pełnej poświęceń pracy własnej oraz pracy nauczycieli. Ta akcja pokazała, że szkoła to nie tylko nudne miejsce, gdzie wkuwa się matmę, historię czy przyrodę.
- Chcieliśmy wyróżnić tych, którzy poświęcają swój czas i energię, aby pomagać uzdolnionym uczniom rozwijać się - mówiła minister edukacji Katarzyna Hall podczas uroczystego podsumowania akcji.
W czasie uroczystości burmistrz Maciej Bratborski, dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek oraz nauczycielka przyrody Malgorzata Garlińska dokonali odsłonięcia tablicy, która zawiśnie na murach szkoły. Zaprezentowały się także dzieci, chwaląc się w ten sposób swoimi talentami. Uczniowie i uczennice śpiewali, tańczyli, recytowali wiersze, grali na instrumentach. Wszyscy otrzymali gromkie brawa od zgromadzonej w sali sportowej widowni.
Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 22 czerwca 2011 roku. W uroczystości wzięli udział między innymi burmistrz: Maciej Bratborski, ksiądz dziekan, proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, nauczyciele, rodzice i uczniowie.
WYCIECZKA DO OSP W KOŹMINIE WLKP.

W ramach programu "Bezpieczny pierwszak" 14 czerwca 2011 r. uczniowie klasy I b wybrali się na wycieczkę do OSP w Koźminie Wlkp. Dzięki uprzejmości pana Pawła Kukfisza uczniowie poznali wiele szczegółów dotyczących funkcjonowania straży oraz ofiarnej pracy strażaków. Dowiedzieli się jak i kiedy należy wzywać straż. Zdjęcia mówią o tym jakie atrakcje czekały na dzieci.
Dzień Szkoły bez Przemocy
6 czerwca 2011 r.

Dzień Szkoły bez Przemocy to organizowane już po raz czwarty ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W związku z hasłem przewodnim V edycji Programu: "Rodzice są z nami", integralną częścią tegorocznych obchodów Dnia Szkoły bez Przemocy był Dzień Otwarty dla Rodziców.
Tego roku także nasza szkoła włączyła się do tej akcji w ramach realizacji programu "Szkoła bez przemocy".
Obchody tego dnia w naszej szkole przebiegały następująco:
1.Drzwi otwarte dla rodziców - 17 luty 2011.
2. Festyn rodzinny - 22.05.2011.
3. Lekcje z wychowawcą (do wyboru) 06.06.2011.
"Co to jest złość?", "Jak sobie radzić z agresją i przemocą?" - kl. I-III.
"Jak dochodzi do przemocy?", "Jak pomagać i jak się bronić?"- kl. IV-VI.
4. Przemarsz ulicami miasta pod hasłem "Stop agresji i przemocy" - 24.05.2011.
5. Konkurs plastyczny "Moja wymarzona bezpieczna szkoła" - 06.06.2011.
wyróżnienia: Jakub Oleszak - kl. IIIa, Magdalena Gola kl. IIIa.
6. Konkurs na opracowanie "Kodeksu kulturalnego ucznia" - 06.06.2011.
I miejsce - Joanna Waleńska kl. IIIa.
II miejsce - Katarzyna Wawrzyniak kl. IIIa, Sonia Ogurkowska kl. VI b.
7. Każda klasa wybierała jedną pracę i wykonywała ją wspólnie z wychowawcami na płycie boiska - 06.06.2011
a) Opracowanie alfabetu złości - wypisać wszystkie litery alfabetu i uczniowie szukają do każdej z nich dowolnego wyrazu- nazwy wydarzenia, które szczególnie ich złości.
b) Saper - na papierze narysować postać jednego ze swoich kolegów a następnie wpisać cechy jakie potrzebuje saper by skutecznie rozbroić miny agresji.
c) Wykonanie komiksu baśniowego w którym należy ukazać jak można zwyciężyć nad złem, jakim jest przemoc.
Wszyscy uczniowie tego dnia mieli ubrane czerwone bluzki.
Warsztaty prozdrowotne

Dnia 31 maja 2011 w naszej szkole odbyły się warsztaty prozdrowotne pod hasłem "Jem warzywa i owoce" zorganizowane przez opiekunów Klubu "Wiewiórka" i SK PCK oraz pedagoga szkolnego. Celem warsztatów było propagowanie zdrowego stylu życia, rozumienie czemu służy prawidłowe odżywianie, zachęcanie do spożywania warzyw i owoców.
Z każdej klasy wytypowane zostały 2 osoby. Wszystkich uczestników podzielono na trzy grupy. Każda z nich miała do wykonania inne zadanie. Pierwsza przygotowała krótką inscenizację zachęcającą do zdrowego odżywiania. Druga grupa przyrządziła pyszne owocowe sałatki, a trzecia kolorowe i zdrowe kanapki. Chłopcy z pierwszej grupy wykazali się dużym talentem aktorskim, natomiast dziewczynki zachwyciły wszystkich zdolnościami kulinarnymi.
Nagrodą dla wszystkich uczestników były przygotowane pyszne sałatki i kanapki.
Wspomnień czar.

W dniach od 23 do 28 maja 2011 roku dziewięciu uczniów naszej szkoły wraz z innymi dziećmi z całej gminy, pod opieką nauczycieli pojechało do Made w Holandii. W tym roku obchodzimy 20 rocznicę współpracy między gminami Koźmin Wlkp. i Made en Drimmelen. Z tej okazji zasadziliśmy w Made jabłoń na cześć naszej przyjaźni, a ulicę na której posadzono to drzewo nazwano Koźmińską.
We wtorek od rana było wielkie święto w Made - Dzień Sportu. Razem z uczniami szkół holenderskich braliśmy udział w różnych ciekawych konkurencjach m.in. rzut piłką lekarską, skok w dal, tor przeszkód, bieg na 2000m. itp. Uczeń "Trójki" - Marek Krzymiński pobił trzy rekordy:
- sprint na 60 m - 8,63 s,
- rzut piłką lekarską - 9,20 m,
- skok w dal - 3,75 m,
a Szymon Garkowski pobił rekord w rzucie piłeczką uzyskując wynik 27 m.
W środę odwiedziliśmy szkoły naszych holenderskich rówieśników. Oprowadzali oni nas po budynkach i dostrzegliśmy wiele różnic między naszymi szkołami. Braliśmy udział w ciekawych zajęciach i zawieraliśmy nowe znajomości. W tym dniu udaliśmy się również do Parku Krajobrazowego Biesbosch, gdzie bawiliśmy się wspólnie z grupą skautów z Made.
W czwartek zwiedzaliśmy Bredę. Odwiedziliśmy m.in. cmentarz polski, na którym spoczywają polscy żołnierze wraz z gen. Maczkiem, kapliczkę Matki Boskiej Częstochowskiej, muzeum miniatur. Po południu spotkaliśmy się z naszymi holenderskimi kolegami. Zabawa w podchody oraz wieczorne zajęcia w szkole sprawiły, że trudno było się z nimi rozstać.
W piątek pojechaliśmy do Eftelingu, gdzie czekało na nas wiele ekscytujących atrakcji. Największe wrażenie na wszystkich zrobił Pyton. Po całym dniu zabawy nadszedł czas powrotu do domu. Serdecznie pożegnaliśmy się z naszymi przewodnikami z Made i wyruszyliśmy do Koźmina.
Dla wszystkich to był niesamowity i niezapomniany czas. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu spotkamy się z holenderskimi przyjaciółmi.:)

Agnieszka, Sonia, Agata, Zuzia, Natalia,
Kasia, Paulina, Marek i Szymon
DZIEŃ MATKI I OJCA W KLUBIE SENIORA

