Logo SP nr 3


Szkoła Podstawowa nr 3 im K. Makuszyńskiego
serdecznie zaprasza w dniach
22-23 sierpnia 2016 r. w godzinach 09:00 – 12:00
na zajęcia adaptacyjne przyszłych pierwszoklasistów
oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.

W programie: zajęcia ruchowe, warsztaty plastyczne, zwiedzanie budynku szkoły,
zabawy integracyjne z rówieśnikami.


 • Bezpłatne podręczniki – w ramach dotacji MEN otrzymują uczniowie klas I, II, III, IV i V. Zostaną one przekazane rodzicom i dzieciom w nowym roku szkolnym.
 • Klasy I - III oraz IV - V otrzymują również darmowe ćwiczenia.
 • Podręczniki do religii oraz wszystkie podręczniki do klasy VI kupowane są we własnym zakresie zgodnie z zamieszczonym wykazem.


Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.
wśród zwycięzców III edycji Konkursu Grantowego w ramach Programu "mPotęga"

Nasza szkoła zgłosiła się do programu "mPotęga" organizowanego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

Cieszymy się, że nasz projekt "Matematyka wokół nas", który jest adresowany dla uczniów klas IV – VI i rodziców otrzymał dofinansowanie. Bieżąca edycja Programu mPotęga była skierowana szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Polski. Wpłynęło 880 wniosków w obu Konkursach. Ponadto nasz projekt, jako jeden z najwyżej ocenionych przez Kapitułę Konkursu ma szansę zdobyć w głosowaniu internetowym Nagrodę Publiczności w postaci dodatkowej dotacji w wysokości 5000 zł. W głosowaniu weźmie udział 30 projektów – 15 adresowanych do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i ich rodziców oraz 15 adresowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głosowanie będzie trwało od piątku 24 czerwca b.r. godz. 10:00 do 8 lipca b.r. do godz. 10:00.

W czasie głosowania każda osoba będzie mogła oddać 1 głos raz na 24h. Aby głos był ważny, osoba powinna zagłosować na wybrane 3 projekty w każdej kategorii. Głosowanie będzie miało miejsce na stronie mpotega.pl. Liczymy na Wasze głosy.

W ubiegłym roku nasza szkoła realizowała projekt "Matematyka dla wszystkich". Odbyły się wówczas m. in. warsztaty TIK oraz origami. Został przeprowadzony Bieg terenowy oraz Turniej gier planszowych.

Na nowy rok szkolny zaplanowano warsztaty kulinarne, wieczór gier planszowych i komputerowych, Miejsko – Gminny Konkurs Matematyczny "Matematyczny Czar Par" oraz Matematyczne Andrzejki.

 • Dodatkowe informacje:
  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
 • ŚWIĘTO PATRONA
 • Wycieczka klas pierwszych na basen była świetną zabawą i integracją z innymi dziećmi. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji. Po szaleństwach w wodzie, głodni i zmęczeni zjedliśmy coś smacznego. W drodze powrotnej wszyscy dzielili się swoimi wrażeniami. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka.

  D.W.
 • XIII Festyn Rodzinny i Stanisławki

  19 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbył się festyn szkolny. Na gości czekało dużo wrażeń. Uczniowie, ich rodziny, przyjaciele mogli wspólnie uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu dzięki ogromnemu zaangażowaniu energicznych i nie stroniących od wysiłku rodziców uczniów naszej szkoły. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji. Dzięki sponsorom była również możliwa loteria fantowa. Do osób, które zakupiły losy trafiło wiele ciekawych nagród. Nagrodą główną był rower.

  Zadowolone twarze uczestników oznaczały, że festyn spełnił swoje zadanie – zintegrował społeczność szkolną, połączył pokolenia, a przede wszystkim pozwolił beztrosko, miło spędzić wolny czas. Wyczuwało się cudowną, przyjacielską atmosferę, radosny nastrój – świadczy to o wzajemnym zrozumieniu i współpracy wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację festynu.

  Pozostaje westchnąć - DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!!


 • Nasza szkoła wzięła udział w Dniu Pustej Klasy. Pomysł ten powstał w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W tym roku Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" wraz z partnerami z Czech, Słowacji i Węgier zaprosił do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia dzieci i młodzież oraz nauczycieli, aby porzucili naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie. Udział w tegorocznej akcji zadeklarowało około 1000 szkół i placówek z całej Polski.

  Uczniowie klas szóstych na matematyce uczestniczyli w biegu terenowym, który został zorganizowany wokół budynku szkoły. Zadaniem uczniów było m. in. narysowanie osi symetrii liścia, wymienienie przedmiotów lub sytuacji, które przypominają poznane figury lub pojęcia matematyczne. Uczniowie klas piątych i czwartej b na boisku szkolnym grali w klasy, utrwalając pojęcie siatki sześcianu. Ponadto musieli ułożyć zadanie dla swoich kolegów i rozwiązać inne.

  Wszystkim podobała się taka matematyka w praktyce.
 • Wycieczka do Trójmiasta
  klasa IV a, VI a, VI b
  od 8 do 10 czerwca 2016 r.
  Opiekunowie:Małgorzata Garlińska, Katarzyna Mikołajczak, Agnieszka Walczak-Gryska
 • Absolutorium
  studentów Kolorowego Uniwersytetu

  Wszystko co dobre szybko się kończy. 8 czerwca 2016 roku zakończyła się uroczystym absolutorium nasza przygoda z Kolorowym Uniwersytetem. W murach auli UAM odbył się finał V edycji Kolorowego Uniwersytetu UAM 2015/16.

  Swoje pierwsze w życiu absolutorium oraz gratulacje z rąk Prorektora ds. studenckich UAM, prof. dr. hab. Zbigniewa Pilarczyka odebrało 400 kolorowych absolwentów w tym również uczniowie naszej szkoły. Zostaliśmy dodatkowo wyróżnieni, dyplomami oraz nagrodami za szczególną aktywność, gdyż jako jedyna grupa kolorowych studentów w całości mieliśmy okazję nie tylko posiąść wiedzę, ale również podzielić się nią z innymi Kolorowymi Studentami, przygotowując i prowadząc krótkie wykłady. Wszyscy aktywnie uczestniczyliśmy również w konkursie fotograficznym, w którym każdy z nas został nagrodzony. Ponadto jako najbardziej spokojni i aktywni przez cały rok akademicki 2015/16, w ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka zostaliśmy zaproszeni do Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym FUAM.

  Całej uroczystości powagi nadała również obecność chóru akademickiego, który przedstawił krótką, ale za to wspaniałą część artystyczną.

  Mamy nadzieję, że za kilkanaście lat powrócimy z sentymentem w mury Uniwersytetu już jako prawdziwi studenci.

  Przemysław Wieczny
 • Z dotacji otrzymanej w roku 2014 od Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła, został zrealizowany projekt w ramach którego zakupiono:

  • 32 stoliki szkolne,
  • 32 krzesełka szkolne,
  • 2 tablice interaktywne,
  • projektor.
 • Z dotacji otrzymanej w roku 2015 od Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła, został zrealizowany projekt w ramach którego zakupiono:

  • tablicę interaktywną,
  • 2 projektory,
  • akcesoria komputerowe,
  • wyposażenie do klasy (meble). • 10 czerwca 2016 roku - wizyta Jego Ekscelencji
  Księdza Biskupa dr Łukasza Buzuna -
  biskupa pomocniczego kaliskiego
 • Widowisko artystyczne
  1050 Rocznica Chrztu
 • Wycieczka do Poznania
  kl. V a, V b
  08 czerwca 2016 r.
  opiekunowie Beata Adamiak, Iwona Domańska i Alicja Gawrońska
 • Spotkanie w Bibliotece Publicznej.

  W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, 3 czerwca 2016 r. odbyło się głośne czytanie bajek w Bibliotece Publicznej. Dzieciom z klasy I c czytały harcerki z naszego Hufca. Spotkanie odbyło się w miłej, luźnej i przyjaznej atmosferze. Do szkoły wróciliśmy w dobrych humorach.

  DW
 • Kolorowy Dzień Dziecka

  W ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka, najbardziej spokojni i aktywni studenci Kolorowego Uniwersytetu wraz z opiekunami, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Były ciecze, gęstości, lepkości, siły odśrodkowe, zasady dynamiki Newtona, tajemnice wody, gatunki zwierząt wodnych, tajemnice gwiazd i kosmosu!! Była też wspaniała zabawa!

