Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:
26 czerwca 2015 roku to najweselszy dzień w szkole – wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali
promocję do następnej klasy, wszyscy szóstoklasiści otrzymali świadectwa ukończenia szkoły
Ten wspaniały dzień rozpoczął się apelem dla dzieci z oddziału zerowego oraz uczniów z klas
I-III. Podczas uroczystości wręczono nagrody uczniom wspaniałym, ale także podziękowano
rodzicom
Następnie odbył się apel dla uczniów klas IV-VI. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście: ksiądz Prałat Marek Spychała, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., pan Jarosław Ratajczak, zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej, pan Konrad Tomczak oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Wioleta Stasiak. Dyrekcja szkoły podziękowała darczyńcom za pomoc ofiarowaną szkole umieszczając tabliczki z ich nazwiskami na Sercu Darczyńców.
Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru. Uczniowie wzorowi z klas czwartych i piątych otrzymali nagrody książkowe. Nagrodzono także absolwentów klasy szóstej oraz wręczono im świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie pożegnali się z wszystkimi na wesoło. W krótkiej części artystycznej zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i aktorskie.
I tym akcentem zakończono rok szkolny 2014/2015 i rozpoczęto upragnione wakacje!
Małgorzata Garlińska
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. wzięła udział w II edycji
Konkursu Grantowego
O dofinansowanie w programie "mPotęga" ubiegały się m.in.: szkoły podstawowe, gimnazja, licea
oraz stowarzyszenia
Granty zostały przyznane w dwóch kategoriach: dla projektów wspierających edukację
dzieci w klasach 4-6 szkół podstawowych oraz uczniów z gimnazjów, liceów i techników.
Na realizację swoich pomysłów zwycięzcy konkursów otrzymali od 2 do 5 tys. złotych
(w przypadku szkół podstawowych) lub od 5 do 8 tys. złotych (w przypadku gimnazjów,
liceów
O projekcie "Matematyka dla wszystkich"
Zostaną przeprowadzone zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas IV – VI i ich rodziców.
Uczniowie pogłębią i utrwalą wiedzę matematyczną, rozwiną swoje uzdolnienia
i zainteresowania matematyką, wyzwolą twórczą aktywność za pomocą narzędzi TIK, dostrzegą
użyteczność i obecność matematyki w życiu codziennym. Rodzice zostaną zapoznani jak poprzez
gry i zabawy doskonalić u swoich dzieci pojęcia matematyczne.
W ramach projektu odbędą się warsztaty matematyczne - "Matematyczne origami"
i "Wykorzystanie tablicy interaktywnej
O organizatorze programu mPotęga - www.fundacjambank.pl
Fundacja mBanku (mFundacja) od roku realizuje nową strategię „m jak matematyka”, która zakłada wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji matematycznej w Polsce. Organizacja promuje i dofinansowuje inicjatywy służące rozwijaniu myślenia matematycznego i kształtowaniu umiejętności stosowania matematyki w różnych dziedzinach codziennego życia, również nauki. Fundacja realizuje strategię poprzez dotacje, programy grantowe i stypendialne skierowane do środowisk zajmujących się matematyką: nauczycieli, społeczników oraz rodziców zaangażowanych w efektywne kształcenie swoich dzieci. Skupienie uwagi na problemie kształcenia matematyki to nowa i innowacyjna koncepcja działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
O Fundacji Dobra Sieć – www.dobrasiec.org
Fundacja Dobra Sieć została założona w maju 2009 r. przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, jedną z najbardziej doświadczonych organizacji pozarządowych w Polsce. Od samego początku prowadzi dwa programy: Moje StypendiumWięcej informacji o programie mPotęga na www.mpotega.pl.
Projekt "eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan" to jedyna taka inicjatywa w Polsce. Dzięki niej uczniowie z 226 szkół podstawowych w całej Wielkopolsce opisali życie wybranych przez siebie lokalnych bohaterów. Dzięki zaangażowaniu i pasji młodzieży powstało ponad 1800 biogramów prezentujących historię regionu i jego mieszkańców.
Więcej informacji na temat Gali można znaleźć się na stronie www.cdew.pl.
Uroczystość odbyła się 17 czerwca 2015 roku w naszej szkole. Zebranych powitała dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek. Wśród zaproszonych gości powitała pana Macieja Bratborskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., pana Bolesława Kasprzaka, prezesa stowarzyszenia "Z pomocy zrodziła się przyjaźń Koźmin Wlkp. - Belheim", panią Małgorzatę Michalską, wiceprezesa tego stowarzyszenia, panią Irmę Geissert, prezesa stowarzyszenia w Belheim oraz panią Barbarę Opielewicz, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wlkp.
Pani dyrektor przypomniała założenia projektu oraz korzyści, jakie uczestnictwo w projekcie przyniosło uczniom i szkole. Szkoła wzbogaciła się w sprzęt komputerowy wysokiej jakości, a uczniowie rozwijali swoje różnorodne umiejętności.
Następnie uczniowie prezentowali życiorysy wybranych bohaterów. Należą do nich:
Zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia prezentacji i zdjęć, wysłuchania wywiadów i obejrzenia filmów wykonanych przez uczniów.
Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.
W drugiej części spotkania opiekunowie wraz z uczniami wręczali gościom symbolicznego kwiatka i podziękowanie następującej treści:
„Przygotowanie tej niezwykłej publikacji nie byłoby możliwe bez wsparcia osób, które poświęciły swój czas, aby pomóc nam – młodym Encyklopedystom. Dzięki Pana/Pani zaangażowaniu udało nam się stworzyć biogram lokalnego bohatera, którego życie i działalność będą inspirowały kolejne pokolenia Wielkopolan”.
Miłym akcentem były słodkie upominki dla uczestników projektu wręczone im przez panią Irmę Geissert. Na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia, a następnie zaproszeni goście, dzieci i ich rodzice udali się na poczęstunek. Była to okazja do wymiany opinii, doświadczeń i indywidualnych podziękowań. Osoby zainteresowane treścią encyklopedii zapraszamy do przeczytania biogramów na stronie internetowej www.cdew.pl.
W niedzielne popołudnie 14 czerwca 2015 roku po raz dwunasty spotkaliśmy się w "Trójce", aby wspólnie bawić się i miło spędzać czas na festynie rodzinnym.
Atrakcje zostały przygotowane przez rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Festyn rozpoczął się
o godzinie 15:00. Wszystkich przybyłych gości przywitała pani dyrektor Arleta Szkudlarek,
ksiądz proboszcz Marek Spychała oraz pani Marzena Kotowska
Podczas imprezy można było posilić się na prowadzonych przez rodziców stoiskach gastronomicznych, gdzie serwowano: kiełbasę z grilla, karkówkę, kaszankę, frytki, zapiekanki, ciasto, lody, koktajle, zimne napoje oraz kawę i herbatę. Amatorów festynowego jedzenia nie brakowało, dlatego rodzice serwujący wszystkie te pyszności, mieli ręce pełne roboty.
Naszą imprezę uświetnił także gość specjalny pan Marcin Kapała. Jest on brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Trójboju Siłowym a także wielokrotnym mistrzem Polski juniorów i seniorów. Z chęcią odpowiadał na pytania najmłodszych i tych trochę starszych a po spotkaniu rozdawał autografy.
Podczas festynu można było obejrzeć występy artystyczne naszych uczniów a także gościnne występy zespołu No Name Kids prowadzonego przez pana Adama Mazurowskiego.
Dla gości festynu przygotowano wiele atrakcji m.in. rzut do celu, koło szczęścia, malowanie twarzy, biżuterię dziecięcą. Organizatorzy festynu nie zapomnieli o najmłodszych. Dzieci mogły wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni i na placu zabaw.
Na sali gimnastycznej można było zagrać w gry planszowe, obejrzeć wystawę pokonkursową "Przyłapani na czytaniu" oraz zobaczyć modele wykonane na kółku modelarskim działającym w naszej szkole i przy GZiK.
