Logo SP nr 3


Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek…

Dla naszych szóstoklasistów 27.06.2014 r. był niezwykłym dniem. Ostatni raz mogli oni usłyszeć dzwonek naszej szkoły. Po wieloletniej nauce przyszedł czas na pożegnanie, dlatego nie obyło się bez emocji i łez. Uczniowie obu najstarszych klas przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przedstawienie. Scenka poruszała kwestie tego - jak być mądrym uczniem, jak radzić sobie w murach szkoły, w końcu - jak najlepiej wykorzystać czas swojego dzieciństwa. Następnie wyświetlili prezentacje multimedialne zawierające zdjęcia z najważniejszych wydarzeń obu klas. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem kwiatów i podziękowaniem za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów naszej szkoły. Zanim powitano wakacje, uczniowie otrzymali świadectwa. Oprócz nich wiele osób dostało również nagrody książkowe za najlepsze wyniki w nauce.

Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,
Jutro wakacje, lekcje skończone!
A teraz wszystkich czeka nagroda:
Wakacje, wczasy, słońce, pogoda,
Gorący piasek, szum morskiej fali,
Kuszący zapach lasu z oddali!
Więc do widzenia, kochana szkoło!
Cicho tu teraz będzie wokoło.
Będzie cię słonko grzało promieniem,
A stary kasztan osłoni cieniem.
Wrócimy zdrowi i opaleni,
By znowu do pracy stanąć w jesieni.

Czesław Janczarski

Kinga Bura
Agata Wyduba
 • Matematyczne sukcesy uczniów i nie tylko...

  Aby obejrzeć filmy kliknij poniżej:
  Komers klasy VI b

  18 czerwca bieżącego roku odbył się komers klasy VIb. Spotkaliśmy się z naszą wychowawczynią panią Kingą Burą w Zespole Pałacowo-Parkowym w Dobrzycy. Najpierw podziwialiśmy naturalne bogactwa parku, potem zwiedzaliśmy muzeum. Pan przewodnik przedstawił nam historię tego budynku. W końcu przejechaliśmy na strzelnicę Bractwa Kurkowego. Byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ strzelaliśmy z karabinu sportowego na odległość 50 metrów. Okazało się, że wielu z nas ma celne oko, dlatego aż 6 osób nagrodzono wspaniałymi pucharami.

  Wśród dziewczyn najlepsze były:
  Amanda Stępniak – I miejsce,
  Dorota Rybka – II miejsce,
  Magdalena Skrzypczak – III miejsce.

  W grupie chłopaków zwyciężyli:
  Adam Polański – I miejsce,
  Błażej Woźny – II miejsce,
  Krystian Mikołajczyk – III miejsce.

  Później strzelały nasze mamy oraz panie: dyrektor Arleta Szkudlarek i wicedyrektor Iwona Domańska, które mieliśmy okazję gościć. Po tej konkurencji wszyscy zasiedliśmy przy jednym stole, by zjeść potrawy z grilla. Następnie graliśmy w piłkę nożną. Nasz komers trwał od godziny 15:30 do 21:00. Cieszymy się, że mieliśmy tak wyjątkowe spotkanie, z pewnością na długo je zapamiętamy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w jego przygotowaniu.

  Amanda Stępniak z koleżankami i kolegami z klasy
 • Podsumowanie Akcji Charytatywnej

  W dniu 16 czerwca 2014 r. odbyło się podsumowanie akcji charytatywnej DZIECI DZIECIOM zorganizowanej przez Radę Samorządu Uczniowskiego szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Zebrane artykuły szkole zostały przekazane dla dzieci Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Borzęciczkach.

  Wszystkim uczniom, jak również rodzicom, którzy przyczynili się do zbiórki artykułów szkolnych serdecznie dziękujemy.

  ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY A
  Filip Kasprzak
  Marysia Kukfisz
  Oskar Kubiak
  Oliwier Jarosz

  ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY B
  Katarzyna Niemiec
  Bartosz Zych

  III A
  Natalia Grzemska

  IVB
  Zuzanna Stasiak

  VA
  Maja Zmyślona
  Wojtek Minta

  DZIĘKUJEMY ;)
 • Światowy Dzień Chorego

  Wiara i miłość: „My także winniśmy oddać życie za braci” (1 J 3,16)

  W 2014 r. obchody Światowego Dnia Chorych odbywają się już po raz dwudziesty drugi.

  Dzień Chorego przypomina nam o potrzebie wspierania duchowego i materialnego chorych i sędziwych, szczególnie znajdujących się w kręgu naszych bliskich i znajomych, ale także szczególnie potrzebujących. Przypomina nam, że powinniśmy się troszczyć o własne zdrowie. 21 czerwca 2014 r. nasza szkoła jak co roku włączyła się w organizację Dnia Chorego. W kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyła się msza św. w intencji chorych. Celem tego obrzędu jest uwrażliwienie społeczeństwa na konieczność zapewnienia pomocy cierpiącym i zagwarantowania lepszej opieki medycznej. Po mszy na salkach młodzi artyści z klasy I a, II b, III a wraz ze swoimi wychowawcami (panią K. Lewandowicz, D. Wawrzyniak, E. Dubisz) zaprezentowali bogaty program artystyczny: wierszyki i piosenki.

  Na zakończenie dzieci złożyły serdeczne życzenia i odśpiewały głośno "Sto lat". Goście z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami. Dzieci obdarowały wszystkich przygotowanymi laurkami z życzeniami, natomiast sami też zostali obdarowani cukierkami.

  Spotkanie minęło w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze, wyrażające radość i dumę z małych artystów.
 • 18 czerwca w naszej szkole gościł funkcjonariusz Policji Pan Wojciech Kułaga.

  Zorganizowane spotkanie z uczniami miało na celu uświadomienie uczniom codziennych zagrożeń podczas wakacji oraz kształtowanie w nich postaw pozwalających tych niebezpieczeństw uniknąć. Podczas spotkania policjant rozmawiał z uczniami na temat ich bezpieczeństwa w różnych codziennych sytuacjach. Poruszano między innymi tematykę bezpiecznego podróżowania, spędzania wolnego czasu oraz zachowania się w obliczu zagrożenia.
 • XI Festyn Rodzinny i Stanisławki.

  Do tradycji naszej szkoły należy organizacja festynu, który odbył się po raz jedenasty 15 czerwca 2014 r. Piękna pogoda i bogaty program zachęciły do udziału w imprezie wielu mieszkańców naszego miasta i gminy.

  Atrakcje zostały przygotowane przez rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Festyn rozpoczął się o godzinie 15:00. Wszystkich przybyłych gości przywitała pani dyrektor Arleta Szkudlarek, ksiądz proboszcz Marek Spychała oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Wioleta Stasiak. Podczas imprezy można było posilić się na prowadzonych przez rodziców stoiskach gastronomicznych, gdzie serwowano: kiełbasę z grilla, karkówkę, kaszankę, frytki, ciasto, lody, koktajle, zimne napoje oraz kawę i herbatę. Amatorów festynowego jedzenia nie brakowało, dlatego rodzice serwujący wszystkie te pyszności, mieli ręce pełne roboty.

  Podczas festynu można było obejrzeć wspaniałe występy artystyczne uczniów naszej szkoły. Gościnnie wystąpił zespół No Name Kids prowadzony przez pana Adama Mazurowskiego, działający przy Koźmińskim Ośrodku Kultury który zaprezentował swój program artystyczny. Występy zespołu uświetniły naszą imprezę.

  Dla gości festynu przygotowano wiele atrakcji m.in. rzut do celu, koło szczęścia, malowanie twarzy, tatuaże. Organizatorzy festynu nie zapomnieli o najmłodszych. Dzieci mogły wyszaleć się w dmuchanym zamku i na placu zabaw. Zorganizowany został również kiermasz książki.

  Na sali gimnastycznej pan Waldemar Eliasz podzielił się z nami swoim hobby, prezentując makietę kolei w miniaturze. Zobaczyć można było modele parowozów, elektrowozów, wagonów oraz modele budynków i urządzeń kolejowych. Wszyscy z dużym zainteresowaniem podziwiali wystawę kolejek oraz trud jaki trzeba włożyć, aby stworzyć makietę. Dla najmłodszych na sali gimnastycznej czekała również podróż kolejką ogrodową, którą specjalnie dla nich przygotował pan Robert Bocian z Pecnej.

  Przez cały czas trwania festynu można było zakupić losy. Na szczęśliwców czekały atrakcyjne nagrody. Jednak to właśnie losowanie głównej nagrody, jaką był rower ufundowany przez Radę Rodziców oraz Radę Pedagogiczną wzbudziło najwięcej emocji. Wygrany los wylosowała pani dyrektor Arleta Szkudlarek, okazał się on szczęśliwy dla ucznia naszej szkoły Adama Polańskiego. Radości nie było końca.

  Kolejna udana impreza za nami. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Na pewno nie odnieślibyśmy kolejnego sukcesu, gdyby nie rodzice, którzy wspierają nas w każdej sytuacji i nie żałują swojego czasu i pracy, aby pomóc nam, nauczycielom, uczniom w każdym przedsięwzięciu. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
 • Obywatele Europy

  6 czerwca przeżyliśmy pełen emocji dzień. To właśnie wtedy wraz z całym miastem i gminą obchodziliśmy jubileusz dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  Nasza szkoła prezentowała Włochy, Maltę i Szwecję. Z wielką przyjemnością mimo upału pomaszerowaliśmy w barwnym korowodzie ulicami naszego miasta. Klasy młodsze przygotowały wspaniałe stroje rycerzy maltańskich, kelnerzy zapraszali na smakowite dania włoskie, a Carlo Colodi, autor książki pt. "Pinokio", patrzył z góry na swojego wymyślonego bohatera, chłopcy z prawdziwą radością dumnie prezentowali długie drewniane nosy.

  Natomiast uczniowie z klas IV – VI prezentowali się w barwach Szwecji. Całość prowadził zespół ABBA, który przyciągał uwagę wszystkich oglądających. W rytm muzyki popularnego szwedzkiego zespołu maszerowały dziewczynki przebrane za Pippi oraz chłopcy jako Emile ze Smalandii. Niezwykłe wrażenie wywarły św. Łucje w białych sukniach z wiankami na głowach.

  Klou programu miało miejsce na boisku szkolnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli Agaty Wyduby, Łukasza Mikołajczyka, Ilony Styburskiej, Ewy Dubisz, Katarzyny Walczak przygotowali prezentację przybliżającą kulturę, kuchnię i muzykę Włoch. Pełne humoru przedstawienie wywarło wrażenie na wszystkich oglądających, podziwialiśmy grę aktorską naszych artystów, talent śpiewających oraz tańczących.
  Umiejętności te doceniło także jury, które przyznało naszej szkole III miejsce.

  Wszystkim gratulujemy i dziękujemy naszym uczniom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc.
 • Gdzie się z chęcią zejdzie praca, tam się hojnie trud opłaca!

  Po raz kolejny przekonaliśmy się o słuszności powyższego stwierdzenia, kiedy otrzymaliśmy wyniki ze Sprawdzianu Szóstoklasisty. Długo oczekiwaliśmy na efekty przygotowań do tego ważnego testu. 30 maja 2014 roku mogliśmy przekazać uczniom bardzo dobre wiadomości, wynik średniej naszej szkoły wyniósł 26,4 i okazał się wyższy od średniej gminy, powiatu, województwa, okręgu i kraju.

  Ciekawe metody przekazywania wiedzy, trud nauczycieli i praca uczniów złożyły się na ten wspaniały rezultat. Wszystkim szóstoklasistom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na drodze edukacji.
  II Korneliada

  2 czerwca 2014 r. nasza "Trójka" obchodziła Dzień Patrona Szkoły, Kornela Makuszyńskiego. I właśnie z tej okazji zorganizowano "II Korneliadę".

  Uroczystość rozpoczęła krótkim przemówieniem pani dyrektor Arleta Szkudlarek, która złożyła wszystkim uczniom serdeczne życzenia z okazji Dnia Dziecka. Następnie wraz z Pocztem Sztandarowym, członkiem Samorządu Uczniowskiego, Grona Pedagogicznego oraz przewodniczącymi wszystkich klas udała się z wiązanką kwiatów pod pomnik naszego patrona.

  Zabawę czas zacząć! Podczas Korneliady uczniowie rozwiązywali krzyżówki związane z życiem i twórczością Kornela Makuszyńskiego, układali puzzle, brali udział w zawodach sportowych oraz w konkursie wiedzy o naszym patronie. Wszystkim zmaganiom towarzyszyła zabawa i uśmiech uczniów, szczególnie podczas dyskoteki zorganizowanej w tym dniu dla wszystkich dzieci.

  Na zwycięzców czekały nagrody a w klasach na uczniów słodka niespodzianka ufundowana z okazji Dnia Dziecka przez Szkolną Radę Rodziców.
 • Dzień Mamy i Taty.

  Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. O tym jak są ważne wiedzą dobrze uczniowie klas pierwszych i trzecich, które dały temu wyraz podczas Dnia Mamy i Dnia Taty.

  Na uroczystość przybyli licznie rodzice. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym znalazły się wiersze oraz piosenki okolicznościowe, przygotowane specjalnie na tę okazję.

  Nie zabrakło także tańców. Dzieci złożyły życzenia i wręczyły przygotowane przez siebie upominki.

  Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera na uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.
 • "POZNAJ ŚWIAT Z MISIEM HARIBO"

  Przedszkolaki z naszej szkoły w kwietniu brały udział w XIII edycji programu edukacyjnego Akademia Misia Haribo "Poznaj Świat z Misiem Haribo", który miał na celu rozwijanie twórczego myślenia i pogłębianie ciekawości poznawczej świata u dzieci w wieku przedszkolnym. W tym roku przedszkola biorące udział w programie otrzymały bezpłatny zestaw kreatywny, w którego skład wchodziła edukacyjna gra planszowa w formie puzzli, umożliwiająca dzieciom poznanie kultury, zwyczajów i życia dzieci z 6 zakątków świata: Chin, Grenlandii, Meksyku, Kenii, Egiptu oraz Indii. Przewodnikiem po nich był Miś Haribo. Dodatkowo w zestawie mieściła się płyta CD, która zawierała wprowadzenie merytoryczne do każdego państwa, bajki, muzykę, dźwięki zwierząt oraz charakterystyczne zwroty językowe dla danego kraju. Dzieci poznawały mieszkańców wszystkich kontynentów. Na koniec wykonały pracę plastyczną w formie kolażu, przedstawiającego wizytówkę Polski. Celem zadania było przedstawienie Polski dzieciom z innych krajów i pokazanie najbardziej charakterystycznych elementów naszej kultury, obyczajów czy krajobrazu. Był to bardzo wartościowy program. Dzieci poprzez zabawę zdobyły ciekawe wiadomości o świecie i Polsce.
 • NAJLEPSZE ŻYCZENIA
  DLA
  WSZYSTKICH MAM

  26 maja przypada święto wszystkich mam. Z tej okazji uczniowie klasy IIa zaprosili swoje mamy, aby wspólnie z nimi spędziły ten dzień i obejrzały przygotowaną specjalnie dla nich część artystyczną. Uroczystość rozpoczął mini konkurs, w którym główne role należały do mam. Następnie dzieci wykazały się umiejętnościami aktorskimi, śpiewając piosenki, recytując wiersze i tańcząc w rytm ulubionych melodii. Zaskoczyły również gości talentem i pomysłowością wręczając własnoręcznie wykonane upominki, kwiaty, laurki i składając jednocześnie najserdeczniejsze życzenia. Nie obyło się bez wzruszeń i zachwytu, a niejednej mamie popłynęła po policzku łza radości. Ta wyjątkowa i niepowtarzalna uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym dla mam oraz wspólną zabawą dzieci i mam przy muzyce.

  Genowefa Bączkowska
 • III Rowerowy Rajd Korczakowski

  W sobotę 24 maja 2014 roku odbył się III Rowerowy Rajd Korczakowski, którego organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach oraz Oddział PTTK Koźmin Wlkp. Uczniowie naszej szkoły wraz z okpiekunami wyruszyli w trasę spod naszej szkoły o godzinie 10:00. Trasa prowadziła przez Biały Dwór, Wyrębin, Borzęciczki. Na mecie rajdu zostaliśmy przywitani gromkimi brawami przez gospodarzy oraz otrzymaliśmy pamiątkowy znaczek. Na miejscu czekało na nas dużo niespodzianek. Zostały przygotowane gry i zabawy drużynowe oraz poczęstunek. Organizator oraz uczestnicy rajdu uczcili pamięć Janusza Korczaka zapalając znicz pod pomnikiem. Na zakończenie przygotowane zostało przedstawienie pod tytułem "Czerwony Kapturek". Podsumowaniem rajdu było wręczenie dyplomów uczestnictwa oraz drobnych upominków. Pełni wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do domów.
 • Wycieczka klasy piątej i klas szóstych: Kaszuby - Trójmiasto,
  21 - 23 maja 2014 roku,
  Opiekunowie: K. Bura, M. Garlińska, A. Wyduba.
 • Dzień Matki, jak sama nazwa wskazuje, jest świętem wszystkich mam. Z tej okazji uczniowie klasy drugiej "b" zaprosili swoje mamy, aby obejrzały część artystyczną. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. We wzruszający sposób zapewniali mamy o swojej miłości i przepraszali za złe zachowanie, obiecując – rzecz jasna- poprawę. Wyrazili wdzięczność za trud włożony w wychowanie oraz okazali im niezamierzone pokłady miłości i serdeczności. Oprócz życzeń dzieci obdarowały swoje mamy kwiatkiem, własnoręcznie zrobioną laurką i złożyły najserdeczniejsze życzenia. Nie obyło się bez wzruszeń i zachwytu mam. Następnie mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek i zabawę z dziećmi przy muzyce.

  Danuta Wawrzyniak
 • Wycieczka klas drugich: Uniejów, Kłodawa 20.05.2014 r.
  Opiekunowie: K. Aleksandrowicz, G. Bączkowska, D. Wawrzyniak
 • Warsztaty plastyczne
  Malowanie paluszkami w Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp.
  prowadzone przez panią Mariolę Malinowską.
  Klasa II b z wychowawcą Danutą Wawrzyniak; 19.05.2014 r.
 • W ramach Tygodnia Bibliotek w czwartek gościliśmy w naszej szkole panią Reginę Gruchalską, autorkę książek dla dzieci.

  W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z klas I - III. Pani Regina opowiedziała dzieciom jak powstaje książka, skąd czerpie inspiracje i kto jej pomaga przy tworzeniu ilustracji do książek.

  Na zakończenie autorka podpisywała swoją książkę, wpisując specjalne dedykacje najmłodszym czytelnikom. Wiemy, że pani Regina planuje wydanie kolejnych książek dla dzieci - czekamy na nie z niecierpliwością, a do tego czasu polecamy "Rymowane historyjki dla chłopczyka i dziewczynki" oraz "Borsuk Mruk, krowa Mania... historyjki do czytania".
 • "ZDROWY I BEZPIECZNY UCZEŃ"

  20 maja uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami maszerowali ulicami Koźmina pod hasłem "ZDROWY I BEZPIECZNY UCZEŃ".

  Celem społeczności szkolnej jest promowanie zdrowia i bezpieczeństwa. Nasza szkoła od wielu lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej.

  "Dba o swoje bezpieczeństwo całe szkolne społeczeństwo."
  "Nasza szkoła jest wesoła, bardzo zdrowa, odlotowa."
 • Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan
  - kolejne informacje

  W celu pełnego opracowania biogramów uczniowie z grupy pani Małgorzaty Garlińskiej odbyli kilka spotkań z ciekawymi ludźmi.

  W związku z poszukiwaniem informacji o panu Janie Pieli uczniowie odwiedzili czytelnię w Liceum Ogólnokształcącym, która nosi jego imię. Ciekawe materiały otrzymali od pani Agnieszki Obst.

  Przeprowadzili wywiad z burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. panem Maciejem Bratborskim, który opowiadał o pracy samorządowej i społecznej pana Jana Pieli. Podczas spotkania z panią Stefanią Ignasiak, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora naszej szkoły, uzyskano informacje o zaangażowaniu pana Pieli w proces nadania naszej szkole imienia Kornela Makuszyńskiego.

  Wywiadu udzieliła także pani Arleta Szkudlarek, dyrektor naszej szkoły, była uczennica pana Pieli. Wiele wrażeń dostarczyło uczniom spotkanie z panią Jolantą Cyunczyk, uczennicą pana profesora, później koleżanką z pracy. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia licznych zdjęć naszego miasta, wykonanych przez pana Pielę oraz prezentację ukazującą obrazy namalowane przez pana profesora. Pani Cyunczyk pokazała uczniom odznaczenia, które otrzymał pan Piela.

  Sylwetkę pana profesora przybliżył nam rodzic uczennicy, pan Radosław Grygiel, historyk, przewodnik turystyczny na poznańskiej Cytadeli.

  Na temat pracy i działalności pana Wacława Świętka uzyskano bardzo wiele dokumentów i zdjęć od rodziny. Z materiałów tych przygotowano kilka prezentacji. Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Koźminie Wlkp. pan Jerzy Marciniak udostępnił nam kronikę ogrodów, w której jedna strona poświęcona jest działalności pana Świętka. Uczniowie odbyli wycieczkę do biura Zarządu GS w Koźminie, gdzie pan Świętek pracował. Zorganizowano spotkanie, podczas którego uczniowie spotkali się z synem pana Świętka – Romanem oraz wnukiem – Błażejem. Na temat działalności turystycznej pana Świętka w naszej szkole opowiedziała uczniom pani Stefania Ignasiak, która przez wiele lat była dyrektorem naszej szkoły.

  Prace nad biogramem dobiegają już końca. Pozostaje uczniom jeszcze jedno spotkanie z panem Michałem Pietrowskim w Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Ponadto uczniowie opracowali trzy zestawy pytań, które dotyczą naszego miasta i będą zamieszczone jako pytania do gry.

  Prace nad opracowaniem biogramów w grupie Alicji Gawrońskiej w ramach projektu eSzkoła Wielkopolska CDEW dobiegają końca.

  Poszukując informacji na temat Józefa Marcińca zorganizowano wycieczkę do Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Pan Michał Pietrowski zapoznał uczniów z dokumentami i eksponatami zgromadzonymi w muzeum. W Izbie Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca uczniowie spotkali się z historykiem, panem Piotrem Osuchem. Zapoznał on z historią naszego miasta oraz z dokumentacją dotycząca patrona szkoły. Uczestniczyli w spotkaniu z panią Marią Harasimowicz, która jest aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Koźmina w Poznaniu. W koźmińskim parku, zaprojektowanym przez Józefa Marcińca przekazała im cenne informacje. Ponadto uczniowie odwiedzili cmentarz i zapalili znicz na grobie Józefa Marcińca.

  Uczniowie zaprosili do szkoły pana Albina Batyckiego, z którym przeprowadzili wywiad. Mieli okazję obejrzeć puchary i otrzymane nagrody. Obejrzeli również zdjęcia i filmy z różnych imprez sportowych.

  Krótkiego wywiadu udzieliła uczniom dyrektor szkoły pani Arleta Szkudlarek, która opowiedziała o działalności pana Albina Batyckiego związanej z naszą szkołą.

  W urzędzie miasta i gminy Koźmin Wlkp. uczniowie spotkali się z burmistrzem panem Maciejem Bratborskim, który przekazał ciekawe informacje o panu Albinie Batyckim.

  Ponadto do szkoły przybył pan Karol Gościnika, współwłaściciel firmy Foto – Video. Przekazał ważne informacje dotyczące wykonywania zdjęć i filmowania. Pan Leszek Zmyślony, szkolny informatyk zapoznał uczniom z komputerową obróbką zdjęć.

  Na zakończenie projektu uczniowie zamieszczą opracowane biogramy wybranych postaci oraz pytania do gry i zadanie matematyczne w Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.
 • Pierwszoklasiści z wizytą na Komisariacie Policji

  9 maja br. pierwszoklasiści złożyły wizytę funkcjonariuszom koźmińskiej Policji, dzięki czemu poznawały ich pracę. Dzieci zwiedzały pomieszczenia na komendzie oraz prezentację sprzętu policyjnego (kajdanki, pałki, kamizelki kuloodporne) oraz wiele innego sprzętu.

  Dzięki spotkaniu dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, jak wygląda praca policjantów. Przede wszystkim przyglądały się obowiązkom służbowym oficera dyżurnego. Policjanci przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

  Serdecznie dziękujemy policjantom: Kierownikowi Rewiru Dzielnicowych - st.asp. Mariuszowi Szulcowi, Dzielnicowemu - asp. Krzysztofowi Grzemskiemu, oraz Detektywowi Wydziału Kryminalnego - asp. Grzegorzowi Litwinowi z Komisariatu Policji w Koźminie Wlkp. za miłe przyjęcie, możliwość zwiedzenia Komisariatu Policji jak również przybliżenie dzieciom na czym polega praca policjanta.

  Agnieszka Konieczna
 • WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO STRAŻY POŻARNEJ W KOŹMNIE WLKP.
  - 25.04.2014 r. -
 • Z wizytą w Banku Spółdzielczym

  W minionym tygodniu uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami udali się do oddziału Banku Spółdzielczego w Koźminie Wlkp. Dzieci zwiedziły placówkę banku oraz obejrzały niezwykle interesującą prezentację na temat historii pieniądza. Największą atrakcją okazał się quiz oraz liczenie pieniędzy. Dla uczniów naszej szkoły wizyta w Banku Spółdzielczym była ciekawą lekcją z przedsiębiorczości. Dzieci bogatsze w nową wiedzę, zadowolone z drobnymi upominkami opuściły mury banku.
 • Apel z okazji uchwalenia konstytucji 3 Maja.

  Dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie konstytucja. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Znosiła ona wolną elekcję i liberum veto, a wprowadzała dziedziczność tronu i głosowanie większościowe. Dawała także prawa polityczne osobom majętnym: szlachcie i mieszczanom, chłopom zaś zapewniała opiekę państwa. W 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja klasa II b, V a, IV b oraz chór szkolny przygotowali dla uczniów naszej szkoły uroczysty apel. Celem akademii było uwrażliwienie uczniów na losy własnego kraju, narodu, zapoznanie z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia dumy z dokonań przodków, szacunek dla symboli narodowych (hymn, godło, barwy narodowe). Jak długo te symbole będą kojarzone z Polską i Polakami zależy tylko od nas Polaków. Dziś też nie jest łatwo być prawdziwym Polakiem. To właśnie po to przypominamy tych, którzy przez wiele lat rozproszeni po całym świecie żyli i działali na rzecz Ojczyzny. Przypominamy karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli.
 • Maraton z Biblią w Krotoszynie
  23 - 28 kwietnia 2014 roku

  W miniony czwartek 13 dzieci z klas IV-VI wraz panią Beatą Adamiak pojechało do Krotoszyna. W sali Muzeum Regionalnego przez godzinę nasze dzieci czytały biblię. Na zakończenie każdy uczestnik maratonu otrzymał certyfikat.

  Organizatorem imprezy są: Krotoszyński Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa "Famuła" w Krotoszynie, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera, Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.

  Celem maratonu jest promocja rodzin zastępczych, budowanie pozytywnego wizerunku rodzicielstwa zastępczego oraz zebranie pieniędzy na potrzeby dzieci w Kenii.
 • Dzień Ziemi – 22 kwietnia 2014

  Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku. Liga Ochrony Przyrody postanowiła uczcić to święto. Uczniowie klas I - VI wraz z opiekunami udali się do Ośrodka Kultury na warsztaty plastyczne. Dzieci miały możliwość pracy z kamieniem. Każdy z uczestników wykonał piękną pracę według własnego pomysłu. Następnie udaliśmy się do parku przy Nowym Rynku gdzie obserwowaliśmy bociana w gnieździe. Każde dziecko otrzymało soczek i zostało poczęstowane cukierkiem. Wspólnym spacerem po Koźminie zakończyliśmy nasze spotkanie.

  LOP ogłosił również konkurs w ramach Dni Ziemi na wykonanie torby ekologicznej pt. "EKO-TORBA". Sześcioro uczniów wykonało torby. Gratulujemy!!!
 • Rekolekcje wielkopostne 2014

  W Wielkim Tygodniu w naszej szkole odbywały się rekolekcje wielkopostne. Prowadził je ks. Przemysław Kapała – wikariusz parafii pw. św. Stanisława BiM, wraz z katechetami: Bernadetą Gryszka i Mariolą Marchwicką. Tematem przewodnim rekolekcji była wędrówka do Ziemi Obiecanej.

  Wszyscy podjęliśmy decyzję, że chcemy opuścić to, co nie pozwala nam być szczęśliwymi, brak miłości, pokoju, przyjaźni itp. Każdy z nas chce przecież być szczęśliwym, a to możemy osiągnąć jedynie w obecności Boga, który jest Miłością i samym Dobrem.