  Wcześniej odwiedziliśmy Muzeum Arkadego Fidlera w Puszczykowie. Zachwyciły nas zgromadzone tam eksponaty, przywiezione przez tego podróżnika, z różnych części świata.

  Zosia Gryska
 • Wycieczka do Kościana w dniu 31 maja 2016 roku
  klasa II a,b,c
 • IV RODZINNY RAJD ROWEROWY

  25 maja 2016 r. uczniowie koźmińskiej Trójki wraz z rodzicami i dziadkami wzięli udział w IV Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Impreza cieszyła się dużą popularnością. Wzięło w niej udział około 120 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja, która prowadziła rajd.

  Uczestnicy rajdu mogli spróbować pysznych kiełbasek oraz drożdżówek. Organizatorzy przygotowali konkursy oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Największym powodzeniem cieszyła się gra "Molkky", którą ufundował pan M. Bratborski Burmistrz MiG Koźmin Wlkp.

  Rajd był okazją do integracji uczniów i rodziców. Propagował zdrowy styl życia i przyczynił się do aktywnego wypoczynku.

  Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Komendantowi koźmińskiej policji i jego pracownikom, Radzie Rodziców, panom Jackowi Gawrońskiemu i Sławomirowi Mincie.

  Organizatorzy rajdu:
  Beata Adamiak, Alicja Gawrońska, Beata Minta,
  Łukasz Mikołajczyk i Leszek Zmyślony
 • 11 lutego – to Światowy Dzień Chorego. Pomysłodawcą i inicjatorem tego dnia był bł. Jan Paweł II. Dzień ten, jest okazją do szczególnej pamięci o osobach cierpiących, jak też i tych, którzy im towarzyszą. 28 maja 2016 r. z tej okazji dzieci z klasy I c, II b i III a przygotowały na salkach krótki program artystyczny pod okiem nauczycieli Danuty Wawrzyniak, Aldony Kordus, Katarzyny Janickiej. Poprzez śpiew, recytację, pragnęły rozjaśnić trudy codzienności ludzi chorych, samotnych, którzy borykają się, na co dzień z bólem, niepełnosprawnością fizyczną, bądź psychiczną, ułomnościami. Wszyscy artyści odśpiewali "Sto lat" i wręczyli kartki z życzeniami. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Poza tym miało posłużyć rozwijaniu jakże ważnych w dzisiejszym świecie pozytywnych wartości wśród uczniów jak: dobro, wrażliwość, szacunek do ludzi starszych i cel ten zrealizowano.
 • DZIEŃ MAMY I TATY

  24 maja uczniowie klasy II c uczcili święto Mamy i Taty. Wystrojeni z wielkim zaangażowaniem wystąpili dla swoich rodziców. Były wiersze, piosenki i taniec. Nie obyło się bez niespodzianek. Dzieci wręczyły swoim najbliższym własnoręcznie wykonane upominki.

  Spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze.
 • Wycieczka do Krakowa i Wieliczki
  kl. IV b, V a i V b
  18 - 20 maja 2016 r.
  opiekunowie Beata Adamiak, Alicja Gawrońska, Karolina Aleksandrowicz
  i Leszek Zmyślony
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim realizuje projekt "Potrafię więcej" dofinansowanego przez mBank. Adresatami projektu są uczniowie klas I c i III b z wychowawcami Danutą Wawrzyniak, Beatą Mintą.

  Podsumowaniem realizacji projektu był Festiwal Matematyki 20 maja 2016 r. w formie imprezy środowiskowej dla mieszkańców Koźmina Wielkopolskiego.
 • Dzień Matki
  klasa I c
 • Wycieczka klas pierwszych - Wrocław ZOO - 17.05.2016 r.
 • 1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

  29 kwietnia 2016 roku uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III wzięli udział w ciekawej lekcji historii dotyczącej 1050 rocznicy Chrztu Polski. Tego dnia dzieci z najmłodszych klas zebrały się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać legend i obejrzeć film przedstawiający przyjęcie chrztu przez Mieszka I. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie wykonali prace plastyczne na temat "Chrzest w oczach dzieci". Po wykonaniu rysunków wszyscy ponownie zebrali się w sali, aby zaprezentować owoce swojej plastycznej pracy i podsumować lekcję.

  Mamy nadzieję, że wydarzenia związane z Chrztem Polski na zawsze zostaną w pamięci uczniów.


 • 26 kwietnia 2016 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy dźwiękach pieśni patriotycznej "Witaj, majowa jutrzenko" uczniowie klas czwartych i V b przypomnieli okoliczności, w jakich powstawała pierwsza polska konstytucja. Podstawowe założenia konstytucji oraz jej wybitnych twórców przedstawiono w prezentacji multimedialnej. Recytacje uczniowskie podkreślały wielkie znaczenie ustawy dla naszego kraju.


 • 22 kwietnia na całym świecie świętujemy Dzień Ziemi. Właśnie w tym dniu zastanawiamy się, skąd się biorą motyle, jak sadzić drzewa i czemu ptaki śpiewają. Przyroda to nieodłączny element naszego codziennego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci zasad recyclingu oraz kształtować w nich postawę ekologiczną.

  W naszej szkole obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się już 21 kwietnia. Tego dnia uczniowie wraz z opiekunami udali się na Nowy Rynek, by powitać bociany. Okazały się dla nas bardzo łaskawe. Chętnie pozowały do zdjęć, zarówno w gnieździe, jak i w locie.


 • 22 kwietnia Dzień Ziemi obchodziliśmy w szkole. Uczniowie klasy Va: Oliwia, Asia, Paulina, Ola, Jaś i Szymon urozmaicili uczniom klas IV – VI duże przerwy. Przygotowali konkursy osobno dla klas czwartych, piątych i szóstych. Zainteresowanie było duże. Zwycięzców wkrótce podamy.

  Uczniowie nie zapomnieli o najmłodszych dzieciach z naszej szkoły. Dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały rysunki żabek, które pięknie pokolorowały.
 • Wykład 7

  "Wielokropek – warsztaty z pisma Brajla"

  W czwartek, 14 kwietnia udaliśmy się do Poznania na zajęcia "Kolorowego Uniwersytetu". Byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ czworo z nas przygotowało wykład na temat "Po co ludziom maszyny proste?". Przedstawiliśmy zastosowanie niektórych maszyn, m.in. studnię z kołowrotem, kombinerki, równię pochyłą, dziadka do orzechów. Na zakończenie naszej prezentacji wszyscy widzowie mogli za pomocą papieru i długopisu zrobić śrubę. Pani Renata - koordynator projektu napisała o naszym pokazie "... nasi młodzi i zdolni pokazali sprytnie wszystkim tajniki studni, nożyczek i jak prosto jest z kartki papieru zaprojektować śrubę." Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiej opinii. Następnie odbył się wykład i warsztaty na temat pisma Brajla, które prowadziła pani dr Magdalena Baer. Dowiedzieliśmy się jakie ułatwienia pozwalają niewidomym funkcjonować, jak niewidomi czytają. Mieliśmy też okazję samodzielnie przeczytać krótkie teksty napisane pismem Brajla.

  Podczas ostatnich zajęć wręczono również nagrody za konkurs fotograficzny "Kolorowy świat studenta fotografa". Otrzymali je: Justyna Wojtkowiak i Przemysław Wieczny. Jako młodzi wykładowcy wystąpili: Joanna Gnatowska, Zofia Gryska, Szymon Maciejewski i Przemysław Wieczny.

  Szymon Maciejewski
 • Dzień Talentów

  8 kwietnia w naszej szkole już po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Talentów. Każdy; mały czy duży, mógł zaprezentować swoje umiejętności. Podziwialiśmy pokaz karate, pokaz umiejętności następców Lewandowskiego, przyszłych aktorów, piosenkarzy, muzyków. Brawom nie było końca, a atmosfera tak się wszystkim udzieliła, że na zakończenie uczniowie i nauczyciele wspólnie wykonali taniec radości.

  Są również talenty w naszej szkole, które trudno zaprezentować podczas takiego dnia. Zapraszam wszystkich do przeczytania początku obiecującego utworu przyszłej pisarki Michasi Talarczyk. Jednocześnie zachęcam innych ukrytych pisarzy lub poetów do ujawnienia się i wysłania swoich utworów (kasia@mmc24.pl). Czekam z niecierpliwością, wszystkie zostaną opublikowane na naszej szkolnej stronie.