Przez cały czas trwania festynu można było zakupić losy. Na szczęśliwców czekały atrakcyjne nagrody. Jednak to właśnie losowanie głównej nagrody, jaką był rower ufundowany przez Radę Rodziców oraz Radę Pedagogiczną wzbudziło najwięcej emocji. Wygrany los wylosowała pani dyrektor Arleta Szkudlarek a szczęśliwym nabywcą nagrody głównej okazał się uczeń klasy IV Ruben Simoes Alves. Radości nie było końca.
Kolejna udana impreza za nami. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Na pewno nie odnieślibyśmy
kolejnego sukcesu, gdyby nie rodzice, którzy wspierają nas w każdej sytuacji i nie żałują
swojego czasu i pracy, aby pomóc nam, nauczycielom, uczniom
Światowy Dzień Chorego jest dobrą okazją by pochylić się nad tajemnicą choroby. 6 czerwca 2015 r.
w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyła się msza św. w intencji chorych.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły z klasy I b, II a, III b wraz z wychowawcami panią
Ewą Dubisz, Iloną Krzyminską, Danutą Wawrzyniak przygotowali program artystyczny. Piosenką,
wierszem oraz grą na keyboardzie umilono seniorom czas.
Na zakończenie części artystycznej dzieci zaśpiewały "Sto lat" wręczyli gościom upominek,
sami też zostali obdarowani słodyczami. Goście z ogromnym wzruszeniem
Dzień Matki to dzień szczególny dla dzieci. W tym dniu mamy obchodzą swoje święto. Dzieci z klasy III b zaprosiły swoje mamy do szkoły 25 maja 2015 r. Przygotowały wiersze, piosenki oraz utwory grane na keyboardzie przez ucznia naszej klasy. Po występach dzieci zaśpiewały mamom "Sto lat", wręczyły upominki. Dzieci zaprosiły mamy do wspólnego tańca. Zabawa była przednia. Słodki poczęstunek był okazją do dzielenia się wrażeniami z klasowej uroczystości. Wszystkie mamy były pełne uznania dla swoich pociech. Dzieci były dumne, że w tak piękny sposób mogły Im podziękować za wszystko co dla Nich zrobiły i robią. Było to naprawdę wielkie przeżycie!
Danuta Wawrzyniak
Dnia 5 maja w naszej szkole odbył się apel poświęcony 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt historii z Polski uczniowie klasy Va wraz z opiekunami przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, po którym nastąpiła część artystyczna. W wystąpieniu nie zabrakło odwołań do trudnych momentów w dziejach Polski, z których zawsze udawało nam się wyjść dumnie. Recytacjom towarzyszyły dźwięki pieśni "Trzeci Maj". Była to znakomita okazja do ukazania naszym uczniom przywiązania do symboli narodowych i żywa lekcja historii Polski, o której nie możemy zapominać.
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce od 1990 roku. Przybliża on problemy związane
ze współczesną ekologią. To także okazja do podjęcia dyskusji na temat zagrożeń dotyczących
naszej planety i ochrony środowiska naturalnego, co może prowadzić do drobnych ale rzeczywistych
zmian postaw społecznych. Dzień Ziemi jest bardzo ważnym dniem w roku, ponieważ przypomina nam
Z okazji Dnia Ziemi opiekunowie LOP zorganizowali dla uczniów naszej szkoły spotkanie
w otoczeniu pięknej wiosennej przyrody. W parku przy ulicy Bernardyńskiej uczniowie brali
udział w konkursach
Ponadto w szkole zorganizowano wystawkę prac uczniowskich, na których przedstawiono
zagrożenia dla Ziemi wynikające
19 maja 2015 r. o godz. 9.00 trzecioklasiści ponownie przystąpili do badania swoich umiejętności przez Instytut Badań Edukacyjnych. Pokażą one mocne i słabe strony uczniów z zakresu języka polskiego i matematyki, pomogą nauczycielom lepiej planować dalszą pracę z uczniami, sprawdzą, czy szkoła pomogła im rozwinąć umiejętności rozumowania, myślenia strategicznego, argumentowania, wnioskowania czy dokonywania interpretacji.
Te informacje pomogą w ocenie tego, z czym uczniowie sobie już świetnie radzą oraz nad czym muszą jeszcze popracować.
16 kwietnia 2015 r. o godzinie 9.00 uczniowie klas trzecich naszej szkoły przystąpili do Sprawdzianu Trzecioklasisty "Franek czyta". Miał on na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Sprawdzian rozpoczął się 5 minutowym filmem terapeutycznym z Bratkiem, którego zadaniem było zniwelowanie stresu wywołanego sprawdzianem. Następnie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu z języka polskiego, a po krótkiej przerwie – z matematyki. Trzecioklasiści z wykonania zadań byli zadowoleni.
D. Wawrzyniak, E. Szymczak
15 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy III b wzięli udział w warsztatach plastycznych.
Rysunek przy sztaludze pozwolił na rozwijanie talentu, zdobycie podstawowych umiejętności
Danuta Wawrzyniak
Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała konkurs na kartkę wielkanocną.
Wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział.
Nagrody ufundowane przez RSU zostały wręczone na apelu szkolnym.
Gratulujemy!
Wyniki:
I miejsce – Marcin Łąkowski kl. II b i Jakub Borowczyk kl. III b
II miejsce Bartek Nowak kl. I b
RSU
W konkursie plastycznym zorganizowanym przez RSU
I miejsce zajął Piotr Wojtkowiak z kl. I c
Wyróżnienia otrzymali:
Patryk Gurzyński kl. I a
Monika Brdys kl. I c
Agata Szymczak kl. III b
Jakub Pietrowski kl. II b
Wiktoria Stasiak kl. III a
Gratulujemy! RSU
Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała konkurs na wielkanocny wystrój klas. Komisja
w składzie: pani dyrektor Arleta Szkudlarek, pani wicedyrektor Iwona Domańska oraz pani
Joanna Bratborska miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie klasy były pięknie udekorowane,
jednak należało wybrać zwycięzców. Pierwsze miejsce
w kategorii klas I-III zdobyła klasa III b,
Zwycięzcom gratulujemy.
RSU
13 kwietnia 2015 r. gościliśmy w naszej szkole pana Jakuba Wojdeckiego specjalistę ds.
edukacji leśnej w Nadleśnictwie Jarocin i pana Wiktora Eliasza przedstawiciela Zarządu
Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wlkp. w Koźminie Wlkp. Na początku spotkania
dyrektor szkoły Arleta Szkudlarek powitała gości. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach
wiekowych na temat "Sowy polskich lasów". Miesiąc kwiecień to czas liczenia sów
Spotkaniem rozpoczęto współpracę naszej szkoły z Nadleśnictwem Jarocin oraz Rodzinnym Ogrodem Działkowym w Koźminie Wlkp. Następnym etapem będzie zawieszenie budek lęgowych przez dzieci na terenie ROD oraz możliwość podejrzenia wnętrza domków z wykorzystaniem kamery na wysięgniku.
Opiekunowie LOP
Wraz z kończącym się czasem Wielkiego Postu i nadchodzącym Świętem Wielkanocy, uczniowie
naszej szkoły razem
W krótkiej inscenizacji pokazali jaką wielką wartość w oczach Stwórcy ma każdy
z nas. Przedstawili życie człowieka, począwszy od powołania do życia, przez zawiłe drogi
z czyhającymi nań pokusami, liczne upadki w grzech, wynikające
Uczniowie wyraźnie pokazali, że droga powrotu do wolności z grzechu wcale nie jest prosta i sami nie mamy takiej mocy, by się wyzwolić. Na szczęście Bóg jest potężniejszy od naszych słabości, grzechów i przychodzi nam z pomocą. To On daje nam Zbawienie. A wszystko to, co robi – robi z bezinteresownej miłości.
