W piątkowy poranek 6 lipca 2012 roku z wizytą do naszej szkoły przybyła grupa węgierska.
Młodzież z Balatonmariafürdő a także z koźmińskiego Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy i nasi uczniowie spotkali się, aby miło i przyjemnie spędzić czas na warsztatach tanecznych, grach sportowych i zabawach matematycznych. I choć to czas wakacji, uczestnicy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami tanecznymi, sportowymi oraz zdolnościami matematycznymi. W programie znalazł sie również czas na odpoczynek i poczęstunek. Nasi goście mogli zasmakować polskich słodkości.
Przyjaciele z Węgier i my gospodarze czuliśmy się wyjątkowo, co sprzyjało konwersacji. Poza murami naszej szkoły słońce mocno grzało, prawie tak samo jak nad Balatonem, dlatego dodatkową atrakcją był pobyt na basenie, gdzie uczniowie zażywali słonecznych i wodnych kąpieli i oczywiście się integrowali.
Myślimy, że wizyta w naszej szkole była udana.
(Warsztaty przygotowali: A. Gawrońska, Ł. Mikołajczyk, L. Zmyślony,
czynności organizacyjne: B. Adamiak, L. Majdecka, K. Kieliba).
Tymi słowami zastępca dyrektora szkoły, pani Iwona Domańska podsumowała uroczystość kończącą kolejny rok szkolny. Stały się one pretekstem do głośnego, radosnego okrzyku, który zakomunikował murom szkoły, że uczniowie wrócą do nich dopiero we wrześniu.
Zanim jednak szczęśliwi uczniowie wybiegli ze szkoły, otrzymali z rąk swoich wychowawców świadectwa. Tym, którzy osiągnęli wysokie wyniki, nauczyciele z radością wręczyli świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Zostały one ufundowane przez Radę Rodziców. Mimo, iż fundusze Rodziców znacznie zostały uszczuplone, cieszyli się bardzo, że tak wielu uczniów zasłużyło na nagrody.
Najbardziej nagrodzone i wyróżnione zostały klasy szóste. W tym roku naszą szkołę pożegnało 40 uczniów. Łzy wzruszenia przyszłych gimnazjalistów i ich wychowawców pojawiły się podczas szczególnego pożegnania, podczas którego szóstoklasiści recytowali wiersze dla swoich wychowawców, a na końcu wręczyli im podpisane przez wszystkich piłki oraz założyli na szyje biało-czerwone szaliki z napisem POLSKA. Część artystyczna zakończyła się wspólnym śpiewem przeboju Maryli Rodowicz, pt. "Ale to już było".
Przed nami zasłużone wakacje, będziemy korzystać ze słońca, z deszczu, pogody i niepogody, przede
wszystkim będziemy odpoczywać, aby
3 kwietnia uczniowie klas szóstych przystąpili do sprawdzianu zewnętrznego. Z dumą możemy przyznać, że nasza szkoła zaprezentowała się wspaniale. Wysiłek uczniów i nauczycieli został doceniony. Okazało się, że znowu jesteśmy najlepsi. Tak przedstawiają się średnie wyniki ze sprawdzianu:
Natomiast średnia naszej szkoły to 24,38 punktów. Przeskoczyliśmy aż o 2,04 punktów średnią gminy,
Cieszymy się, że Trójka znowu potwierdziła swoją jakość.
Tak przedstawiają się omówione wyniki na wykresie słupkowym.
Aby otworzyć listę kliknij tutaj.
W dniu 21 czerwca 2012 r. opiekunowie szkolnego koła LOP zaprosili do szkoły członków Zarządu krotoszyńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W spotkaniu z dziećmi uczestniczyły: pani Katarzyna Hirszfeld – Odrowska – prezes, pani Magdalena Kowal – sekretarz i pani Joanna Garlińska – członek Zarządu.
Goście opowiedzieli nam o działalności Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Obecny Zarząd prowadzi przede wszystkim intensywne działania na rzecz bezdomnych zwierząt, wśród nich także interwencje w sprawie zwierząt maltretowanych. Towarzystwo nawiązało współpracę z dwiema holenderskimi fundacjami, które aktywnie wspierają schronisko w Krotoszynie. Przekazują karmę, szukają domów dla zwierząt na terenie Holandii. Strona internetowa schroniska promuje adopcję psów i kotów, a schronisko posiada też swój profil na facebook-u.
Dowiedzieliśmy się, że na terenie schroniska jest 85 miejsc, ale stale przebywa w nim ponad sto zwierząt. Brakuje wybiegów i zwierzęta są zmuszone długotrwale przebywać w zamknięciu. Jedynym ratunkiem są wolontariusze – najczęściej młodzi ludzie, którzy wyprowadzają psy na spacery.
Pytania dzieci dotyczyły przede wszystkim opieki nad zwierzętami domowymi. W spotkaniu dzielnie towarzyszył nam adoptowany ze schroniska Maksio, który był główną atrakcją odwiedzin, jak również przygarnięty psiak – Pupi. Dzięki tym przykładom dzieci przekonały się, że los skrzywdzonego pieska może mieć szczęśliwe zakończenie. Zależy to tylko od nas.
Dzieci przekazały karmę dla psów, smycze i zabawki. Nie jest to pierwsza akcja zorganizowana w szkole. Mamy nadzieję, że po wakacjach będziemy mogli znów wesprzeć naszych małych przyjaciół ze schroniska.
Za promowanie wśród dzieci szacunku i troski dla zwierząt oraz za dary dla podopiecznych ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie szkoła nasza otrzymała tytuł "Szkoła Przyjaciół Zwierząt".
Małgorzata Garlińska, Danuta Wawrzyniak
Kiedy się śmieje dziecko,
śmieje się cały świat
Janusz Korczak
Za nami XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Wypełniły go bajkowe porady i zabawy inspirowane literaturą.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych zrealizowały przedsięwzięcie promujące czytanie. Uczestniczyły w projekcie edukacyjnym "Janusz Korczak – przyjaciel dzieci".
Wśród wielu zadań wynikających z realizacji projektu przedszkolaki:
Janusz Korczak pozostanie w pamięci przedszkolaków, jako ten, który dobro dziecka stawiał ponad wszystko.
17 czerwca w niedzielę w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się festyn rodzinny. Już dziewiąty raz na
boisku szkolnym zebrali się rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy naszego miasta, aby wspólnie
spędzić niedzielne popołudnie. Wspaniałej atmosferze pomogła piękna pogoda.
Rodzice dla gości szkoły przygotowali wiele atrakcji. W kawiarence za symboliczne pieniądze można było
kupić aromatyczną kawę oraz różnego rodzaju ciasto, upieczone przez mamy uczniów naszej szkoły. Dla
głodnych i smakoszy rodzice smażyli frytki, kiełbaski na grillu, gofry, oferowali chleb ze smalcem
Prawdziwym hitem tego dnia okazały się pokazy strażackie. Przyciągnęły mnóstwo widzów, a kolejka chętnych do podróżowania samochodem strażackim ulicami miasta wydawała się nieskończona. Całość przeplatana była występami artystycznymi. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasza szkoła ma wielu zdolnych uczniów, z dumą i prawdziwą radością obserwowaliśmy tancerzy, recytatorów, piosenkarzy oraz prawdziwych aktorów.
O godzinie 18.00 rozpoczęło się przez wszystkich oczekiwane losowanie cennych fantów. Wygranych losów było sporo. Szczęśliwi posiadacze kuponów wygrywali piłki, zabawki, książki, płyny do prania, zestawy mleczne, dekoracje do domu, itp., niczego nie brakowało. Główną nagrodą był rower. Wygrany los należał do pani Pestki, której serdecznie gratulujemy i życzymy pełnych wrażeń wycieczek rowerowych. Emocje przy losowaniu sięgały zenitu, nikt jednak nie wyszedł z pustymi rękami.
Kolejna udana impreza za nami. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Na pewno nie odnieślibyśmy kolejnego sukcesu, gdyby nie nasi uczniowie, na których zaangażowanie zawsze możemy liczyć, gdyby nie rodzice, którzy wspierają nas w każdej sytuacji i nie żałują swojego czasu i pracy, aby pomóc nam, nauczycielom, w każdym przedsięwzięciu. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok. Będzie równie świetnie.