  Link do rozdziału opowiadania Michaliny Talarczyk klasa VI b

  https://www.wattpad.com/242007336-nowy-skrytobójca-rozdział-1
 • Spotkanie edukacyjne "Praca leśnika".

  08 kwietnia 2016 r. gościliśmy po raz drugi w naszej szkole pana Jakuba Wojdeckiego specjalistę ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Jarocin. Opiekun LOP – u Danuta Wawrzyniak powitała gościa. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych. Celem było przybliżenie uczniom codziennej pracy leśnika oraz uświadomienie jak dużą rolę odgrywa las w aspekcie społecznym, przyrodniczym i gospodarczym. W trakcie spotkania uczniowie prezentowali stroje i narzędzia, które są potrzebne do pracy.

  Opiekunowie LOP
 • Podziękowanie!

  Opiekunowie szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody dziękują wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział w zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. Jedzenie trafiło do zwierząt z terenu naszej gminy, które przebywają w boksach koło oczyszczalni ścieków w Koźminie Wlkp.

  Zachęcamy do śledzenia losów naszych piesków na Facebooku – "Psy Bezdomne – Koźmin Wlkp."

  M. Garlińska
  D. Wawrzyniak
 • Rekolekcje wielkopostne

  Jak każdego roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Prowadził je nasz katecheta ksiądz Paweł Nowacki. Nawiązał on do hasła jubileuszowego: "Miłosierni jak OJCIEC". Omówione zostały uczynki miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Uczniowie mieli za zadanie przygotować scenki do wylosowanego jednego uczynku. Przygotowane przez nich scenki były bardzo dobrze przygotowane i ciekawe. Nasze katecheta – ksiądz Paweł przedstawił też scenkę. W sposób interesujący ukazała ona historię grzechu Adama i Ewy. Zapoznano również z obrazem, który przedstawia Jezusa miłosiernego z napisem u dołu "Jezu, ufam Tobie". Przypomniano cała historię jego powstania. Podczas nauk rekolekcyjnych odmawiano modlitwy i modlono się poprzez śpiew. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem śpiewali poznawane piosenki religijne. Rekolekcje zakończyliśmy Eucharystią i Drogą Krzyżową, która odbyła się na sali gimnastycznej. Krzyż był przeniesiony z kościoła do szkoły przez uczniów i niesiony przez każdą klasę, od pierwszych do szóstych, do każdej stacji drogi krzyżowej. Wielkie zaangażowanie prowadzącego rekolekcje przyczyniły się do aktywnego udziału w nich naszych uczniów. Niech czas rekolekcji będzie właśnie takim czasem, kiedy na chwilę nie będziemy myśleć o przygotowaniach do świąt, a na moment pomyślmy, jak dobry i miłujący jest nasz Bóg.

  Mariola Marchwicka • Kiermasz Wielkanocny

  18 marca w naszej szkole mogliśmy kupić małe arcydzieła, które podczas świąt ozdobiły nasze stoły. Ten niesamowity kiermasz został zorganizowany przez rodziców dzieci oddziału przedszkolnego oraz wychowawczynię p. Katarzynę Lewandowicz. Rękodzieło zachwyciło uczniów, nauczycieli i przychodzących rodziców. Każdy znalazł coś dla siebie. Sprzedażą wiosennych i świątecznych "cudeniek" zajęły się mamy; p. Małgorzata Domagała, p. Paulina Mikołajczyk oraz p. Magdalena Mikuła. Oprócz wrażeń wizualnych kiermasz przyciągał również zapachem świeżego ciasta, małych babeczek i innych smakołyków. Jednym zdaniem nikt nie przechodził obok niego obojętnie i to dobrze, bowiem zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na wycieczkę naszych najmłodszych uczniów. KM


 • Marzec nazywany jest miesiącem MATEMATYKI. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych imprez i konkursów o tematyce matematycznej. Uczniowie klas szóstych przystąpili do konkursu "Deser matematyczny". Dla uczniów klas IV – VI zorganizowano konkurs plastyczny "Symetria wokół nas". 14 marca świętowano Dzień liczby Pi. Chętni uczniowie z kl. III – VI brali udział w Międzynarodowe Konkursu "Kangur Matematyczny".

  Ponadto 17 marca obchodzono Dzień Matematyki. W klasach IV – VI oraz w kl. III b podczas zajęć lekcyjnych korzystano z udostępnionych materiałów (w postaci prezentacji Microsoft Power Point) przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Odbył się Turniej Matematyczny z polskimi przysłowiami.

  Ponadto w czwartkowe popołudnie 17 marca odbyło się w naszej szkole Święto Matematyki, na które zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borzęciczkach wraz z opiekunem panią Edytą Krajka. Pierwszą konkurencją w jakiej zmierzyli się wyznaczeni uczniowie klasy III a i klas IV – VI był Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Ekologiczny. Uczniowie zostali losowo przydzieleni do drużyn, gdzie rozwiązywali krzyżówki, rebusy, układali tangramy i wzory symetrii lustrzanej oraz sprawdzali swoją znajomość ułamków. Zadania dla uczestników przygotowały koleżanki Alicja Gawrońska oraz Beata Minta a w przeprowadzeniu konkurencji, pilnowaniu regulaminowego czasu oraz obliczaniu punków pomagały koleżanki Edyta Krajka oraz Joanna Bratborska. Zwycięskim drużynom wręczono nagrody ufundowane przez burmistrza pana Macieja Bratborskiego.

  Po krótkiej przerwie uczniowie klas IV – VI oraz zaproszeni goście przystąpili do Międzyszkolnego Święta Matematyki. Drogą losową wybrano nowe składy drużyn i rozpoczęto zmagania konkursowe. Pierwszą konkurencją była znana wszystkim gra w kółko i krzyżyk, ale tym razem uczniowie musieli umieścić kolorowe woreczki w okręgach, które znajdowały się na podłodze. Zabawa dostarczyła uczestnikom wiele emocji. Dzień Matematyki 2016 z polskimi przysłowiami, do przeprowadzenia tej konkurencji wykorzystano tablicę multimedialną, na której pojawiały się (wybrane drogą losową) pytania. Znajomość rachunku pamięciowego uczniowie sprawdzali na przygotowanych planszach "Klapki i muchy". Wykorzystując tradycyjne kostki domina drużyny grały w "Dotto", gdzie mogły sprawdzić swoje umiejętności przewidywania i wyciągania wniosków. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwały koleżanki: Alicja Gawrońska, Jolanta Ratajczyk, Edyta Krajka, Joanna Bratborska. Nagrody dla zwycięzców ufundowało wydawnictwo GWO oraz burmistrz pan Maciej Bratborski.

  Dziękujemy organizatorom, opiekunom oraz wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, świetną zabawę oraz niezapomniane emocje towarzyszące zadaniom konkursowym. Tego typu przedsięwzięcia pokazują, że matematyka to nie tajemna wiedza dostępna wybranym, ale fascynująca przygoda, w której każdy może wziąć udział.
 • Święto Matematyki.

  17 marca 2016 r. w naszej szkole matematyka miała swoje święto. Z tej o to okazji dla uczniów klas pierwszych zostały przygotowanie ciekawe matematyczne zadania oraz zabawy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom SUPER MATEMATYKA i nagrody. Spotkanie zapewniło dzieciom sporą dawkę rozrywki, świetną zabawę jak również poszerzyło ich wiedzę matematyczną.


 • Uczniowie z Trójki
  na Pikniku Matematycznym
  w Warszawie

  15 marca 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. wraz z opiekunami: Alicją Gawrońską i Agnieszką Walczak – Gryską uczestniczyli w Pikniku Matematycznym w Warszawie. Było to podsumowanie II edycji programu edukacyjnego "mPotęga" prowadzonego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Był to program grantowy, który dotyczył wsparcia projektów edukacji matematycznej. Realizowanych było 61 projektów z 9 województw. Na terenie naszej szkoły realizowany był projekt „Matematyka dla wszystkich”, w którym brali udział uczniowie z klas IV – VI i ich rodzice. Szkoła uzyskała grant w wysokości 5 tys. zł, który został wykorzystany m. in. na zakup projektora oraz gier planszowych. Na terenie szkoły zostały m. in. zorganizowane warsztaty TIK i orgiami, bieg terenowy, konkursy wiedzowe i plastyczne.