Krzyż Chrystusa jest dla nas znakiem zwycięstwa nad złem i śmiercią, a Jego pusty grób znakiem nadziei na życie wieczne. Życie jest silniejsze niż śmierć.
1 kwietnia 2015 roku 27 uczniów naszej szkoły przystąpiło do sprawdzianu
Z ulgą możemy stwierdzić, że sprawdzian szóstoklasisty 2015 już za nami!
Na wyniki czekamy do 29 maja 2015 r.
W tym roku rekolekcje wielkopostne prowadził ks. Przemysław, który w naszej szkole przygotowuje uczniów klas trzecich do I Komunii św. Zapoznaliśmy się z tajemnicą Królestwa Bożego. Dowiedzieliśmy się, że jedynym i najlepszym Królem naszym jest Bóg i tylko w Jego królestwie naprawdę będziemy szczęśliwi. Tylko grzech jest takim murem, który odgradza nas od Boga.
Dzieci przedszkolne i uczniowie chętnie włączyli się w wspólny śpiew i rysowanie kredkami zwierząt. Byli oni bardzo aktywni podczas rekolekcji, z zainteresowaniem słuchali nauk rekolekcyjnych.
Rekolekcje zakończyły się Eucharystią i pojednaniem się z Bogiem poprzez przystąpienie dzieci starszych do sakramentu pokuty.
Mariola Marchwicka
"Talent jest to kawałek szlachetnego, lecz surowego metalu. Dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje".
Stanisław Staszic
Choć od dawien dawna, pierwszy dzień wiosny kojarzył się wszystkim uczniom z wagarami, to w naszej szkole jest inaczej. Nikt nie myśli o wagarowaniu, gdyż nam jest bardzo wesoło, kolorowo i radośnie. Tegoroczny dzień przebiegał pod znakiem humoru i dobrej zabawy a przyświecała mu myśl, iż zdrowy humor to umiejętność śmiania się z siebie razem z innymi, a nie śmianie się z innych (Jep Hostetler).
20 marca cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby podziwiać koleżanki i kolegów, którzy wzięli udział w dniu talentów. Na scenie kilkudziesięciu młodych artystów, prezentowało swoje niezwykłe umiejętności. Tradycja ta kontynuowana jest od wielu lat. Zainteresowanie występami oraz liczba uczniów prezentujących swoje umiejętności przerosły oczekiwania organizatorów.
Obchody Dnia Talentów należy uznać za bardzo udane. Wszystkim młodym artystom i pasjonatom życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że kolejny Szkolny Dzień Talentów będą okazją do odkrycia i prezentacji nowych uzdolnień oraz pasji.
II edycja projektu "eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan" dobiega końca.
Grupa pani Małgorzaty Garlińskiej zbierała informacje na temat życia oraz działalności zawodowej i społecznej pani Jadwigi Kurzawskiej i pani Marii Domicz.
W związku z tym uczniowie przeglądali kroniki szkolne w Liceum Ogólnokształcącym im.
Powstańców Wielkopolskich
Grupa pani Alicja Gawrońskiej opisuje postać ks. prałata Stanisława Goja oraz doktora Władysława Bąka. Uczniowie przeprowadzili wywiady dotyczące życia i działalności księdza: z panią Gabrielą Dopierała (dyrygentką chóru im. Czesława Czypickiego), panią Małgorzatą Michalską (zastępcą prezesa Stowarzyszenia "Z pomocy zrodziła się przyjaźń"), panem Bolesławem Kasprzakiem (prezesem Stowarzyszenia) oraz panem Markiem Wiecznym (kościelnym parafii p. w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koźminie Wlkp.). W celu uzyskania informacji na temat pracy doktora Władysława Bąka uczniowie spotkali się z córką doktora, panią Jolantą Cyunczyk, panią Bronisławą Grzegorek (byłym pracownikiem szpitala) oraz panią Krystyną Paleczną (znajomą lekarza). Ponadto przeglądali kroniki szkolne oraz kronikę parafialną. Zwiedzili również Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Uzyskane informacje podczas spotkań, wywiadów oraz zdjęcia zostaną wykorzystane przy zapisywania biogramów opisywanych bohaterów.
Ponadto wszyscy uczniowie chętnie brali udział w internetowej "Grze" sprawdzającej ich ogólną wiedzę o regionie, geografię i biologię Wielkopolski oraz wiedzę na temat lokalnych legend i podań.
Ogólnopolski Dzień Matematyki - 12 marca 2015 roku wyznaczony został na Święto Matematyki, które zostało zapoczątkowane przez organizację World Education Games w 2007 roku. Wielkopolski Kurator Oświaty zachęcała nauczycieli do podejmowania działań edukacyjnych, dzięki którym Dzień Matematyki pokaże uczniom, że poprzez gry i zabawy matematyczne nauka może być przyjemna i radosna. Uczniowie naszej szkoły świętowali z Królową Nauk poprzez rozwiązywanie rebusów i różnych łamigłówek. Został podsumowany konkurs plastyczny dla uczniów klas czwartych "Układamy tangramy", w którym I miejsce zdobyła Gabriela Ulka (kl. IV a), II miejsce przypadło Kacprowi Oleszakowi (kl. IV b), a III miejsce – Maciejowi Gawrońskiemu (kl. IV a). Wręczono również nagrody uczniom klas piątych, którzy uczestniczyli w konkursie plastycznym "Matematyczny portret zimy". Byli to następujący uczniowie: Oliwia Gajewska (kl. V b) – I miejsce, Pola Pawlak (kl. V a) – II miejsce, Wiktoria Niemiec (kl. V a) – III miejsce. Nagrody w konkursach plastycznych ufundowała pani Ilona Krzyminska. Pani w-ce dyrektor szkoły Iwona Domańska przekazała uczniom okolicznościowy zegar z napisem „Czas na matematykę”. Ponadto uczniowie zostali zapoznani z liczbą Pi, której święto obchodzone jest 14 marca. W 2015 roku Dzień Liczby Pi ma szczególne znaczenie. W tym roku data wraz z godziną 9 h 26 min 53 sekundy utworzą dziesięć początkowych cyfr ludolfiny (3 14 15 9 26 53). Taka sytuacja będzie za 100 lat.
Liczba Pi jest liczbą niewymierną, określającą stosunek długości okręgu do długości jego średnicy.
π = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510...
Symbol π został pierwszy raz użyty w 1706 roku przez matematyka angielskiego Wiliama Jonesa. W powszechne użycie wszedł dopiero w połowie XVIII wieku po wydaniu Analizy L. Eulera. Najważniejszą w historii liczby π, prawdziwie przełomową datą był rok 1882, w którym matematyk niemiecki F. Lindemann wykazał ostatecznie, że liczba π jest liczbą przestępną. Liczba Pi nazywana bywa często "ludolfiną". Nazwa "ludolfina" pochodzi od imienia matematyka holenderskiego Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku.
Zapamiętanie kilkunastu początkowych cyfr po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi, nie jest sprawą łatwą, lecz tutaj matematyce przychodzi na pomoc poezja. Znane są wiersze, które bardzo prosto rozwiązują ten problem. Licząc litery w poszczególnych wyrazach otrzymujemy kolejne cyfry Pi. Liczba Pi weszła także do języka potocznego: "pi razy oko". Oto niektóre z wierszy i powiedzeń:
Polska trawestacja wiersza rosyjskiego
Kto z woli i myśli zapragnie
Pi spisać cyfry, ten zdoła...
Liczba Pi [Wiersz Wisławy Szymborskiej]
Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe,
pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem
osiem dziewięć obliczeniem
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa
podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni!
A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nieostatnie siedem,
przynaglając, ach, przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.