17 czerwca 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego odbył się już kolejny festyn rodzinny połączony ze Stanisławkami. W tym roku po raz pierwszy imprezą towarzyszącą był niezwykły pokaz. Wielkie zainteresowanie wzbudziła wystawa modeli samolotów. Odwiedzali ją i mali i duzi. Wszyscy wychodzili oczarowani po długich rozmowach z właścicielami kolekcji. Pasjonaci lotnictwa i szczęśliwi posiadacze kolekcji to panowie, Waldemar Ratajczyk i Piotr Szkudlarek.
W sali szkolnej zebrano około 300 modeli. Wrażenie robiły modele samolotów historycznych z różnych
okresów dziejowych, jak i współczesne maszyny bojowe. Wykonane w dwóch najpopularniejszych skalach
1/72 i 1/48, sklejane i gotowe budziły podziw zwiedzających. Właściciele tego niezwykłego pokazu bardzo
ciekawie, chętnie i z zapałem opowiadali
o początkach swoich zainteresowań. Z sentymentem wspominali pierwsze modele szybowców budowanych ze
sklejki i papieru. Z zaangażowaniem pokazywali, jak zbudować model, który nie tylko efektownie wygląda,
ale również jest repliką latającego samolotu.
Zwiedzający mieli wiele pytań, interesowało ich wszystko, najczęściej pytali o czas budowania modelu,
czym i jak należy go pomalować, z jakiego okresu dziejowego pochodzi dany samolot oraz, czy wystawcy
należą do jakiegoś klubu modelarskiego.
Kolekcja pana Ratajczyka to przede wszystkim modele samolotów współczesnych, takich jak: Lockheed
F – 16 Falcon, SU – 27, cała seria Migów, modele samolotów stacjonujących na lotniskowcach, F -14 Tomcat,
F – 18 Hornet. Dużą części kolekcji stanowią też śmigłowce bojowe i transportowe, np.: rosyjski Kamov,
amerykański Hughes AH 64 Apache. A prawdziwą perełką jego kolekcji jest model polskiego myśliwskiego
samolotu PZL P – 11c z września
Natomiast najcenniejszym eksponatem kolekcji pana Szkudlarka są niewątpliwie modele samolotów myśliwskich, na których walczyli nasi piloci na zachodzie w czasie II wojny światowej, a szczególnie model myśliwca Hawker „Hurricane” Mk. I ze słynnego dywizjonu 303, RAF – u, na którym latał por. Mirosław Ferić pochodzący z Ostrowa Wlkp.
Kolekcja pana Szkudlarka to samoloty myśliwskie z I i II wojny światowej. Można w niej podziwiać całą
serię myśliwców polskich PZL P – 7, P – 11c, brytyjskich, typu Spitfire, Hurricane, niemieckich
Messersschmittów Bf 109, Focke – Wulf Fw – 190, amerykańskich
P – 51 Mustang oraz samolotów
Duże zainteresowanie wystawą, przede wszystkim młodych ludzi i dzieci, pokazuje, że pasją nie muszą być tylko gry komputerowe. Jesteśmy przekonani, że wielu ze zwiedzających już myśli, jak rozpocząć swoją przygodę z lotnictwem. Takie zainteresowania zdecydowanie poszerzają wiedzę nie tylko techniczną, ale i historyczną.
Za rok kolejny festyn i na pewno kolejna wystawa, a może i inni dorośli z pasją zechcą ją zaprezentować naszym dzieciom i młodzieży? Gorąco zachęcamy i zapraszamy.
Dzień Szkoły bez Przemocy to organizowane już po raz piąty ogólnopolskie święto wszystkich tych,
którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się
Hasłem przewodnim VI edycji Programu: "Kibicuję Fair Play", integralną częścią tegorocznych obchodów Dnia Szkoły bez Przemocy były zawody sportowe w związku z czym w sali gimnastycznej naszej szkoły zgromadzili się nasi uczniowie, nauczyciele. Postanowiliśmy wspólnie świętować ten dzień, który upłynął pod hasłem "Kibicowanie Fair Play". Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane przez siebie plakaty.
Miłym akcentem tego dnia było wręczenie przez panią dyrektor Arletę Szkudlarek podziękowań wszystkim klasom za udział w tym szczególnym dniu.
Agnieszka Konieczna
Kamila Kieliba
Bank Spółdzielczy w Jarocinie (oddział w Koźminie Wlkp.) najaktywniejszym członkom SKO przyznał dyplomy oraz drobne upominki. Nagrodzeni uczniowie naszej szkoły, którzy najsystematyczniej wpłacali pieniądze na książeczkę to:
Bankowi Spółdzielczemu w Jarocinie serdecznie dziękujemy za upominki. A naszym podopiecznym gratulujemy wytrwałości w oszczędzaniu.
Dzień 1 czerwca jest dniem oczekiwanym przez wszystkie dzieci, ponieważ dostarcza nam wiele atrakcji i radosnych przeżyć. W tym dniu obchodziliśmy Dzień Dziecka i Dzień Patrona.
Od 5 września 2003 roku nasza szkoła dołączyła do licznego grona szkół noszących imię Kornela Makuszyńskiego. Pisarza, który większość swojej twórczości poświęcił najmłodszym, którego praca literacka i działalność społeczna była walką o uśmiech dziecka. Nic więc dziwnego, że Dzień Patrona obchodzimy w Dniu Dziecka. Obchody rozpoczęto od uroczystego apelu, w którym uczestniczyli: dyrektor szkoły pani Arleta Szkudlarek, wicedyrektor pani Iwona Domańska, nauczyciele oraz cała społeczność uczniowska. Apel poświęcony był dzieciom, naszemu patronowi Kornelowi Makuszyńskiemu a także tego dnia wspomnialiśmy o Janusza Korczaka, którego dzieci nazywały "Stary Doktor" lub "Pan doktor" Był on prekursorem walki o prawa dziecka, polskim pedagogiem, publicystą, pisarzem, lekarzem, działaczem społecznym. Wyprzedził swoją epokę, otwierając sierocińce dbające o prawa rozwoju dziecka w szczęściu. Ich motto brzmiało: "Będę natchnieniem całego twojego życia". Korczak wiedział, że nie wystarczy słuchać – trzeba przede wszystkim usłyszeć potrzeby dziecka.
Po uroczystym apelu wszystkim dzieciom rozdano słodki upominek, który ufundowała Rada Rodziców. Dzień ten upływał pod znakiem wspólnej zabawy, atrakcji i rozrywek przygotowanych dla dzieci przez panie Katarzynę Mikołajczak i Agatę Wydubę Organizatorami części artystycznej były panie Kinga Bura, Ewa Dubisz, Agnieszka Walczak-Gryska.
Agnieszka Konieczna
"Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi" - Janusz Korczak
31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa
"Od Bałtyku aż do Śląska,
|
31 maja to właśnie ten dzień został ogłoszony Światowym Dniem bez Papierosa.
Trójka także włączyła się w promowanie tej akcji. W naszym programie "Znajdź właściwe rozwiązanie" temat ten jest wyraźnie zaznaczony. Przeciwko paleniu są maluchy, dzieci starsze oraz wszyscy pracownicy szkoły.
W ciągu całego roku szkolnego na lekcjach wychowawczych nauczyciele, pedagodzy rozmawiali z dziećmi
na temat ochrony zdrowia, a szczególny nacisk kładli na problem palenia tytoniu.
Uwieńczeniem tych działań był właśnie dzień 31 maja, na który to młodsi i starsi uczniowie szkoły
przygotowali plakaty i hasła propagujące zgubne działanie nikotyny, wyrażając tym samym swój protest
przeciwko paleniu.
Takie akcje są niewątpliwie potrzebne, być może dzięki takim przedsięwzięciom zdołamy przynajmniej w jakimś stopniu przeciwdziałać paleniu. Wierzymy, że coraz więcej ludzi będzie rzucać ten zgubny nałóg, wybierając zdrowie ponad wszystko.
Agnieszka Konieczna
Dnia 29 maja 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego odbył się IX Miejsko-Gminny
Konkurs Języka Angielskiego klas piątych
W konkursie wzięli udział uczniowie, którzy odznaczali się ogromną wiedzą w zakresie języka obcego.