  W Centrum Nauki Kopernik w czasie pikniku spotkały się dzieci, młodzież i nauczyciele, którzy podczas realizacji projektu pokazywali, że nauka matematyki nie musi być trudna i nudna. Podczas pikniku uczniowie uczestniczyli m. in. w wykładzie "Kiedy lew zjada zebrę?" prowadzonym przez przedstawicieli Klubu Naukowego Fenix. Ponadto wszyscy uczestnicy zwiedzili wystawy w Centrum Nauki Kopernik. Po poczęstunku przyszedł czas na prezentację dotyczącą figur geometrycznych. Nasi uczniowie brali aktywny udział w warsztatach i budowali bryły z ziemniaków i wykałaczek.

  Wszyscy wspaniale spędzili czas na zabawie i ciekawym sposobie zgłębiania tajników matematyki. Nie byłoby to możliwe dzięki pomocy burmistrza pana Macieja Bratborskiego, który zapewnił nam dojazd do Warszawy, za co serdecznie dziękujemy.
 • Wykład 6

  "Eksperymenty, które uczą prawdy o otaczającej rzeczywistości"

  10 marca 2016 roku już po raz szósty gościliśmy na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tego dnia odbył się wykład pani dr Iwony Iwaszkiewicz - Kostka pt.: "Eksperymenty, które uczą prawdy o otaczającej rzeczywistości". Na Wydziale Fizyki, na auli Maximum pani dr Iwona Iwaszkiewicz oraz jej współpracownicy przygotowali dla nas i naszych opiekunów kilka ciekawych eksperymentów dotyczących elektrostatyki, półkul magdeburskich, wybuchów pod ciśnieniem oraz próżni. Ja przedstawię tylko jeden, który dotyczył kuli elektrycznej. Ten eksperyment polegał na tym, że osoba przykładała rękę do srebrnej kuli. Na skutek przekazywania energii przez całe ciało, włosy "stawały dęba". Tym razem nagrody za konkurs fotograficzny "Kolorowy świat studenta fotografa" w postaci worków z prezentami otrzymali: Oliwia Garkowska, Paulina Stempniak oraz Asia Gnatowska. Według mnie, jak i innych uczniów był to jeden z najciekawszych wykładów.

  Maciej Gawroński
 • Spektakl "Dwa skrzaty, dwa światy".

  W czwartek 10 marca 2016, dzieci naszej szkoły pojechały do Krotoszyna i obejrzały spektakl pt. "Dwa skrzaty, dwa światy". Organizatorem wyjazdu był Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski. Głównym celem spektaklu było poszerzenie wiedzy dzieci na temat zdrowego trybu życia, jakie cechy powinien posiadać człowiek, a jakich nie i dlaczego. Dzieci z chęcią brały udział w przedstawieniu co pozwoliło im lepiej zrozumieć, że nie wygląd i pozory powinny wpływać na naszą ocenę człowieka, lecz jego postawa i wartości.
 • Wycieczka do Jarocina. 04.03.2016 r. - oddział przedszkolny i klasa I c
  z opiekunami K. Lewandowicz, D. Wawrzyniak, B. Kasprzak.
 • "Przyjdź nie zwlekaj, trójka czeka"

  W piątkowe popołudnie 12 lutego naszą szkołę odwiedziły zaproszone przedszkolaki. Uczniów i rodziców powitała pani dyrektor i zaprosiła na część artystyczną w wykonaniu uczniów klas trzecich: "Przyjdź nie zwlekaj, trójka czeka". Po występach dzieci, w asyście bajkowo przebranych koleżanek udały się do klas, gdzie czekały na nich liczne atrakcje. W tym samym czasie rodzice wysłuchali prelekcji przygotowanej przez psychologa panią Agatę Hornik – Marek "Moje dziecko idzie do I klasy". Rodzice zapoznali się również z prezentacją przybliżającą życie codzienne szkoły – zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne oraz szereg zajęć dodatkowych umożliwiających pełny rozwój dzieci w naszej szkole. Podczas prezentacji rodzice mogli skorzystać z kawiarenki, a dzieci otrzymały słodkie upominki. Każdy z gości otrzymał folder promujący szkołę oraz wydanie gazetki szkolnej "Szkolne wieści Trójki – 3maj z 3". Można było także zwiedzić szkołę i zapoznać się z salami lekcyjnymi oraz ich bogatym wyposażeniem zarówno w pomoce dydaktyczne jak i sprzęt audiowizualny, który uatrakcyjnia codzienną naukę. Mamy nadzieję, że zaproszeni goście miło spędzili to popołudnie poznając naszą szkołę i już we wrześniu spotkamy się ponownie!
 • Wykład 5

  "Książki ręką pisane, czyli opowieść o najstarszych rękopisach i ich tajemnicach"

  W dniu 11 lutego 2016 roku dziesięcioosobowa grupa uczniów wraz z opiekunem p. Alicją Gawrońską udała się na kolejny wykład na Kolorowym Uniwersytecie w Poznaniu. Tym razem wykład pt. "Książki ręką pisane, czyli opowieść o najstarszych rękopisach i ich tajemnicach" prowadziła p. dr Alina Szulc, która wprowadziła nas w świat średniowiecznych skrybów, odsłoniła nam tajemnicę powstawania papieru, wytłumaczyła czym zajmował się introligator oraz przybliżyła nam proces powstawania książek w średniowieczu. Pani dr Szulc jest pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej, więc całą wiedzę o najstarszych rękopisach otrzymaliśmy z "pierwszej ręki". Było to ciekawe i pouczające doświadczenie.

  Drugi w tym dniu wykład przeprowadziła część uczestników Kolorowego Uniwersytetu z naszej szkoły. Byli to: Oliwia Garkowska, Gabriela Ulka, Paulina Stempniak, Justyna Wojtkowiak i Jan Ulka. Wykład naszych młodych naukowców nosił tytuł "Bryły wokół nas". Prezentacja wzbudziła wśród słuchaczy duże zainteresowanie, gdyż wykładowcy przygotowali dużo przykładów sześcianów i uczyli słuchaczy ich budowy.

  Podczas tego wyjazdu nagrodzono także młodych fotografów z naszego grona Zosię Gryskę i Jana Ulkę za przesłanie najlepszych zdjęć tygodnia.

  Jan Ulka
 • Zabawa piżamowa zwana potocznie PIŻAMA PARTY

  W ostatni poniedziałek karnawału odbyła się dyskoteka dla klas IV- VI. Obowiązkowym strojem były „kapciuszki” ewentualnie paputki lub „laczki” oraz piżamki. Pomysłowość uczestników zaskoczyła organizatorów, zabrakło nawet nagród dla najciekawiej przebranych. W tańcu wirowały damy w papilotach, księżniczki w szlafroczkach, kawalerowie w śpioszkach lub ulubionych piżamkach w żyrafki. Pomimo stroju nikomu nie chciało się spać, wręcz przeciwnie, podskokom nie było końca. Energicznie śpiochy zakończyły swoją imprezę dopiero po godzinie szóstej, wszyscy poszli prosto do …łóżka.

  Katarzyna Mikołajczak
 • Bal karnawałowy

  W czwartek 4 lutego naszą szkołę odwiedziły różne postacie z bajek, prawdziwe księżniczki, wesołe zwierzątka, zawitał nawet Lord Vader. To bal karnawałowy spowodował, że sala gimnastyczna zapełniła się niezwykłymi gośćmi. Wszyscy świetnie się bawili, muzyka rozbrzmiewała do wieczora, a radość i uśmiech pozostały w sali do następnego dnia. Mamy nadzieję, że jeszcze tam są.

  Katarzyna Mikołajczak
 • Wykład 4 – "Śladami Arkadego Fiedlera wzdłuż Dniestru"

  14 stycznia 2016 roku już po raz czwarty pojechaliśmy do Poznania na Uniwersytet Adama Mickiewicza, na wykłady w ramach Kolorowego Uniwersytetu. Wykłady te są dla nas wielką atrakcją, gdyż prowadzone są w sposób przystępny i interesujący. I tak było tym razem. Tego dnia wykład odbywał się w Auli na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Profesor UAM dr hab. Radosław Fiedler, wnuk sławnego podróżnika Arkadego Fiedlera, opowiadał o podróżach swojego dziadka i o tym jak sam przebył trasę według książek swojego przodka. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała podróż prof. Fiedlera po Ukrainie starym UAZ-em. Prowadzący podzielił się swoimi przeżyciami i wrażeniami z tej wyprawy, jak również z innych. Dodatkowo zdradził również swoje plany podróżnicze na przyszłość.