  Nasze słabości i grzechy, z których budujemy mur oddzielający nas od Boga, złożyliśmy u stóp Jezusa i prosiliśmy, by prowadził nas bezpieczną - aczkolwiek nie zawsze łatwą - drogą do zbawienia.

  We wspólnej Eucharystii podziękowaliśmy Bogu za dzieło Zbawienia – za to, że dzięki ofierze Jezusa, każdy z nas ma możliwość wejścia i zamieszkania w Ziemi Obiecanej – w Niebie.

  Na koniec przeszliśmy z Jezusem Drogę Krzyżową. Nasi uczniowie przedstawiali poszczególne stacje. Był Piłat i okrutni żołnierze, ale nie zabrakło też ludzi, którzy chcieli pomóc Jezusowi, ulżyć Mu w cierpieniu i byli przy Nim do końca – Maryi Matki, Marii Magdaleny, Jana Apostoła, Szymona z Cyreny, Weroniki, Nikodema, Józefa z Arymatei, niewiast opłakujących Jego mękę i był też tłum przyglądający się całemu wydarzeniu.

  Wszyscy przeżyliśmy ten czas w głębokim skupieniu. Było to dla nas wspaniałe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych, które przecież są dla nas największym wydarzeniem. Chrystus przyjął na siebie ciężki krzyż i niewypowiedziane cierpienie. Po trzech dniach zmartwychwstał i otworzył nam bramy Nieba. Dlaczego to zrobił? Dlatego, że Bóg nas kocha… nie dlatego, że jesteśmy dobrzy… ale dlatego, że jesteśmy dziećmi – Jego dziećmi.
 • Międzyklasowe Święto Matematyki

  Uczniowie klas czwartych 23 kwietnia przystąpili do Międzyklasowego Święta Matematyki. Walczyli o tytuł "As czwartych klas", rozwiązując krzyżówki, układając tangramy czy budując sześciany.

  Wyniki przedstawiają się następująco:
  I miejsce – Maciej Kaźmierczak kl. IV b,
  II miejsce – Mateusz Szajda kl. IV a, Szymon Kaźmierczak kl. IV b,
  III miejsce – Pola Pawlak kl. IV a.

  Cieszymy się, że uczniowie chętnie biorą udział w różnych konkursach matematycznych, podczas których poprzez zabawę poszerzają swoje wiadomości z matematyki.
 • Święto Matematyki dla uczniów klas IV – VI

  11 kwietnia 2014 r. dla uczniów klas IV – VI zorganizowano turniej matematyczno – sportowy w ramach obchodów Święta Matematyki. Organizatorami imprezy byli: Alicja Gawrońska, Łukasz Mikołajczyk oraz Joanna Bratborska. Na imprezę zaproszeni byli także uczniowie Szkoły Podstawowej ze Starej Obry wraz z opiekunem panią Bogumiłą Gromadą.

  Na samym początku uczniowie zostali podzieleni na cztery drużyny, każdej drużynie przypisana została inna figura geometryczna. Wszyscy wspaniale i zgodnie się bawili rozwiązując przygotowane zadania matematyczne oraz uczestnicząc w konkurencjach sportowych. Dziękujemy także za pomoc w przeprowadzeniu konkurencji matematyczno – sportowych pani Danucie Mikule, która uczyła kiedyś matematyki w naszej szkole oraz wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie.

  W ramach obchodów Święta Matematyki w szkole zorganizowano dla uczniów z klas IV – VI konkursy. Plastyczny "Matematyczny portret wiosny". Uczniowie wraz z opiekunami, oddawali głosy na najciekawszą ich zdaniem pracę. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – Błażej Woźny kl. VI b, II miejsce – Aleksandra Kucharska kl. IV a, Wiktoria Niemiec kl. IV a, Michał Zmyślony kl. IV b, III miejsce – Bartosz Kucharski kl. VI a. Wyróżnienia otrzymali: Pola Pawlak kl. IV a, Amanda Grzonka kl. VI a, Magdalena Skrzypczak kl. VI b Ponadto wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie "Mistrz rachunku pamięciowego szkoły". I miejsce zdobyli: Amanda Grzonka kl. VI a, Bartosz Kucharski kl. VI a, Mikołaj Jakubiak kl. VI a, II miejsce przypadło: Agnieszce Brdys kl. V a, Magdalenie Zmyślonej kl. VI a, Krystianowi Mikołąjczykowi kl. VI b. Natomiast III miejsce zdobyli: Joanna Waleńska kl. VI a, Jakub Oleszak kl. VI a i Mateusz Glinkowski kl. IV b.

  Nagrody dla uczestników ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe oraz Ilona i Sławomir Krzyminscy.

  Organizatorzy
 • "Święto Matematyki"
  klasy I-III i oddziały przedszkolne.

  10 kwietnia 2014 r. w naszej szkole swoje święto miała Matematyka. Z tej o to okazji dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych zostały przygotowanie różne, ciekawe matematyczne zadania oraz zabawy. Celem było pokazanie, że matematyka to nie tylko trudne do rozwiązania zadania, ale również świetna zabawa liczbami oraz figurami geometrycznymi. Spotkanie zapewniło dzieciom sporą dawkę rozrywki, świetną zabawę jak również poszerzyło ich wiedzę matematyczną. Zadania dla każdej grupy wiekowej zostały przygotowane przez wychowawców klas. Uczniowie klas trzecich zostali podzieleni na 3 grupy, każda z grup rozwiązywała test dotyczący zagadnień matematycznych. Pierwsze miejsce zajęła drużna okręgów w składzie: Katarzyna Glapa, Kacper Żychliński, Maciej Gawroński, Jan Ulka. Drugie miejsce zajęła grupa kwadratów w składzie: Paulina Stempniak, Joanna Gnatowska, Anna Michalska, trzecie miejsce zdobyły "trójkąty" w składzie: Ruben Alves, Julia Staniewska, Justyna Wojtkowiak. Oprócz tego ze zwycięskiej drużyny okręgów został wyłoniony "Mistrz matematyki", który otrzymali: Katarzyna Glapa i Kacper Żychliński.

  Uczniowie klas drugich rozwiązywali łamigłówki matematyczne, rebusy oraz krzyżówki. W klasach drugich pierwsze miejsce zajęły: Zofia Stempniak, Agata Szymczak. II miejsce Katarzyna Kubacka oraz Wiktoria Stasiak.

  Klasy pierwsze miały za zadanie wykonać zadanie z zakresu dodawania i odejmowania oraz pokolorowania obrazka według kodu. Tytuł "As pierwszych klas" otrzymali: Robert Wojtkowiak, Jakub Młokosiewicz oraz Piotrek Jakubek.

  Najmłodsi uczestnicy bez problemu poradzili sobie z przyporządkowaniem wyników dodawania do obrazków, układaniem puzzli oraz w rzucaniu cukierkami do kosza.

  Wszyscy uczestnicy "Święta Matematyki" otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

  Cały program zawierał sporą dawkę rozrywki i humoru, zapewnił dzieciom wspaniałą zabawę jednocześnie ucząc i pogłębiając ich wiedzę matematyczną.
 • Warsztaty plastyczne w Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp.
  prowadzone przez panią Mariolę Malinowską.
  Klasa I b z wychowawczynią Beatą Minta - 09.04.2014 r.
 • Akcja charytatywna "Szkoło Pomóż i Ty"
 • We like English!

  We like English! Takim hasłem w kwietniu rozpoczęliśmy lekcje języka angielskiego w klasach szóstych. Tematem zajęć był projekt pt. "The Festival". Uczniom od razu na myśl przyszły Dni Koźmina – festiwal, który od lat odbywa się w naszym mieście. Celem projektu był opis uroczystości oraz zaprezentowanie go w jak najbardziej oryginalny sposób. Uczniowie podeszli do tego zadania z ogromnym zaangażowaniem. Przygotowali prace tekstowe w języku angielskim a także plastyczne takie jak afisz, scena, karuzela oraz projekt w kształcie fajerwerków. Klasy wykazały się dużą wyobraźnią. Sami zobaczcie!!!
 • Warsztaty plastyczne w Ośrodku Kultury w Koźminie Wlkp.
  Klasa II a i II b z wych.G. Bączkowską, D. Wawrzyniak
  - 27.03.2014 r.
 • SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

  Sprawdzian szóstoklasisty 2014 już za nami! Uczniowie zaczęli go pisać o godzinie 9 rano i mieli 60 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Kilka osób miało wydłużony czas pracy o 30 minut. Pytania i zadania kontrolowały nie tylko wiedzę, ale i umiejętności. Oceniały, w jakim stopniu zostało opanowane czytanie, pisanie, liczenie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Nasi uczniowie długo przygotowywali się do tego sprawdzianu, dlatego większość z nich podeszła do niego ze spokojem. Jednak na efekty ich pracy musimy jeszcze trochę poczekać, bowiem wyniki poznamy dopiero pod koniec roku szkolnego. • Nasze przedszkolaki w akcji

  "Ćwiczyć każdy może"
  w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej

  Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (obszar nr 1)
  Obszar: Ruch w szkole – oddziały przedszkolne
  Zajęcia z aktywności ruchowej. Przedszkolaki chętnie i aktywnie ćwiczą na zajęciach.


 • "Ćwiczyć każdy może"
  w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej

  Obszar 3: Edukacja Zdrowotna


 • "Ćwiczyć każdy może"
  w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej

  Ruch w szkole – oddziały przedszkolne
  Edukacja zdrowotna (obszar nr 3)
  Rola aktywności ruchowej w życiu przedszkolaków

  Zajęcie 1.
  Przedszkolaki przystępują do akcji i ochoczo ćwiczą i zdrowo się odżywiają. • Zajęcie 2.
  Przedszkolaki zapraszają starszych kolegów do czynnego wypoczynku.


 • SZKOŁA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

  W czwartek 9 stycznia 2014 w naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetyczką. Zajęcia prowadziły studentki Społecznej Akademii Nauk oraz dietetyczka z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Ostrowa Wielkopolskiego. W warsztatach uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych. Projekt miała na celu uświadomić dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie się. Uczniowie dowiedzieli się co jest zdrowe i najbardziej potrzebne, aby ich organizmy rozwijały się prawidłowo. W tym celu Pani dietetyk zapoznała dzieci z piramidą żywieniową. Uczestnicy spotkania wykazali bardzo duże zainteresowanie. Chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach: odpowiadali na pytania zadawane przez gości, wypełniali piramidę żywieniową, oraz brali udział w przeprowadzanych doświadczeniach.

  Organizatorzy projektu


 • „Ćwiczyć każdy może”
  w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej

  Ruch poza szkołą – oddziały przedszkolne
  Aktywność z udziałem rodziny (obszar nr 8)
  "Ostatki z Babcią i Dziadkiem"
  Przedszkolaki zaprosiły do aktywnego spędzenia wolnego czasu swoich dziadków.

 • ROK SZKOŁY W RUCHU

  Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.

  Dla realizacji tych działań Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji zorganizowało akcję "Ćwiczyć każdy może".

  AKCJA ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE

  Inauguracji Roku Szkoły w Ruchu dokonał wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki. Podczas uroczystości wskazywał, że aktywność fizyczna, w tym regularne uprawianie sportu, w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka.

  31 października 2013 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych wspólnie z wychowawcami przystąpiły do akcji i ochoczo wzięły się do gimnastykowania.


 • ROK SZKOŁY W RUCHU
  AKCJA ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE

  Kontynuując akcję ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców do czynnego spędzenia popołudnia. Zaproszenie zostało przyjęte.

  W czwartek 14 listopada 2013 roku spotkaliśmy sie na sali gimnastycznej. W radosnym i sportowym nastroju uczestnicy akcji zadbali o swoją sprawność fizyczną, wykonując ćwiczenia. Nikt nie mógł się "ociągać", ponieważ zajęcie prowadzone było pod kierunkiem instruktora tańca pana Łukasza Mikołajczyka.

  I choć nie zawsze mogliśmy sprostać wymaganiom prowadzącego, to możemy powiedzieć, że warto było. Czas upłynął nam szybko i wesoło.

  Już myślimy o kolejnym takim spotkaniu.

  Ze sportowym pozdrowieniem

  Uczestnicy
 • ZAJĘCIA OTWARTE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

  26 marca 2014 r. w naszej szkole gościliśmy dzieci z przedszkola "Parkowe Skrzaty" – grupę "Biedronki". Uczniowie klas: II a, III a i III b wraz z wychowawczyniami: Genowefą Bączkowską, Ewą Dubisz i Katarzyną Walczak przygotowały dla nich warsztaty prozdrowotne. Po przywitaniu przybyłych gości przez panią dyrektor Arletę Szkudlarek uczniowie wcielili się w różne zwierzątka, które promowały zdrowy styl życia. Teatrzyk "Przyjaciele Pieska Łatka" nie był jedyną atrakcją tego spotkania. Przedszkolaki miały okazję wykazać się swoimi wiadomościami na temat zdrowia oraz sprawnością fizyczną w przeróżnych zabawach ruchowych. Zdrowy styl życia nie jest obcy sześciolatkom – dzieci świetnie znają zasady zdrowego odżywiania się i dbania o higienę osobistą. Spotkanie uświetnił wspólny taniec do piosenki "W Jarzynowie". Na podsumowanie warsztatów przedszkolaki stworzyły piękny plakat promujący zdrowie. Każde dziecko otrzymało witaminowy zastrzyk energii w postaci jabłuszka i soczku.

  Zajęcia dostarczyły sześciolatkom dużo radości, a także ułatwiły kontakt z rówieśnikami i dorosłymi. Wszystkie przedszkolaki zadowolone i pełne wspomnień opuściły mury naszej szkoły.
 • Fundacja Dzieci dla Ziemi powstała w 2010 roku z inicjatywy osób, które dostrzegają wielkie potrzeby w pogłębianiu świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Działania te powinny być skierowane do szerokich grup społecznych w każdym przedziale wiekowym. Jednak idąc za radą wyrażoną w mądrym przysłowiu: "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", fundacja skupia się przede wszystkim na współpracy ze szkołami. Organizatorom zależy na tym, aby zachowania proekologiczne kształtować w najmłodszym pokoleniu Polaków tak, aby to oni mogli stać się ekologicznymi ambasadorami wśród swoich bliskich i znajomych!