Byli to uczniowie ze Szkół Podstawowych
Ogółem w konkursie wzięło udział 22 uczniów. Członkami jury byli opiekunowie z poszczególnych szkół. Testy zostały przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego uczących w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp.
Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Miłym akcentem była również kawiarenka, w której uczestnicy mogli posilić się i odpocząć po konkursie.
28 maja 2012 roku dwóch przedstawicieli Rady Rodziców działających przy Szkole Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. pani Wioleta Stasiak i pani Ewa Kopa, dyrektor pani Arleta Szkudlarek, przedstawiciel rady pedagogicznej pani Katarzyna Mikołajczak oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięli udział w uroczystej gali konkursu "Mam 6 lat". Ogólnopolski konkurs został zorganizowany przez Ministra Edukacji Narodowej, natomiast uroczysta gala odbyła się w sali Centrum Kongresowo – Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Wszystkich zebranych, a szczególnie dzieci, serdecznie powitała pani Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski
Kurator Oświaty. Pogratulowała Radom Rodziców oraz dyrektorom szkół wszelkich starań, jakie poczynili,
aby jak najlepiej
Kolejnym ważnym punktem programu było wręczenie dyrektorom i rodzicom pamiątkowych tabliczek "Szkoła Przyjazna Sześciolatkom." Wręczenia dokonała Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, pani Joanna Berdzik.
Pamiątkowe tabliczki otrzymało 19 przedszkoli i 22 szkoły podstawowe z województwa wielkopolskiego,
w tym również Szkoła Podstawowa nr 3
Miło było oglądać podczas gali prezentacje multimedialne przedstawiające działania różnych szkół,
gdzie z radością rozpoznawaliśmy znajome zdjęcia
Mamy również nadzieję, że w przyszłym roku weźmiemy udział w Gali Centralnej w Warszawie.
Katarzyna Mikołajczak
Dzień Matki to "najcieplejsze" ze świąt w całym roku. Od dziecka uczymy się szacunku do naszych matek,
a miłość, która nas z nimi łączy, to jeden
Dzień Matki to święto, podczas którego powinniśmy okazać naszym rodzicielkom wyrazy miłości i szacunku w jakiś szczególny sposób, np. obsypując naszą mamę kwiatami, upominkami lub buziakami, które przecież nic nie kosztują.
Dzieci z "Trójki" przygotowały inny prezent. Był nim koncert dla wszystkich mam. Odbył się na sali gimnastycznej w naszej szkole. Wszystkie mamy potraktowały bardzo poważnie zaproszenie na koncert i nie zawiodły swoich pociech. Ze swoim repertuarem zaprezentowały się dzieci z klas 0 – III. Przedstawiły inscenizację zatytułowaną "Łąka dla Mamy". Młodzi artyści popisali się tańcem, wierszem i piosenką. Ciekawa dekoracja, choreografia oraz przebrania dzieci wprowadziły wszystkich w odpowiedni klimat. Maluchy wykazały się wspaniałymi umiejętnościami, co wywołało uśmiech i dumę na twarzach ich rodziców. Każdy z przybyłych rodziców otrzymywał kotylion wykonany przez starszych uczniów z napisem "Wspaniała Mama", "Wspaniały Tata".
Koncerty tego typu to tradycja naszej szkoły. W maju gościmy rodziców naszych uczniów, w styczniu ich dziadków. Są to osoby najbliższe dzieciom, najbardziej przez nich kochane i dlatego właśnie te koncerty mają swój niepowtarzalny charakter. My nauczyciele z prawdziwą przyjemnością przygotowujemy naszych uczniów, abyście Wy Rodzice mogli się nimi cieszyć i być dumni z ich poczynań.
O korzyściach płynących z umiejętności oszczędzania nie trzeba nikogo przekonywać.
Wiemy też, że nie jest to łatwa sztuka. Uczą się jej więc
Uczniowie, którzy dotychczas najsystematyczniej oszczędzili to:
Gratulujemy wytrwałości!
"Trudno jest nam się rozstać …."
Od 14.03.2012 r. do 23.05.2012 r. w naszej szkole odbywały się warsztaty „Szkoła dla rodziców i wychowawców”
prowadzone przez panią dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Krotoszynie psycholog Karinę
Bratborską
"Dzięki warsztatom nauczyłam się patrzeć na świat oczami dziecka, widząc to, czego się nie widziało do tej pory".
Agnieszka Konieczna
Dnia 17. 05. 2012 r. w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty prozdrowotne pod hasłem "Odżywiaj się zdrowo – żyj kolorowo" zorganizowane przez opiekunów Klubu "Wiewiórka", SK PCK oraz p. Ilonę Krzyminską. Celem warsztatów było propagowanie zdrowego stylu życia. Z każdej klasy wytypowane zostały 2 osoby. Wszystkich uczestników podzielono na 4 grupy. Każda z nich miała do rozwiązania krzyżówki, łamigłówki, rebusy, których hasła zachęcały do zdrowego odżywiania się. W nagrodę za intensywną pracę wszyscy otrzymali drobne upominki. Tego dnie nie zabrakło także kulinarnych pyszności. Każda z grup miała wspaniałą okazję popisać się swoimi zdolnościami, przygotowując pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki.
Tomasz Szwed autor, kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta. Ceniona postać polskiej sceny muzycznej
Autor książki dla dzieci "Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce".
W ramach obchodów IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pani B. Adamiak zaprosiła Tomasza Szweda do naszej szkoły.
11 maja w godzinach popołudniowych grupa dzieci z klas O-III, ich rodzice, dziadkowie, dyrekcja szkoły
oraz członkowie aktywu bibliotecznego mogli przenieś się do bajkowej kliniki w Leśnej Górce.
Rewelacyjny kontakt pana Tomasza z młodym czytelnikiem sprawił, że dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły
w spotkaniu. Dedykacje
Mamy nadzieje, że to nie była ostatnia wizyta T. Szweda w naszej szkole.
W naszej szkole 30 kwietnia 2012 roku matematyka miała swoje święto. Dzieci klas I-III dowiedziały się,
że matematyka to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcyjne figury, ale również znakomita
zabawa
Uczniowie klasy trzeciej rozwiązywali łamigłówki, rebusy, układali tangramy, pussy. W matematycznych zmaganiach najlepiej poradziły sobie w klasach trzecich Maja Zmyślona, Agnieszka Brdys, Alicja Grygiel. Dzieci klas drugich rozwiązały kilka zadań, które pozwoliły wyłonić zwycięzcę. Najlepszym matematykiem i zdobywcą tytułu "As drugich klas" okazał się Mateusz Glinkowski, drugie miejsce zajęła Karolina Budzińska, a trzecie Marika Zdunek. Oczekując na wyniki konkursu uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne, układali "Piankowe kostki" i "Tangramy".
Klasy pierwsze pracowały w grupach ucząc się współpracy i wzajemnie się integrując. Miały za zadanie rozwiązać matematyczną krzyżówkę, znaleźć drogę Kapturka do babci, rozwiązać test matematyczny, ułożyć tangramy, nawlec kuleczki na nitkę wg wzoru.
Wszyscy uczestnicy "Święta Matematyki" otrzymali upominki i dyplomy uczestnictwa.
Cały program zawierał sporą dawkę humoru, zapewniał uczniom rozrywkę, dobrą zabawę, jednocześnie ucząc i wzbogacając ich wiedzę matematyczną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to bardzo ważny dzień zapisany na kartach historii naszej ojczyzny. Uczczenie rocznicy tego wydarzenia miało miejsce również w naszej szkole.
30 kwietnia 2012 r. odbył się apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej
w Europie, a drugiej na świecie. Uczennice kl. VI a oraz uczniowie klas młodszych pod kierunkiem
nauczycieli p. E. Szymczak i p. G. Bączkowskiej przygotowali krótką lekcję historii i patriotyzmu.