26 maja 2011 r. z okazji Dnia Matki i Ojca dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego wystąpiły z programem artystycznym w Klubie Seniora.
Piosenką, słowem, muzyką i tańcem, uczniowie podziękowali przybyłym rodzicom za trud włożony w wychowanie swoich dzieci. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie wręczyli gościom kartki z życzeniami, sami też zostali obdarowani słodyczami, które ufundowali seniorzy.
Pani kierownik Renata Łąkowska podziękowała młodzieży i opiekunom za przygotowanie programu artystycznego. Miłą niespodzianką okazał się także występ wokalny członków Klubu Seniora. Trzymając się za ręce wspólnie nuciliśmy nastrojowe piosenki.
Przemarsz przeciw agresji i przemocy

W ramach realizacji projektu "Szkoła bez przemocy" 24 maja 2011 r. o godz. 9.00 z naszej szkoły wyruszył przemarsz pod hasłem "Stop przemocy i agresji" zorganizowany z inicjatywy pielęgniarki szkolnej p. D. Lewandowicz oraz koordynatorów projektu - p. I. Krzyminskiej i p. K. Drejkarz. Kolorowy i huczny korowód był rodzajem protestu przeciwko objawom agresji i przemocy. Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami przygotowali transparenty z hasłami przeciw wszelkim przejawom niepożądanych zachowań. Promowano również kodeks właściwych i kulturalnych postaw uczniowskich. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwała Policja asekurując uczestniczących w marszu.
VIII Festyn Rodzinny Trójki i Stanisławki

- To wspaniała impreza - chwaliła mama 11. letniej Kasi - zawsze gdy jesteśmy w Koźminie i trwa Festyn Rodzinny Trójki, chętnie przychodzimy.
Podobne zdanie miało wiele osób, które odwiedziły Trójkę w niedzielę 22 maja 2011 r.
Festyn rozpoczął się od przedstawienia pt. "Nie ma tego złego", przygotowanego przez dzieci ze szkolnego kółka teatralnego. Występ dzieci przeznaczony był specjalnie dla rodziców, z okazji zbliżającego się święta Matki i Ojca. Kto nie wybrał się na nasz festyn może tylko żałować. Mieliśmy wiele atrakcji, m.in. malowanie twarzy, koło szczęścia, rzuty do celu, stragany z frytkami, kiełbasą z grilla, pyrami z gzikiem i ciastem (które upiekły mamy), napojami oraz zabawkami, pokaz strażacki i przejażdżka bryczką. Najwięcej emocji wzbudzała jednak loteria fantowa. Można było wygrać wiele atrakcyjnych rzeczy. Główną nagrodą był rower. Wygrała go pani Anna Warkocka. Wszyscy świetnie się bawili pogoda była jak na zamówienie, piękna, słoneczna.
Zapraszamy za rok!

Patryk, Oskar z VI b
Konstytucja 3 Maja

17 maja 2011 roku w naszej szkole uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym uczniowie klasy VI pod kierownictwem pani Agnieszki Walczak-Gryska przygotowali uroczysty apel dla całej szkoły. Była to świetna lekcja patriotyzmu, podczas której uczniowie przypomnieli postanowienia konstytucji oraz zaprezentowali sylwetki najbardziej znanych współtwórców i organizatorów przewrotu 3 maja 1791 r.
Dopalacze i narkotyki

5 maja w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie. Nauczyciele i rodzice wysłuchali prelekcji na temat narkotyków i dopalaczy.
Ciekawych i ważnych informacji przekazał pan Włodzimierz Szał - rzecznik prasowy Komendy Policji w Krotoszynie oraz pani Dominika Manista pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie.
Przy pomocy nowoczesnych technik multimedialnych prelegenci przedstawili zagadnienia związane między innymi z rolą szkoły i nauczycieli w przypadku wykrycia środków psychoaktywnych u ucznia, jakie są skutki używania tych substancji, a także odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki. Omówiona została aktualna kwestia związana ze spożywaniem przez dzieci i młodzież napojów energetycznych, które nie są obojętne dla zdrowia. Prelegenci zwrócili uwagę rodziców i nauczycieli, że dziś narkoman to już nie tylko człowiek ze strzykawką. Niebezpieczeństwo czai się znacznie bliżej: w lekach, dopalaczach, czy nawet napojach energetyzujących. Niestety, nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, jak duże zagrożenie niosą napoje dostępne w każdym sklepie spożywczym. Sporo uczniów kupuje je za ich zgodą i nie widzą w tym nic złego, czy niebezpiecznego dla zdrowia.
Podczas wykładu zwrócono również uwagę na prawidłową relację między rodzicami a dzieckiem. To właśnie rodzice są tymi, którzy pierwsi powinni zauważyć, że coś złego dzieje się z ich dzieckiem. Muszą być oparciem dla swoich pociech, być blisko, rozmawiać o niebezpieczeństwach i uczyć asertywności.
Wszyscy przybyli z uwagą wysłuchali wykładu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ten problem nie jest daleko od nas, on nas również dotyczy.
Dzień Ziemi

22 kwietnia każdego roku obchodzimy "Dzień Ziemi". W naszej szkole to jedno z najważniejszych świąt naszej planety obchodzone był przez 3 dni - od 18 do 20 kwietnia. W tych dniach opiekunki LOP-u panie Małgorzata Garlińska i Danuta Wawrzyniak zorganizowały dla uczniów imprezy o tematyce ekologiczno - przyrodniczej.
W ciągu tych trzech dni uczniowie nosili przypięte emblematy symbolizujące przyrodę. Najciekawsze emblematy wykonali: Oliwia Gajewska (I b), Joanna Bączkiewicz (II b), Mateusz Maleszka i Agata Poczta (III a), Błażej Woźny (III b), Dominika Staniewska (IV a), Zuzanna Nowacka i Weronika Krawczyk (IV b), Agnieszka Kaczyńska (V a), Adrianna Maciejewska i Jakub Wasilewski (V b), Ewa Szczotka (VI b).
18 kwietnia 2011 r. odbyła się dla uczniów klas IV - VI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. Test został opracowany przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie. Każdy z uczestników mógł uzyskać 20 punktów.
I miejsce - Katarzyna Król, Zuzanna Juszczak (16 punktów)
II miejsce - Anna Młokosiewicz, Agata Idkowiak (15 punktów)
III miejsce - Urszula Idkowiak, Klaudia Krysztofiak, Sonia Ogurkowska, Marek Krzyminski (14 punktów)

19 kwietnia dla klas I - III odbył się quiz pod hasłem "Każde dziecko przyjacielem Ziemi". Każdą klasę reprezentowało dwóch przedstawicieli.
I a -Zuzanna Gościniak, Lena Maćkowiak
I b - Karolina Budzińska, Anna Ziajka
II a - Gabrysia Wasiak, Monika Gniazdowska
II b - Agnieszka Brdys, Maja Zmyślona
III a - Katarzyna Wawrzyniak, Filip Chałupniczak
III b - Dorota Rybka, Błażej Woźny
Zadania konkursowe zostały bardzo ładnie wykonane przez wszystkie klasy. W ogólnej punktacji
26 punktów: I miejsce zajęła klasa III a
24 punkty: II miejsce zajęła klasa II b
21 punktów: III miejsce zajęła klasa I a i III b
Za zaangażowanie w zmagania konkursowe i propagowanie w zabawowy sposób tematyki ekologicznej uczniowie otrzymali drobne upominki.
Ponadto każda z klas wykonała plakat na temat "Jak dbamy o Ziemię". Z prac uczniowskich została utworzona "mini-galeria", która przykuwa uwagę ponieważ prace, które "stanęły do konkursu" są naprawdę nietuzinkowe i na wysokim poziomie.
Wręczenie nagród za udział w poszczególnych konkurencjach nastąpi podczas najbliższego apelu szkolnego.
Dzięki tej akcji dzieci zdały sobie sprawę, że mają wpływ na to jak będzie wyglądało ich otoczenie. I jest to wpływ pozytywny! Oby ta lekcja nauczyła je, że warto dbać o środowisko.
KOŹMINSKA TRÓJKA - SZKOŁĄ ODKRYWCÓW TALENTÓW