  Podczas tego wyjazdu mieliśmy także możliwość posłuchania wykładu przeprowadzonego przez naszego kolegę. Młodym wykładowcą był Maciej Gawroński, który zaprezentował wykład pt. "Instrumenty muzyczne", a dodatkowo zagrał na gitarze utwór "Wehikuł czasu".

  Studenci Kolorowego Uniwersytetu mogą przez cały rok akademicki brać udział w konkursie fotograficznym "Kolorowy świat studenta fotografa". Pani Renata Popiołek, koordynator Kolorowego Uniwersytetu wręczyła nagrodę Szymonowi Maciejewskiemu, którego zdjęcie zostało umieszczone na facebooku jako zdjęcie tygodnia. Ponadto podczas ostatniego spotkania wszyscy studenci otrzymali Kolorowe Kalendarze 2016, które powstały na podstawie prac studentów nadesłanych w konkursie "Nauka jest kolorowa". Jest w nim umieszczonych 12 prac. Cieszymy się, że wśród nich znalazły się rysunki Gabrysi Ulki i Justyny Wojtkowiak.

  Gabriela Ulka
 • "Z Bogiem w sercu, z bronią w ręku,
  wobec wroga Ojczyzny bez lęku".

  We wtorek, 12 stycznia 2016 roku odbył się w naszej szkole apel. Obecność pocztu sztandarowego oraz flaga Polski na środku sceny sugerowały, że tematyka apelu będzie miała charakter patriotyczny. Na początku wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Następnie Przewodniczący RSU poinformował zebranych, że apel poświęcony 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 71. rocznicy wyzwolenia Koźmina spod okupacji hitlerowskiej.

  Przebieg działań powstańczych przypomniały uczennice klasy VI a. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną, która przeniosła ich do 1918 roku. Podczas apelu wysłuchano wierszy w wykonaniu uczennic klasy IV a. Ważnym akcentem było wysłuchanie pieśni patriotycznej "Rota".

  W drugiej części apelu uczestnicy poznali informacje na temat sytuacji mieszkańców Koźmina w czasie II wojny światowej oraz przebiegu wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku.

  Apel był doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.
 • Tegoroczna - 24 edycja finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  przebiegała pod hasłem "Mierzymy Wysoko".

  W niedzielę 10 stycznia 2016 r. o godzinie 15.00 w sali kinowo-widowiskowej "Mieszko" rozpoczął się koncert z licytacjami. Dzieci z koźmińskich szkół zaprezentowały zwoje umiejętności w czasie przedstawień bożonarodzeniowych, śpiewały również kolędy i pastorałki. Jak co roku całą akcję wspierali również nasi uczniowie.
 • Konkursy RSU
 • Wigilie klasowe
 • Jasełka

  Święta Bożego Narodzenia to czas radosnego świętowania. Śpiewane są kolędy, stawiane są stajenki z Jezusem położonym na sianku w żłobie. Podczas tych świąt bowiem wspominamy zawsze największy cud, jakim było przyjście na świat Boga. Uczniowie naszej szkoły wprowadzili nas w świąteczny czas poprzez "Jasełka", które przedstawili w ostatni dzień przed zimowa przerwą świąteczną. W przygotowaniu "Jasełek" pomagali im nauczyciele ksiądz Paweł Nowacki, Mariola Marchwicka, Ilona Styburska. Przypomnieli oni historię narodzenia Jezusa. Najpierw więc Maryja z Józefem szukali w Betlejem miejsca na odpoczynek, aby w końcu spocząć wśród zwierząt w stajni. Aniołowie obudzili pasterzy ogłaszając im radosną nowinę, że narodził się właśnie Jezus – Syn Boży. Pasterze, a następnie królowie przyszli do żłóbka, aby przywitać i oddać pokłon Bożemu Dzieciątku. Podczas "Jasełek" chór szkolny śpiewał kolędy. Były one tak pięknie przygotowane i zaśpiewane, że wszyscy, uczniowie i nauczyciele nie mogli oprzeć się, aby też razem z chórem zaśpiewać kolędy.

  Radujmy się więc wszyscy, że Bóg nam się narodził, aby nas zbawić.

  Mariola Marchwicka
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Podsumowanie projektu

  Spotkanie dotyczące podsumowania projektu "Matematyka dla wszystkich" odbyło się w poniedziałek 21 grudnia. Przybyłych gości powitała Oliwia Garkowską z-ca przewodniczącego RSU. Następnie głos zabrała Pani dyrektor, Arleta Szkudlarek, która przypomniała cele projektu oraz korzyści, jakie uczestnictwo w projekcie przyniosło uczniom, rodzicom i szkole. Realizacja projektu przyczyniła się do rozwijania zainteresowań matematycznych uczniów zdolnych oraz wyrównywania szans edukacyjnych uczniów mających trudności w nauce matematyki. Zostały zrealizowane cele: wdrożenie systemu atrakcyjnych zajęć, podczas których uczniowie pogłębili i utrwalili wiedzę matematyczną, rozwinęli swoje uzdolnienia i zainteresowania matematyką, wyzwolono twórczą aktywność uczniów za pomocą narzędzi TIK, uczniowie i rodzice dostrzegli użyteczność i obecność matematyki w życiu codziennym. W ramach projektu zostały przeprowadzone następujące zajęcia pozalekcyjne:

  1. Warsztaty "Matematyczne origami" dla uczniów i rodziców (wrzesień).
  2. Warsztaty "Wykorzystanie tablicy interaktywnej i narzędzi TIK do nauki matematyki" dla uczniów i rodziców (październik).
  3. Turniej gier planszowych dla uczniów i rodziców (październik, listopad).
  4. Konkurs matematyczny dla uczniów "As czwartych klas", "As piątych klas", "As szóstych klas" (grudzień); zorganizowany w dwóch kategoriach – dla uczniów, którzy na koniec roku szkolnego 2014/2015 otrzymali z matematyki oceny co najwyżej dobre oraz wyższe niż dobre.
  5. Konkurs plastyczny dla uczniów "Matematyczny portret jesieni" (listopad).
  6. Gra terenowa dla uczniów i rodziców (listopad, grudzień).

  Szkoła dzięki udziałowi w projekcie pozyskała kwotę 5 tys. zł. Dzięki temu został zakupiony projektor oraz liczne gry planszowe. Część gier będzie służyła uczniom podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Niektóre z nich uczniowie i rodzice otrzymali jako nagrody w organizowanych konkursach. Pani dyrektor Arleta Szkudlarek skierowała słowa podziękowania na ręce następujących nauczycieli: Alicji Gawrońskiej – koordynatora projektu oraz Jolanty Ratajczyk, Beaty Adamiak, Karoliny Aleksandrowicz, Małgorzaty Garlińskiej, Katarzyny Lewandowicz, Łukasza Mikołajczyka, Agnieszki Walczak – Gryski i Leszka Zmyślonego, którzy pomogli w realizacji projektu. Podziękowano również rodzicom za udział w projekcie.

  Kolejnym punktem programu było podsumowanie przez Alicję Gawrońską zorganizowanych konkursów: Konkurs matematyczny - "As czwartych klas", "As piątych klas", "As szóstych klas", Konkurs plastyczny - "Matematyczny portret jesieni", Gry terenowej oraz Turnieju gier planszowych - "Blokus". Wręczono nagrody ufundowane przez Fundację mBanku oraz Państwo Ilonę i Sławomira Krzyminskich.

  Ponadto wspomniano o nawiązaniu współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu. 9 uczniów z kl. V a i 1 uczennica z kl. IV a zostało studentami Kolorowego Uniwersytetu w roku akademickim 2015/2016. Przy pomocy harcerzy z Hufca ZHP Koźmin Wlkp. oraz opiekunów SK PTTK zorganizowano Bieg Terenowy. W miesiącu grudniu odbyło się spotkanie dla rodziców z panią Sylwią Mintą, pracownikiem Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Krotoszynie pt. "Jak się uczyć?". W projekcie udział wzięli wszyscy uczniowie klas IV – VI i wielu rodziców. Podziękowano wszystkim uczestnikom projektu za tak liczne zaangażowanie. Słowa podziękowania skierowano również do dyrekcji szkoły, nauczycieli, którzy służyli radą, swoim doświadczeniem i pomocą w realizacji projektu, bez których nie udałoby się zrealizować zaplanowanych zadań.