Wiersz ułożony podczas zmagań sportowych na Mundialu w Argentynie:
Już i Lato i Deyna
strzelili do bramki obcej
dwa karne
Lubański dostrzegł mistrza Szarmacha
gdy on tak wypuścił cios szacha
że zdobyć musi cel gry
krzyknął Gol na Mundial Argentyna.
27 lutego uczniowie z klas IV i V wzięli udział w warsztatach matematycznych. Układali
oni tangramy oraz przygotowali hasła o Matematycznym Zoo, zachęcające do uczenia się
matematyki korzystając z zasobów portalu matzoo.pl. Członkowie kółka matematycznego
prowadzonego przez Alicję Gawrońską będą ubiegać się podobnie jak w roku ubiegłym
o otrzymanie certyfikatu Przyjaciela Matzoo. Ponadto został zorganizowany turniej
"3 X Happy", w którym uczestnicy układali na czas łamigłówki Happy o różnym poziomie
trudności. Uczniowie pod okiem pana Łukasza Mikołajczyka rywalizowali ze sobą
W poniedziałek, 23 lutego 2015 r. spotkali się w naszej szkole miłośnicy zwierząt.
W pierwszej części spotkania dziewczyny zaprezentowały swoje zwierzątka domowe. Agnieszka
opowiedziała o pielęgnacji koszatniczki, która czuła się wśród dzieci bardzo swobodnie.
Kamila pokazała wiewiórkę burunduk
19 lutego 2015 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie poświęcone nauce udzielania i wzywania pomocy. Na spotkanie zaproszono gości: pielęgniarkę szkolną, panią Donatę Lewandowicz oraz studenta medycyny, Adriana Szkudlarka. Podczas zajęć wykorzystano materiały otrzymane od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: fantomy, atrapy telefonów komórkowych, filmy instruktażowe oraz "Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy". Uczniowie mieli możliwość przeprowadzania pod fachowym okiem naszych gości resuscytacji na fantomach. Wszystkie dzieci otrzymały certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy oraz książeczki, które zawierają najistotniejsze wiadomości na ten ważny temat.
M. Garlińska, D. Wawrzyniak
17.02.2015 r. nasza szkoła zorganizowała wyjazd dla dzieci do Aquaparku w Jarocinie. Celem wyjazdu było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych, wyposażenie uczestników wyjazdu w podstawowy zasób umiejętności ruchowych umożliwiających udział w pływaniu rekreacyjnym oraz wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego. W drodze powrotnej dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami, a czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą dla wszystkich uczestników.
W czasie ferii, 16 lutego 2015 roku w naszej szkole odbył się "Balik karnawałowy",
w którym uczestniczyli uczniowie klas I - III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.
Natomiast dzień później, 17 lutego 2015 r. uczniów klas IV-VI zaproszono na
"Dyskotekę walentynkową". Wszyscy przy rytmach wesołej muzyki bawili się pod
bacznym okiem swoich wychowawców. Podczas zabawy nie zabrakło konkursów przygotowanych
przez członków RSU. Taniec parami na gazecie niejednego
Rada Samorządu Uczniowskiego
13 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się impreza Wszystkie Kolory Świata. Akcja ta została ogłoszona przez UNICEF, a jaj ambasadorem została w tym roku Majka Jeżowska.
Przez kilka miesięcy uczniowie naszej szkoły szyli laleczki, reprezentantów różnych państw
świata. Uśmiechały się do nas Indianki, Hinduski, Chinki, Japonki, Murzynki, oczywiście
Polki
12 lutego w naszej szkole odbyły się "drzwi otwarte", podczas których przyszli uczniowie mogli poznać szkołę, w której od września rozpoczną naukę. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami powitani zostali przez panią dyrektor, a następnie zaproszeni na część artystyczną pt. "Ambaras w bajkowym lesie" przygotowaną przez uczniów klas trzecich. Po występie dzieci uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez nauczycieli a rodzice mogli wysłuchać prelekcji pt. "Moje dziecko idzie do I klasy" wygłoszonej przez specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie. Możliwa była również konsultacja pedagogiczna i psychologiczna z pracownikami poradni. Rodzice zapoznali się również z prezentacją przybliżającą życie codzienne szkoły – zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne oraz szereg zajęć dodatkowych umożliwiających pełny rozwój dzieci jak również historię i tradycje szkoły. Podczas prezentacji rodzice mogli skorzystać z kawiarenki, a dzieci otrzymały słodkie upominki. Każdy z gości otrzymał folder promujący szkołę oraz wydanie gazetki szkolnej "Szkolne wieści Trójki – 3maj z 3". Rodzice wraz z dziećmi zwiedzili całą szkołę, tym samym mogli zapoznać się z salami lekcyjnymi i ich bogatym wyposażeniem zarówno w pomoce dydaktyczne jak i sprzęt audiowizualny, który uatrakcyjnia codzienną naukę. Mamy nadzieję, że zaproszeni goście miło spędzili to popołudnie poznając naszą szkołę i już we wrześniu spotkamy się ponownie!
W piątek, 30 stycznia 2015 roku, uczniowie klasy szóstej wraz z rodzicami uczestniczyli
Podczas spotkania uczniowie gimnazjum zaprezentowali swoje umiejętności, przedstawiając jednocześnie bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych w ich szkole.
Na początku pan Michał Wawrzyniak, nauczyciel wychowania fizycznego, zapoznał zebranych z osiągnięciami uczniówW drugiej części spotkania uczniowie wraz z rodzicami wysłuchali informacji przekazanych przez dyrektora gimnazjum, pana Arkadiusza Zmyślonego.
Ponadto pan Dyrektor zaprosił uczniów wraz z ich rodzicami na "drzwi otwarte", które odbędą się w dniu 7 lutego
Małgorzata Garlińska
29 stycznia 2015 r. uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą Danutą Wawrzyniak i rodzicami zorganizowali dyskotekę szkolną. Już od progu było słychać dźwięki dobrej muzyki z płyt oraz gry na organach, którą uprzyjemnił nam Michał Niemiec. Zagrał piękną wiązankę dla wszystkich uczniów i wychowawcy. Wszyscy się świetnie bawili, a gdy ktoś poczuł zmęczenie mógł pójść napić się soku lub zjeść pyszne ciastka, które zostały przygotowane przez rodzica uczniów. Była masa śmiechu i wesołych pląsów. Około godziny 18.10 wszyscy poszli do domów smutni, że ta dyskoteka tak szybko się skończyła, ale pełni pozytywnych wrażeń i dobrych emocji.
Samorząd uczniowski w naszej szkole bierze udział w projekcie i konkursie "Drugie Życie Baterii", organizatorem akcji jest ERP Batteries Poland Sp. z o.o. Naszym zadaniem jest poszerzenie wiedzy na temat elektrośmieci, zachęcenie do zbierania baterii, prawidłowego postępowania z nimi i zbierania oraz przekazywania odpowiednim firmom.
Mamy do wykonania wiele zadań, na razie się uczymy, o kolejnych etapach będziemy informować na bieżąco! Trzymajcie za nas kciuki, mamy nadzieję, że razem z nami zadbacie o nasze środowisko.
Na razie zbierajcie baterie! Nie wyrzucajcie ich do kosza na śmieci! Są bardzo niebezpieczne!
Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji. Mamy nadzieję, że się sporo nauczycie!
https://prezi.com/q8b14w96tosd/patrol-ekologiczny/
RSU
Aktualnie prowadzimy projekt pod nazwą "Przywróćmy dzieciom uśmiech". Celem akcji jest zebranie środków finansowych na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka. Akcja polega na zbieraniu przez uczniów makulatury i przekazywaniu jej na rzecz fundacji. Fundacja otrzymane ze sprzedaży makulatury środki przeznaczy na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka.
Pomoc będzie realizowana w szczególności przez:
Informacja dla uczniów
DYREKCJA SZKOŁY ORAZ GROPO PEDAGOGICZNE ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W AKCJI.