Rok 2011 ogłoszony został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Odkrywania Talentów w ramach, którego przyznawany jest szkołom spełniającym określone warunki tytuł i certyfikat "Szkoła Odkrywców Talentów". Wyróżnienie przyznawane jest placówkom odkrywającym, promującym i wspierającym uzdolnienia dzieci i młodzieży. Nasza szkoła otrzymała ten zaszczytny tytuł 15 kwietnia 2011 r. Jest on dla nas bardzo szczególny, ponieważ otrzymaliśmy go jako druga placówka w powiecie krotoszyńskim, pierwsza szkoła podstawowa oraz jako pierwsi w gminie Koźmin Wlkp. Nauczyciele naszej szkoły prowadzą od lat systematyczną pracę, wspierając różnorodne uzdolnienia uczniów, którzy osiągają znaczące sukcesy na wszystkich szczeblach. Szkoła nasza dostrzega potrzebę wczesnego odkrywania talentów i w związku z tym podejmuje wiele inicjatyw w celu właściwego ukierunkowania młodych ludzi. Aby szkoła była miejscem sprzyjającym rozwojowi talentów, muszą znakomicie współgrać ze sobą trzy najważniejsze podmioty: uczniowie, nauczyciele i rodzice, ponadto, istotne jest także wsparcie i motywacja, które szkoła otrzymuje na co dzień ze strony władz samorządowych i oświatowych.
Rekolekcje 2011

W dniach poprzedzających Niedzielę Palmową uczniowie naszej szkoły przeżywali swoje rekolekcje. Celem rekolekcji było zbliżenie dzieci do zranionego Jezusa, niosącego nadzieję życia wiecznego. Wspólne przeżycie Drogi Krzyżowej zaowocowało wspaniałymi pracami plastycznymi, które zostały wystawione w krużganku parafii pw. św. Stanisława BM. Dzieci wykazały się kreatywnością i wielkim zaangażowaniem w wykonanie prac.
Na zakończenie rekolekcji uczniowie pod opieką katechetek: p. Bernadety Gryszki i p. Marioli Marchwickiej oraz nauczycielki muzyki p. Ilony Styburskiej zaprezentowali swoje talenty w przedstawieniu pt. "List św. Piotra". Dużo wolnego i cennego czasu poświęcono na przygotowanie występu - trudna narracja, poważne dialogi, niełatwe pieśni, ale dla tej radości, która pojawiła się po występie na twarzach młodych artystów - warto było. Jedni wykazali się zdolnościami aktorskimi, inni muzycznie (zarówno w śpiewie jak i w graniu na instrumentach) i efekt wspólnej pracy był rewelacyjny. Nie było żadnego potknięcia - uczniowie perfekcyjnie opanowali swoje role. Całą pracę wykonawców uzupełniła wymowna scenografia i kostiumy. Zadowolenie z występu widać było też w oczach wszystkich obecnych widzów. Trudno opisać takie przeżycia, bo brakuje słów, które by wyraziły radość błyszczących oczu. Są takie rzeczy, których nie da się opisać słowami, a jednak są. Trzeba ich doświadczyć.

B. Gryszka
Towarzystwo Miłośników Koźmina

24 marca gościliśmy w naszej szkoły niezwykłe osoby. Tego dnia członkowie Towarzystwa Miłośników Koźmina odwiedzili naszą szkołę, by w jej murach przeprowadzić coroczne zebranie.

Bardzo się cieszyliśmy, że wybrali naszą szkołę, zaprosiliśmy ich do jej obejrzenia. Z dumą prezentowaliśmy nasze kolorowe klasy i nowo wybudowaną salę.
Pochwaliliśmy się również nasza pracą pozalekcyjną i zaprezentowaliśmy przedstawienie teatralne, pt. "Nie ma tego złego".

Zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami i wieloma pochwałami. Przewodnicząca towarzystwa, pani Maria Lewandowicz serdecznie podziękowała nam za występ i obdarowała słodkościami. Poczuliśmy się jak prawdziwi aktorzy.
Pierwszy dzień wiosny

O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej).
Pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, Jednym z obrzędów związanych z tym dniem jest topienie Marzanny. Według ludowych wierzeń obrzęd topienia Marzanny miał przyspieszać odejście zimy i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, ludzie żegnali zimę. "Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami. Młodzież chodziła z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Z czasem dorośli coraz rzadziej brali udział w obrzędach wypędzania zimy i witania wiosny. Obecnie dzieci zamieniły rytuał topienia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca w Święto Wiosny. My ten rytuał jeszcze bardziej zmięliśmy. W naszej szkole dba się o przyrodę, a uczniowie od najmłodszych lat uczeni są zachowań proekologicznych, dlatego prawie wszystkie klasy z samego rana udały się nad Koźmińską Orlę, aby w jej nurcie "topić ekologiczną Marzannę". Ponieważ nie chcemy zanieczyszczać środowiska miała ona postać kostek lodu, ale zabawa była bardzo udana.
Okazało się jednak, ze na tym przyjemności się nie kończyły. Z inicjatywy MEN w tym roku pierwszy dzień wiosny obchodzony był, jako Dzień Odkrywania Talentów, który jest jednym z elementów ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Roku odkrywania talentów". Intencją MEN było, by w całej Polsce tego dnia szkoły zrezygnowały z klasowo-lekcyjnego podejścia do edukacji na rzecz aktywności rozwijających zdolności poznawcze, artystyczne czy sportowe. W ciągu roku szkolnego w naszej szkole organizuje się dużo kółek zainteresowań, dodatkowych zajęć. Każdy uczeń znajdzie coś ciekawego dla siebie. Dlatego, wszyscy bardzo się ucieszyli z faktu, że będą mogli pochwalić się swoimi talentami przed całą szkołą. W czasie "Festiwalu talentów" uczniowie popisywali się grą na instrumentach. Grano na organach, gitarach, saksofonie, a nawet na harmonijce ustnej. Dużym powodzeniem cieszyły się występy wokalne i taneczne. Można tez było obejrzeć kabarety i skecze, a nawet popisy iluzjonistów. Uczniowie popisywali się umiejętnościami plastycznymi (kolega lepił z plasteliny) i sportowymi (np. w podbijaniu piłeczki do tenisa stołowego). Uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Otrzymali również nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim uczestnikom życzymy dalszego rozwijania swoich talentów.
W ramach odkrywania talentów plastycznych Samorząd Uczniowski przygotował w tym dniu konkursy. Uczniowie najmłodsi mieli za zadanie narysować wiosnę, natomiast temat prac dla klas IV - VI brzmiał: "Matematyczny portret wiosny". Wyróżnione i nagrodzone prace można podziwiać na sztalugach w holu szkoły.
Pierwszy dzień wiosny był w naszej szkole bardzo radosnym świętem.
Dzień Kobiet

8 marca podobnie jak w latach poprzednich obchodziliśmy "Dzień Kobiet". Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel.
Na początku uroczystości uczeń Marek Krzyminski złożył wszystkim Paniom życzenia z okazji ich święta, a uczniowie wręczyli im piękne kwiaty przygotowane przez Samorząd Uczniowski.
Następnie wystąpili młodzi artyści. Zaprezentowali przygotowane na kółku teatralnym pod okiem p. Katarzyny Mikołajczak przedstawienie "Nie ma tego złego".
Burzliwe oklaski po popisach młodych aktorów wskazywały, że występ bardzo się podobał przybyłym widzom.
Na zakończenie p. wicedyrektor Iwona Domańska podziękowała wszystkim, którzy przygotowali apel.
Drzwi otwarte w Trójce