Dnia 26 kwietnia 2012 r. członkowie Klubu "Wiewiórka" i Szkolnego Koła PCK mieli okazję spędzić aktywnie popołudnie. Wraz z opiekunami wybrali się na siłownię do naszego koźmińskiego liceum. Dzieci mogły rozwijać swoją tężyznę fizyczną, korzystając z różnego rodzaju sprzętu. Największą popularnością cieszyła się bieżnia. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i z utęsknieniem czekają na kolejną zbiórkę tego typu.
W ramach obchodów Święta Matematyki w naszej szkole został zorganizowany konkurs „3 x Happy”.
Polegał on na trzykrotnym układaniu łamigłówek na czas. Odbywał się on na sześciu poziomach
trudności łamigłówek kategorii Happy Cube (łamigłówki Milano, New York, Tokyo, Amsterdam,
Paris
Poziom niebieski
Poziom zielony
Poziom żółty
Poziom pomarańczowy
Poziom czerwony
Poziom fioletowy
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
23 kwietnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. zostało zorganizowane Święto Matematyki. Jego uczestnikami byli uczniowie naszej szkoły oraz ich rówieśnicy z zaprzyjaźnionych szkół z Holandii.
Pani dyrektor Arleta Szkudlarek serdecznie powitała naszych gości. Dzieci uczestniczyły w warsztatach
tanecznych prowadzonych przez pana Łukasza Mikołajczyka oraz uczennicę Julię Grzesiak. Wszyscy świetnie się
bawili. Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy polsko-holenderskie
Na zakończenie spotkania zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Nauczyciele z Holandii podziękowali za zorganizowanie wspólnych zabaw, dzięki którym uczniowie wspaniale spędzili czas.
Z programem Matlandia pierwszy raz spotkałam się w ubiegłym roku podczas warsztatów prowadzonych przez GWO. Bardzo mnie zaciekawił. Swoją wiedzę na jego temat miałam okazję poszerzyć na konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyków, która w lutym odbyła się w Krakowie. Tym razem warsztaty zorganizowane przez GWO dotyczyły wykorzystania programu Matlandia na tablicy interaktywnej. Dotychczas pracowałam, wykorzystując projektor i laptop, ponieważ szkoła, w której pracuję zakupiła właśnie tablicę interaktywną, stwierdziłam, że jest to doskonała okazja do urozmaicenia zajęć.
Postanowiłam zainteresować programem Matlandia rodziców swoich uczniów. Zgodnie stwierdzili, że propozycja tego sposobu uczenia matematyki jest niezmiernie ciekawa. Dzieci już wcześniej miały okazję się z nim zapoznać, rozwiązywały indywidualnie zadania w domu. Większość z entuzjazmem rozwiązywała zadania, zachęcając pozostałych.
Swoją wiedzą postanowiłam podzielić się z nauczycielami mojej szkoły. Na lekcji pokazowej zaprezentowałam
wszystkim nauczycielom, jak w ciekawy dla uczniów sposób pobawić się z programem Matlandia, wykorzystując
tablicę interaktywną (zdjęcie nr 5). W lekcji o temacie „Zapisywanie
Z przyjemnością przyglądałam się dzieciom, które z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Na początek wszystkie grupy przystąpiły do rywalizacji. Uczniowie mieli za zadanie wskazać liczbę równą podanej, np. 0,24 = 24/100, 0,134 = 134/1000 (zdjęcie nr 1). Nie sprawiło im to żadnego kłopotu. Jeszcze więcej radości sprawiło uczniom zadanie drugie, w którym podaną liczbę zastępowali cyfrą, gdy zadanie wykonali prawidłowo, ku ich uciesze, otwierała się skrzynia z monetami i na samym jej szczycie pojawiała się żaba (zdjęcie nr 2).
Zadania trzecie był przeznaczone dla chętnych. Tutaj uczniowie musieli wykazać się umiejętnością skracania ułamków zwykłych. Ich zadaniem była odpowiedź na pytanie „Ile wody wlano do naczynia ?” Pomimo trudności chętnych do rozwiązania zadania było sporo (zdjęcie nr 3).
W parach rozwiązywali zadanie czwarte, musieli wlać do naczynia wskazaną ilość wody (zdjęcie nr 4). I tym razem ochoczo przystąpili do pracy i radzili sobie świetnie.
BRAWO – to słowo pojawiało się na zakończenie prawidłowo wykonanego zadania 5, które ponownie rozwiązywali w grupach (zdjęcie nr 5). Tym razem uczniowie zaznaczali liczby na osi liczbowej i pochwała, która pojawiała się na końcu pracy, stała się prawdziwą nagrodą, a rozwiązywanie nawet trudnych zadań matematycznych niezwykłą przyjemnością.
Weryfikacja nabytych umiejętności podczas lekcji nastąpiła podczas tradycyjnej pracy z podręcznikiem. Bez problemów uczniowie wykonywali kolejne polecenia. Podsumowaniem działań było odpowiednie zginanie kartki, aby przedstawić podane ułamki ½ i ¼ oraz przedstawić je jako ułamki dziesiętne. Wszystkie dzieci bardzo chętnie wykonywały i to zadanie, chciały podzielić się ze mną swoimi nowymi wiadomościami.
Po zapisaniu zadania domowego uczniowie wypowiadali się na temat lekcji, w której wzięli udział. Oto niektóre zdania:
„Program Matlandia jest fantastyczny. O każdej porze dnia można z niego korzystać i poćwiczyć sobie matematykę. Zadania są świetne, a polecenia do nich znakomicie sformułowane.”
„Program mi się podoba. Można zdobywać medale, uczyć się nowych, bardzo ciekawych reguł. Jest to wspaniałe miejsce, gdzie można powtórzyć materiał z lekcji i świetnie się bawić”. „Podobało mi się, że za wykonanie wszystkich zadań w nagrodę są zabawne filmiki. Można w tym programie doskonalić swoje umiejętności”.
A oto opinie obserwujących lekcję nauczycieli:
„Program urozmaica pracę z dziećmi. Pozwala zobrazować trudne zagadnienia i aktywizuje uczniów”.
„Uczniowie byli zainteresowani pracą przy tablicy”.
„Ciekawy program zawierający bogatą i dostosowaną do dzieci grafiką. Nagroda za sam koniec w postaci filmu to świetny pomysł”.
„Dzięki zastosowaniu tablicy – aktywizacja całej klasy, współpraca w grupach.”
„Matlandia uczy matematyki przez zabawę. Dodatkowo uczy dzieci współpracować w grupie. Super lekcja”.
Moim zdaniem program Matlandia jest dostosowany do tematów lekcji, które znajdują się w podręczniku i ćwiczeniach GWO. Bardzo uatrakcyjnia zajęcia, uczy poprzez zabawę. Dostarcza wielu emocji i radości. Niektórzy z nauczycieli stwierdzili, że praca nauczyciela była profesjonalna, a ja realizowałam tylko kolejne zadania dostępne w programie Matlandia dotyczące konkretnego tematu. Bardzo cieszę się, że wysyłając zgłoszenie na Konkurs M + otrzymałam pakiet dostępu do tego programu dla uczniów. Uczniowie będą mogli pracować w domu, a ja będę mogła obejrzeć ich wyniki w dzienniku elektronicznym. Ponieważ dzieci mają tylko dostęp do programu testowego, to bardzo liczę na wygraną w konkursie organizowanym przez GWO, tak aby uczniowie przez cały rok mogli pracować z programem Matlandia.
Alicja Gawrońska
Szkoła Podstawowa nr 3
im. K. Makuszyńskiego
w Koźminie Wlkp.
Obchody Dnia Ziemi rozpoczęła VII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. 16 kwietnia 2012 roku trzydziestu uczniów klas IV – VI pisało test opracowany przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie. Test składał się z 20 pytań z dziedziny ekologii.
W grupie klas czwartych największą ilość punktów uzyskali:
W grupie klas piątych najlepsze wyniki uzyskali:
W grupie klas szóstych największą ilość punktów zdobyły:
W piątek, 20 kwietnia uczniowie klas IV – VI mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z dziedziny ochrony wody i energii. W konkursie wykorzystano grę dydaktyczną „Młody ekolog”. Następne zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej na temat „Ziemia naszych marzeń”.