W ramach realizowanego projektu "Zdrowy uczeń – aktywny uczeń" zorganizowane zostały 3
spotkania z dietetykiem,
Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania, dowiedzieli się jakie najczęściej popełniają błędy żywieniowe. Starsi uczniowie oraz rodzice zostali ostrzezeni przed stosowaniem wszelkich bardziej lub mniej znanych, ale szeroko popularyzowanych diet, wskazując im skutki uboczne, które mogą wystąpić. Podczas spotkań uczestnicy dowiedzieli się także, o które produkty warto wzbogacać swoją dietę, a które są im zbędne oraz jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność ruchowa.
Od jesieni do wiosny uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji pomocy bezdomnym zwierzętom. W ciągu miesiąca grudnia 2014 roku zebraliśmy ponad 30 kg karmy oraz koce. Wszystko przekazaliśmy pracownikom oczyszczalni ścieków w Koźminie Wlkp., którzy dokarmiają bezdomne psy z terenu naszej gminy. Na tym akcja nie kończy się. W dalszym ciągu będziemy zbierać karmę, koce oraz drobne datki dla zwierząt. Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie naszej akcji.
Opiekunowie LOP
Boże Narodzenie to prezenty, pięknie ubrana choinka, śpiew kolęd, składanie sobie życzeń. Towarzyszy temu radosna świąteczna atmosfera. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: B. Gryszką, M. Marchwicką, I. Styburską przygotowali Jasełka, które przypomniały, że święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim Dzieciątko Boże, któremu powinniśmy ofiarować swoje serca pełne dobrych uczynków. Niech oprócz świątecznej radości w naszych sercach pozostaną słowa Maryi z Jasełek: "Alwino! Dałeś Jezusowi najwspanialszy dar – swoje dobre serce".
Mariola Marchwicka
Uczniowie naszej szkoły jako jednej z 226 szkół podstawowych Wielkopolski uczestniczyli
w roku szkolnym 2013/2014
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas czwartych i piątej biorą udział w II edycji tego projektu.
Grupa pani Małgorzaty Garlińskiej opracowuje biogramy dwóch postaci: pani Jadwigi Kurzawskiej i pani Marii Domicz.
Pani Jadwiga Kurzawska zawsze na pierwszym miejscu stawiała pomoc ludziom. Ukończyła
szkołę pielęgniarską w Poznaniu. Była współzałożycielką, a następnie kierownikiem
koźmińskiego PCK. Kierowała punktem opieki nad chorymi w domu. Prowadziła szkolenia
pracowników Straży Pożarnej związane z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym.
Była inicjatorką Stowarzyszenia Diabetyków w Koźminie Wlkp. Współpracowała z Klubem
Seniora w naszym mieście. Zmarła
Pani Maria Domicz żyła w latach 1932- 2004. Uzyskała tytuł magistra geografii na UAM
w Poznaniu. Od 1975 roku do 1991 roku pełniła funkcję dyrektora LO w Koźminie Wlkp.
Była członkiem Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp., pracowała
Uczniowie nawiązali kontakt z rodzinami tych osób. Na podstawie dostępnych materiałów
prasowych opracowali szkice biogramów.
Grupa Alicji Gawrońskiej opisuje ks. prałata Stanisława Goja, który żył w latach
1925 – 1997. Był pierwszym proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koźminie. Jako proboszcz odrestaurował dwa kościoły znajdujące się na terenie jego parafii tj. kościół poklasztorny pw. św. Stanisława oraz drewniany kościółek św. Trójcy na cmentarzu. Ponadto opracowany jest biogram doktora Władysława Bąka, który żył w latach 1913 – 1989. Był pierwszym lekarzem, który zajął się po II wojnie światowej organizacją koźmińskiego szpitala. Uczniowie przeglądali kroniki szkolne oraz odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta
i Gminy Koźmin Wlkp., gdzie poszukiwali informacji o swoich bohaterach. Ponadto
spotkali się z p. Markiem Wiecznym, kościelnym parafii św. Stanisława. Zapoznał on
przybyłych na spotkanie z cennymi materiałami związanymi
Ponadto uczestnicy projektu przygotowali dziewięć pytań o różnym poziomie trudności z dziedzin: legendy i podania lokalne, geografia i biologia regionu oraz wiedzy ogólnej o regionie. Każdy zespół opracował również zadanie matematyczne.
Uczestnicy projektu wraz z opiekunami zwracają się z prośbą o pomoc w przekazaniu informacji związanych z opisywanymi bohaterami.
Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu,
tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany,
obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
Jan Paweł II
Pragniemy serdecznie podziękować
Naszym Darczyńcom,
których otwarte serca i chęć czynienia dobra są nieocenione w niesieniu pomocy
Naszym Rodzinom.
Wolontariuszki
Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego oraz
I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich
w Koźminie Wlkp.
17 grudnia 2014 r. uczniowie klasy szóstej napisali próbny sprawdzian dla szóstoklasistów. Uczniowie pisali dwa testy. Pierwsza część to język polski i matematyka. Po krótkiej przerwie część druga - język obcy nowożytny. W naszej szkole uczniowie uczą się języka angielskiego i z tego języka napisali sprawdzian.
"Zdrowy uczeń – aktywny uczeń" to projekt realizowany w naszej szkole. W ramach tego
projektu odbyło się kolejne przedsięwzięcie tym razem z udziałem przedszkolaków
i uczniów klas I – III. Dzieci wzięły udział w zabawach i grach ruchowych zorganizowanych
przez teatr "Mozaika". Zabawy oprócz ruchu propagowały zdrowe odżywianie oraz
bezpieczeństwo. Dzieci wykazały dużą aktywność i zainteresowanie. Odpowiadały na
pytania, uczestniczyły w quizach
Ewa Dubisz
W środę klasy trzecie wraz z wychowawcami Ewą Szymczak , Danutą Wawrzyniak zostały zaproszone do przedszkola. Nie była to jednak zwykła wizyta. Grupa "Jarzębinki", którą gościliśmy wcześniej w naszej szkole zaprezentowała nam sztukę teatralną "Bajka o smutnym mieście". Dzieci zaprezentowały nam swoje zdolności aktorskie. Wszystkim przedszkolakom i wychowawcy dziękujemy za miłą atmosferę.
Muzyczne potyczki na struny i smyczki to kolejny temat edukacyjnego spotkania ze sztuką. Tym razem animatorzy zaprosili uczniów na wyjątkowy koncert gitary i skrzypiec, podczas którego zaprezentowano różnorodne utwory – od kompozycji Bacha po brazylijską sambę. Zestawienie tych dwóch instrumentów strunowych, pochodzących z odmiennych muzycznych rodzin pozwoliło poznać ich nieznane oblicza oraz podobieństwa i różnice w budowie i technikach gry.
Klasa I b w ramach spotkań "Ciekawy zawód" gościła zawodowego żołnierza Polskich
Sił Powietrznych – pana Damiana Maślankę. Dzieci na podstawie prezentacji multimedialnej
miały okazję zapoznać się z historią wojska polskiego na przestrzeni wieków oraz
w czasach obecnych. Ponadto dowiedziały się na czym polega zawodowa służba wojskowa
oraz jak wygląda dzień żołnierza. Zadając pytania usłyszały co to musztra, ćwiczenia
wojskowe, poligon, jak wygląda pomoc
Ewa Dubisz
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w rządowym programie "Bezpieczna
i przyjazna szkoła". Głównym celem tego programu jest zwiększenie skuteczności działań
wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa
Realizując projekt chcemy podjąć działania na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli. Pragniemy promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. W związku z tym zaplanowane zostały następujące zadania:
W ramach rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła" promującego zdrowy styl życia i aktywność fizyczną
W ramach rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła" uczniowie klasy V b i VI a spędzili poniedziałkowe popołudnie na basenie w Jarocinie. Pływanie, uśmiech, zabawa, relaks to na pewno wartości, które pomogą w utrzymaniu dobrej formy oraz w pokonywaniu codziennych trudności. Zaostrzony apetyt po aktywnym spędzaniu czasu został zaspokojony pyszną sałatką owocową podaną w eleganckich pucharkach w restauracji Pod Szyszkami. Naładowani pozytywną energią rzuciliśmy się następnego dnia w wir nauki i pracy.