W czwartek 17 lutego 2011 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego odbyły się drzwi otwarte dla dzieci roczników 2004, 2005, 2006. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem rodziców, którzy licznie wraz ze swoimi pociechami odwiedzili szkołę. W tym dniu rodzice mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą placówki podczas prezentacji multimedialnej "Nasza szkoła" przygotowanej przez p. I. Krzyminską i p. E. Dubisz. Uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez pedagoga p. L. Wasielak "Moje dziecko idzie do kl. I". Dzieci, pod opieką nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wzięły udział w zajęciach plastycznych, zabawach ruchowych i spotkaniu z harcerzami.
Dużą atrakcją spotkania była część artystyczna przygotowana przez uczniów klas III. Zaprezentowali oni montaż słowno-muzyczny pt. "Wiersze o nas - dla nas". Duże brawa zebrały cheerleaderki, które w pięknych strojach zatańczyły swoje popisowe układy. Następnie umiejętnościami pochwalili się tancerze z klas 0-III. Najmłodsi uczestnicy drzwi otwartych z dużym zainteresowaniem oglądali sale lekcyjne, które są wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz urządzone zgodnie z wymogami reformy programowej. Każdy maluch opuszczał szkołę z gazetką szkolną, a rodzic zaopatrzony został w materiały informacyjne. W tym dniu istniała również możliwość zapisania dziecka do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych, z czego wiele osób skorzystało.
Osoby chętne mogą również tego dokonać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 lub telefonicznie 62 7216764.
Walentynki

Zaraz po feriach zimowych obchodzone były w naszej szkole Walentynki. W tym dniu obowiązywała zasada, że uczeń posiadający czerwony element stroju był zwolniony z pytania. W tym szczególnym dniu można było przesłać kartkę walentynkową do ulubionej osoby. Pocztę walentynkową przygotowali członkowie Samorządu Uczniowskiego.
Zabawa, wesoła zabawa!
Karnawał niech żyje karnawał!
Wodzirej zabawę prowadzi,
jak tańczyć każdemu poradzi."

Karnawał to okresów balów i zabaw. Ważnym elementem takich wydarzeń są oczywiście piękne stroje. Dzieci czekają z wielką niecierpliwością na ten moment, kiedy będą mogły, choć na chwilę przeistoczyć się w piękną wróżkę lub dzielnego rycerza.
W czasie ferii, 1 lutego 2011 roku w naszej szkole odbył się taki właśnie "balik karnawałowy", w którym uczestniczyli uczniowie klas I - III oraz oddziału przedszkolnego. Dzieci bawiły się przy rytmach wesołej muzyki pod bacznym okiem swoich wychowawców oraz przybyłych rodziców. Na samym początku "baliku" odbyła się oficjalna prezentacja strojów balowych. Każde dziecko miało tu okazję pokazać i omówić swoje przebranie. Następnie uczniowie słysząc wydobywającą się z głośników rytmiczną muzykę rozpoczęli tańce. Podczas zabawy nie zabrakło konkursów przygotowanych przez RSU. Taniec parami na gazecie lub z balonem niejednego z uczestników konkursu rozbawił do łez. Uczniowie bardzo chętnie i wytrwale uczestniczyli w rywalizacji, zaś ich wysiłek został nagrodzony słodyczami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Dla uczniów klas IV - VI 9 lutego 2011 roku zorganizowano wybory Najsympatyczniejszej Dziewczyny i Chłopaka Szkoły. Uczniowie klas szóstych przygotowali ciekawe konkurencje, na podstawie których wyłoniono zwycięzców. Było dużo zabawy i śmiechu. Uczestnicy musieli m. in. wypić sok z cytryny, pokonać tor przeszkód z piłeczką pingpongową na łyżce. Tytuł "Najsympatyczniejsza Dziewczyna Trójki" otrzymała Klaudia Krysztofiak z klasy VI a, a "Najsympatyczniejszym Chłopakiem Szkoły" został Marek Krzyminski również z klasy VI a. Wszyscy dobrze się bawili i otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie mają nadzieję, że w szkole zachowa się tradycja wyborów.
Wyjazd na basen

Ferie zimowe to czas na zabawę. Nie można jednak zapominać o zdrowiu. W ramach profilaktyki, zdrowo się odżywiamy, uczestniczymy w zajęciach sportowych, tanecznych, hartujemy się przebywając na powietrzu, oraz bawiąc się w wodzie.
Tradycyjnie kilka razy do roku organizujemy wyjazdy na krytą pływalnię "Wodnik" w Krotoszynie. Wyjazdy te cieszą się dużym powodzeniem i sporą ilością uczestników. Dzieci bawią się w wodzie, korzystają ze zjeżdżalni, pływają w dużym basenie.
Również w tegoroczne ferie nie mogło zabraknąć wyjazdu na basen. 3 lutego 25 uczniów wraz z opiekunami: p. Wawrzyniak, p. Drejkarz, p. Dubisz wybrało się na krytą pływalnię. Dzieci przebywając w wodzie, starały się korygować swoją postawę ciała, ćwiczyły sprawność i zwinność, niektóre uczyły się pływać. Wszyscy uczestnicy pamiętali o zachowaniu bezpieczeństwa.

Ewa Dubisz
Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to dobra okazja by podziękować osobom, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Tego dnia pamiętamy o złożeniu im życzeń. Przecież wnuczęta to dla nich największy skarb i radość. U Babci zawsze jest przyjemnie, ciepło i miło. Z Dziadkiem można porozmawiać o dawnych czasach, które znane są nam tylko z kart książek historycznych. Dla Dziadków zawsze jesteśmy najważniejsi. Szanuje się ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość i ogromne doświadczenie życiowe.
W dniu 21 stycznia 2011 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Po przywitaniu zaproszonych gości, uczniowie klas 0 - III zaprezentowali swój program artystyczny. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, łzy szczęścia i wzruszenia.
W dowód miłości wnuczęta przypięły swoim Dziadkom i Babciom odznakę "Najlepszych Dziadków na świecie" oraz częstowały gości słodyczami.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła temu spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się.
Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.
"Zimowe szaleństwo" w Borzęciczkach

W weekend od 14.01 do 16.01 bieżącego roku przedstawiciele naszej szkoły byli na biwaku w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Borzęciczkach. Hasłem przewodnim naszego pobytu było "Zimowe szaleństwo".
W skład naszej grupy wchodzili Sonia Ogurkowska, Ania Młokosiewicz, Ula Idkowiak, Marek Krzyminski oraz Szymon Garkowski. Uczniowie byli pod opieką p. Ilony Krzyminskiej.
Gospodarze imprezy zapewnili nam wiele atrakcji, m.in. pląsy, zabawy, zajęcia kulinarne, zabawę karnawałową z prawdziwą orkiestrą oraz zabawy sportowe. Wszyscy braliśmy też udział w warsztatach "Bawimy się bez nałogów" , prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Dzieci ze specjalnego ośrodka były dla nas bardzo miłe i wykazały się ogromną życzliwością. W tamtej szkole funkcjonuje grupa cyrkowa, która zaprezentowała się na pożegnanie. Cyrkowcy pozwolili na koniec wypróbować np. szczudła, diabolo i wiele innych akcesoriów cyrkowych.
Wszystkim bardzo się podobało i miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś odbędzie się taki biwak.