Wyniki rywalizacji są następujące:
I miejsce – klasa V a – Natalia Dłużak i Patrycja Janicka
II miejsce – Jessica Szajda (IV a) i Aleksandra Kubacka (VI a)
III miejsce – klasa VI a – Zofia Gryszka i Agnieszka Grzemska
IV miejsce – klasa V b – Szymon Gawroński i Mikołaj Kokociński
V miejsce – klasa IV b – Dorota Rybka i Magdalena Skrzypczak.
Dla uczniów klas I- III i dzieci z oddziałów przedszkolnych ogłoszono konkurs plastyczny pt. „Ziemia błękitna planeta”.
Jest nam niezmiernie miło, że na nasz konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, za które bardzo dziękujemy. Ogromnie trudno wybrać było te najpiękniejsze, ponieważ prace miały specjalny charakter, pomysł i były wykonane z wielką starannością. Gratulujemy pomysłowości i talentu.
Opiekunowie LOP-u: M. Garlińska, D. Wawrzyniak
W kalendarzu jest wiele dni radosnych, ale są też takie, które najpierw zmuszają do refleksji, powagi
i szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Wielkanoc.
Jest to najstarsze i najważniejsze świeto chrześcijańskie. Gdyby bowiem Chrystus nie zmartwychwstał,
nie obchodzilibyśmy żadnych innych świąt, którymi cieszymy się w ciągu roku. W przeddzień obchodów
zbawczych wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy gromadzimy się na chwilę przedświątecznej zadummy.
W tym celu przygotowano inscenizację "Jonatan", która przypominała mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
Inscenizację przygotowały katechetki: Bernadeta Gryszka i Mariola Marchwicka.
Nareszcie mamy wiosnę, możemy schować do szafy grube płaszcze, czapki i szaliki! Powinniśmy cieszyć się
pierwszymi ciepłymi promieniami słońca. Jest to również dobry czas, by odkrywać swoje pasje, bo szkoła
to nie tylko lekcje, ale
22 marca 2012 roku opiekunowie LOP-u zorganizowali apel pod hasłem "Rok Szkoły z Pasją". Swoje talenty zaprezentowało 38 osób z klas I - VI oraz z oddziału przedszkolnego. Uczniowie śpiewali piosenki, tańczyli według własnej choreografii, grali na instrumentach muzycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Podczas spotkania opiekunowie LOP-u nagrodzili także uczniów, którzy wzięli udział
w konkursie plastycznym "Wiosna
Nasi uczniowie po raz kolejny dowiedli, że potrafią łączyć naukę z pasją.
Apel zakończył się prezentacją marzanny, która uświadomiła wszystkim, że nastała wiosna.
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
/przysłowie chińskie/
Przedszkolaki i uczniowie klas I – III naszej szkoły mogą powiedzieć "Jesteśmy Czytającym Przedszkolem
i Czytającą Szkołą", ponieważ działamy zgodnie
20 marca 2012 roku liderzy grup zorganizowali warsztaty "Wieczorne czytanie bajek", by w sposób wyjątkowy uczcić spotkanie z książką. Dzieci wysłuchały bajek czytanych przez panie: Agatę Zmyśloną, Agnieszkę Ratajczak, Martynę Nagodzińską i Iwonę Domańską.
Dodatkowych przeżyć dostarczyły uczestnikom spotkania prezentacje multimedialne, mini konkursy,
zabawy ruchowe związane tematycznie
We wtorek 13 marca bieżącego roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Organizatorzy apelu
przygotowali wiele zaskakujących atrakcji. W sali gimnastycznej odbył się pokaz mody.
Uczniowie klas IV-VI wcielili się w role uczących w naszej szkole pań. Nie tylko odpowiednio dobrany
strój, ale
Wybór szkoły dla dziecka to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja. Na przeciw tym rodzicielskim dylematom wyszła Trójka.
02 marca 2012 roku w nasze progi zaproszono rodziców i przyszłych uczniów. W piątkowe popołudnie
sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 3
Zebranych powitała dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek, która zapoznała zebranych
z misją i wizją szkoły oraz
Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami dokładnie zwiedzili szkołę i upewnili
się, że dysponuje ona nowoczesną bazą – dobrze wyposażonymi salami lekcyjnymi, świetlicą, pracownią
komputerową z tablicą interaktywną, biblioteką. Rodzice przekonali się, że szkoła jest bezpieczna i przyjazna.
Odwiedzający szkołę otrzymali folder i zakładkę
Dzięki "Drzwiom Otwartym Szkoły" zainteresowani rodzice mogli lepiej poznać placówkę, w której być może od września będą uczyły się ich dzieci.
Danuta Wawrzyniak
Genowefa Bączkowska
Mamy kolorowe meble i ciekawie wyposażone sale oddziałów przedszkolnych. Mamy sprzęt audiowizualny, który pomaga nam w prowadzeniu nowoczesnych lekcji. Mamy wspaniałe pomoce dydaktyczne. Mamy coraz bogatszy księgozbiór w bibliotece.
A to wszystko dzięki Wam, kochani Rodzice, Dziadkowie, Przyjaciele szkoły.
Również i w tym roku bardzo liczymy na Waszą pomoc i wsparcie. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły |
Od listopada 2011 r. w naszej szkole działa Szkolna Kasa Oszczędności. Każdy uczeń, który chce oszczędzać pieniądze otrzymuje własną książeczkę oszczędnościową. Wpłatami i wypłatami środków finansowych zajmuje się Katarzyna Walczak – opiekun SKO.
SKO jest szkolnym systemem oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych książeczkach, prowadzonych przez Bank Spółdzielczy.
Celem działania SKO jest: kształtowanie wśród uczniów nawyku systematycznego oszczędzania, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi, wyrabianie nawyku systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu, kształtowanie nawyku celowego wydawania zaoszczędzonych pieniędzy, popularyzacja wiedzy o działalności banków.
Liczba członków SKO w naszej szkole: 57
W roku szkolnym 2011/2012 w naszej szkole rozpoczęła się realizacja projektu "Indywidualizacja nauczania uczniów w klasach I-III szkół podstawowych", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem głównym projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia
dzieci z klas I-III w co najmniej 70 % szkół podstawowych funkcjonujących w Mieście i Gminie Koźmin
Wielkopolski.
Termin realizacji projektu to 01.09.2011 r. do 28.06.2013 r.
Uczestnikami zajęć będą uczniowie/uczennice kl. I-III zrekrutowani do projektu na podstawie diagnoz, wskazujących potrzebę wyrównania ich szans edukacyjnych poprzez dodatkowe wsparcie dydaktyczne lub ogólnorozwojowe.
W ramach projektu będą realizowane działania wspierające indywidualizację procesu nauczania w kl. I-III. Zostaną zakupione pomoce dydaktyczne, które mają na celu podniesienie efektów kształcenia w klasach młodszych oraz urozmaicenie zajęć.
Działania podjęte w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego:
Szczegółowe informacje w zakładce: Oferta szkoły, Realizowane projekty
Nadszedł upragniony czas wakacji zimowych. Pogoda jak marzenie. Nareszcie można odkurzyć łyżwy, narty, sanki i poszaleć na śniegu.
Dla tych, którzy nie mają własnego pomysłu na ferie "Trójka" zorganizowała różnorodne zajęcia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się międzyklasowe rozgrywki w piłkę ręczną – sala gimnastyczna "pękała w szwach".
W walentynkowe przedpołudnie można było poszaleć na parkiecie w rytmie ulubionej muzyki. Oprócz tańca uczniowie mogli sprawdzić się w różnych konkursach, wygrywając ciekawe nagrody.
Kolorowo i wesoło zrobiło się w szkole podczas balu przebierańców dla najmłodszych uczniów. Pomysłowość i kreatywność rodziców w przebieraniu swoich dzieci nie miała granic. Dzieci świetnie się bawiły i chętnie uczestniczyły w organizowanych dla nich konkursach. Każde z nich otrzymało jakiś miły upominek.
Dla tych, którzy interesują się nowinkami technologicznymi zorganizowano zajęcia komputerowe i multimedialne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
W piątek 17 lutego po szkolnych korytarzach rozchodził się słodki aromat pieczonych gofrów.
Był to szczęśliwy dzień dla szkolnych łasuchów.