  Podczas spotkania przedstawiono film wykonany przez Marcina Świdurskiego ucznia kl. V a, który m. in. nawiązywał do zorganizowanej Gry terenowej. Ponadto znajdują się na nim wypowiedzi pani dyrektor Arlety Szkudlarek i rodzica uczestniczącego w projekcie, pani Katarzyny Stasiak. Dotyczą one realizowanego w naszej szkole projektu "Matematyka dla wszystkich".

  Część pierwsza spotkania odbyła się w klasie matematycznej. Dekoracja choinki i inne ozdoby świąteczne zostały wykonane przez uczestników projektu. Na szkolnym korytarzu można było podziwiać prace plastyczne uczestników konkursu "Matematyczny portret jesieni" oraz zapoznać się z materiałami dotyczącymi realizacji projektu "Matematyka dla wszystkich".

  Następnie zgromadzeni goście i uczestnicy spotkania udali się do sąsiedniej sali lekcyjnej na poczęstunek.
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Wyniki konkursu matematycznego
  – "As czwartych klas", "As piątych klas", "As szóstych klas"

  oraz Turnieju Gier Planszowych - "Blokus"

  Celem konkursu matematycznego była popularyzacja matematyki, rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, motywowanie ich do samodzielnego poszerzania wiedzy i umiejętności, stwarzanie możliwości sprawdzenia poziomu swoich umiejętności oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI naszej szkoły. Został on przeprowadzony w dwóch kategoriach: dla uczniów uzdolnionych matematycznie oraz dla uczniów, którzy z matematyki na koniec roku szkolnego 2014/2015 otrzymali oceny maksymalnie dobre. W przypadku uczniów klas czwartych wzięto pod uwagę ocenę z testu po klasie trzeciej. W pierwszym etapie konkursu udział wzięli wszyscy uczniowie, którzy pod okiem nauczycieli matematyki rozwiązywali test. W drugim etapie konkursu rywalizowały ze sobą te osoby, które zdobyły największą ilość punków w poszczególnych kategoriach. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają drobne upominki. Natomiast uczniowie, którzy zdobyli I - II miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymają nagrody w postaci gier planszowych ufundowanych przez Fundację mBanku oraz Państwo Ilonę i Sławomira Krzyminskich.

  W październiku i listopadzie odbył się Turniej gier planszowych. Podczas zajęć uczniowie i rodzice zostali zapoznani m. in. z następującymi grami: Blokus, Rummikub, Budowa zamku oraz Digit. Następnie odbył się turniej gier w Blokusa.

  Wyniki konkursu matematycznego

  "As czwartych klas"

  Kategoria I

  I miejsce – Maja Pawlak (kl. IV b)
  II miejsce – Julia Zdunek (kl. IV a)

  Kategoria II

  I miejsce – Wiktoria Stasiak (kl. IV a)
  II miejsce – Marcin Ziajka (kl. IV b)

  "As piątych klas"

  Kategoria I

  I miejsce – Kacper Bartczak (kl. V a)
  II miejsce – Jakub Jakubiak (kl. V a)

  Kategoria II

  I miejsce – Oliwia Garkowska (kl. V a)
  II miejsce – Justyna Wojtkowiak, Maciej Gawroński (kl. V a)

  "As szóstych klas"

  Kategoria I

  I miejsce – Martyna Kowalska, Oliwia Kucharska (kl. VI b)
  II miejsce – Dominik Kęsy, Mateusz Szajda (kl. VI a)

  Kategoria II

  I miejsce – Michalina Talarczyk, Mateusz Glinkowski, Maciej Kaźmierczak (kl. VI b)
  II miejsce – Marika Zdunek, Dominika Jakubek, Wiktoria Niemiec, Wiktoria Warkocka (kl. VI a)

  Wyniki Turnieju gier planszowych
  - "Blokus"

  I miejsce – Gabriela Ulka (kl. V a)
  II miejsce – Katarzyna Glapa (kl. V b)
  III miejsce – Agata Szymczak (kl. IV b)

  Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
 • Warsztaty plastyczne w Ośrodku Kultury - 14.12.2015 r. - klasa II c
 • Wykład 3 - "Czarny humor po niemiecku - opowieści Wilhelma Buscha"

  30 listopada 2015 roku kolejny raz odwiedziliśmy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tego dnia wykład miał miejsce w Collegium Novum na wydziale Neofilologii. Wykład pod nazwą "Czarny humor po niemiecku - opowieści Wilhelma Buscha" poprowadzony został przez dr Ewę Greser. Podczas zajęć mogliśmy dowiedzieć się wielu cennych informacji o niemieckim autorze satyrycznych opowiadań kreskowych, dzisiaj tzw. komiksów, o jego życiu i twórczości. Wykładowca przedstawiła i zapoznała Nas z jedną z książek autorstwa Wilhelma Buscha pt. "Maks i Moryc", opowieści o dziejach dwóch figlarnych, łobuzerskich chłopców w siedmiu psotach, których celem były tylko psoty. Po przedstawieniu różnych sytuacji psotników Pani uświadomiła Nas, że książka ta ma pozytywne przesłanie, którym należy się kierować w życiu, tzn., że "Psoty nie są celem życia". Na tym zakończyliśmy Nasz trzeci wykład, teraz z niecierpliwością oczekujemy na następny w Nowym 2016 Roku. Studenci Kolorowego Uniwersytetu mogą przez cały rok akademicki brać udział w konkursie fotograficznym "Kolorowy świat studenta fotografa". Aby zachęcić uczniów do udziału w tym konkursie pani Renata Popiołek, koordynator Kolorowego Uniwersytetu wręczyła kilku uczniom nagrody. Otrzymali je Ci, którzy dotychczas przysłali najwięcej zdjęć. Cieszymy się, że w tej grupie znaleźli się uczniowie z naszej szkoły Gabrysia Ulka i Maciej Gawroński.

  Paulina Stempniak i Joanna Gnatowska
 • ŚWIAT SZTUKI
  Edukacyjne spotkania ze sztuką

  Za nami kolejne spotkanie – 8 grudnia 2015 r.

  Amerykański folk, czyli struny zza Atlantyku.

  Od muzycznych wyliczanek, którymi bawiły się dzieci zza Atlantyku, po smakowity klimat amerykańskiej muzyki folkowej. To wszystko dzięki naszym gościom - pasjonatom amerykańskich brzmień i wspólnego muzykowania.
 • Mikołajki

  Ten dzień jest magiczny, bo wtedy, według wierzeń małych i dużych św. Mikołaj wyrusza z Laponii, aby odwiedzić wszystkich na całym świecie i obdarować prezentami. Swoją podróż już zaczął, na zachętę rozdaje słodycze, ale tylko grzecznym dzieciom. Widać w naszej szkole wszyscy byli "aniołkami". Z niedzieli na poniedziałek wrzucił przez komin do naszej szkoły całe kartony czekolady. Znalazła je pani dyrektor Iwona Domańska. Bardzo gościnnie przyjęła pomocników św. Mikołaja, Śnieżynkę i renifera Rudolfa. Oni bowiem rozdali słodkości wszystkim uczniom naszej szkoły. Najgrzeczniejsi byli jednak nauczyciele, którzy również zostali obdarowani czekoladami pięknie zapakowanymi i ozdobionymi choineczkami.

  Bardzo dziękujemy św. Mikołajowi. KM
  Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Lotos" - produkcja szklanych ozdób choinkowych.
  Wycieczka klasy I c - 07.12.2015 r.
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"
  "Gra terenowa"

  Nauczyciele matematyki Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk zaprosili uczniów z klas IV – VI i ich rodziców do wzięcia udziału w Grze terenowej. Została ona przeprowadzona wokół budynku szkoły. 16 listopada do zmagań przystąpiło 23 uczniów i 4 rodziców, natomiast 04 grudnia 16 uczniów i 3 rodziców.

  Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Na punktach kontrolnych czekały na nich specjalne zadania związane z praktycznym wykorzystaniem matematyki w życiu codziennym. Drużyny zmagały się m. in. z następującymi zadaniami: należało wymienić przedmioty lub sytuacje, które przypominają poznane figury i pojęcia z geometrii. Podczas wędrówki można było spotkać cyfry lub liczby. Należało podać ich praktyczne zastosowanie. Na planie Koźmina Wlkp. trzeba było znaleźć specjalnie oznaczone miejsce i wypisać jakie obiekty się w nim znajdują. Następnie uczestniczy szukali na mapie Zamku i Kościoła św. Stanisława. Należało obliczyć rzeczywistą odległość między nimi. Kolejne zadanie dotyczyło osi symetrii znalezionego liścia, odległości między lampami w parku oraz ilości końcy 2 i pół kija. W pobliskim parku znajduje się tabliczka dotycząca 20 lat współpracy Koźmina Wlkp./ Drimmelen. Należało obliczyć ile lat minęło od rozpoczęcia współpracy do roku obecnego. Najtrudniejszym zadaniem okazało się odczytanie z rozkładu jazdy autobusu najbliższego połączenia do Jarocina. Po upływie dwóch kwadransów wszyscy udali się do budynku na ul. Klasztorną 29. Jest to oczywiście nasza szkoła. Postępując wg poleceń: III poziom, nr sali to liczba dwucyfrowa podzielna m. in. przez 2, 5 i 10 wszyscy znaleźli się w klasie matematycznej. Mogli tam dokończyć rozwiązywanie zadań oraz układać sześciany korzystając z łamigłówek Happy. Czekał też tam dla wszystkich słodki poczęstunek. Do zabawy włączyli się koźmińscy harcerze oraz nauczyciele z naszej szkoły: Katarzyna Lewandowicz i Karolina Aleksandrowicz (opiekunki SK PTTK) oraz Małgorzata Garlińska, Agnieszka Walczak - Gryska i Łukasz Mikołajczyk. Była to fajna zabawa połączona z rozwiązywaniem zadań matematycznych w nietypowy sposób.

  Nagrody w postaci gier otrzymują:

  I miejsce:
  - drużyna I: Dominika Jakubek, Wiktoria Niemiec, Amelia Proć i Aleksandra Zajfert (kl. VI a),
  - drużyna II: Natalia Grzemska, Gabriela Ulka, Paulina Stempniak i Jan Ulka (kl. V a).

  II miejsce:
  - drużyna I: Joanna Gnatowska i Aleksandra Lewandowicz (kl. V a) oraz Zuzanna Gościniak (kl. VI a),
  - drużyna II: Zuzanna Stasiak, Szymon Kaźmierczak i Jakub Zmyślony (kl. VI b).

  III miejsce:
  - drużyna I: Oliwia Garkowska, Justyna Wojtkowiak, Maciej Gawroński i Przemysław Wieczny (kl. V a),
  - drużyna II: Zofia Gryszka, Zuzanna Maciejewska, Agata Stanisławska i Wiktoria Stasiak (kl. IV a).

  Bardzo dobrze spisali się również rodzice, którzy brali udział w Grze terenowej. Otrzymają oni również jako nagrody gry.

  Są to:
  - drużyna I: Izabela Maciejewska, Elżbieta Wojtkowiak, Sebastian Garkowski i Jacek Gawroński,
  - drużyna II: Katarzyna Stasiak, Anna Ulka i Michał Ulka.

  Pozostali uczestnicy Biegu terenowego otrzymają drobne upominki. Cieszymy się z tak licznego udziału w grze terenowej zarówno dzieci jak i rodziców.
 • Konkurs matematyczny "Triathlon"

  W piątek 04 grudnia została opublikowana ostatnia konkurencja ogólnopolskiego konkursu matematycznego "Triathlon matematyczny" w serwisie Matematyczne Zoo.

  Pragniemy przypomnieć, że rejestracje uczniów szkół podstawowych cały czas trwają i są możliwe do 10 grudnia włącznie.

  Do wygrania w konkursie są cenne nagrody: 18 tabletów i 30 pendrive’ów, a udział w konkursie jest bezpłatny.

  Zachęcamy do zapoznania się ze stroną projektu:

  http://triathlon.matzoo.pl

  Serdecznie zapraszamy uczniów do zarejestrowania się na platformie konkursowej i zmierzenia się z przygotowanymi dla nich przez nauczycieli matematyki wyzwaniami.

  Ośrodek Kultury w Koźminie Wlkp. - warsztaty plastyczne "Mikołaj"
  Klasa I c - 01.12.2015 r.


 • Kolejny raz ruszyła akcja Szlachetna Paczka

  **********************************************************************************
  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące
  im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim
  włączyły się po raz kolejny do akcji Szlachetna Paczka.

  Od 30 listopada do 10 grudnia szkoły zbierają dary dla rodzin z naszej okolicy.

  *********************************************************************************

  Przygotowana paczka to coś więcej niż pomoc materialna. To znak, że potrzebujący są dla kogoś ważni i że jest ktoś, kto w nich uwierzył po to aby Oni potrafili uwierzyć w siebie.

  *********************************************************************************

  W imieniu rodzin prosimy o najpotrzebniejsze rzeczy:

  • trwałą żywność,
  • artykuły szkolne,
  • środki czystości,
  • obuwie zimowe i sportowe : rozmiar damskie 36, 37 męskie 36,
  • odzież – bluza rozmiar L,
  • wyposażenie mieszkania- odkurzacz, robot kuchenny, mikser,
  • orteza na stopę.

  Dary można przynosić do biblioteki SP nr 3 oraz biblioteki I LO w Koźminie Wlkp. do 10 grudnia

  Dziękujemy, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze
  Kamila i Agnieszka

  "Trójka" dla Szlachetnej paczki.
  Uczniowie naszej szkoły dołączyli do grona wolontariuszy w Ogólnopolskiej Akcji - Szlachetna paczka.
  Zapraszamy także Ciebie.
  Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

  NASZA RODZINA - kliknij tutaj
  Listopadowe andrzejki

  Listopad to miesiąc niezwykły, pełen magii i tajemniczości. Pomimo jesiennej, ponurej pogody czekamy na niego z niecierpliwością, gdyż ostatnie dni listopadowe mogą nam przybliżyć przyszłość. Z radością oddajemy się wróżbom andrzejkowym, lejemy wosk, uderzamy szpilką w wielkie serce pełne imion, aby dowiedzieć się, jak ma na imię nasza ukochana osoba.

  Taki niezwykły magiczny wieczór miał miejsce również w naszej szkole. W niesamowity nastrój pełen uśmiechu i zabawy wprowadzili nas harcerze. Przygotowali wspaniałe zabawy i wróżby, każdy mógł odkryć rąbka tajemnicy i dowiedzieć się, czym będzie zajmować się, gdy dorośnie. Niektórzy byli szczerze zdziwieni. Swoją przyszłość najpierw odkrywali uczniowie klas I – III, a następnie IV – VI. Nadmiar wrażeń i emocji można było wypocić na dyskotece zorganizowanej przez RSU, co też większość czyniła. Następne andrzejki za rok, może zmieni się wywróżony zawód? KM
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Wyniki konkursu plastycznego – "Matematyczny portret jesieni"

  Celem konkursu była popularyzacja matematyki w atrakcyjny wizualnie sposób, rozwijanie wrażliwości dzieci na piękno oraz dostrzeganie matematycznych inspiracji w otoczeniu, w krajobrazie jesiennym. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VI naszej szkoły. Wzięło w nich udział 5 uczniów z klas IV, 6 z klas V i 7 z klas VI. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają drobne upominki. Natomiast uczniowie, którzy zdobyli I miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymają nagrody w postaci gier planszowych.

  Wyniki konkursu

  I miejsce

  • w kategorii klas IV zdobyła Agata Stanisławska (kl. IV a),
  • w kategorii klas V zdobyła Zofia Maciejewska (kl. V b),
  • w kategorii klas VI zdobyła Oliwia Gajewska Mateusz Glinkowski i (kl.VI b). • Wykład 2 – "Szkoła na krańcu świata – o uczniach w Tanzanii"

  18 listopada 2015 roku po raz kolejny pojechaliśmy do Poznania na Uniwersytet Adama Mickiewicza, jednak tym razem na Wydział Studiów Edukacyjnych. Wykład pod tytułem "Szkoła na krańcu świata – o uczniach w Tanzanii" prowadziła dr Grażyna Barabasz. Dzięki pani Barabasz dowiedzieliśmy się dużo o życiu dzieci w Tanzanii. Poznaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, m. in.: Jak wygląda życie uczniów i nauczycieli w Tanzanii? Jak funkcjonują w szkole i w wolnym czasie? Dlaczego lubią grać w piłkę nożną? Co jedzą? Jakie mają obowiązki? Okazało się, że znają nazwiska naszych polskich piłkarzy – Lewandowskiego i Piszczka. Mogliśmy przekonać się jak pachnie kawa waniliowa oraz zobaczyć kolekcje muszli z wybrzeży Oceanu Indyjskiego. Następny wykład jeszcze w tym miesiącu.