  Głównym zadaniem jest pozyskiwanie niepotrzebnej odzieży zanim trafi ona na wysypiska śmieci wraz z ponad 12 milionami ton innych odpadów, które my Polacy, co roku "produkujemy". Zbierana w czasie specjalnych zbiórek odzież jest sortowana i odsprzedawana do ponownego użycia, w ten sposób udaje nam się połączyć trzy różne działania:

  • edukacja – rozwój świadomości ekologicznej,
  • pozyskiwanie środków dla szkół,
  • działalność charytatywna skierowana do innych potrzebujących: hospicja, domy dziecka.

  Jesteśmy przekonani, że to, co razem robimy, zmieni zachowanie osób niezaangażowanych ekologicznie, co zaowocuje w przyszłości poprawą kondycji środowiska naturalnego.

  Zbiórka używanej odzieży odbyła się w naszej szkole 24 marca 2014 roku. Łącznie zebrano 247,6 kg. Wyniki zbiórki są następujące:

  Klasy I - III

  klasa I b – 9,0 kg
  klasa II b – 21,7 kg
  klasa III a – 3,3 kg

  Klasy IV - VI

  klasa IV b – 16,1 kg
  klasa V a – 59,0 kg
  klasa VI a – 124,2 kg

  klasa VI b – 2,3 kg

  Szczególne słowa uznania należą się uczniowi klasy VI a – Filipowi Chałupniczakowi za duże zaangażowanie w przebieg akcji.

  Małgorzata Garlińska
  Danuta Wawrzyniak
  "Szczęśliwej drogi już czas, mapę życia w sercu masz..."

  Koniec roku szkolnego już blisko. Nasi szóstoklasiści powoli zbliżają się do kolejnego etapu w ich życiu, opuszczą mury naszej kochanej Trójki i z odwagą ruszą do gimnazjum. W głowie pełno pytań, na które nie zawsze znają odpowiedź. Aby pomóc im w poznaniu zasad oraz atmosfery panującej w koźmińskim gimnazjum (większość z nich właśnie tam się wybiera) szóstoklasiści z klasy VI a wraz z wychowawcą zaprosili przedstawicieli społeczności gimnazjalnej na godzinę z wychowawcą. W miłej atmosferze, przy smacznym poczęstunku Julia Obecny oraz Marcelina Szewczyk - byłe uczennice naszej Trójki odpowiedziały na wszystkie nurtujące uczniów pytania dotyczące przedmiotów, zasad, nauczycieli uczących w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp. Już teraz wszystko jasne! Warto tam kontynuować naukę!
 • 21 marca to pierwszy dzień wiosny. Powszechnie wiadomo, że jest to dzień wagarowicza. W tegorocznych wagarach pomógł nam Ośrodek Kultury. Zaprosił klasy O - IV na niecodzienne przedstawienie czarnego teatru. Tę nową formę artystycznego wyrazu przybliżyli dwaj aktorzy Paweł Pawlik oraz Piotr Kochanowski z Akademii Wyobraźni z Wrocławia. Obejrzeliśmy spektakl pt. "Koszałek Opałek". Nie zachwyciła treść przedstawienia, lecz zabawa w świecie mroku. Bohaterowie, rekwizyty swobodnie unoszą się w przestrzeni, rozświetlone światłem uv i sprawiają magiczne wrażenie.

  Po spektaklu grupa teatralna z naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez aktorów. Przygotowali swoje rekwizyty i bohaterów oraz krótkie scenki. Stali się prawdziwymi aktorami czarnego teatru i bawili się wspaniale.

  KM
 • "Popłyńmy przez ocean tealentów"

  Już czwarty rok 21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny odkrywamy talenty. Był to bardzo wyjątkowy dzień odbiegający od szarej codzienności. Dzień, w którym podczas okolicznościowego apelu uczniowie prezentowali swoje ukryte talenty. Wszyscy punktualnie zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie na oczach dyrekcji, nauczycieli oraz społeczności uczniowskiej prezentowane były zdolności naszych uczniów. Musimy przyznać, że uczniowie naszej szkoły posiadają ogromny talent i nie boją się go pokazać. Na scenie mogliśmy podziwiać występy utalentowanych wokalistów, tancerzy, którzy prezentowali zadziwiające możliwości ludzkiego ciała. Mogliśmy poznać również tajniki sztuk walki. Podziwialiśmy również talent recytatorski i wokalny naszych kolegów oraz koleżanek. Publiczność miała również okazję poznać inny rodzaj talentu jakim jest gra na instrumentach. Uczniowie zagrali dla nas na: gitarze, organach oraz perkusji.

  Każdy występ został nagrodzony gromkimi brawami. Zakończeniem przemiłego spotkania było wręczenie słodkości wszystkim; którzy zaprezentowali swój talent.
 • 17 marca w Dniu Świętego Patryka
  wszyscy są Irlandczykami

  Uczniowie Trójki dali z siebie wszystko, aby można było poczuć klimat zielonej wyspy również w naszej szkole. W poniedziałek prawie wszyscy ubrani byli na zielono lub mieli wpiętą trójlistną koniczynkę. Pani bibliotekarka przygotowała dla poszczególnych klas legendy i informacje o św. Patryku. Klasy pierwsze oraz oddziały przedszkolne wysłuchały również legendy o Leprikonie, czyli irlandzkim skrzacie. Na koniec spotkania maluchy pokolorowały Leprikona według wskazówek z legendy.

  Należy dodać, że pomysł obchodów Dnia Świętego Patryka zrodził się z okazji 10-lecia przestąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  Legenda o św. Patryku

  Patryk był małym wesołym chłopcem. Mieszkał w niewielkiej szkockiej wiosce tuż nad brzegiem morza. Pewnego dnia usłyszał głosy na wietrze. Płynęły ponad falami od strony nieodległej, wiecznie zielonej Irlandii. Wzywały, aby ktoś przybył na ten ląd i poprowadził jego mieszkańców ku lepszej drodze życia. W owym czasie mieszkańcy Irlandii byli poganami. Mieli wielu różnych bogów i dziwne obyczaje. Byli bardzo wojowniczy i wciąż z sobą walczyli. Nie potrafili czytać ani pisać.

  Gdy Patryk tak stał na brzegu morza i słuchał głosów, do skalnego brzegu podpłynęła wielka drewniana łódź. Wyskoczyli z niej okrutni, dzicy ludzie, którzy przybyli właśnie z Irlandii. Schwytali Patryka i związali, a następnie wrzucili go do łodzi i odpłynęli do Irlandii. Tam sprzedali jako niewolnika. Mężczyzna, który stał się jego panem nazywał się Milchu. Zabrał Patryka na swoją farmę u podnóża góry Slemish w hrabstwie Antrim, gdzie ten codziennie od rana do nocy musiał zajmować się owcami i świniami. Patryk wciąż marzł, chodził głodny i zmęczony. A najgorsze, że wokół pełno było węży, których bał się panicznie. Siedem długich lat spędził nasz bohater ciężko pracując u podnóża góry Slemish. Każdego dnia, każdej nocy modlił się do Boga, aby ten pomógł mu uciec i wrócić do domu, do rodziców. Obiecał Bogu, że jeśli pozwoli mu wydostać się z niewoli, wróci do Irlandii jako kapłan i będzie prowadził ten kraj ku chrześcijaństwu.
  Pewnej nocy usłyszał, że ktoś woła go przez sen. Jakiś głos wzywał go, aby wstał i przyszedł na brzeg morza. Patryk czym prędzej ubrał się i pobiegł w tamtym kierunku. Z daleka ujrzał kołyszącą się na falach łódź kupców gotową do odpłynięcia. Wspiął się na jej burtę, wskoczył na pokład i schował się pod workami.

  Wkrótce łódź odbiła od brzegu. Popłynęła w kierunku domu Patryka. Jego rodzice, gdy go ujrzeli długo płakali z radości. Szczęśliwy młodzieniec zamieszkał na nowo z rodzicami, pomagał im w gospodarstwie i cieszył się każdym nowym dniem wolności. Pamiętał jednak o obietnicy danej Bogu. Wstąpił do seminarium i został księdzem, a wkrótce biskupem. Pewnej nocy podczas snu znów usłyszał dziwne głosy, takie same gdy wtedy gdy jako młody chłopiec siedział nad skalistym brzegiem morza. Głosy wyraźnie wołały: "Wracaj Patryku do Irlandii. Przypłyń tutaj i bądź pośród nas!" To mieszkańcy Irlandii wzywali go, aby przypłynął i poprowadził ich ku lepszej drodze życia. Patryk doskonale wiedział, że to Bóg woła go, aby udał się tam z misją. Tym razem nie bał się. Niezwłocznie popłynął do Irlandii. Wypędził stamtąd węże, które przestraszone spadły ze skał wprost w rozszalałe morze i nigdy już nie wróciły na ten ląd. Usunął różne bóstwa, bożki i posągi. Zaczął nauczać religii chrześcijańskiej.

  Próbował mówić do prostych ludzi ich językiem. Kiedy tłumaczył im na czym polega istota Trójcy Świętej zrywał trzylistną koniczynkę i mówił: trzy listki koniczynki, to jak ta Trójca - na pozór trzy osoby, ale jedna całość, jeden Bóg.
  Na pamiątkę tych wydarzeń, święty Patryk stał się patronem Irlandii, a co roku 17 marca Irlandczycy na całym świecie celebrują Dzień Św. Patryka. W każdym irlandzkim miasteczku, w każdej wiosce odbywają się parady i festyny, a ludzie wpinają sobie w klapy pęczki zielonej koniczynki, grają, śpiewają, tańczą i bawią się do białego rana.

  Leprechaun

  Leprechaun (czytaj leprikon) jest chyba najbardziej znanym skrzatem irlandzkim. Leprikony są bardzo trudne do oswojenia, charakter mają bardzo ciężki wręcz nawet wojowniczy, a zwłaszcza łatwo wpadają w złość.

  Leprikon wygląda jak łachmaniarz. Buty ma stare i zniszczone, a na dodatek nie do pary. Jego surdut i spodnie, oczywiście koloru zielonego, pełne są łat, a w dodatku są zupełnie niemodne. Leprikony mają duże, okrągłe głowy, najczęściej noszą na nich zielone kapelusiki z koniczynką. Świdrujące, małe zielone oczy są ich cechą charakterystyczną. Włosy mają rozczochrane oczywiście płomiennie rude. Noszą bokobrody lub brody co podkreśla ich zacny wiek, którego tak naprawdę nikt nie zna. Policzki i nos mają czerwone, no i jak większość skrzatów na świecie mają duże odstające uszy. Ich ulubionym kolorem jest zielony, nie przywiązują większej wagi do swojego wyglądu, a zwłaszcza do ubioru, gdyż uważają ze jest to zbyteczny wydatek.

  Pieniądze właśnie są ich słabym punktem. Leprikony są niesamowitymi sknerami. Z uporem dążą do posiadania bogactwa i dla tego celu mogą nawet ryzykować życiem! Oglądają każdy grosik, który mają wydać, a swój majątek trzymają w wielkim metalowym garncu, który stanowi ich najcenniejszy skarb. Skarb Leprikona stał się legendarny wśród zwykłych śmiertelników i wielu próbowało go zdobyć.

  Leprikony prowadzą dość prosty tryb życia, z przyjemnością oddają się różnym uciechom. Nie stronią od dobrego piwa, fajki czy tabaki.

  Wielokrotnie Leprikony dążąc do bogactwa dopuszczały się kradzieży. Kradły zwłaszcza konie, a ostatnio przerzuciły się na samochody, ba nawet niektórzy twierdzą, że powstają gangi Leprikonów.

  Ważnym elementem legend związanych z Leprikonami jest sprawa trzech życzeń, które Leprikon spełnia o ile zostanie złapany przez zwykłego śmiertelnika. Oczywiście Leprikony za wszelką cenę zawsze chcą się wyrwać, najczęściej kłamią jak najęte, opowiadają niesamowite historie i chcą za wszelką cenę ogłupić człowieka.
 • Familiada w Trójce

  Co roku w naszej szkole staramy się obchodzić dość oryginalnie Dzień Kobiet, dlatego w miniony poniedziałek odbyła się FAMILIADA MARCOWA. Wzięły w niej udział nie tylko nauczycielki, ale również uczennice. Dzięki pani Katarzynie Walczak sala gimnastyczna zamieniła się w studio programu, który co tydzień gości w naszych domach. W rolę prowadzącego wcieliła się pani Kinga Bura. Pytania dotyczyły głównie społeczności uczniowskiej, dlatego wszyscy z dużym zainteresowaniem śledzili zmagania obu drużyn. Zwyciężyły reprezentantki klas IV-VI. Jednak drużyna 0-III nie odeszła z pustymi rękami, bowiem wszystkie panie otrzymały kuferki ze słodyczami oraz kartki wykonane przez uczniów. W trakcie nagrywania tego odcinka wystąpiła grupa taneczna prowadzona przez pana Łukasza Mikołajczyka oraz chór szkolny pod przewodnictwem pani Ilony Styburskiej. Nie obyło się bez wierszyków, życzeń oraz wspaniałych kwiatów, które były wyrazem szacunku i podziękowania za trud włożony w tę niełatwą rolę, jaką ma kobieta we współczesnym świecie!

  Kinga Bura
 • Kuchenne rewolucje

  Może ktoś chciałby skorzystać z naszych przepisów. My już przetestowaliśmy je na kółku z p. Beatą A. i naprawdę... palce lizać!

  Chrupiące faworki

  Składniki:

  • 0,5 kg mąki
  • 4 całe jajka
  • 6 żółtek
  • 3 łyżki kwaśnej, gęstej śmietany
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • kieliszek wódki
  • dodatkowo: olej do smażenia, cukier puder do posypania

  Wykonanie:
  W misce wymieszać wszystkie składniki, jednak nie wsypujemy od razu całej mąki. W trakcie wyrabiania stopniowo dosypujemy pozostałą część mąki - ciasto powinno być zwięzłe, ale miękkie i wilgotne (nie może kleić się do rąk). Wyrobione ciasto podzielić na trzy części. Rozwałkować bardzo cienko na oprószonej mąką stolnicy. Radełkiem lub nożem wycinać paseczki, podzielić je na mniejsze fragmenty, naciąć na środku każdego paska i kształtować faworki. Smażyć w dobrze nagrzanym oleju z obu stron na rumiany kolor. Wyłożyć na papierowy ręcznik, aby odsączyć tłuszcz. Całą procedurę powtórzyć z drugą i trzecią częścią ciasta. Gotowe chruściki oprószyć obficie cukrem pudrem.