KM
W czwartek 27 listopada 2014 r. odbyła się w naszej szkole "Zabawa andrzejkowa".
W zajęciach uczestniczyły jako gospodarze dzieci z klas trzecich wraz z wychowawcami
Ewą Szymczak, Danutą Wawrzyniak oraz zaproszeni goście. Podczas spotkania nie zabrakło
popularnych wróżb. Z ręcznie przygotowanymi czarodziejskimi różdżkami przedszkolaki
Nie tylko panny na wydaniu chcą dowiedzieć się więcej na temat swojej przyszłości. Tradycją naszej szkoły są coroczne andrzejki. 25 listopada bawiły się oddziały przedszkolne oraz uczniowie z klas I – III, natomiast klasy IV – VI swoje święto miały 27 listopada. Wróżby przygotowali harcerze z naszego hufca. Przepowiadali przyszłość jak prawdziwi wróżbici. Wielu dowiedziało się, gdzie w przyszłości będą mieszkać, jaki zawód będą wykonywać oraz jakie imię nosi przyszły ukochany.
RSU
W naszej szkole "Andrzejki" cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. 25 listopada dla klas I - III Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował dyskotekę andrzejkową, na którą licznie przybyły dzieci. Podczas imprezy uczniowie mieli okazję poznać swoją przyszłość przepowiedzianą przez wróżki. W ich rolę wcieliły się uczennice z klasy V oraz harcerki z koźmińskiego hufca. Wróżby wprowadziły dzieci w świat magii, a zabawa taneczna dostarczyła wiele radości.
Wszyscy wspaniale się bawili, uśmiechy nie znikały z twarzy. Szkoda, że to magiczne popołudnie tak szybko minęło.
Dzieci w naszym kraju są przyzwyczajone, żeby świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada
też mają ku temu okazję, gdyż jest to Dzień Praw Dziecka. Jest on obchodzony w rocznicę
uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji
Tego dnia wszyscy nauczyciele w naszej szkole przypomnieli swoim uczniom, że "każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa".
Julka Dwornikowska to mała mieszkanka Dobrzycy. Dziewczynka od urodzenia zmaga się z mukowiscydozą. Chorobą, która powoduje zaleganie gęstej wydzieliny w płucach. Obecność gęstego śluzu w drogach oddechowych może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia płuc.
Życie z taką chorobą nie jest łatwe. Częste wizyty u lekarza, w szpitalach powoduje, że
dzieciństwo nie jest kolorowe.
Obecnie rodzice Julki stoją przed problemem zakupu kamizelki drenażowej, która pomaga w odklejaniu się i pozbywaniu wydzieliny. Jedną z dróg, którą wybrali na zebranie funduszy jest zbieranie plastikowych nakrętek. Przez półtora roku zgromadzili 2 tony 200 kilogramów nakrętek.
Wy również macie w tym swój udział, jesteśmy z Was dumni, ponieważ bardzo chętnie
odpowiedzieliście na apel o pomoc
Katarzyna Mikołajczak
Gorąco pozdrawiamy Julkę, życzymy dużo zdrowia i cierpliwości w pokonywaniu choroby!
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.
Z inicjatywy Rady Samorządu Uczniowskiego nasza szkoła przystąpiła do ważnego projektu WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF jest Majka Jeżowska.
W ramach akcji będziemy przygotowywać charytatywne, szmaciane laleczki Unicef. Każda laleczka będzie miała swoją tożsamość, kraj pochodzenia, kolor skóry, a także wiek i imię, które umieścimy w "akcie urodzenia".
Pieniądze ze sprzedaży laleczek zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Sudanu Południowego, kraju objętego działaniami wojennymi i głodem.
Bliższe informacje oraz harmonogram działań można uzyskać u opiekunów RSU.
Katarzyna Mikołajczak
12 listopada 2014 r. w Bibliotece Publicznej w naszym mieście odbyło się uroczyste pasowanie dzieci z klas pierwszych na czytelników. Spotkanie odbyło się w czytelni, gdzie dzieci mogły zobaczyć zgromadzony tam bogaty księgozbiór. Dowiedziały się ile lat liczy koźmińska biblioteka, ile znajduje się w niej książek oraz jak dbać o książki. Panie przygotowały ciekawe, konkursy, zabawy, quizy o bohaterach bajek. Pierwszoklasiści wykazali się znakomitą bajkową wiedzą oraz doskonałą umiejętnością czytania. W nagrodę za swoje umiejętności zostali pasowani na czytelnika, otrzymali okolicznościowe naklejki, zakładki i słodki upominek.
Marka Kubuś od roku konsekwentnie wspiera ideę drugiego śniadania, edukując i inspirując w tym zakresie mamy oraz ich dzieci.
W ubiegłym roku, Kubuś stworzył "Manifest Drugiego Śniadania":
"Po Pierwsze drugie śniadanie" to wyjątkowy konkurs, dzięki któremu szkoły
w całej Polsce mogły zaangażować się w inicjatywę promującą spożywanie przez dzieci drugiego
śniadania. Zadaniem najmłodszych uczniów było przygotowanie ilustracji do jednego z haseł
manifestu w formie zewnętrznej dekoracji szkolnego budynku.
Akcja miała na celu promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci poprzez zaangażowanie
ich w plastyczną aktywność.
11 listopada 2014 rok to 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.
Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. Rozwijanie uczuć patriotycznych oraz pielęgnowanie tradycji na stałe wpisane jest w program wychowawczy szkoły. Wszystkie najważniejsze święta czcimy podczas uroczystych apeli z całą społecznością szkolną. Tak było również w piątek 7 listopada. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć przygotowany przez uczniów historyczny "obrazek" poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusz uroczystości oparty był na wierszach i pieśniach patriotycznych poświęconych tym wydarzeniom. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zapoznać się z wydarzeniami z historii Polski a także poznać nazwiska tych, którzy przyczynili się do odzyskania upragnionej przez naród wolności.
RSU informuje, że nadal w szkole prowadzona jest zbiórka plastikowych nakrętek, zużytych baterii.
Przeliczone nakrętki i baterie można przynosić w pierwszy poniedziałek miesiąca: (01.12.2014, 12.01.2015, 02.02.2015, 02.03.2015, 06.04.2015, 04.05.2015, 01.06.2015).
Do woreczka z nakrętkami lub bateriami należy dołączyć kartkę z imieniem, nazwiskiem, klasą, oraz liczbą sztuk.
W naszej szkole odbyło się kolejne edukacyjne spotkanie ze sztuką w wykonaniu Mozaiki. Animatorzy zaprosili uczniów do spotkania z jedną z najstarszych form sztuki – teatrem cieni, w którym poruszane przez aktorów obrazy i misternie wykonane animacje tworzą unikalną teatralną atmosferę i sprawiają, że opowiadana historia staje się niepostrzeżenie opowieścią wyobraźni. Teatr cieni narodził się w Chinach – nawiązując do jego źródeł, dzieci miały możliwość poznania sztuki pochodzącej z daleka. W drugiej części spotkania odkryliśmy teatr cieni od teatralnej kuchni – przedstawiono nam różne formy animacji i sztuczek ze światłem oraz zaproszono dzieci do wspólnej zabawy z cieniem – uczestniczyły one w krótkich etiudach i zabawnych animacjach, budowanych na żywo pod opieką aktora i reżysera – Piotra Rogalińskiego.
W rajdzie uczestniczyli uczniowie klas I-III wraz z opiekunami B. Mintą , E. Szymczak, D. Wawrzyniak, K. Walczak.