Marek Krzyminski
GÓRA GROSZA

Również w tym roku nasza szkoła włączyła się do zbiórki monet w ramach ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Z roku na rok akcja ta cieszy się coraz większym zainteresowanem. Uczniowie od najmłodszych klas po klasy VI, zbierali monety. Po zakończeniu akcji i zliczeniu pieniędzy okazało się, że zebrano 276,04 zł. Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa IVb wraz z wychowawczynią panią Alicją Gawrońską. Klasa ta uzbierała 90,24 zł. Koordynatorami akcji byli opiekunowie SK PCK i "Klubu Wiewiórka" - p. K. Drejkarz i p. E. Dubisz. Zebrane monety zostały przekazane do Towarzystwa Nasz Dom, które jest organizatorem akcji.

Poniżej przedstawiamy zestawienie, jaką kwotę zebrały poszczególne klasy.
"0" - 21,34 zł
Ia - 2,84 zł
Ib - 35,36 zł
IIa - 24,88 zł
IIb - 4,97 zł
IIIa - 15,00 zł
IIIb - 11,62 zł
IVa - 6,80 zł
IVb - 90,24 zł
Va - 6,80 zł
Vb - 20,26 zł
VIa - 31,26 zł
VIb - 4,67 zł

Dziękujemy wszystkim za przekazane pieniądze i gratulujemy klasom, które najbardziej zaangażowały się w tą akcję.

Opiekunowie SK PCK i Klubu "Wiewiórka"
"Z Bogiem w sercu, z bronią w ręku,
wobec wroga ojczyzny bez lęku."

We wtorek, 11 stycznia odbył się w naszej szkole apel z okazji 92 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 66 rocznicy wyzwolenia Koźmina spod okupacji hitlerowskiej. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej i dzięki temu mogli w niej uczestniczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy hymn państwowy.
W pierwszej części apelu uczniowie przedstawili przebieg Powstania Wielkopolskiego, jedynego zrywu patriotycznego w historii Polski zakończonego zwycięstwem naszego narodu. Informacje historyczne przeplatały się z wierszami.
Następnie chłopcy z klasy II przeczytali wspomnienia pana Józefa Stańczyka, który był świadkiem wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej.
Pamiętajmy, że miłość do ojczyzny to nie slogan - to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.
Tę wspaniałą lekcję historii przygotowali uczniowie z kilku klas - od II do V, pod kierunkiem pani Małgorzaty Garlińskiej i Danuty Wawrzyniak.
I Ty możesz zostać św. Mikołajem

SK PCK i klub "Wiewiórka" przy Szkole Podstawowej nr3 w Koźminie Wlkp. Zorganizowały świąteczną akcję pod hasłem "I Ty możesz zostać św. Mikołajem". Zebrane przybory szkolne, słodycze, książki i zabawki zostały przekazane dzieciom przebywającym w świetlicy środowiskowej działającej przy parafii św. Stanisława.
Uczniowie, a także nauczyciele naszej szkoły chętnie pomagają potrzebującym dzieciom. Każdego roku włączają się w ogólnopolską akcję "Góra Grosza", wspomagają fundacje, pomagają ludziom, którzy ucierpieli w wyniku powodzi czy innych nieszczęśliwych wypadków, kupują "cegiełki".
Nasza szkoła jest zawsze ,,otwarta" na wszelkie formy pomocy.

Ewa Dubisz
Boże Narodzenie 2010

"Dziś pan Andersen cieszy się, bo wszyscy dziećmi stają się."

W tegorocznym przedstawieniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie klas III - VI pod opieką katechetek - Bernadety Gryszki i Marioli Marchwickiej oraz Joanny Mikajewskiej opiekującej się szkolnym chórem, nawiązali do baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Dziewczynka z zapałkami". W ten sposób przekazali widzom istotę przygotowań do Świąt - czyli serce człowieka przygotowane dla Dzieciątka Jezus i otwarte na miłość bliźniego, a nie suto zastawione stoły, bogate prezenty itp. Odgrywając swoje role pokazali też, że każdy człowiek ma swoją godność i wielką wartość, choćby był najbardziej zaniedbanym ze wszystkich ludzi, i że nigdy nie jest za późno, by zmienić swoje życie na lepsze. nigdy nie jest zbyt późno na przebaczanie i pojednanie. nigdy nie jest za późno na nawrócenie. Dobry Bóg zawsze na nas czeka i wychodzi nam naprzeciw.
Przygotowania do przedstawień zawsze tworzą klimat wspólnoty - uczą współpracy, w przeciwnym razie nie da się wiele zrobić. Rola, którą się odgrywa zawsze uczy nas czegoś nowego, tak więc każdy z występujących mógł wyciągnąć z odgrywanej przez siebie postaci naukę dla siebie i mógł ją też przekazać widzowi.
W tym roku dwoje uczniów klasy VI urozmaiciło występ miłymi melodiami ukrytymi w dźwiękach gitary i saksofonu, które wprowadziły nas w świąteczny czas.
Zarówno recytatorzy jak i chór, uczniowie grający na instrumentach, bardzo przeżywali swoje role i choć - jak mówiła jedna z uczestniczek - "serce biło jak dzwon!", wszyscy dali z siebie to, co było najlepsze.
Tradycyjnie pozostały w naszej pamięci miłe wspomnienia z nowym bagażem doświadczeń. Przyjemnością jest nosić takie właśnie bagaże.

Jasełka w szkole


Wystąpiliśmy również dla całego Koźmina z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Choinka dla ptaków

Zima to dla zwierząt bardzo trudna pora roku. Szczególnie ptaki mają kłopoty ze znalezieniem pożywienia. Dlatego wszyscy dobrze przygotowaliśmy się na nadejście mroźnych dni. Dzięki karmnikom, które znajdują się na boisku szkolnym dzieci miały możliwość obserwowania przylatujących ptaków i dokarmiania ich.
W połowie grudnia na boisku szkolnym pojawiło się zielone drzewko, które zostało przystrojone przez dzieci różnymi przysmakami dla ptaków. Na choince znajdują się plasterki słoninki oraz "bombki" z ziarenkami.
Apelujemy do wszystkich klas, aby drzewko było przez całą zimę przystrajane na bieżąco, a ptaszki podziękują nam na pewno swoim pięknym śpiewem.

Opiekunowie LOP:
M. Garlińska
D. Wawrzyniak
WYCIECZKA KLASY I B DO FIRMY "ADPAL"

8 grudnia 2010 r uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do koźmińskiej firmy "Adpal" produkującej świeczki. Okres Bożego Narodzenia to czas gdzie częściej niż zwykle zapalamy w domach świeczki, dlatego dzieci chętnie obejrzały ich produkcję. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć jak wygląda od podstaw proces wytwarzania świec. Spotkały się z bardzo serdecznym przyjęciem. Była to niezapomniana przygoda. Cieszymy się, że firma "Adpal" zaprasza uczniów na takie wycieczki, przez co mogą oni w ciekawy sposób poszerzać swoją wiedzę. Dziękujemy.

B. Minta
Mikołajki

Od kilku lat w Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. obchodzone są Mikołajki. Wszystkie klasy odwiedza św. Mikołaj. Każdy uczeń dostaje czekoladę. Najwięcej radości mają dzieci młodszych. Grzeczni uczniowie, aby zasłużyć na słodki upominek muszą tylko chwilkę porozmawiać z gościem. Ci, którzy byli niegrzeczni muszą skakać przez rózgę. Wszyscy wiedzą ze "przed św. Mikołajem nic się nie ukryje".
W szkole na dzieci czeka w tym dniu wiele niespodzianek. Rada Samorządu Uczniowskiego organizuje liczne konkursy np. "Konkurs na najpiękniejszą dekorację drzwi", konkurs plastyczny pt. "Mój wymarzony prezent od św. Mikołaja". Wszystkie upominki oraz nagrody funduje Rada Rodziców.
Pomagamy zwierzętom ze schroniska przetrwać zimę.