  Kruche ciastka z cukrem

  Składniki:

  • 75 dag zwykłej mąki
  • 25 dag mąki ziemniaczanej
  • 25 dag cukru
  • 3 całe jajka
  • 50 dag masła roślinnego
  • 3 łyżeczki amoniaku
  • 2 łyżeczki octu

  Wykonanie:
  W misce wymieszać wszystkie składniki. Ciasto powinno być zwięzłe, ale miękkie i wilgotne (nie może kleić się do rąk). Wyrobione ciasto podzielić na części, rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy. Wycinać foremkami lub szklanką. Przed włożeniem na wysmarowaną olejem blachę, jedną stronę ciastka maczać w cukrze. Piec kilka minut w dobrze nagrzanym piekarniku na złoty kolor.

  Rogaliki

  Składniki:

  • 0,5 kg zwykłej mąki
  • 2 łyżki cukru
  • 2 dag drożdży
  • 1 kostka margaryny "Palma"
  • 250 ml śmietany kremówki

  Wykonanie:
  Margaryną rozpuścić w małym garnku; śmietanę, drożdże i cukier rozmieszać w szjkerze. Do miski wsypać mąkę i dodać wszystkie składniki. Wyrobione ciasto nie może kleić się do rąk. Ciasto podzielić na części, rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy. Wycinać trójkąty, na każdy nakładać kleks z marmolady lub z nutelli, zrolować w kształcie rogalików. Piec kilka minut w dobrze nagrzanym piekarniku na złoty kolor. Gdy lekko przestygną można polukrować.

  Smacznego:-)

  Jessi, Dorota, Madzia, Beata,
  Kuba, Natalia, Maciek, Amanda :-)
  Otwarte Drzwi 2014

  W miniony piątek, czyli 28 lutego 2014 r. zorganizowano w naszej szkole Otwarte Drzwi dla przyszłych uczniów rozpoczynających naukę w oddziale przedszkolnym i klasie pierwszej. Pani dyrektor Arleta Szkudlarek powitała zebranych bardzo serdecznie i przedstawiła atrakcyjny program spotkania.

  Prawdziwą niespodzianką okazał się spektakl grupy teatralnej prowadzonej przez panią Katarzynę Mikołajczak. Dzieci klas IV oraz starsi uczniowie wystąpili w przedstawieniu "Kot w butach", do którego scenografię przygotowały panie: Agata Wyduba i Agnieszka Walczak-Gryska. Goście mogli podziwiać talent młodych aktorów, ich śpiew oraz kolorowe stroje. Następnie wyświetlono prezentację, która powstała z okazji obchodów X-lecia nadania naszej szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. W tym dniu gościliśmy również pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie. Pani Joanna Rogowska-Sroka i pani Kinga Krawczyńska przedstawiły program "Dojrzałość szkolna". Rodzice mieli możliwość skorzystania z rad i wskazówek związanych z oceną gotowości dzieci do podjęcia nauki w klasie pierwszej. Następnie wyświetlono materiał MEN: "Mamo, Tato - szkoła dla Twojego Sześciolatka" oraz prezentację multimedialną dotyczącą naszej placówki. Dwie panie - Katarzyna Walczak oraz Ewa Dubisz zwróciły uwagę na organizację nauczania, zajęcia dodatkowe, wycieczki szkolne oraz osiągnięcia dzieci. Wątpliwości naszych gości pomogła rozstrzygnąć pani dyrektor, która udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania. W trakcie spotkania można było wypić kawę, herbatę i poczęstować się ciastkiem.

  Następnie odbyło się zwiedzanie szkoły. Rodzice przekonali się, że jest ona bezpieczna ze względu na monitoring oraz bogata w nowoczesne pomoce naukowe. Należy dodać, że po części artystycznej przygotowano dla dzieci zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe. Warsztaty te odbywały się pod opieką nauczycieli, którym pomagali harcerze oraz uczniowie.

  Wszyscy otrzymali pamiątkowe broszurki, zakładki oraz najnowsze wydanie gazetki szkolnej. To był wyjątkowy dzień, zwłaszcza dla dzieci, które mieliśmy przyjemność gościć. Pragniemy podziękować rodzicom oraz ich pociechom za tak liczne przybycie i zainteresowanie naszą szkołą.

  Kinga Bura
 • "Jak się uczyć"

  20 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas szóstych "Jak się uczyć" Prowadziła je pani psycholog mgr Sylwia Minta z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie. Uczniowie poznawali różne sposoby przyswajania wiedzy oraz dowiedzieli się jak poprawić efektywność swojej nauki.
 • Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

  Uczniowie biorący udział w projekcie eSzkoła Wielkopolska CDEW dokonali już wyboru postaci, których biogramy zostaną przez nich opracowane.

  Grupa pani Alicji Gawrońskiej wybrała dwie postacie, które zasłużyły się dla rozwoju naszej gminy. Są to: pan Józef Marciniec i pan Albin Batycki. Pan Józef Marciniec był dyrektorem Szkoły Ogrodniczej w Koźminie. Opracował szczegółowy plan rozwoju bazy ogrodniczej w naszym mieście. Zaprojektował koźmiński park, cmentarz przy ulicy Poznańskiej. Wykonał również projekt zagospodarowania terenów wokół basenu kąpielowego. Powołał Towarzystwo Upiększania Miasta. Pan Albin Batycki to najbardziej utytułowany koźmiński sportowiec i uczestnik m. in. paraolimpiady w Atenach, Pekinie. Jest prezesem Integracyjnego Klubu Sportowego "Spartakus", klubu integracyjnego propagującego tenis ziemny na wózkach. Jako radny powiatowy zadbał o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły. Dzięki jego zaangażowaniu mamy przejście dla pieszych na ulicy Poznańskiej.

  Uczniowie podczas zajęć przeszli ulicami miasta i sporządzili dokumentację fotograficzną miejsc związanych z działalnością pana Józefa Marcińca i pana Albina Batyckiego. Był to m. in. Park im. Powstańców Wielkopolskich, a w nim kort tenisowy IKS „Spartakus”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Marcińca, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Ponadto podczas wizyty w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski szukali informacji w "Echu Koźmina" i "Szkicach Koźmińskich" na temat osób wybranych do wpisania do cyfrowej encyklopedii. Wzięli również udział w spotkaniu z przedstawicielem redakcji "Echa Koźmina", panią Izabelą Stanisławską, która przekazała uczniom informacje jak przygotować się do wywiadu.

  Grupa pani Małgorzaty Garlińskiej wybrała także dwie postacie, którymi są: pan Jan Piela i pan Wacław Świętek. Dokonując wyboru uczniowie zwracali uwagę nie tylko na osiągnięcia, ale także na związek postaci z nasza szkołą. Pan Jan Piela wykonał m.in. logo naszej szkoły oraz namalował portret patrona, Kornela Makuszyńskiego. Natomiast pan Wacław Świętek przez wiele lat organizował rajdy rowerowe, w których uczestniczyły pokolenia uczniów.

  W związku z realizacją projektu uczniowie udali się na cmentarz, by zapalić znicza na grobie pana Pieli i pana Świętka. Rozpoczęli zwiedzanie miejsc związanych z ich pracą i działalnością: Liceum Ogólnokształcące, dawną siedzibę PTTK. Szukając informacji korzystali z zasobów Biblioteki Publicznej oraz eksponatów zgromadzonych w Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Przez cały czas uczniowie sporządzają dokumentację fotograficzną, korzystając z otrzymanego sprzętu. Podczas spotkania z panią Izabelą Stanisławską, redaktorką "Echa Koźmina" dowiedzieli się jak przygotować się do przeprowadzania wywiadów.
 • Warsztaty matematyczne

  10 lutego na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty matematyczne. Wzięli w nich udział uczniowie z klasy IV a, IV b oraz z klasy VI a. Pod kierunkiem Alicji Gawrońskiej wzięli udział w projekcie Certyfikatu Przyjaciela Matematycznego Zoo w roku szkolnym 2013/2014. Z kartki w kształcie kwadratu przygotowali swoje tangramy. Ćwiczyli przy tym różne pojęcia matematyczne. Następnie przy pomocy swojej wyobraźni układali różne figury. Niektórzy posługiwali się przykładowymi wzorami z tangramami. Za pomocą origami powstały zwierzęta. W ten sposób zostały wykonane plakaty "Matematyczne Zoo". W związku ze zbliżającymi się Walentynkami uczniowie wykonali za pomocą origami bijące serca. Niektórzy rozwiązywali interaktywne zadania matematyczne zamieszczone w programie "Matlandia" lub na stronie internetowej www.matzoo.pl. Zajęcia w miłej atmosferze przybliżyły dzieciom pojęcia matematyczne w formie różnych zabaw z papierem i komputerem. Dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem rozwiązywały zadania matematyczne. Przeniosły się w świat bajkowy razem z animowanymi bohaterami Matlandii. Dzięki warsztatom matematycznym przekonali się, że matematyka jest ciekawa i można ją pokochać.
 • BAL PRZEBIERAŃCÓW – FERIE 2013/2014

  Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Z tej oto okazji w naszej szkole 6 lutego 2014r. Samorząd Uczniowski zorganizował "Balik przebierańców" dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Dzieci które przybyły na zabawę były przebrane w najróżniejsze stroje. Spotkać można było: pszczółki, wróżki, księżniczki, czarownice, motylki, kowboja, oraz ninja i karatekę. Wszyscy z wielką ochotą brali udział w licznych , bardzo ciekawych konkursach. Wiele radości sprawił dzieciom zarówno taniec z balonem jak i konkurs na najładniejszy układ taneczny. Można było również wziąć udział w konkursie plastycznym, rysując postać z książek Kornela Makuszyńskiego, jak również wykonać rysunek serca z zamkniętymi oczami. Było tez kilka konkursów sprawnościowych. Zmęczone zabawą dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Nagrody i słodycze zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

  RSU
 • Z wizytą w Poznaniu

  Ferie w naszej szkole zaczęły się w nietypowy sposób. Już w poniedziałek, 3 lutego, wybraliśmy się do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Na miejscu czekał na nas pan Piotr Karwasiński, który oprowadził uczniów po bibliotece i przedstawił jej historię. Jeśli chodzi o ciekawostki, dowiedzieliśmy się, że wśród bibliotek uniwersyteckich zajmuje ona 3 miejsce (co do wielkości) w Polsce, a katalog kartkowy należy do największych w Europie. Mogliśmy zasiąść w ławach czytelni ogólnej, która zachowała swój wygląd od ponad stu lat. Uczniowie zwiedzili również czytelnię przeznaczoną dla pracowników naukowych oraz nową czytelnię, która powstała kilka lat temu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały cennych informacji i rad dotyczących korzystania z bogatych zbiorów książkowych. Po wielu wrażeniach wszyscy bardzo zgłodnieli, dlatego udaliśmy się do McDonalda. Jednak to nie koniec atrakcji, które przygotowaliśmy dla naszych uczniów. Ostatnim punktem programu był bowiem wypad do Kinepolis, w którym obejrzeliśmy kolejną część Hobbita. Wszyscy otrzymali pamiątkowe okulary 3D, tak zakończyła się nasza wyprawa do Poznania.

  Kinga Bura
 • Ferie zimowe "Pierwsza pomoc".

  Szkoły są miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie w świecie!!! Dlatego warto, aby odbyły tę dodatkową lekcję - lekcję ratowania życia...

  Każdy mógł się nauczyć podstawowych zasad pierwszej pomocy. Okazją było spotkanie uczniów klas I-III zorganizowane przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i pielęgniarkę szkolną w czasie ferii zimowych. Podczas zajęć uczestnicy mogli nabyć umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz nabycie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach. Dzieci nauczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Ćwiczenia odbywały się na fantomach w formie zabawowej, a odpowiednie pomoce pozwalały skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, potrafiły wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce.
 • Pierwsza pomoc - nagłe zatrzymanie krążenia

  Darmowy film edukacyjny pt. "Nagłe zatrzymanie krążenia": www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia

  Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa oraz fundacji "Ratuj Życie", w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Jest to pierwszy w Polsce film interaktywny, dotyczący pierwszej pomocy. Widz może wybierać poprawny scenariusz działań, klikając w przyciski umieszczone na filmie.

  Pierwsza pomoc - proste złamanie przedramienia

  Darmowy film edukacyjny pt. "Proste złamanie przedramienia": www.szkolenia-bhp24.pl/zlamanie-reki
  Kto nie chce wiedzieć, co to jest nędza
  - niech razem z nami od dziś oszczędza!

  Pod takim hasłem odbył się niedawno w naszej szkole apel, który prowadziła pani Katarzyna Walczak - opiekunka Szkolnej Kasy Oszczędności. W spotkaniu tym gościliśmy pana Macieja Bratborskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Jarocinie Jana Grześka i Wiceprezes Zarządu panią Violettę Pietrowską. Członkowie SKO wystąpili w krótkim, ale bardzo moralistycznym przedstawieniu, które dało dowód temu, że oszczędzanie to dobra inwestycja na przyszłość, to bezpieczeństwo i spokój ducha. W czasach, kiedy kryzys dosięgnął większość z nas tak zwana "gotówka na czarną" godzinę, to coś o czym powinien pomyśleć każdy rodzic, chcący zapewnić dobre życie swemu dziecku. Możemy być dumni z tego, że rodzice naszych dzieci myślą o ich dobru, ale jeszcze bardziej z tego, że sami uczniowie chętnie oszczędzają i aktywnie uczestniczą w SKO. Świadczą o tym wyniki w konkursie "Miksuj SKOmiksy". Zadaniem uczestników wyżej wymienionego konkursu było napisanie komiksu o oszczędzaniu. Nasza szkoła wysłała dwa projekty. Jeden z nich zaprojektowany przez Zosię i Paulinę Stempniak zajął zaszczytne pierwsze miejsce. Nagrodzono zarówno twórców komiksu jak i szkołę. Bardzo cieszymy się z wygranej i zachęcamy innych uczniów do wzięcia udziału w akcji SKO, jak widać bardzo się to opłaca!
 • Zwracamy się z uprzejmą prośbą
  o pomoc finansową dla naszego synka
  Michała Wojtasika.

  Michał urodził się 16 kwietnia 2012 r. i cierpi na wiele schorzeń:

  • cytomegalię wrodzoną,
  • zanik nerwów wzrokowych,
  • zanik siatkówkowo-naczyniówkowy
   w oczku lewym,
  • głuchotę ucha lewego,
  • niedosłuch ucha prawego,
  • wadę wrodzoną kory mózgowej,
  • opóźnienie psychomotoryczne.