Minął kolejny rok, kolejny raz sięgnęliśmy do skarbca życia świętego już Jana Pawła II. Nasi uczniowie podczas uroczystego apelu przypomnieli nam krótko jego życie.
Św. Jan Paweł II był dla nas prawdziwym świadkiem Jezusa Chrystusa. Pokazał nam jedną
z dróg do świętości. Dał nam do zrozumienia, że święty to prosty człowiek, który wypełnia
swoje życie miłością do Boga i do człowieka. I nie znaczy to, że życie świętego jest
zawsze łatwe. Święty też doświadcza trudów i cierpienia, ale nie poddaje się im, szukając
ratunku
Papież ponad wszystkimi sprawami stawiał modlitwę. Razem z Bogiem i Najświętszą Maryją Panną przemierzał drogi swojego – niejednokrotnie bardzo trudnego – życia. Każdego człowieka kierował ku Chrystusowi, a do ręki dawał różaniec, by zawsze być blisko Tej, która nas prowadzi do Nieba.
Nigdy nie udawał, choć zajmował w Kościele tak wysokie stanowisko – pozostał sobą, zachował swoje poczucie humoru, skromność, prostotę serca. Swoim życiem dał nam autentyczne świadectwo wiary.
"Świętymi bądźcie!" Do tego wezwania uczniowie zachęcili nas na koniec apelu
modlitewnymi wezwaniami. Kochajcie Boga
14 października jest dniem wyjątkowym dla pracowników oświaty. W wielu placówkach odbywają się wówczas uroczyste akademie, również nasza szkoła podtrzymuje tę wspaniałą tradycję. W tym roku na apelu gościliśmy pana burmistrza – Macieja Bratborskiego, księdza proboszcza – Marka Spychałę oraz nauczycieli będących na emeryturze. Jednak gościem specjalnym była pani Genowefa Bączkowska, która niedawno zakończyła swoją pracę w naszej szkole. Pani dyrektor – Arleta Szkudlarek przywitała wszystkich serdecznie, po czym przeszła do podziękowań dla pani Geni. Na ręce nauczycielki zostały złożone kwiaty będące wyrazem szacunku i uznania za długą, owocną współpracę. W trakcie części oficjalnej wystąpili również zaproszeni goście. Wszyscy życzyli pracownikom szkoły satysfakcji z wykonywanej pracy i podkreślali ważną rolę nauczycieli w życiu uczniów. Jak co roku wręczono Nagrody Burmistrza oraz Nagrody Dyrektora Szkoły.
Następnie przyszedł czas na występ młodszych dzieci, które piosenką i recytacją dziękowały przede wszystkim pani Geni za trud włożony w ich edukację. W zorganizowaniu tego wystąpienia pomogły dwie panie – Danuta Wawrzyniak i Ewa Szymczak. Natomiast pani Ilona Styburska przygotowała wraz z członkami chóru piosenkę "Czternastego października". Z kolei druga część akademii miała bardziej żartobliwy charakter, bowiem pani Kinga Bura i Katarzyna Walczak poprowadziły pokaz mody nauczycielskiej, w którym wystąpili uczniowie klasy IVb. Nietypowe stroje i odpowiednio dobrana muzyka sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili. Modelki nagrodzono gromkimi brawami.
Jak co roku spotkanie zakończyło się wręczeniem wspaniałych kwiatów wszystkim pracownikom szkoły.
10 października w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość. Pierwszoklasiści dołączyli do grona pełnoprawnych uczniów. Dla naszych podopiecznych to był wyjątkowy dzień.
Uczniowie w granatowych pelerynkach i biretach na głowie wraz z rodzicami zgromadzili się w sali gimnastycznej o godz. 10.00. Wszystkich przywitała Pani Dyrektor Arleta Szkudlarek. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Pojawił się m.in. zły czarodziej, który zmienił wszystkie dzieci w przedszkolaki. Jednak zaklęcie nie trwało zbyt długo, pojawiła się dobra wróżka, która znalazła sposób, by odczarować dzieci. Uczniowie wybrali się do czterech krain i udowodnili, że posiadają wiedzę o swojej szkole, potrafią tańczyć i śpiewać. Po części artystycznej nadszedł czas na uroczyste ślubowanie. Pani wicedyrektor Iwona Domańska za pomocą dużego ołówka pasowała dzieci. Uczniowie złożyli również przysięgę na sztandar szkoły. Obiecali być grzecznymi, dobrymi Polakami, uczyć się pilnie, szanować dobre imię szkoły.
Po uroczystym ślubowaniu wszyscy uczniowie otrzymali legitymacje szkolne i drobne upominki, a następnie udali się na słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców.
W związku z realizacją projektu Alicja Gawrońska i Małgorzata Garlińska zwracają się
z prośbą o pomoc w odszukaniu ciekawych i wybitnych postaci z naszej gminy.
O ostatecznym wyborze postaci zadecydują uczestnicy projektu. Poniższe informacje prosimy
przekazać zainteresowanym osobom wypełniając ankietę i przesyłając ją na adres:
ajga@poczta.onet.pl lub mgarlinska@onet.eu. Wypełnioną ankietę można również oddać
do wymienionych nauczycieli lub do sekretariatu szkoły
Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestnictwa w cyklu dziewięciu spotkań z różnymi formami sztuki. Już za nami pierwsze spotkanie pt. "Leć głosie po rosie - pograjka i potańcówka", które nawiązywało do obchodów Roku Kolberga. Dzieci poznały siłę naturalnego śpiewu, tradycyjne instrumenty: baraban, bęben obręczowy, skrzypce oraz tańce wirowe: oberki, polki. Miały szansę doświadczyć tego, czym była niegdyś zabawa ludowa oraz odkryć energię rodzimego folkloru.
29 września 2014 r. nasza szkoła rozpoczęła pracę nad projektem edukacyjnym "Enjoy my Origin". W tym celu zaprosiła do współpracy dwie studentki Christine (22, Malezja) oraz Anh (19, Wietnam), które będą współpracowały z uczniami naszej szkoły przez cały najbliższy tydzień. Swoją obecnością urozmaicą zajęcia języka angielskiego w klasach I – VI oraz w oddziale przedszkolnym.
Enjoy my Origin to cykl zajęć interdyscyplinarnych prowadzonych przez praktykantów z zagranicy przez okres jednego tygodnia, skierowany do szkół podstawowych z województw wielkopolskiego oraz lubuskiego.
dla szkoły:
dla dzieci:
Podczas zajęć języka angielskiego Christine i Anh przedstawiły uczniom kulturę i obyczaje panujące w Malezji i Wietnamie. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali informacji, które były podawane w języku angielskim. Co więcej, dzieci zadawały pytania w języku obcym, brały czynny udział w konwersacji, przez co doskonaliły swój językowy warsztat.
Po zakończonych lekcjach Christine i Anh wzięły udział w zajęciach prowadzonych
przez nauczycieli naszej szkoły m.in.
Na zajęciach kółka kulinarnego studentki z Malezji i Wietnamu gotowały z nami tradycyjny, polski obiad. Obieranie ziemniaków nie było może najłatwiejsze, ale za to ubijanie kotletów wychodziło wszystkim rewelacyjnie! Widać, że dziewczyny mają już dawno za sobą pierwsze doświadczenia kulinarne w przeciwieństwie do naszych chłopców :)
Minął kolejny anglojęzyczny dzień w naszej Trójce. Uśmiech i zafascynowanie towarzyszyło uczniom podczas zajęć, na których Christine i Anh poszerzały ich wiedzę o krajach azjatyckich. Ciepłe morze, piaszczyste plaże, pyszne jedzenie, malownicze stroje i krajobrazy... raj dla oka, duszy i podniebienia.
Nie zabrakło czasu na autografy i pamiątkowe wpisy ...