Przez cały listopad trwała na terenie naszej szkoły zbiórka karmy i koców dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Krotoszynie. Akcja została ogłoszona przez opiekunów szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Wzięło w niej udział 34 uczniów. Zebrano około 80 kg jedzenia (suchej karmy, kaszy, makaronów, puszek) oraz kaganiec, smycze i koce. Wszystko przekazano na ręce pracowników Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za okazane serce. Podobną akcję powtórzymy w styczniu.

Opiekunowie szkolnego koła LOP.
Biwak w Trójce

26 i 27 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. odbył się uczniowski biwak. Rozpoczął się on popołudniową dyskoteką andrzejkową, na której uczniowie się świetnie bawili. Po zabawie i wieczornym posiłku, opiekunowie zorganizowali ciekawe konkursy.
W konkursie przyrodniczym przygotowanym przez Małgorzatę Garlińską wzięło udział 6 grup 3 - osobowych. Przyroda to przedmiot obejmujący różnorodne dziedziny, dlatego konkurencje były bardzo zróżnicowane. Uczniowie musieli wykazać się wieloma umiejętnościami: rozpoznawanie przyrządów potrzebnych do obserwacji przyrodniczych i określanie ich przeznaczenia, wykonanie symboli oznaczających substancje niebezpieczne (trujące, łatwopalne i żrące, prezentacje prostych doświadczeń, m.in. zjawisk magnetycznych, korozji, krystalizacji, przygotowanie mieszanin jednorodnych, niejednorodnych oraz zawiesin, udzielanie pierwszej pomocy podczas omdleń, skaleczeń i złamań oraz znajomość numerów alarmowych i umiejętność zgłaszania wypadku, składanie globusów, które wymagało od uczestników cierpliwości i opanowania. Niektórym tego zabrakło i okazało się, że zadanie na czas było najtrudniejsze i to ono zdecydowało o wynikach konkursu.
I miejsce zajęła drużyna w składzie:
Agata Idkowiak
Ula Idkowiak
Sonia Ogurkowska
II miejsce:
Szymon Garkowski
Marek Krzyminski
Mikołaj Mikołajczak
III miejsce:
Julia Kaźmierczak
Patrycja Kaźmierczak
Weronika Krawczyk

Nauczycielka matematyki Alicja Gawrońska zorganizowała dla uczniów konkurs "3xHAPPY". Polegał on na trzykrotnym układaniu łamigłówek HAPPY na czas. Najpierw uczestnicy ćwiczyli układanie łamigłówek o różnym stopniu trudności. Następnie chętni uczniowie przystąpili do zmagań turniejowych. Łamigłówkę w najkrótszym czasie ułożył Maciej Gawroński. Na kolejnych miejscach znaleźli się Agata Idkowiak i Bartek Styburski.
Po obu konkursach uczniowie zakończyli dzień przy dźwiękach gitary Apelem Jasnogórskim, w którym podziękowali za dobry, radosny, mijający dzień i poprosili o szczęśliwą noc.
Kolejnego dnia, po śniadaniu odbył się jeszcze jeden konkurs. Tym razem o tematyce religijnej. Przygotowała go katechetka Bernadeta Gryszka. Zadaniem uczniów było wyszukać w rozsypanych literkach podane imiona i nazwy miejsc biblijnych w jak najkrótszym czasie. Z pozostałych należało ułożyć tajemnicze hasło. Najszybszą okazała się Martyna Owczarek a po niej Agata Warczyńska i Agnieszka Kaczyńska.
Podczas całego biwaku wśród uczniów panowała miła atmosfera. W konkursach dzieci wykazały się szeroką wiedzą, umiejętnością logicznego myślenia i spostrzegawczością. Biwak musiał pozostawić w sercach uczniów miłe wspomnienia, gdyż podczas rozmów na jego temat na twarzach uczestników goszczą szerokie uśmiechy.

Bernadeta Gryszka
Miś i ja przyjaciele na 102

25 listopada Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego na pewno zadziwiła swojego patrona. Z wielkim zainteresowaniem przyglądał się korowodom przebierańców. W ten dzień uczniowie wcielili się w swoją ulubioną postać bajkową. Po szkole chodziły uśmiechnięte księżniczki, potworne czarownice, Kopciuszki, Czerwone Kapturki i wiele i innych bohaterów, którzy zeszli do nas prosto z kart ulubionych książek.
Również klasy zmieniły swój wygląd, na parapetach, ławkach, szafach zasiedli znamienici goście, nasi przyjaciele z dzieciństwa, MISIE. Pluszaki miały dziwne miny podczas lekcji, kiedy to ich właściciele próbowali rozwikłać trudne zadania matematyczne lub zgłębić tajniki ortografii. Wiele z nich udawało, że nic nie słyszy lub chrapało w najlepsze. Pokazały nam, że świat szkolny zdecydowanie nie należy do tego, co misie lubią najbardziej.
My natomiast lubimy takie świąteczne dni. W ten sposób chcieliśmy uczcić Dzień Pluszowego Misia oraz Światowy Dzień Postaci Bajkowych.
Z tej okazji odbyło się bardzo dużo konkursów. Oto ich wyniki.

Podsumowanie konkursów z okazji DNIA PLUSZOWEGO MISIA I DNIA POSTACI Z BAJEK:
1. "Miś i ja przyjaciele na 102"
- I m Beniamin Vernier kl. IV b
- II m Oliwia Gajewska kl. I b
- III m Maciej Kaźmierczak kl. I b

2. Konkurs na najciekawsze i najbardziej oryginalne przebranie
Klasy 0 - III
- I m Julka Staniewska kl. 0
- II m Wiktoria Kaźmierczak kl. I a
- III m Martyna Kowalska kl. I b
Klasy IV - VI
- I m Julka Grzesiak kl. V a
- II m Marcelina Szewczyk kl. IV b
- III m Oskar Maciejewski kl. V a

3. Konkurs na najpiękniejszą bajkowo - pluszakową dekorację drzwi
Klasy 0 - III
- I m kl. III b wych. I. Krzyminska
- II m kl. II a wych. G. Bączkowska
- III m kl. 0 wych. L. Majdecka, I. Domańska
Klasy IV - VI
- I m kl. V b wych. K. Mikołajczak
- II m kl. VI a wych. L. Zmyślony
- III m kl. V a wych. M. Garlińska

4. Konkurs na zgromadzenie w klasach największej ilości pluszowych misiów
- I m kl. I b - 175
- II m V b - 95
- III m IV b - 87
Organizatorzy B. Adamiak, K. Mikołajczak, L. Majdecka
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

W nasze szkole 24 listopada br. odbyła się dyskoteka z okazji Andrzejek dla klas 0 - III. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce, tańcach i wróżbach, przygotowanych przez uczniów z klasy VI b. Natomiast 26 listopada br. odbyła się dyskoteka dla klas IV - VI. O wspaniałą zabawę zadbali uczniowie z klasy VI a. Impreza bardzo wszystkim się podobała, a szczególnie klasom szóstym, ponieważ to jedna z ostatnich dyskotek w tej szkole. Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i świetną zabawę z organizowaną przez samorząd szkolny.
Dzień Życzliwości