  Koszty rehabilitacji przekraczają nasze możliwości, dlatego prosimy o chociażby niewielką pomoc finansową wszystkich, którym dobro dziecka leży na sercu. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną kwotę, gdyż dzięki niej możemy podarować własnemu dziecku radość, uśmiech na twarzy oraz w miarę normalną przyszłość.
  Każda okazana pomoc to dla naszego syna nowa szansa, za którą najbardziej wdzięczny będzie Michał.

  Wpłat można dokonywać na konto udostępnione przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "SŁONECZKO", Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie oddział Złotów, numer rachunku:
  89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
  KRS 0000186434
  265/W dla Michała Wojtasika
  Dzień Babci i Dzień Dziadka
  II Gala Piosenki Biesiadnej
  w naszej szkole

  24 stycznia w naszej szkole już tradycyjnie gościliśmy nasze ukochane babcie i dziadków. Jak zwykle nas nie zawiedli i tłumnie stawili się, aby obejrzeć występy swoich wnuków. Wszystkich serdecznie powitaliśmy o godzinie 17.00. Każdy z przybyłych otrzymał kwiatka – lizaka oraz śpiewniczek z biesiadnymi piosenkami. Słodkie niespodzianki wywołały uśmiech nie tylko na twarzach dziadków, ale również ich wnuków. Wystarczyła słodka minka, a lizak wędrował do buzi wnuczka.

  Po raz któryś przekonaliśmy się, że talentów w naszej szkole nie brakuje. Wspaniałe inscenizacje wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy wywołały gromkie brawa. Recytacje przeplatane były wesołymi piosenkami znanymi wszystkim pokoleniom. Śpiewaliśmy "Serce w plecaku", "Stokrotkę" "Prywatki", "Góralu, czy ci nie żal", "Gdybym miał gitarę" i wiele innych. Szło nam bardzo dobrze nie tylko dzięki talentom muzycznym, ale przede wszystkim dzięki panu Zbigniewowi Cyunczykowi, który akompaniował i prowadził tę część. Dzielnie pomagały mu ubrane w stroje ludowe nauczycielki, pani Agata Wyduba i Kinga Bura.

  Atmosfera radości i zabawy trwała do wieczora, z niecierpliwością czekamy na następny rok. Babciom i Dziadkom naszych uczniów dziękujemy za wsparcie i liczne przybycie.

  Katarzyna Mikołajczak
 • "ZIMOWE SZALEŃSTWO 4"
  W BORZĘCICZKACH

  Już po raz czwarty mieliśmy zaszczyt gościć w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Borzęciczkach na Zimowych szaleństwach w dniach 24,25 stycznia 2014r. Uczniowie naszej szkoły Amanda Grzonka, Magdalena Skrzypczak, Dorota Rybka, Natalia Szymczak oraz Joanna Bączkiewicz wraz z opiekunami panią Agnieszką Konieczną i panią Katarzyną Walczak mieli okazję się wspaniale bawić, ponieważ gospodarze imprezy zapewnili nam wiele atrakcji, m.in. wspaniale przygotowana część artystyczna, warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia, bal karnawałowy oraz wyjazd na basen do Jarocina, po czym wspaniałą zabawę zakończył pożegnalny obiad.

  Za wspaniałą zabawę serdecznie dziękujemy.
 • ZAJĘCIA OTWARTE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

  Dnia 22 stycznia 2014 r. do naszej szkoły zostały zaproszone dzieci, opiekunowie z przedszkola "Parkowe Skrzaty" – grupa "Krasnoludki". Wspólnie z uczniami klasy I a i II b oraz wychowawcami panią Katarzyną Lewandowicz i Danutą Wawrzyniak uczestniczyły w zajęciach otwartych pt. "Karnawałowy Bal Maskowy". Zajęcia zostały przeprowadzone w sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły pani Arleta Szkudlarek powitała wszystkich przemiłych gości i życzyła dużo radości oraz udanej zabawy. Na początku dzieci brały dział w zabawie "Witam wszystkich", która umożliwiła im poznanie się wzajemnie. Następnie każde dziecko wykonało własną karnawałową maskę. Były zabawy w kole, wężyki oraz tańce w parach. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić się soczku. Zabawa była wspaniała, a dzieci pozytywnie zmęczone. Każde z dzieci opuściło mury szkoły pełne radości i miłych wspomnień.
 • Apel poświęcony pamięci powstańców wielkopolskich

  Upłynęło już 95 lat od powstania wielkopolskiego, którym było zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu. Po zakończeniu I wojny światowej Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, która umacniała swą niepodległość.

  We wtorek, 14 stycznia odbył się w naszej szkole apel poświęcony powstańcom. Spotkanie rozpoczęło się wykonaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy VI b przedstawili prezentację multimedialną, w której opisana została historia powstania. Szczególnie interesująca była część dotycząca Koźmina Wielkopolskiego. Wszyscy z dużą uwagą wysłuchali informacji o obronie ziem znajdujących się w naszych okolicach i obejrzeli zdjęcia tych, którzy brali udział w walkach. Magdalena Zmyślona i jej siostra Maja wykonały bardzo refleksyjny utwór na gitarze i flecie, z kolei Magda Skrzypczak zaśpiewała piosenkę "Biały krzyż". Natalia Szymczak i Błażej Woźny recytowali wiersze. Apel zakończył się hymnem szkoły. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że pamięć o tych, którzy walczą o swój kraj, nigdy nie przeminie, bo jak pisał A. S. Hebanowski: Choć ziemia przyjmie proch - żyć będzie w sławie. Nie umrze ten, co służył dobrej sprawie na chwałę białego orła.

  Za przygotowanie tej krótkiej uroczystości odpowiedzialne były dwie panie: Kinga Bura oraz Agnieszka Konieczna.
 • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny PANGEA

  10 stycznia 2014 roku czterdziestu dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym PANGEA. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowe Gimnazjum nr 51 i Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Vistula University w Warszawie. W tym roku szkolnym konkurs został przeprowadzony dla szkoły podstawowej w kategorii klas czwartych, piątych i szóstych. Konkurs składa się z dwóch etapów. Uczniowie rozwiązywali 15 zadań o różnym stopniu trudności. Uczestnicy, którzy zajmą pierwsze 500 miejsc w poszczególnych kategoriach, zostaną zakwalifikowani do II–go etapu konkursu. Wyniki I etapu konkursu poznamy 17 marca.
 • Przedszkolne jasełka

  Tradycyjnie już w grudniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci z oddziałów przedszkolnych przedstawiły jasełkowy spektakl.

  Przedstawienie było wyjątkowe, a na sali zasiedli pani dyrektor Arleta Szkudlarek rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i wyjątkowy gość Gwiazdor.

  Dzieci z niezwykłym zapałem recytowały swoje kwestie, a także śpiewały kolędy, z których składał się program przedstawienia. Przedszkolaki wczuły się w swoje role. Przygotowana scenografia oraz kostiumy robiły duże wrażenie. Dzieci przedstawiły scenki z urodzin Jezusa. Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Można było poczuć szczególną, świąteczną atmosferę.

  Ze świątecznymi pozdrowieniami
  wychowawczynie
 • Jasełka 2013

  Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważa się św. Franciszka z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio.

  W naszej szkole co roku przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie wystawiają jasełka. Zarówno młodsze dzieci, jak i starsi uczniowie brali udział w przedstawieniu związanym z historią narodzenia Jezusa w Betlejem. Uczniowie wcielili się w postacie biblijne. Widok aniołów śpiewających znane kolędy wprowadził wszystkich w cudowny świąteczny nastrój. Dodatkowo świetności tej chwili nadało wystąpienie pani wicedyrektor – Iwony Domańskiej, która podziękowała dzieciom oraz ich opiekunom (B. Gryszce, M. Marchwickiej, I. Styburskiej) za przygotowanie wspaniałego apelu i życzyła wszystkim pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

  Apel zakończył się odczytaniem wyników konkursów szkolnych, zwycięzcom wręczono nagrody. Następnie uczniowie udali się do swoich sal, tam odbyły się wigilie klasowe. Wszyscy przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i otrzymali drobne prezenty.

  Kinga Bura
 • Mikołajki

  6 grudnia, nie mogło być inaczej, już od wczesnych godzin rannych dzieci oczekiwały wizyty świętego Mikołaja. Ten nie zawiódł, bezpośrednio po śniadaniu zjawił się z workiem pełnym prezentów.

  Święty Mikołaj prezentami obdarował wszystkich. Przedszkolaki w ramach podziękowania śpiewały piosenki, recytowały wiersze. Nie zabrakło także obietnicy, że przez cały rok będą bardzo grzeczne.

  Zobacz fotogalerię z wizyty.
 • Świat bombek choinkowych

  Piękne, kolorowe cudeńka ze szkła mogły obejrzeć dzieci z oddziałów przedszkolnych.

  28 listopada pod opieką wychowawczyń odwiedziły koźmińską wytwórnie bombek choinkowych "Lotos". Zapoznały się z procesem wykonywania szklanych bombek, zobaczyły jak trudna jest to praca. Na koniec przedszkolaki mogły samodzielnie wybrać i zakupić bombki, a było z czego wybierać.
 • "Matematyka na faktach"

  Uczniowie klas czwartych na lekcji matematyki obejrzeli ciekawy film "Bochenek chleba". Następnie pracowali z kartami pracy, które sprawdzały zrozumienie filmu. Rozwiązywali zadania, zagadki i rebusy. Wybrali się również na wycieczkę do piekarni. Pan Piotr Marszałek opowiedział uczniom o produkcji chleba i bułek. Uczniowie poznali czas leżakowania ciasta, temperaturę oraz fazy wypieku. Mogli porównać te informacje z informacjami podanymi na filmie. Chętni uczniowie przygotowują projekty i prace badawcze. Biorą udział w konkursie zorganizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe "Matematyka na faktach". Szczegóły dotyczące konkursu zostały zamieszczone na stronie szkoły w zakładce konkursy.
 • Matematyczne Andrzejki

  Koniec listopada to czas wróżb andrzejkowych. Uczniowie klasa czwartych mieli możliwość uczestniczenia w nietypowej lekcji matematyki. Członkowie kółka matematycznego prowadzonego przez Alicję Gawrońską przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek Matematyczne Andrzejki. Każdy mógł sprawdzić swoją "Moc imienia", wykonując proste obliczenia. Następnie zostały odczytane odpowiednie wierszyki dla uczniów, którzy są "jedynkami", "dwójkami" itd. Uczniowie odgadywali też daty urodzin swoich kolegów wykonując określony algorytm. Zajęcia odbywały się w ciekawej scenerii przy blasku świec. Uczniowie przyodziani w ciemne peleryny, niektóre przyozdobione liczbami świetnie spisali się jako wróżbici.
 • ANDRZEJKI

  "Święty Andrzej Ci ukaże,
  Co Ci los przyniesie w darze."

  Andrzejki to magiczny wieczór zarezerwowany nie tylko dla dorosłych. Są one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie koleżanek i kolegów. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował dla całej społeczności uczniowskiej "Popołudnie Andrzejkowe" połączone z dyskoteką i wróżbami. Dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III impreza odbyła się 26 listopada, a dla uczniów z klas IV – VI 27 listopada. W te popołudniowe dni w naszej szkole rozbrzmiewała muzyka, a uczniowie na parkiecie śmiało wyginali swoje ciała. Andrzejkowe popołudnia podkreślały wróżby przygotowane przez koźmińskich harcerzy. Przepowiednie dostarczały dzieciom mnóstwo śmiechu i radości. Wszyscy świetnie się bawili, zadowoleni i pełni wspomnień wrócili do domu.
 • ŚWIATOWY DZIEŃ
  PLUSZOWEGO MISIA

  W naszej szkole misie miały swoje święto we wtorek, 26 listopada.
  W tym dniu wszystkie dzieci zabrały ze sobą do szkoły swojego ulubionego pluszaka. Właściciele najmniejszego i największego misia zostali nagrodzeni!

  Z okazji 111 urodzin Pluszowego Misia dzieci także przyniosły własnoręcznie wykonaną kartkę urodzinową dla jubilata. Najciekawsze kartki zostały nagrodzone.

  Wszystkie klasy na pierwszej lekcji wysłuchały historii Pluszowego Misia, wykonały wspólnie jego portret i udekorowały nim drzwi swojej sali.

  Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz poloniści czytali w każdej klasie opowiadanie lub wybrany fragment książki związanej z tym tematem.

  Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziła pani bibliotekarka, która opowiedziała o historii tego święta, przeczytała opowiadanie o niesfornym niedźwiadku. Na koniec przedszkolaki pokolorowały portret misia Teddy.

  A oto wyniki konkursów:

  Właścicielką najmniejszego misia - 3,5 cm jest Joanna Waleńska z kl. VI a.

  Druga wielkość czyli miśki 4 cm przynieśli:

  • Zuzia Stasiak,
  • Łukasz Szpakowski,
  • Emilka Paterek,
  • Zuzia Jakubiak,
  • Robert Wojtkowiak,
  • Kuba Borowczyk,
  • Marta Kowańska,
  • Klaudia Wolsztyniak.

  Największy miś - 160 cm należy do Madzi i Marcina Skrzypczaków!

  W konkursie na najciekawsza kartkę urodzinową zwyciężyli:

  • Robert Wojtkowiak,
  • Zuzia Maciejewska,
  • Lanka Maćkowiak,
  • Klaudia Wolsztyniak,
  • Wiktoria Warkocka,
  • Justynka Wojtkowiak,
  • Marysia Mazur.

  Kolejnym miłym akcentem tego dnia były słodkości, które otrzymały wszystkie dzieci. Fundatorowi, pani Wiolecie Stasiak bardzo serdecznie dziękujemy.

  B. Adamiak
 • LISTOPADOWY NABÓR HARCERZY I ZUCHÓW
  W TRÓJCE

  19 listopada 2013 roku w naszej szkole odbył się nabór do drużyn harcerskich i zuchowych. Zuchy zostały zaproszone na zbiórkę, a harcerze na nocleg organizowany w murach naszej szkoły. Pojawienie się harcerzy w szkole miało na celu przybliżenie uczniom funkcjonowania drużyny harcerskiej. Uczniowie mieli okazję przymierzyć maskę gazową i pałatkę oraz poznać obowiązujące zasady, zabawy i podstawy musztry harcerskiej. Chętnie brali udział w przygotowanych zajęciach i dobrze się przy tym bawili. Mamy nadzieję, że część z nich pojawi się na zbiórce i dołączy do drużyny.
 • Co to za instrument?