Dla dzieci, które czują się jak ryba w wodzie zorganizowano wyjazd na krytą pływalnię "Wodnik" do Krotoszyna. Każdy mógł skorzystać z kąpieli, masażu wodnego, poszaleć na zjeżdżalni.
To tylko niektóre z atrakcji, jakie zapewnili nauczyciele swoim wychowankom. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.
W poniedziałek, 20 lutego br. uczniowie klas IV – VI mogli popisać się swoimi wiadomościami zdobytymi na lekcjach religii. Pani Bernadeta Gryszka przygotowała dla nich pytania o różnym stopniu trudności. Rywalizowały ze sobą dwie drużyny: dziewczynek i chłopców.
Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, a poziom był wyrównany. Niewielką przewagą wygrali jednak chłopcy: Jakub Kaczyński i Marcin Kasperkowiak. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
Nagrody ufundował ksiądz proboszcz Marek Spychała oraz Rada Rodziców.
9 lutego w ostatni piątek przed feriami w naszej szkole działała specjalna poczta walentynkowa. Listonoszami i organizatorami całej akcji byli członkowie samorządu szkolnego. Mieli pełne ręce roboty. Listy z miłymi słowami, pozdrowieniami trafiały prawie do każdego ucznia i nauczyciela, wywołując uśmiech na ich twarzach.
14 lutego na sali gimnastycznej rozbrzmiewała młodzieżowa muzyka, a uczniowie klas IV – VI wirowali na parkiecie, nucąc swoje ulubione przeboje. Walentynkowy nastrój podkreślały liczne konkursy z nagrodami. Uczniowie m.in. rysowali serca z zamkniętymi oczami, pisali życzenia walentynkowe, które musieli ułożyć z kilku podanych słów, tworzyli pomniki miłości. Wszyscy wspaniale się bawili pod opieką nauczycieli Alicji Gawrońskiej, Katarzyny Mikołajczak i Agaty Wyduby. Nagrody dla uczestników konkursów ufundowała Rada Rodziców.
Oto zwycięzcy konkursów:
Wszyscy uczestnicy konkursu zdobyli I miejsce. Są to: Filip Chałupniczak (kl. IV a), Natalia Szymczak (kl. IV b), Dominika Staniewska (kl. V a), Kacper Nowak (kl. V a), Agnieszka Kaczyńska (kl. VI a) i Urszula Idkowiak (kl. VI b).
Pierwsza pomoc - to kilka prostych, nieskomplikowanych czynności, które mogą uratować komuś życie. Takie słowa usłyszeli na wstępie uczniowie naszej szkoły na spotkaniu dnia 14 lutego 2012.
W sytuacji, gdy zdarza się wypadek, ktoś nagle traci przytomność, wiele osób ogarnia strach i bezradność. Pojawia się obawa, by nie zaszkodzić bardziej. Nasuwa się pytanie: Czy komuś, kto nagle przestał oddychać i doszło u niego do zatrzymania krążenia można zaszkodzić podejmując czynności ratownicze? Nie można, ponieważ bez pomocy taka osoba może umrzeć. Jeśli nie ma na miejscu lekarza lub ratownika medycznego, każdy powinien podjąć próbę ratowania ludzkiego życia. Udzielanie pierwszej pomocy nie jest skomplikowane, opiera się na ustalonych regułach - wystarczy zachować spokój i postępować według schematu. A jak to robić? Dowiedzieli się uczniowie klas I-III, którzy brali udział w spotkaniu z udzielania pierwszej pomocy. Niezmiernie ważnym elementem jest zawiadomienie o wypadku i wezwanie pomocy. Uczniowie dowiedzieli się również, że dane przekazywane dyspozytorowi pogotowia, muszą być zwięzłe i precyzyjne, by uniknąć np. skierowania karetki w niewłaściwe miejsce. Podajemy także kto wzywa pomocy, ilu jest poszkodowanych i w jakim są stanie. Z wielkim zaciekawieniem i skupieniem ze strony wszystkich uczestników zakończyły się niecodzienne zajęcia prowadzone przez pielęgniarkę szkolną p. Donatę Lewandowicz, p.Danutę Wawrzyniak, p. Genowefę Bączkowską.
Dzień Babci i Dziadka to święto, o którym nie zapominają kochające wnuczęta. Z tej to właśnie okazji uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali wspaniałą szkolną biesiadę.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16.30 w piątek 20 stycznia 2012 roku. Zaproszeni goście obejrzeli
specjalny odcinek serialu "M jak miłość",
Była także okazja, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Niemałą atrakcją okazało się wspólne śpiewanie utworów biesiadnych przy akompaniamencie pana Zbigniewa Cyuńczyka.
Piosenką, słowem, muzyką i tańcem, uczniowie podziękowali Babciom
i Dziadkom za wielkie serce, miłość
W dniach od 20 do 21 stycznia 2012 uczenice naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyły w "Zimowych szaleństwach II" zorganizowanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Borzęciczkach.
Organizatorzy przygotowali dla nas wiele niespodzianek. Piątkowe popołudnie spędziliśmy na uroczystym apelu przygotowanym z okazji Dnia Babci Dziadka. Mogliśmy podziwiać prawdziwą grę aktorską. Wieczorem natomiast czekała na nas pyszna kolacja i wspólny bal karnawałowy. Świeta muzyka, bajeczne stroje ... wieczór był po prostu wspaniały.
Sobota również dostarczyła nam wielu wrażeń. Po pysznym śniadaniu czekały na nas zajęcia z paniami z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej na temat "Życie bez nałogów". Po interesujących warsztatach mogliśmy pszaleć na Sali gimnastycznej. Najpierw był pokaz cyrkowy a następnie zawody sportowe. Zabawy i śmiechu było co niemiara.
Dzień zakończył się wspólnym obiadem. Żal było odjeżdżać. Mamy nadzieję,że spotkamy się w przyszłym roku na kolejnych "Zimowych szaleństwach".
Organizatorom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wsólnie spędzony czas.
Agnieszka Konieczna
Kamila Drejkarz
Dnia 10 stycznia 2012 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 93. rocznicy wybuchu
Powstania Wielkopolskiego oraz wyzwolenia Koźmina. Brali w nim udział uczniowie klas IV, V oraz VI.
Apel został zorganizowany w celu złożenia hołdu naszym przodkom w rocznicę wydarzeń, które żyją
Równie ważnym wydarzeniem było wyzwolenie Koźmina. Tego roku obchodziliśmy 66. rocznicę wyzwolenia Koźmina spod hitlerowskiej okupacji. Uczniowie przypominając najważniejsze wydarzenia tego okresu złożyli hołd walczącym.
4 stycznia o godzinie 18.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów klas IV, V, VI
z panią Marzeną Wolkenstein i panią Lidią Wasielak
Rodzice mogli się dowiedzieć:
Serdecznie dziękujemy rodzicom za tak liczne zainteresowanie.
Agnieszka Konieczna
Kamila Drejkarz
Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd. To także czas na inscenizacje jasełek bożonarodzeniowych. Czas na to, aby zatrzymać się na chwilę w gonitwie codziennych spraw, przeżyć chwile refleksji i zadumy.
To już wieloletnia tradycja naszej szkoły, że w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie wystawiają jasełka dla całej społeczności szkolnej. Postacie Maryi, Józefa, Aniołów, Pastuszków i Mędrców wprowadziły nas w uroczysty nastrój świąteczny.
Jasełka zostały przygotowane pod kierunkiem pani Bernadety Gryszki, Agnieszki Koniecznej i Marioli Marchwickiej. O oprawę muzyczną zadbała pani Ilona Styburska
Nauczyciele matematyki Alicja Gawrońska i Danuta Mikuła zorganizowali dla uczniów klas IV – VI świąteczny konkurs. Przez trzy dni na choince w sali nr 20 zamieszczane były zadania. Uczniowie mogli je zabrać i rozwiązane zadania wrzucić do specjalnego pojemnika. Codziennie losowano pięć osób, które prawidłowo rozwiązały zadania. Nagrody zostały wręczone podczas szkolnych Jasełek.
Dnia 18 grudnia Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego brała udział w KIERMASZU ŚWIĄTECZNYM, który odbył się na Koźmińskim rynku.