22 listopada w ramach realizowanego programu "Szkoła bez przemocy" w naszej szkole z inicjatywy pedagoga p. I. Krzyminskiej i p. K. Drejkarz był obchodzony Światowy Dzień Życzliwości. W tym dniu każdy, kto solidaryzował się z tym świętem otrzymał do przypięcia "uśmiechniętą buźkę". Każda klasa w naszej szkole otrzymała do wykonania następujące zadania:
- zaprojektować i wykonać ORDER ŻYCZLIWOŚCI
- ułożyć tekst pozdrowień lub życzeń z okazji Dnia Życzliwości i przyczepić je do DRZEWKA ŻYCZLIWOŚCI na szkolnym korytarzu
- przeprowadzić klasowe wybory najżyczliwszego ucznia.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Oto lista najżyczliwszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 3:
Odział przedszkolny - Zosia Szczotka
Kl. I a - Lena Maćkowiak
Kl. I b - Anna Ziajka
Kl. II a - Kamila Tomajer
Kl. II b - Hubert Pankiewicz
Kl. III a - Magdalena Zmyślona
Kl. III b - Dorota Rybka
Kl. IV a - Michał Serek
Kl. IV b - Jakub Kaczyński
Kl. V a - Daniel Nowak
Kl. V b - Szymon Sobolewski
Kl. VI a - Paulina Pankiewicz
Kl. VI b - Mateusz Staniewski
"Drzwi otwarte" w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi oraz Społeczność Uczniowska zorganizowali "Drzwi Otwarte" w SP nr 3 im. K. Makuszyńskiego. Impreza odbyła się w poniedziałek 15 listopada 2010 roku o godzinie 17. Rodzice, dziadkowie, absolwenci a także sympatycy szkoły przybyli licznie, aby zobaczyć nowo wybudowaną salę sportową. Uroczystość rozpoczęły występy grupy teatralnej oraz tanecznej w inscenizacji "Mitologia na wesoło". Uczniowie, którzy wcielili się w olimpijskich bogów przedstawili jak zgubne dla organizmu mogą się okazać złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu nie tylko dla "boskiego" ciała. Następnie goście udali się na zwiedzanie szkoły. Na korytarzach oraz w klasach można było obejrzeć wystawy tematyczne np., "Budowa sali w obiektywie", "Sukcesy naszych uczniów" itp. Chętni mogli upamiętnić swoje przybycie pamiątkowym wpisem do kronik. Dla wielu przybyłych gości, był to czas wspomnień, powrotu do minionych lat szkolnych a także okazja, aby porozmawiać z byłymi nauczycielami i wychowawcami. Wszyscy byli zgodni co do jednego, iż marzenie wielu pokoleń uczniów wreszcie się spełniło, bo wspaniała sala gimnastyczna oddana kilka dni wcześniej całej społeczności uczniowskiej cieszy nie tylko samych uczniów, ale także tych, którzy mięli okazję ją zobaczyć.
Już jest

10 listopada 2010 roku nastąpił kres wieloletnich starań o budowę sali gimnastycznej w naszych Trójce. Ten dzień pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli, rodziców, bowiem właśnie wtedy uroczyście przecięto wstęgę, otwierając nowy obiekt marzeń.
Środa zaczęła się dla uczniów Trójki zupełnie inaczej niż zwykle. Ubrani na galowo wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi udaliśmy się do kościoła na uroczystą mszą św. Następnie wielobarwnym korowodem, podekscytowani i pełni ciekawości po raz pierwszy weszliśmy do długo wyczekiwanej sali gimnastycznej. Radość uczniów podzielali również zaproszeni goście. W naszych progach pani wicedyrektor Iwona Domańska serdecznie powitała przedstawicieli kuratorium oświaty, burmistrzów, radnych powiatowych i miejskich, dyrektorów szkół, kierowników jednostek, księży, emerytowanych dyrektorów i nauczycieli "Trójki", przewodniczącego Rady Rodziców, sołtysów, przewodniczących komitetów osiedlowych, sponsorów i przyjaciół szkoły.
Symboliczną wstęgę przecięli burmistrz Maciej Bratborski, wiceburmistrz Jarosław Ratajczak, była dyrektor naszej szkoły Stefania Ignasiak, dyrektor Arleta Szkudlarek, przewodnicząca Rady Rodziców Hanna Chałupniczak, a także przewodnicząca samorządu Sonia Ogurkowska. Punktem kulminacyjnym był strzał na bramkę. Kibicowaliśmy pani dyrektor, nie sprawiła nam zawodu, strzeliła w sam środek. Świetnie poradziła sobie również Sonia Ogurkowska, przesunęła piłkę bardzo blisko bramki.
Następnie zaproszeni goście złożyli nam serdeczne życzenia i gratulacje, a na ręce pani dyrektor upominki.
Dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele i wszyscy pracownicy nie zapomnieli o tych, którzy przyczynili się do powstania sali, są prawdziwymi przyjaciółmi, na których możemy liczyć w każdej chwili. Pani dyrektor Arleta Szkudlarek wręczyła im statuetki, a tabliczki z imieniem i nazwiskiem zostały umieszczone na szkolnym Sercu Darczyńców. Wszyscy goście zostali obdarowani specjalnym wydaniem gazetki Szkolne Wieści Trójki, widokówkami przedstawiającymi naszą piękną szkołę oraz folderem opisującym bogatą historię powstania sali. Uroczystość została zakończona przedstawieniem teatralnym w wykonaniu uczniów naszej szkoły "Mitologia na wesoło".
Święto Niepodległości

Święto Niepodległości, które wszyscy Polacy obchodzą 11 listopada, na pamiątkę odzyskania wolności i państwowości, w naszej szkole uczciliśmy 9 XI uroczystym apelem. Apel ten przygotowali uczniowie klasy V a, II a, i I a pod kierunkiem pani G .Bączkowskiej i E. Szymczak.
Jak w czasie wszystkich ważnych uroczystości, apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie i uczennice przedstawili wiersze patriotyczne i pieśni "Rota", "Przybyli ułani pod okienko" przygotowane specjalnie na tę okazję.
Apel był lekcją patriotyzmu i szacunku dla historii. Pogłębił wiedzę na temat Niepodległości Polski. Pozwolił kształcić umiejętność dostrzegania charakterystycznych cech kraju ojczystego, a także umacniać i pogłębiać postawy patriotyczne.
"POMÓŻ I TY"

Jak co roku ruszyła kolejna edycja akcji charytatywnej "Szkoło Pomóż i Ty". Już wiele dzieci dzięki naszej pomocy uwierzyło, że życie jest piękne.
W tym roku celem akcji jest zakup aparatów słuchowych dla podopiecznych z wadami słuchu. Jednym z dzieci, które potrzebuje naszej pomocy jest Robert Urbański. Ten 16 - letni chłopiec cierpi na obustronny głęboki niedosłuch, który został spowodowany stanem zapalnym po zabiegu laryngologicznym. Cena takiego aparatu, który potrzebuje każde dziecko to 7.000 - 15.000 zł. Na terenie naszej szkoły przedstawiciele RSU rozprowadzać będą cegiełki w cenie 1 zł. Dla nas nie jest to dużo, a Robertowi ta nasza złotówka może wiele pomóc. Dla najbardziej aktywnych szkół przewidziane są trzy wysokiej klasy laptopy, które przydadzą się do edukacji dzieci. Tegoroczna akcja rozpoczęła się 01.09.2010 r., a zakończy się 01.06.2011r.
Miejmy nadziej, że pomożemy Robertowi Urbańskiemu.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Uroczystość ślubowania klas pierwszych odbyła się 14 października 2010r. Przewodnicząca Samorządu Szkolnego serdecznie powitała zaproszonych gości, oraz zebranych uczniów.
W części artystycznej uczniowie klas pierwszych zaprezentowali program, na który składały się wiersze i piosenki. Do ślubowania przy poczcie sztandarowym szkoły przystąpili reprezentanci klas pierwszych. Następnie pani wice dyrektor I. Domańska dokonała uroczystego pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. Później wszystkim uczniom zostały wręczone upominki, dyplomy oraz legitymacje szkolne. Na zakończenie uroczystości wszystkim nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały złożone serdeczne życzenia.
Po wielkich emocjach związanych z pierwszymi występami i pozowaniu do wspólnego zdjęcia, uczniowie wraz z rodzicami udali się do sali, gdzie czekał na nich przygotowany słodki poczęstunek. Były też wspólne rozmowy z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją.
Z "LECHEM" BEZPIECZNIEJ