Miłym akcentem dnia okazała się wizyta naszych gości u Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski Pana Macieja Bratborskiego. Christine i Anh ze szczegółami odpowiadały na pytania dotyczące celu ich pobytu w Polsce. Spotkanie zostało uwieńczone pamiątkowym zdjęciem.
Ogromną niespodzianką była dla Christine i Anh piesza wycieczka po Koźminie. Park,
zabytkowy rynek, otaczająca przyroda zachwyciły naszych gości. Mamy nadzieję, że obrazy
koźmińskiej złotej jesieni zachęciły dziewczyny do ponownej wizyty
Christine i Anh wtorkowe popołudnie spędziły z nauczycielami, rodzicem i uczennicą klasy pierwszej. Wspólnie wybrałyśmy się do Fabryki Świec ADPAL w naszym mieście, aby poznać tajniki produkcji świec. Na wystawie znajdowała się szeroka gama świec stołowych, dekoracyjnych, których większość jest zdobiona ręcznie. Dziewczyny były pod wrażeniem oglądanych produktów i głośno wyrażały swój zachwyt. Najprzyjemniejszą chwilą były zakupy w sklepie firmowym. Spotkanie dostarczyło nam wielu wrażeń.
Gry i zabawy językowe mogą być skuteczną formą nauczania uczniów. Kojarzą się one
zwykle pozytywnie, zmuszają do działania, używania języka obcego, będąc również
zajęciem swobodnym i niewymuszonym, sprawiającym grającym dużą przyjemność.
Christine i Anh zadbały o to, aby nasi uczniowie bawili się językiem angielskim
jednocześnie ucząc się go.
Nasi goście mogli lepiej poznać historię naszego miasta dzięki wizycie
w Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Christine i Anh
Dziewczyny Christine i Anh zostały również zaproszone do Dobrzycy. Na miejscu mogły
podziwiać zabytki znajdujące się
Wybiła godzina 7:45. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali przyjścia Christine i Anh. Padło hasło "Good morning" ("Dzień dobry!"). Lekcję czas zacząć. Czym dzisiaj zaskoczyły nas dziewczyny? Jedzenie pałeczkami, tradycyjne gry, słownictwo, pieniądze i stroje. Wszystko w zasięgu ręki... Sami zobaczcie!
W czwartek 2 października gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli samorządów szkolnych
ze wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy oraz z koźmińskiego gimnazjum wraz
z opiekunami. Celem spotkania była wymiana doświadczeń na temat działalności samorządowej
w szkołach. Naszych wypowiedzi wysłuchała Kristina z Malezji oraz Nguyen z Wietnamu.
One również zabrały głos w dyskusji, bardzo ciekawie opowiadając o swoich krajach oraz
szkołach, do których uczęszczały. Naszym wypowiedziom przysłuchiwały się z wielką uwagą,
ponieważ w ich szkołach uczniowie nie tworzą samorządów, a rolę organizacyjną różnych
ciekawych imprez i uroczystości przejmują rodzice. Samorządności uczą się dopiero na
studiach.
Jedno jest takie samo…….dyskoteka, na którą zaprosiliśmy wszystkich naszych gości, Przy wesołej muzyce była okazja do swobodnych rozmów, wymiany pamiątkowych wpisów. Zakończenie o godzinie 19.00 wszyscy poczuli jako wyjątkowo wczesne. Tym bardziej, że nauczyciele obiecali nie zadawać żadnych kłopotliwych pytań następnego dnia.
Radość ostatnich chwil przeplatała się ze smutkiem rozstania. Zakończyła się fantastyczna, anglojęzyczna przygoda.
"Dziękujemy za ciekawe, pełne wrażeń lekcje, humor i uśmiech. Do zobaczenia!"
Uczniowie
"Thanks for the interesting, eventful lessons, the sense of humour and your smile! See you!"
The pupils
W piątkowe popołudnie odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klasy IV a wraz z wychowawczynią klasy i rodzicami.
Uczestniczyli w nim również członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie Wlkp.: pan Ryszard Kostka, pan Leszek Lewandowicz i pan Jacek Gawroński. Zapoznali wszystkich z historią bractwa i jego obecną działalnością. Dla uczniów zostały zorganizowane zawody strzeleckie. Był one dla wielu niesamowitym przeżyciem. Najlepszym strzelcem został Mateusz Konieczny. Drugie miejsce wystrzelał Jan Ulka, trzecie Szymon Maciejewski. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Gawroński, Gabriela Ulka i Oliwia Garkowska.
Wszyscy spędzili miło czas na zabawach oraz poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami
Zapraszamy również do naszego "Kącika Unicef", w którym zamieszczać będziemy ważne materiały dotyczące praw dzieci oraz działalności Unicef. Zaglądajcie do gablotki RSU.
Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska 2014. Tym razem akcja zachęcała do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?
Na tydzień przed akcją w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Jak dbałem o środowisko podczas wycieczki szkolnej i wakacji?". Najciekawsze prace zdobiły korytarz szkolny.
W piątek 19 września do akcji sprzątania najbliższej okolicy wyruszyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie wszystkich klas. Porządkowano otoczenie szkoły oraz najbliższą okolicę.
W słoneczne popołudnie 14 września w okolicach Koźmina Wlkp. można było spotkać rowerzystów. Byli to uczniowie koźmińskiej Trójki, którzy wraz z rodzicami i dziadkami podążali do Skałowa. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja, która prowadziła i zamykała rajd.
Rodzinny Rajd Rowerowy został zorganizowany już trzeci raz. Cieszył się dużą popularnością.
Wzięło w nim udział około
Rajd był okazją do integracji uczniów i rodziców. Propagował zdrowy styl życia i przyczynił się do aktywnego wypoczynku.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:
Organizatorzy rajdu:
Beata Adamiak, Alicja Gawrońska, Beata Minta,
Łukasz Mikołajczyk i Leszek Zmyślony
Filmy:
Breakdance to nowoczesny i specyficzny taniec, który składa się z dużej ilości elementów siłowo – sprawnościowych. Nasi podopieczni mieli okazję nauczyć się podstawowych kroków tego nowoczesnego tańca pod kierunkiem profesjonalnego instruktora.
Panu Przemkowi serdecznie dziękujemy za świetną lekcję. Dzięki niej uczniowie zdobyli nowe umiejętności.
Priorytetową sprawą naszej szkoły jest bezpieczeństwo ucznia w każdej sytuacji. Dla pierwszoklasistów rozpoczęła się wielka przygoda, pełna niespodzianek, nowych odkryć, ale też i niebezpieczeństw. Jak ustrzec dzieci przed zagrożeniami, w jaki sposób nauczyć je poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, co zrobić aby dzieci potrafiły samodzielnie unikać zagrożeń?
W tym celu w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły". gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Starostwa Powiatowego, przedstawicieli policji z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie oraz Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Celem prelekcji była edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w domu, szkole, na drodze i w czasie zabaw. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drogach w obszarze zabudowanym oraz poza miastem. Poinformowano uczniów o obowiązkowych światłach odblaskowych zwłaszcza na terenie, gdzie trzeba korzystać z pobocza.
Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali w prezencie plan lekcji oraz "Odblaskową małpkę", która ma ich chronić w różnych sytuacjach, ponieważ bezpieczny pierwszoklasista to widoczny pierwszoklasista.
Ewa Dubisz
Bardzo szybko minęły wakacje, nadszedł nowy rok szkolny. Już od rana 1 września Koźmin zapełnił się uśmiechniętymi dziećmi w eleganckich strojach. Szkoła radosny gwar przyjęła z ulgą. Zdecydowanie zbyt długa cisza szkodzi jej murom.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego została zainaugurowana mszą św. Spotkanie uczniów
i rodziców z nauczycielami
Około południ a szkoła opustoszała, by już następnego dnia zapełnić się pełnymi energii i zapału do nauki dziećmi. KM