Z tej okazji dziękujemy rodzicom, sponsorom a przede wszystkim wychowawcom i uczniom za przygotowanie ozdób świątecznych.
A. Konieczna
D. Wawrzyniak
K. Walczak
Grudzień kojarzy się wszystkim ludziom na świecie z pięknymi świętami Bożego Narodzenia.
Już 6 grudnia Święty Mikołaj przybywa na swoich saniach
Nie zapomniał i o naszej szkole, prezenty dla nas odebrała Rada Rodziców, każdy otrzymał słodki
upominek, a 13 grudnia rodzice zaprosili dla nas artystów z Agencji Promocji Kultury, którzy
wykonali koncert edukacyjny, pt. "Hej kolęda, kolęda". Opowiedzieli o tradycjach bożonarodzeniowych
Dzięki hojności uczniów, rodziców, pracowników szkoły oraz mieszkańców miasta udało się zebrać wszystkie potrzebne artykuły!
W sobotę wolontariusze przekazali 42 ogromne paczki „naszej” rodzinie.
Eksplozje radości, śmiech, płacz, ogromne zaskoczenie dzieci i mamy na długo pozostaną w naszej pamięci. Ten obraz potwierdził sens organizowania takich akcji.
W imieniu obdarowanej rodziny serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane serce.
K. Drejkarz
B. Adamiak
A. Konieczna
9 grudnia bieżącego roku odbyła się w naszej szkole impreza środowiskowa zorganizowana z okazji mikołajek. Zaproszono na nią pięcio- i sześcioletnie dzieci wraz z rodzicami. Nauczyciele klas IV-VI przygotowali szereg atrakcji dla maluchów.
O godzinie 16 goście udali się na salę gimnastyczną, w drzwiach witały ich Mikołaje, które wręczały prezenty. Każde dziecko otrzymało gazetkę świąteczną oraz słodycze. Na odświętnie udekorowanej scenie pojawiła się pani dyrektor - Arleta Szkudlarek i powitała wszystkich bardzo serdecznie.
Wkrótce rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez panią Katarzynę Mikołajczak. W przedstawieniu
zatytułowanym "Aniołek w klatce" wystąpili członkowie Szkolnego Kółka Teatralnego. Dzieci wcieliły się
Po części artystycznej pani dyrektor zaprosiła wszystkich do skorzystania z kawiarenki, która obfitowała
we wspaniałe wypieki oraz zimne i gorące napoje. Również w sali gimnicznej zorganizowano kiermasz świąteczny.
Ogromnym powodzeniem cieszyły się książki, świeczki, świeczniki oraz figurki
Nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by to wspaniałe spotkanie się odbyło.
Jednak dziękujemy rodzicom współpracującym
Kinga Bura
W piątek obchodziliśmy w naszej szkole podwójne święto, Światowy Dzień Pluszowego Misia i Dzień Postaci z Bajek. Jak wyjątkowy był to dzień możecie przekonać się zaglądając do naszej galerii.
- najciekawsze przebranie w grupie klas 0 – III
I m – Wiktoria Dulas kl. III b
II m – Pola Pawlak kl. II a
III m – Aleksandra Gorzelanka kl. 0 b
- najciekawsze przebranie w grupie klas IV – VI
I m - Jagoda Sokołowska kl. V a
II m – Magdalena Skrzypczak kl. IV b
III m – Tomasz Rejek kl. VI a
- bajkowo - pluszakowa dekoracja drzwi
I m – kl. I b wych. I. Krzyminska
II m – kl. V b wych. A. Gawrońska
III m – kl. IV b wych. K. Bura
- zgromadzenie w klasie jak największej ilości pluszowych misiów (dane w przeliczeniu na jednego ucznia)
I m – kl. II b (14,4)
II m - 0 b (11,5)
III m – II a (8,2)
- rymowanka o pluszowym misiu
I m – Weronika Ratajczak kl. II b
II m – Zuzanna Józefiak kl. I b
III m – Oliwia Gajewska kl. II b
Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała 22 listopada dla uczniów klas IV – VI dyskotekę
z okazji Andrzejek. Uczniowie klas I – III bawili się
16 listopada jest proklamowanym przez UNESCO Światowym Dniem Tolerancji. W tym dniu wszyscy ludzie jednoczą się we wspólnym apelu o tolerancję, o zgodne współżycie na Ziemi wszystkich nacji i poszczególnych ludzi.
Również i my – cała społeczność szkolna włączyliśmy się w obchody Dnia Tolerancji. We wszystkich klasach przeprowadzono pogadanki na temat tolerancji. Ogłoszone zostały także konkursy. Dla klas 0 – III konkurs plastyczny na „Najciekawszy plakat dotyczący tolerancji” a w klasach IV – VI konkurs na "Najciekawsze hasło dotyczące tolerancji".
Uczniowie pokazali po raz kolejny, że mają dużą wyobraźnię i fantazję.
Dnia 16 listopada uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w naszym mieście. Celem wizyty było uroczyste pasowanie na czytelnika. Dzieci powitała pani Elżbieta Rychlik oraz panie Karolina i Kasia. Spotkanie odbyło się w czytelni, gdzie dzieci mogły zobaczyć zgromadzony tam bogaty księgozbiór. Ponadto dowiedziały się ile lat liczy koźmińska biblioteka, ile znajduje się w niej książek oraz co trzeba robić, żeby książki były zawsze czyste i niezniszczone. Pierwszoklasiści zostali poddani egzaminowi ze znajomości bajek i postaci bajkowych. Dzieci wykazały się znakomitą bajkową wiedzą oraz doskonałą umiejętnością czytania. W nagrodę za swoje umiejętności zostały pasowane na czytelnika, otrzymały dyplom oraz zakładkę do książki.
Dziękujemy za zaproszenie i cieszymy się, że mogliśmy gościć w tak ciekawym miejscu.
Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono po to, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego,
które po 123 latach niewoli stało się wolne od zaborców. W bieżącym roku mija
Patriotyczny charakter spotkania zaakcentowała pani wicedyrektor Iwona Domańska, która
podziękowała za zorganizowanie przedstawienia i przypomniała o kotylionach. O wykonanie
Oto fragment listu, który został zamieszczony na stronie internetowej www.prezydent.pl:
"[...] Proszę Was, Drodzy Uczniowie z całej Polski, byście zanieśli te biało-czerwone
kotyliony do Waszych domów i wręczyli je także Waszym najbliższym. Przypięte 11 listopada
do ubiorów całej rodziny, noszone przez babcię
Kinga Bura
W październiku tradycyjnie obchodziliśmy w szkole Dzień Papieski. W tym roku hasłem przewodnim tego dnia były słowa: „Bł. Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Jan Paweł II był osobą niezwykłą. Przemawiał, upominał, przebaczał, podnosił na duchu, czasem też musiał się sprzeciwić niektórym poglądom świata, ale wszystko co robił czynił z miłości oraz szacunku do Boga i człowieka.
Całe jego życie było wypełnione modlitwą. Jak zostało powiedziane w naszym szkolnym apelu,
był to człowiek, który wszystkie swoje słowa, czyny
Jan Paweł II szczególną troską otaczał dzieci, młodzież i ludzi chorych. Dostrzegał trudności z jakimi borykał się świat i na miarę swych możliwości starał się im zaradzić. Nigdy też nie opuszczało go poczucie humoru, czym przyciągał do siebie tłumy ludzi, szczególnie młodych. Ludzie młodzi szukający wzorców, bardzo go cenili, bo choć dużo wymagał – kochał ich i szanował.
Skoro w ziemskim życiu uczynił tyle dobra, to o ileż więcej może uczynić go dziś, gdy świat czci go już jako błogosławionego? Przed śmiercią wypowiedział słowa, które zapamiętał każdy z nas: "Szukałem Was, a teraz Wy do mnie przychodzicie." I można dziś odpowiedzieć: Tak błogosławiony Janie Pawle II, szukałeś nas, a teraz my do Ciebie przychodzimy, za Twoje piękne życie na ziemi dziękujemy i prosimy, byś pomógł nam równie pięknie wykorzystać dany od Boga czas.