  W pierwszą środę listopada swoją starą szkołę odwiedził absolwent Jakub Karpiński, który zademonstrował instrumenty dęte.

  Trąbka, puzon, saksofon i inne instrumenty mogły poznać dzieci z oddziałów przedszkolnych.

  Przedszkolaki zobaczyły, dotknęły, a nawet spróbowały zagrać na przyniesionych instrumentach, co nie było rzeczą łatwą.

  Dzieciom bardzo podobały się zajęcia z muzykowania. Z niecierpliwością czekają na następne spotkanie.
 • Uroczysty apel
  z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

  11 listopada 2013 roku obchodzimy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto narodowe 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1927 roku. Dzień ten pozostawał oficjalnie świętem państwowym do roku 1944. Rok później komunistyczne władze ustanowiły święto 22 lipca - w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostawał świętem państwowym w PRL. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku.

  Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

  Rozwijanie uczuć patriotycznych oraz pielęgnowanie tradycji na stałe wpisane jest w program wychowawczy szkoły. Wszystkie najważniejsze święta czcimy podczas uroczystych apeli z całą społecznością szkolną. Tak było również w piątek 8 listopada. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć przygotowany przez uczniów i opiekunów historyczny "obrazek" poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusz uroczystości oparty był na wierszach i pieśniach patriotycznych poświęconych tym wydarzeniom. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zapoznać się z wydarzeniami z historii Polski a także poznać nazwiska tych, którzy przyczynili się do odzyskania upragnionej przez naród wolności.

  Genowefa Bączkowska
  Joanna Bratborska
 • "Czy to bajka, czy nie bajka,
  Myślcie sobie, jak tam chcecie.
  A ja przecież wam powiadam:
  Krasnoludki są na świecie…"

  …krasnoludki i inne postacie.

  Tak, tak wszyscy fikcyjni bohaterowie istnieją w naszej wyobraźni i nie tylko.
  A ich prawdziwym domem jest bajka,
  baśń, legenda i inne utwory literatury pięknej.

  Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń oraz niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni. Bajki towarzyszą nam już od najmłodszych lat. Każde pokolenie ma swojego Żwirka z Muchomorkiem, Maję, Smerfy czy Shreka.

  Więc czy jest ktoś, kto nie lubi bajek?

  Nie w naszej szkole! Uczniowie "Trójki" nie tylko lubią bajki, ale również doskonale znają ich bohaterów. 5 listopada – w ramach kalendarza świąt dziwnych i mniej znanych - wypada święto, dzięki któremu bez względu na wiek przenosimy się do świata fantazji i marzeń. Jest to Dzień postaci z bajek.

  Po raz kolejny przyłączyliśmy się do obchodów tego święta. We wtorek nasza szkoła stała się prawdziwą "krainą bajek", a uczniowie wszystkich klas zmienili się w bajkowych bohaterów. W klasach radośnie prezentowały się wesołe Pippi, nieśmiałe Czerwone Kapturki, dumnie przechadzały się księżniczki, po korytarzach spacerowały Calineczki, Kapciuszki, Myszki Miki, a także zajrzał do nas Harry Potter, pan Kleks. Zjawiskowych postaci było wiele, dlatego zorganizowano m.in. konkurs na Najciekawsze przebranie, a oto wyniki:

  I miejsce – Jakub Kukiełczyński (Pan Kleks) z klasy I a,
  II miejsce – Mateusz Maleszka (Kubuś Puchatek) z klasy VI a,
  III miejsce – Agnieszka Szpakowska (Czarownica) z klasy I b.

  Wyniki konkursu na Najładniejsze wykonanie piosenki z ulubionej bajki przedstawiają się następująco:

  I miejsce – Agata Stanisławska z klasy II a,
  II miejsce – duet - Emilia Paterek i Marika Zdunek z klasy IV a,
  III miejsce – Zuzanna Gościniak z klasy IV a.

  Bajkowy dzień zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, którzy wraz z organizatorem - Beatą Adamiak dziękują rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie przepięknych kostiumów oraz dyrekcji za zwolnienie uczniów z odpowiedzi ustnych.
 • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

  25 października 2013 w naszej szkole uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Do tego szczególnego dnia wraz z swoimi wychowawczyniami dzieci przygotowywały się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami lecz prawdziwymi uczniami. Uroczystość Pasowania na ucznia to duże wydarzenie zarówno dla dzieci jak i rodziców. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych razem z rodzicami. Na początek dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na forum szkoły. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie.

  Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie uczniowie zostali pasowani przez Wicedyrektor Szkoły Panią Iwonę Domańską na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. Ogromną radość sprawiły im prezenty jakie zostały dla nich przygotowane przez Radę Rodziców.

  Prowadząca ślubowanie Jessica Szajda wszystkim pierwszoklasistom życzyła sukcesów w nauce i wspaniałych ocen. Dzieci chętnie pozowały do zdjęć pamiątkowych.

  Następnie rodzice zaprosili wszystkich zebranych na słodki poczęstunek.

  Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

  Wychowawcy klas pierwszych
 • OGŁOSZENIE

  Kochani Przyjaciele Misjonarzy!

  W ubiegłym roku szkolnym zorganizowaliśmy zbiórkę charytatywną na realizację misyjnego programu „Nadzieja”, dzięki któremu udało nam się zebrać początkowe fundusze na pomoc dla dziecka z Togo w Afryce.

  Macie w swoich sercach dużo dobra, ponieważ dzięki Waszym dobrowolnym ofiarom, ktoś daleko stąd może się dziś uśmiechać, bo będzie mógł się uczyć i nie będzie głodny. Tym kimś jest Zouga Estelle, którą możecie zobaczyć na zdjęciu obok.

  Nie chcemy, by ta radość minęła, dlatego będziemy kontynuować rozpoczętą zbiórkę. Możliwe, że niedługo uda nam się zapewnić środki na kolejny rok jej nauki. Wszystko zależy od Was, od Waszego dobrego serca!

  Już od dziś można przynosić dobrowolny datek na ten cel. Raz w tygodniu Wasze koleżanki będą zbierały pieniążki do puszki, poza tym każdego dnia możecie przynosić je do pani Bernadety Gryszki.

  Pamiętajcie liczy się każda złotówka!
  Razem możemy uczynić wiele dobra!

  Pokój i Dobro!
 • Akcja "Przywróćmy dzieciom uśmiech"

  Aktualnie prowadzimy projekt pod nazwą "Przywróćmy dzieciom uśmiech". Celem akcji jest zebranie środków finansowych na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka. Akcja polega na zbieraniu przez uczniów makulatury i przekazywaniu jej na rzecz fundacji. Fundacja otrzymane ze sprzedaży makulatury środki przeznaczy na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka.

  Pomoc będzie realizowana w szczególności przez:

  • dofinansowanie remontów i wyposażenia placówek,
  • finansowanie zakupu podręczników i przyborów szkolnych,
  • zakup zabawek,
  • opłaty za zajęcia sportowe i rekreacyjne,
  • zakup środków higienicznych,
  • organizowanie i finansowanie wyjazdów wakacyjnych.

  Informacja dla uczniów

  1. Zbiórka trwa do 6 czerwca 2014 roku.
  2. Makulatura to gazety, czasopisma, pojedyncze kartki, zużyte.
  3. Przynosimy makulaturę zważoną.
  4. Pierwsza zbiórka odbędzie się 31 stycznia 2014 roku.

  DYREKCJA SZKOŁY ORAZ GROPO PEDAGOGICZNE ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W AKCJI.
  Bł. Jan Paweł II – PAPIEŻ DIALOGU

  Dzień Papieża Jana Pawła II to polskie święto obchodzone co roku 16 października. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami: M. Marchwicką, B. Gryszką oraz I. Styburską przygotowali apel pod hasłem: "Bł. Jan Paweł II – papież dialogu". Karol Wojtyła był wybitnym intelektualistą i znakomitym mówcą, który szybko nawiązywał kontakty z różnymi osobami. Miał swoje słowa klucze, a do jego ulubionych środków oratorskich należały pytania retoryczne, na przykład: "Cóż mam powiedzieć ja, Jan Paweł II, papież Słowianin?". Często używał też powtórzeń, by podkreślić ważność tego, co chciał przekazać. Do dziś pamiętamy wypowiedź: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Nigdy nie opuszczało go poczucie humoru, często żartami słownymi przyciągał do siebie młodzież. Potrafił rozmawiać ze wszystkimi, można było go słuchać i patrzeć na niego bez końca. Dzięki wspaniałym umiejętnościom retorycznym zyskał zwolenników na całym świecie. Jego słowo miało wielką siłę.

  W trakcie apelu została zaprezentowana krótka historia o życiu Jana Pawła II, scenki tematyczne i wiele utworów wierszowanych. W odpowiedni nastrój wprowadziły nas również piosenki wykonane przez chór szkolny i scholę.

  Kinga Bura
 • Pierwsza pomoc - nagłe zatrzymanie krążenia

  Darmowy film edukacyjny pt. "Nagłe zatrzymanie krążenia": www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia

  Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa oraz fundacji "Ratuj Życie", w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Jest to pierwszy w Polsce film interaktywny, dotyczący pierwszej pomocy. Widz może wybierać poprawny scenariusz działań, klikając w przyciski umieszczone na filmie.

  Pierwsza pomoc - proste złamanie przedramienia

  Darmowy film edukacyjny pt. "Proste złamanie przedramienia": www.szkolenia-bhp24.pl/zlamanie-reki
  95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  W ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego członkowie SK PTTK uczestniczyli w wycieczce autokarowej zorganizowanej przez oddział PTTK. Trasa wyjazdu obejmowała Koźmin. Wlkp., Krotoszyn, Zduny i Długołękę. Pierwszym punktem wycieczki było zapalenie zniczy pod Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego w Koźminie, skąd cała grupa udała się do muzeum w Zdunach. Uczestnicy zostali serdecznie przywitani przez Panią Łucję Długiewicz-Paszek, która w prosty i bardzo interesujący sposób przybliżyła najmłodszym historię powstania wielkopolskiego. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Borownicy, gdzie znajduje się szaniec poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. Minutą ciszy i odśpiewaniem pieśni "Młody skaut" uczczono tych, którzy w obronie kraju oddali życie. Niewątpliwą atrakcją wycieczki była wizyta na kręgielni, gdzie każdy mógł poczuć się mistrzem. Zmęczeni licznymi atrakcjami wycieczkowicze mieli okazję zregenerować siły przy grillowaniu kiełbasek w gospodarstwie agroturystycznym w Długołęce.

  Wszyscy uczestnicy, zadowoleni i wzbogaceni o szczegóły historii naszego regionu, wrócili do Koźmina i z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę.

  Genowefa Bączkowska
 • "TAŃCE INTEGRACYJNE"

  8 października w naszej szkole odbyły się "Tańce integracyjne" dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia prowadzone były przez panią Joannę Rogowską – Soroka oraz panią Marzenę Wolkenstein z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie.

  Celem zajęć było zintegrowanie grupy w formie zajęć ruchowych. Dzieci w naszej szkole miały okazję poznać takie tańce jak; "Swing w uliczce", "Walczyk meksykański", "Trzęsawka", "Magiczna liczba siedem". Dodatkowo dzieci mogły wziąć udział w zabawach z wykorzystaniem chusty Klanza.

  Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i sprawiły najmłodszym wiele radości.
 • Na ostatnich zajęciach z "Edukacji kulturalnej" gościliśmy specjalnego gościa, tatę naszego kolegi, pana Arkadiusza Marcisza. Pan Arek jest kucharzem, obecnie pracuje w dużej restauracji. Pokazał nam jak przyrządzić prawdziwą włoską pizzę oraz pyszne nadziewane naleśniki.

  Obiecał nam, że następnym razem nauczy nas jak przygotować owoce morza, które będą smakować nawet najbardziej marudnym…takim jak my.

  Bardzo dziękujemy panu Arkowi i czekamy na następne spotkanie!
 • Dzień Edukacji Narodowej

  Jak co roku 14 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym szczególnym dniu uczniowie spotkali się ze swoimi nauczycielami, aby podziękować im za ich trud, okazane serce, cierpliwość oraz wkład w wychowanie i nauczanie.

  Uroczysty apel rozpoczęła pani dyrektor Arleta Szkudlarek, witając przybyłych gości.

  Prawdziwą niespodzianką okazała się część artystyczna, którą przygotowała pani Kinga Bura. Uczniowie klasy VI b wcielili się w role nauczycieli i przeniosły nas do pokoju nauczycielskiego w roku 2026. Z humorystycznej scenki wypłynęła taka autorefleksja: "Ceń pracę nauczyciela, bo nie wiadomo – czy i ty nie będziesz w przyszłości pedagogiem".
 • I TURNIEJ
  TAŃCA NOWOCZESNEGO

  Na terenie naszej szkoły 9 października odbył się I Turniej Tańca Nowoczesnego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, pana Macieja Bratborskiego. Celem turnieju było wyłonienie najlepszych tancerzy oraz popularyzacja tańca nowoczesnego jako formy aktywnego wypoczynku.

  Zebranych na sali gimnastycznej uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimniazjalnych, ich opiekunów oraz rodziców powitała pani dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek. Następnie jeden z organizatorów, pan Łukasz Mikołajczyk przedstawił jury oraz przypomniał najważniejsze zasady dotyczące turnieju. Nad bezpieczeństwem czuwała pielęgniarka szkolna pani Donata Lewandowicz. Funkcję akustyka pełnił pan Roman Dubisz. Jury w składzie pani Laura Paluszkiewicz, pani Eugenia Chojnacka oraz pan Rafał Nelka – instruktor tańca i fitnessu, miało trudny wybór. Po obradach postanowiono wyróżnić następujących uczestników:

  - kategoria I – uczniowie klas I – III

  • Dagmara Dzikowska - SP Rozdrażew,
  • Zofia Maciejewska - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Zofia Stempniak - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Weronika Styburska - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Zofia Zimna - SP Borzęcice,

  - kategoria II – uczniowie klas IV – VI

  • Zespół Little Stars - Stara Obra,
  • Klaudia Mikołajczyk - SP Dobrzyca,
  • Jakub Marcisz - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Wiktoria Niemiec - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,
  • Wiktoria Pankowiak - SP Dobrzyca,
  • Jessica Szajda - SP nr 3 Koźmin Wlkp.,

  - kategoria III i IV – uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

  • Julia Grzesiak - Gimnazjum Koźmin Wlkp.,
  • Julia Purczyńska - Gimnazjum Koźmin Wlkp.,
  • Duet taneczny - Gimnazjum Borek Wlkp.,
  • Duet taneczny - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Koźmin Wlkp.

  Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobny upominek. Uczniowie z klas I – VI otrzymali medale. Ponadto wyróżnionym uczniom wręczono puchary. Nagrody ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. pan Maciej Bratborski. Organizatorzy turnieju dziękują również Radzie Rodziców za wsparcie finansowe oraz paniom Magdalenie Jackowiak i Małgorzacie Ziajce za pomoc w dekoracji sali.

  Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w turnieju. Mamy nadzieję, że będzie to kolejna impreza, która zostanie na stałe wpisana do kalendarza imprez naszej szkoły.

  Organizatorzy
  Beata Adamiak, Alicja Gawrońska,
  Łukasz Mikołajczyk i Leszek Zmyślony
 • II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  W piątek 28 września obchodzony był II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji nauczycielka matematyki Alicja Gawrońska i praktykantka Anna Plewińska zorganizowały dla wszystkich uczniów z klas IV – VI konkurs "Mistrz rachunku pamięciowego szkoły". Przez trzy minuty uczniowie musieli rozwiązać 55 przykładów. Wygrała osoba, która w tym czasie podała najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Konkurs miał zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, która jest niezbędna nie tylko na lekcjach matematyki.

  Wyniki konkursu
  "Mistrz rachunku pamięciowego szkoły"

  Klasy IV a
  I miejsce – Marika Zdunek,
  II miejsce – Emilia Paterek,
  III miejsce – Zuzanna Gościniak.

  Klasy IV b
  I miejsce – Mateusz Glinkowski,
  II miejsce – Maciej Kaźmierczak,
  III miejsce – Szymon Kaźmierczak.

  Klasy V a
  I miejsce – Maja Zmyślona,
  II miejsce – Alicja Grygiel,
  III miejsce – Agnieszka Brdys.

  Klasy VI a
  I miejsce – Amanda Grzonka, Joanna Waleńska
  II miejsce – Bartosz Kucharski,
  III miejsce – Magdalena Zmyślona.

  Klasy VI b
  I miejsce – Jakub Ptaszyński,
  II miejsce – Kacper Włoch,
  III miejsce – Amanda Stępniak, Natalia Szymczak.

  Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się, że Mistrzem szkoły została Amanda Grzonka i Joanna Waleńska (kl. VI a). II miejsce zdobył Bartosz Kucharski (kl. VI a), III miejsce – Maja Zmyślona (kl. V a).

  Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach.
  Turniej „3 x Happy”

  Podczas II Rowerowego Rajdu Rodzinnego do Skałowa Alicja Gawrońska (nauczyciel matematyki) oraz Łukasz Mikołajczyk (nauczyciel wychowania fizycznego) zaprezentowali przybyłym rodzicom i uczniom łamigłówki Happy. Został dla nich zorganizowany konkurs. Cieszył się on dużą popularnością.

  W tym roku nasza szkoła obchodzi 10 – lecie nadania imienia. Postanowiono, że jedną z imprez z okazji jubileuszu będzie zorganizowanie na terenie szkoły Turnieju "3 x Happy". Od kilku lat na terenie szkoły odbywają się szkolne turnieje. Dotychczas brali w nich udział uczniowie głównie uczniowie klas IV – VI. W tym roku postanowiono zorganizować turniej dla szerszej grupy uczniów. Zorganizowano kilka konkursów: oddzielnie dla klas I, II – III, IV oraz dla klas V – VI. Konkursy dla klas młodszych polegały na ułożeniu jak największej ilości łamigłówek w ciągu pięciu minut. Natomiast uczniowie klas V i VI układali trzykrotnie łamigłówki Happy w ciągu trzech minut. Turniej odbywał się na sześciu poziomach trudności, łamigłówek kategorii Happy Cube (łamigłówki Milano, New York, Tokyo, Amsterdam, Paris, i Brussels, z których powstają kostki o krawędziach 4 cm): poziom 1 niebieski, poziom 2 zielony, poziom 3 żółty, poziom 4 pomarańczowy, poziom 5 czerwony, poziom 6 fioletowy.

  Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

  Klasy I
  I miejsce – Robert Wojtkowiak,
  II miejsce Krystian Lis,
  III miejsce – Jakub Kukiołczyński,
  IV miejsce – Katarzyna Wałęsa, Aleksandra Sędzik, Krzysztof Glinkowski.

  Klasy II – III
  I miejsce – Justyna Wojtkowiak,
  II miejsce – Maciej Gawroński,
  III miejsce – Zofia Stempniak,
  IV miejsce – Sandra Kuznowicz,
  V miejsce – Przemysław Wieczny,
  VI miejsce – Kevin Lissowski.

  Klasy IV
  I miejsce – Dominika Jakubek,
  II miejsce – Marika Zdunek,
  III miejsce – Lena Maćkowiak,
  IV miejsce – Michał Zmyślony, Marcin Walczak,
  V miejsce – Wiktoria Warkocka.

  Klasy V – VI

  Poziom niebieski
  I miejsce – Filip Chałupniczak (kl. VI a) czas 57 sekund,
  II miejsce – Mikołaj Jakubiak (kl. VI a) czas 1 minuta 44 sekundy,
  III miejsce – Marcin Kotowski (kl. V a) czas 2 minuty 30 sekund.

  Poziom zielony
  I miejsce – Mikołaj Jakubiak (kl. VI a) czas 2 minuty 10 sekund,
  II miejsce – Agnieszka Brdys (kl. V a) – czas 3 minuty (5 łamigłówek),
  III miejsce – Filip Chałupniczak (kl. VI a) czas 3 minuty (3 łamigłówki).

  Poziom żółty
  I miejsce – Mikołaj Jakubiak (kl. VI a) czas 3 minuty (5 łamigłówek),
  II miejsce – Filip Chałupniczak (kl. VI a) czas 3 minuty (3 łamigłówki),
  III miejsce – Agnieszka Brdys (kl. V a), Milena Majdecka (kl. V a), Kacper Szajda (kl. V a) czas 3 minuty (1 łamigłówka).

  Poziom pomarańczowy
  I miejsce – Mikołaj Jakubiak (kl. VI a) czas 2 minuty 29 sekund,
  II miejsce – Filip Chałupniczak (kl. VI a), Agnieszka Brdys (kl. V a) czas 3 minuty (3 łamigłówki),
  III miejsce – Kacper Szajda (kl. V a) czas 3 minuty ( 2 łamigłówki).

  Poziom czerwony
  I miejsce – Mikołaj Jakubiak (kl. VI a), Filip Chałupniczak (kl. VI a) czas 3 minuty (3 łamigłówki),
  II miejsce – Monika Gniazdowska (kl. V a), Alicja Grygiel (kl. V a), Jakub Guźliński (kl. VI a) Bartosz Kucharski (kl. VI a czas 3 minuty (1 łamigłówka).

  Poziom fioletowy
  I miejsce – Mikołaj Jakubiak (kl. VI a), Mikołaj Jakubiak czas 3 minuty (3 łamigłówki),
  II miejsce – Monika Gniazdowska (kl. V a), Joanna Bączkiewicz (kl. V a), Jakub Guźliński (kl. VI a) czas 3 minuty (1 łamigłówka).

  Podsumowując wyniki w klasach V i VI postanowiono przyznać następujące miejsca:
  I miejsce – Mikołaj Jakubiak,
  II miejsce – Filip Chałupniczak,
  III miejsce – Agnieszka Brdys,
  IV miejsce – Marcin Kotowski,
  V miejsce – Monika Gniazdowska,
  VI miejsce – Kacper Szajda.

  Nagrodę specjalną otrzyma Filip Chałupniczak, który w ciągu 57 sekund ułożył łamigłówkę niebieską (trzy razy na płasko i trzy razy kostka).

  Cieszy nas fakt i tym roku szkolnym udział wzięło około 40% uczniów naszej szkoły. W przeprowadzeniu konkursu pomogła praktykantka Anna Plewińska oraz byli uczniowie naszej szkoły.
 • Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

  2 października jest to ważny dzień dla każdego z nas – zarówno dla tego najmłodszego, jak i dla starszego – jest to Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Jest to dość młode święto, ponieważ zostało zatwierdzone dopiero w 2007 roku na posiedzeniu generalnym ONZ. Data 2 października została wybrana ze względu na rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy. Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r., na mocy której ustanowiono obchody nowego Dnia, jest on okazją do "rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej". Rezolucja potwierdza "powszechne obowiązywanie zasady unikania przemocy" oraz pragnienie "by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji, zrozumienia i unikania przemocy".

  Działanie bez przemocy zostało oparte przede wszystkim na trzech głównych kategoriach:

  • protestu i perswazji,
  • odmowy współpracy,
  • interwencji bez przemocy.

  W tym dniu, ale tak naprawdę i w każdym innym, przyświecać powinna nam jedna zasada – zasada unikania przemocy. Powinniśmy odrzucić użycie przemocy fizycznej w celu osiągnięcia jakichkolwiek sukcesów społecznych lub politycznych, jak również wszelkich korzyści majątkowych.

  Także na co dzień, powinno się unikać wszelkiej przemocy fizycznej i psychicznej. Gdy doświadczasz przemocy, nie możesz tego ukrywać. To nieprawda, że przemoc skończy się sama. Właśnie pierwszym krokiem do zerwania z nią jest przełamanie izolacji i milczenia.

  Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy jest Twoim dniem,
  ale również każdy następny powinien być tak samo dla Ciebie
  radosny i bezpieczny.
  To już 20. "Sprzątanie Świata"!
  W tym roku wspólnie "Odkrywamy Czystą Polskę"!

  Całą społeczność uczniowska naszej szkoły podobnie jak w latach ubiegłych uczestniczyła w akcji „Sprzątanie Świata”, która odbyła się 20 września 2013 r. Uczniowie klas wraz z nauczycielami rozpoczęli akcję po skończonych lekcjach. Każda klasa sprzątała teren według planu ustalonego przez LOP. Z tej okazji zorganizowano również wystawę prac plastycznych dzieci na temat przebiegu sprzątania świata w ubiegłych latach.

  Garlińska M., Wawrzyniak D.
 • II Rodzinny Rajd Rowerowy "Trójki"

  Już po raz drugi odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy organizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. W niedzielę 15 września rowerzyści wyruszyli w trasę do Skałowa, pomimo kapryśnej pogody. W Wigwamie czekali już organizatorzy z gorącą herbatą, kawą i kiełbasą własnoręcznie przygotowaną na grillu oraz z pysznymi plackami upieczonymi przez mamy. Po uzupełnieniu kalorii całe rodziny dalej mogły świetnie bawić się uczestnicząc w różnych konkursach, m.in. na wykonanie ilustracji do wybranej książki Kornela Makuszyńskiego, układanie puzzli na czas, w turnieju sportowym oraz w turnieju ‘3x HAPPY’.

  Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji rajdu.
  Szczególnie dziękujemy:

  • sponsorom: Radzie Rodziców z naszej szkoły oraz p. Wiolecie Stasiak,
  • grillującym tatom: p. Jackowi Gawrońskiemu, p. Sławomirowi Mincie, p. Piotrowi Szkudlarkowi,
  • mamom za pyszne placki: p. Anecie Nowak-Domagała, p. Monice Wawrzyniak, Katarzynie Stasiak, p. Renacie Skrzypczak, p. Justynie Szymczak, p. Annie i Ulka, p. Malwinie Kapturek, p. Halinie Szkopińskiej, p. Agnieszce Niemiec, p. Hannie Urban,
  • policjantom z naszego komisariatu, którzy przez cały czas dbali o nasze bezpieczeństwo podczas rajdu,
  • pani Katarzynie Pestce za okazaną pomoc.

  Organizatorzy:
  B. Adamiak, A. Gawrońska,
  A. Konieczna, Ł. Mikołajczyk,
  B. Minta, L. Zmyślony
 • POWITANIE SZKOŁY

  Wakacje minęły,
  Uleciały jak chmurki na niebie.
  Dzieci plecaki wzięły
  I biegną szkoło do ciebie
  Z pytaniami:
  - Czy tęskniłaś za nami?
  - Czy brak ci było gwaru, hałasu?
  - Czy na odpoczynek miałaś dużo czasu?
  I tak dzieci pytały,
  I tak szkole marudziły,
  Że ona odpowiadać nie miała już siły.
  Szkoła cichutko drzwi uchyliła,
  I dzieci do siebie zaprosiła...

  2 września o godzinie 10 odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pani dyrektor Arleta Szkudlarek zapoznała uczniów i ich rodziców z organizacją roku szkolnego 2013/2014. Przedstawiła bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Nawiązała również do 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły uczcili to wydarzenie, składając wiązankę kwiatów pod pomnikiem Wolności. Pani dyrektor życzyła uczniom wysokich osiągnięć w nauce, natomiast nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

  Ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich, ale najbardziej przeżywali go nowi uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych, dlatego trzymamy za nich kciuki. Niech czas spędzony w murach naszej szkoły zaowocuje odkryciem i rozwojem wielu talentów oraz zdobyciem cennych przyjaźni!

  Kinga Bura
 • OGÓLNOPOLSKI
  DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

  Święto to zostało ustanowione przez Sejm by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.

  20 września Minister Krystyna Szumilas podczas spotkania z przedszkolakami, rodzicami i dyrektorami w Ministerstwie Edukacji Narodowej powiedziała – "Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To bardzo ważny dzień. Jestem przekonana, że wpisze się on na stałe do kalendarza świąt. Przedszkole jest istotnym etapem w rozwoju każdego dziecka. To czas, w którym dzieci poznają świat, uczą się współpracować z kolegami".

  W naszej szkole Dzień Przedszkolaka obchodzono każdego roku 20 czerwca. Z tej okazji przedszkolaki zapraszały swoje starsze koleżanki i kolegów na program artystyczny. Gromkie brawa, życzenia i wspólna zabawa – to elementy towarzyszące imprezom, których bohaterami były dzieci z oddziałów przedszkolnych.

  A tak wyglądał tegoroczny Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w naszej szkole…

 • W Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka
  życzymy Wam samych radosnych dni,
  niezapomnianych wrażeń, fantastycznych zabaw
  i wspaniałych przyjaciół.
  Bawcie się i uczcie!
  Nauczyciele uczący w oddziałach przedszkolnych.