3 października 2010 roku dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. odwiedzili goście. Byli to pan Andrzej Wichłacz naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Starostwie Krotoszyńskim oraz pan Paweł Grząka przedstawiciel Stowarzyszenia "Wiara Lecha".
Podczas spotkania dzieci rozmawiały z gośćmi o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, wykazując się dużą wiedzą na ten temat. Wśród przedszkolaków byli również tacy, którzy już od najmłodszych lat kibicują drużynie poznańskiego Lecha.
Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały w prezencie kamizelki odblaskowe, które będą zakładały wychodząc na spacer.
Dzień Chłopca

Dzień Chłopaka obchodzony jest, co roku 30 września. Dziewczynki składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy, organizują im ciekawe zabawy i konkursy. W klasie III a i III b dziewczynki pod opieką swoich wychowawczyń p. E. Dubisz i p. I. Krzyminskiej zorganizowały konkursy dla swoich mężczyzn. Chłopcy mieli do wykonania wiele śmiesznych zadań: przyszywanie guzików, jedzenie jabłek zawieszonych na sznurku bez pomocy rąk, założenie lalce pampersa, odgadywanie owoców i warzyw tylko za pomocą smaku, rozwiązanie testu o kobietach. Koledzy zdobywali punkty za poszczególne konkurencje. Każdy chłopiec otrzymał drobny prezencik w postaci przyborów i kolorowe słodkie lizaki. Dzień Chłopaka w klasach trzecich naprawdę był bardzo udany.
Wycieczka do muzeum

29 września kl. III a i kl. III b wraz opiekunami p. I. Krzyminska i p. E. Dubisz wybrały się do Muzeum Regionalnego im. H. Ławniczaka w Krotoszynie, aby obejrzeć wystawę Od ziarenka do bochenka ukazującą miejsce chleba w polskiej tradycji i kulturze.
Wystawa prezentuje narzędzia oraz sprzęt gospodarski służący niegdyś do uprawy zbóż i wypieku chleba. Dzieci miały możliwość poznania najważniejszych etapów prac rolnych i gospodarskich oraz towarzyszących im zwyczajów i obrzędów. Poznały wiele przysłów o chlebie. Była to świetna lekcja muzealna.
Jesienny Rajd po Ziemi Koźmińskiej

Jesienne Rajdy po Ziemi Koźmińskiej już na stałe weszły do kalendarza imprez naszego SKKT. 25 września w piękny słoneczny poranek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVIII Rajdzie po Ziemi Koźmińskiej. Młodsi uczestnicy rajdu wyruszyli na wędrówkę po urokliwych miejscach naszego miasta, natomiast starsi przemierzyli zaplanowaną trasę na rowerach. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory.
Po dotarciu na metę, którą było boisko sportowe przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych na uczestników czekał rajdowy znaczek oraz poczęstunek w postaci gorącej grochówki i słodyczy. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Muzeum Ziemi Koźmińskiej, po którym oprowadził wszystkich opiekun Michał Pietrowski. Atrakcją rajdu po przekroczeniu mety było otrzymanie przez każdego uczestnika losu i możliwość wygrania atrakcyjnych nagród.
Tegoroczny rajd stał się również okazją do uhonorowania 25 - lecia działalności prezes Oddziału PTTK w Koźminie Wlkp. - p. Dobrochny Kasprzak.
"Sprzątanie świata - Polska 2010"

W tym roku akcja przebiegała pod hasłem: "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady". Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich klas. W piątek, 17 września 2010 roku, wyposażeni w worki i rękawiczki wyruszyli w teren.
Dzięki zaangażowaniu dzieci wypiękniały między innymi okolice cmentarzy oraz ulice w pobliżu szkoły. W tym roku uczniowie bardzo wnikliwie obserwowali przebieg akcji: wykonywali zdjęcia, spisywali rodzaj i ilość zebranych śmieci. Powodem jest udział wielu z nich w konkursie na najciekawsze sprawozdanie z działań zrealizowanych w ramach akcji. Organizatorem konkursu jest Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy oraz Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.
Pomoc powodzianom

W związku z zaistniałą sytuacją powodziową na terenie Bogatyni, nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji pomocy rodzinom, a zwłaszcza najmłodszym poszkodowanym przez powódź.
W piątek 17 września zakończyliśmy zbiórkę darów dla poszkodowanych w sierpniowej powodzi mieszkańców Bogatyni. Nasi uczniowie okazali wielkie serce, dzieląc się z potrzebującymi. Nikt nie pozostał obojętny na dramat powodzian, którym woda zabrała wszystko. Szkolny koordynator akcji, bibliotekarka pani Beata Adamiak wraz z aktywem bibliotecznym prawie każdego dnia przyjmowały dary serca. Zebraliśmy kilkanaście kartonów darów, w tym: zeszyty, bloki, piórniki, kredki, pisaki, książki, tornistry, gry, maskotki, zabawki, ręczniki, środki czystości, odzież oraz art. spożywcze. Dzięki bezinteresownej pomocy pana Lucjana Kubiaka i pana Waldemara Adamiaka paczki z darami mogliśmy dostarczyć do Bogatyni. To właśnie oni własnym transportem następnego dnia rano przekazali dary z koźmińskiej Trójki do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bogatyni.
Dziękujemy serdecznie wszystkim ofiarodawcom, oraz p. L. Kubiakowi i p. W. Adamiakowi.
Po raz kolejny udowodniliście, że można na Was liczyć!
Akcja "Bezpieczna droga do szkoły".

Gmina Koźmin Wielkopolski wspólnie z Powiatem Krotoszyńskim oraz Policją od kilku lat prowadzi akcję "Bezpieczna droga do szkoły". W ramach tej akcji 14 września br. Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Maciej Bratobrski spotkał się z uczniami klas pierwszych naszej szkoły. Powiat Krotoszyński reprezentował Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wichłacz, natomiast Policję nadkomisarz Włodzimierz Szał z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.
Podczas spotkania omówiono zasady poruszania się po drogach. Zaprezentowano również film edukacyjny o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski oraz plany lekcji z zasadami poruszania się po drogach.
Przedsięwzięcie to jest finansowane ze środków Powiatu Krotoszyńskiego, Gminy Koźmin Wlkp. oraz HDI Asekuracja Towarzystwo Ubezpieczeniowe w Warszawie oddział w Krotoszynie.
Spotkanie z policjantem

3 września klasy I-III spotkały się z panem policjantem, który rozmawiał z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócił uczniom uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i ostrożności podczas drogi do i ze szkoły, przy przechodzeniu przez jezdnię i wyjściu z autobusu, a także w czasie jazdy rowerem. Ćwiczenia praktyczne dzieci wykonały przy przejściu dla pieszych na ul. Klasztornej i ul. Poznańskiej. Zadawały dużo pytań, wszystko ich interesowało. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.
Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września - data, którą pamięta każdy uczeń. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Powrót do rzeczywistości, zadań i oowiązków. Dzień szczególnie ważny dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą.
Na uroczystej inauguracji wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Arleta Szkudlarek, która przedstawiła organizację roku szkolnego 2010/2011.
Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzyła także samych radosnych dni oraz wielu sukcesów szkolnych i nie tylko.