Już dwukrotnie dostarczyliśmy koce, miski i jedzenie dla podopiecznych schroniska. Akcja trwa krótko, ale już spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
W imieniu opiekunów LOP, pracowników schroniska i ich podoppiecznych wszystkim darczyńcom dziękujemy. Podsumowanie pierwszej części akcji nastąpi na początku grudnia.
Na tym jednak nie koniec. Przypominamy, że przez całą zimę będziemy zbierać karmę i inne akcesoria potrzebne zwierzętom.
Podziękowanie dla uczniów naszej szkoły znalazło się na stronie www.pl-pl.facebook.com/.../Schronisko-dla-Zwierząt-Krotoszyn/... w zakładce "Tablica".
28 października 2011 w naszej szkole odbyło się ważne wydarzenie – uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Do tego ważnego dnia wraz ze swoimi wychowawczyniami p. E. Dubisz i p. I. Krzyminską przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. Uroczystość Pasowania na ucznia to duże wydarzenie, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na forum szkoły. Musieli się wykazać zdobytymi umiejętnościami i wiedzą, a rodzice oceniali swoje pociechy. Nie było ocen negatywnych, rodzice pełni uznania po każdym zadaniu, raz po raz wyrażali swoje zadowolenie okrzykiem: Owszem, owszem, tak tak tak! Uczniom udało się pokonać wszystkie zadania, doczekali się więc pasowania. Złożyli ślubowanie, a Pani Wicedyrektor Iwona Domańska magicznym ołówkiem pasowała ich wszystkich na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Dzieci świetnie prezentowały się w stroju galowym i uczniowskich biretach.
Po części oficjalnej nastąpił moment wręczenia uczniom pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Nie zabrakło także prezentów ufundowanych przez Radę Rodziców w postaci drobnych przyborów szkolnych.
Nie tylko dla pierwszoklasistów i ich rodziców, ale również dla nas nauczycieli była to chwila bardzo wzruszająca, wyjątkowa i ważna. Głównym bohaterom uroczystości, uczniom klas pierwszych życzymy wielu sukcesów szkolnych, życzliwości, uśmiechu oraz powodzenia na wszystkich dalszych etapach edukacji. Cieszymy się, że nasza wielka szkolna rodzina powiększyła się o grono tak sympatycznych i zdolnych uczniów!
24 października w naszej szkole odbyły się "Tańce integracyjne" dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia prowadziły pani Lidia Wasielak i pani Marzena Wolkenstein z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie.
Celem zajęć było zintegrowanie grupy w formie ruchowej. Dzieci w naszej szkole miały okazję poznać takie tańce jak; "Swing w uliczce", "Walczyk meksykański", "Trzęsawka", "Magiczna liczba siedem". Dodatkowo dzieci mogły wziąć udział w zabawach z wykorzystaniem chusty Klanza.
Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i sprawiły najmłodszym wiele radości.
Agnieszka Konieczna
14 października 2011 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy pracownicy szkoły, nauczyciele będący na emeryturze,
burmistrz miasta – pan Maciej Bratborski oraz ksiądz proboszcz – Marek Spychała.
Pani dyrektor – Arleta Szkudlarek przywitała wszystkich serdecznie, po czym przeszła do podziękowań
dla księdza Marka, który zakończył swoją pracę w naszej placówce. Na ręce księdza zostały złożone
liczne bukiety będące wyrazem uznania i szacunku. Pan burmistrz oraz przewodnicząca Rady Rodziców
- pani Wioleta Stasiak podziękowali wszystkim za trud włożony w kształcenie
Prawdziwą niespodzianką okazała się część artystyczna przygotowana przez panią Katarzynę Mikołajczak,
Agatę Wydubę oraz Alicję Gawrońską. Uczniowie przyznali Oscary w różnych kategoriach.
Każdy nauczyciel otrzymał wspaniałą pamiątkę. Wszyscy mogli obejrzeć prezentację multimedialną
zawierającą zdjęcia pracowników szkoły. Oscarową galę uświetnił występ wokalny Oli Kubackiej
z klasy VI a. Uczennica ta zaskoczyła nas również swoim tańcem, który wykonała w duecie
z Jakubem Marciszem z klasy IV b. Nieoczekiwane pojawienie się na scenie balonów wprowadziło
wszystkich
Na koniec pani dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom za wspaniałą część artystyczną,
a pani wicedyrektor Iwona Domańska zaprosiła gości
Kinga Bura
We wrześniu na terenie naszej szkoły były rozprowadzane cegiełki – pomoce edukacyjne jako zakładki.
Były to m. in. kalendarzyki, ściągi, obrazki ze zwierzątkami. Sprzedawały je uczennice należące do RSU.
Jedna cegiełka kosztowała 1 zł. Uczniowie naszej szkoły chętnie je kupowali, pomagając dzieciom,
które są niewidome i niepełnosprawne. Pieniądze za te cegiełki zostały przekazane Fundacji na Rzecz
Osób Niewidomych
Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka zorganizował okolicznościową pocztę. Karteczki były
wręczane chłopcom 30 września. Odnajdywali oni
24 września 2011 r. w piękny sobotni poranek, odbył się XIX Jesienny Rajd po Ziemi Koźmińskiej
zorganizowany przez oddział PTTK w Koźminie Wlkp.
Metą tegorocznej wyprawy był Skałów. W rajdzie wzięło udział około
W ramach Roku Turystyki Rodzinnej uczestnikami rajdu były również
rodziny wraz z najmłodszymi swoimi pociechami. Zarówno rodzicom jak i dzieciom pobyt na
pierwszym wspólnym rajdzie przyniósł wiele radości
Po wnikliwej ocenie komisji nagrodzono uczniów wyróżniających się wiedzą i zdolnościami plastycznymi.
Tegoroczna akcja "Sprzątania świata" odbywała się pod hasłem: "Lasy to życie – chrońmy je".
Przygotowywaliśmy się do niej od początku września.
Na sprzątanie naszego miasta wyruszyliśmy w piątek, 16 września, po zajęciach. Urząd Miasta i Gminy oraz Koźmińskie Usługi Komunalne wyposażyły nas w rękawiczki i worki na śmieci. Wśród sprzątanych ulic znalazły się m.in. Klasztorna, Poznańska, Jana Pawła II, Stodolna, Witosa, Benedykta z Koźmina, Wierzbowa, Floriańska, Targowa, Okrężna i Powstańców Wlkp.
Uczniowie bardzo licznie stawili się na akcję. Z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Dzięki temu okolice szkoły i porządkowane ulice wypiękniały.
Do zobaczenia za rok!
Aby poprawić stan bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, kształtować prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz przygotować uczniów, szczególnie klas I, do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg, Szkoła Podstawowa nr 3 nawiązała współpracę jak co roku z Koźmińską Policją. Podczas pierwszej wizyty policjanci dzielnicowy mł.asp. Wojciech Kułaga i mł.asp. Krzysztof Grzemski rozmawiali z najmłodszymi uczniami na temat przepisów drogowych i prawidłowego przechodzenia przez jezdnię; przypominali zasady dotyczące bezpiecznego przejścia przez ulicę. Zwrócili uwagę, gdzie można bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i jaka jest rola sygnalizacji świetlnej. Dzieci wymieniały niedozwolone zachowania podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, tym samym miały możliwość sprawdzenia w praktyce swojej wiedzy na temat zasad ruchu. Dużą atrakcją dla maluchów był pokaz samochodu policyjnego co umożliwiło najmłodszym uczniom naświetlenie pracy policjantów.
Agnieszka Konieczna
Tysiące szkół, tysiące klas |
W czwartek 1 września nasi uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny mszą świętą w kościele
Pani dyrektor Arleta Szkudlarek po powitaniu zebranych w sali gimnastycznej omówiła organizację nowego roku szkolnego,
przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli, panią Kingę Burą, panią Agnieszkę Konieczną, panią Katarzynę Walczak
i księdza Jacka Andrzejczaka.
Pani dyrektor szczególnie bardzo serdecznie powitała pierwszoklasistów oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych
rozpoczynających naukę w murach Trójki.
A. Szkudlarek za panią Minister Katarzyną Hall ogłosiła rok szkolny 2011/2012 Rokiem Szkoły z Pasją.
Zachęcała wszystkich uczniów, aby odkrywali