  Oliwia Garkowska i Justyna Wojtkowiak
 • 113 urodziny Pluszowego Misia
  w naszej szkole będziemy
  obchodzić w poniedziałek,
  30 listopada 2015 r.

  W związku z urodzinami Pluszowego Misia proszę:

  • wszystkie dzieci z klas I-VI oraz z oddziału przedszkolnego o zabranie w poniedziałek do szkoły ulubionego miśka. A my znajdziemy najmniejszego i największego misia i nagrodzimy je!

  • dzieci, jeśli macie w domu śmieszne zdjęcie z misiem, przynieście je do poniedziałku do biblioteki. My pokażemy je innym, a najzabawniejsze nagrodzimy,
  • zabrać w poniedziałek własnoręcznie przygotowaną kartkę urodzinową dla misia. Najpiękniejsze życzenia odczytamy Jubilatowi w poniedziałek, a autor kartki otrzyma nagrodę,
  • wszystkie klasy o "miśkową" dekorację drzwi w dniu urodzin.  19 listopada 2015 r. uczniowie klasy 3 b i I c naszej szkoły wraz z opiekunami Beatą Mintą, Danutą Wawrzyniak i Patrycją Rybką odwiedzili PIEKARNIĘ CUKIERNIĘ BRYKCZYŃSKI w Krotoszynie.

  Wycieczka do piekarni pozwoliła na własne oczy zobaczyć, jak powstaje chleb. Z wielkim zainteresowaniem dzieci przyglądały się pracy piekarza i uważnie śledziły etapy powstania pieczywa.

  Pan Jacek Brykczyński oprowadził dzieci po najważniejszych pomieszczeniach piekarni: magazynie z mąką, pomieszczeniach, w których wyrasta ciasto, oraz tych, w których na ruchomych regałach przechowuje się upieczone już pieczywo. Poznały produkty, które są potrzebne do wypieku chleba, różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi.

  W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na dzieciach ogromny piec, w którym pieczony jest chleb. Na zakończenie wizyty dzieci zostały obdarowane pysznymi piernikami i klerami. Dziękujemy właścicielom i pracownikom piekarni, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki.

  Maluchy widziały, jak pan obsługujący maszynę do krojenia chleba kroi bochenki na równiutkie kromki. Ciekawość ich wzbudziły ogromne piece do wypiekania chleba. Dowiedziały się, w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Dzieci miały możliwość ugniatania i formowania ciasta.
 • Dzień św. Marcina

  12 listopada 2015 r. dzieci klas I-III wspólnie świętowały uroczystość św. Marcina. Na początku obejrzały prezentację pięknej legendy o św. Marcinie. W ramach przygotowań do tego święta uczniowie klasy drugiej "a" wystąpili w przedstawieniu poświęconemu temu znanemu ze skromności i dobroczynności świętemu. Po występach dzieci z różnych materiałów wykonali rogale, a później prezentowali swoje prace. Potem przyszedł czas na wspólne zabawy i pląsy.
 • Kocham Cię, Polsko

  Pod tym hasłem w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Akademia odbyła się 10 listopada, wszyscy uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pod tym właśnie tytułem. Spektakl udzielał odpowiedzi na pytanie, czym jest współczesny patriotyzm. Oprócz uczniów naszej szkoły w przedstawieniu brali również udział uczniowie Gimnazjum Zjednoczonej Europy, którym bardzo dziękujemy. Podziękowania kierujemy również w stronę pana Grzegorza Pierzchały , który pomógł przy realizacji filmu.

  Główne, czyli gminne i powiatowe obchody tego ważnego dla Polski i Polaków święta miały miejsce 11 listopada. Tradycyjnie rozpoczęły się mszą za ojczyznę, złożeniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Następnie wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszego miasta mogli zobaczyć występ zespołów wokalnych działających przy GOK – u. Zaprezentowali oni wiązankę piosenek o Polsce. Na zakończenie nasza szkoła zaprezentowała przedstawienie "Kocham Cię, Polsko", zostało ono przygotowane przez panie - Katarzynę Mikołajczak oraz Agnieszkę Walczak – Gryskę. Zebraliśmy bardzo dobre recenzje, wszystkim podobał się spektakl oraz gra aktorska. KM
 • 11 listopada

  11 listopada obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto to zostało wprowadzone ustawą Sejmu w 1927 roku. Dzień ten był oficjalnie świętem państwowym do roku 1944. Później władze komunistyczne ustanowiły święto 22 lipca – w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostał świętem państwowym w PRL. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku.

  Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

  Rozwijanie uczuć patriotycznych oraz pielęgnowanie tradycji na stałe jest wpisane w program wychowawczy. We wtorek 10 listopada zebraliśmy się na sali gimnastycznej aby obejrzeć przygotowaną przez uczniów naszej szkoły oraz gimnazjum część artystyczną poświęconą rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z wydarzeniami historii Polski oraz poznać nazwiska tych, którzy przyczynili się do odzyskania upragnionej przez naród wolności.
 • ŚWIAT SZTUKI
  Edukacyjne spotkania ze sztuką

  Za nami pierwsze spotkanie - 3 listopada 2015 r.

  Uwaga, dzieci! Sztuka, która świeci!

  Rok 2015 został ogłoszony między innymi Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Nawiązując do tych świetlistych okoliczności uczniowie klas młodszych naszej szkoły uczestniczyły w niecodziennym spotkaniu ze sztukami performatywnymi. Połączono taniec i współczesne akrobacje świetlne, aby pokazać naszym uczniom możliwości światła w sztuce i zachwycić wszystkich barwnymi iluminacjami.
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  "Turniej gier planszowych"

  W poniedziałek 26 października oraz w piątek 6 listopada odbył się "Turniej gier planszowych". Łącznie wzięło w nich udział 35 uczniów z klas IV – VI oraz 6 rodziców.

  Podczas zajęć uczniowie i rodzice zostali zapoznani z następującymi grami:

  • Blokus,
  • Rummikub,
  • Budowa zamku,
  • Digit,
  • Symetria lustrzana.

  Ponadto uczestnicy spotkania układali łamigłówki Happy Cube oraz pracowali z zestawem kontrolnym PUS wraz z książeczkami zawierającymi treści matematyczne. Następnie odbył się turniej gier w Blokusa. Podczas zajęć oprócz nauczycieli matematyki obecny był Łukasz Mikołajczyk, który nadzorował odbywające się konkursy.

  Granie w gry planszowe jest rzadko praktykowane. Jednak rozwija ono wiele różnych umiejętności, w tym matematycznych. Są to m. in. umiejętność logicznego myślenia, przewidywania następstw, liczenia czy koncentracji. Gry kształcą również umiejętność współpracy, radzenia sobie z sukcesem i porażką. Dlatego cieszymy się z licznego uczestnictwa w tych zajęciach. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość wypożyczenia gier do domu na weekend.
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Informacje dotyczące Gry terenowej

  Gra terenowa zostanie przeprowadzona wokół budynku naszej szkoły. Wezmą w niej udział uczniowie z klas IV – VI i ich rodzice.

  Zaplanowano 4 – 6 drużyn czteroosobowych uczniów z 4 – 6 rodzicami. Na punktach kontrolnych będą czekały na uczestników specjalne zadania związane m. in. z praktycznym wykorzystaniem matematyki w życiu codziennym. Do zabawy włączą się koźmińscy harcerze oraz nauczyciele z naszej szkoły.

  Start: boisko Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

  Termin: 16.11.15 godz. 16.00 (poniedziałek) lub 04.12.15 godz. 14.20 (piątek).

  Zgłoszenia drużyn przyjmowane są najpóźniej na tydzień przed wydarzeniem u nauczycieli matematyki.
  Wykład 1 – "Sąd nad panią Śmieciarską"

  29 października 2015 roku wybraliśmy się do Poznania na Uniwersytet Adama Mickiewicza na Collegium Geographic im. Profesora Stanisława Pawłowskiego. Wykład pod tytułem "Sąd nad panią Śmieciarską" prowadziła dr Małgorzata Cichoń. Przedstawiła ona prezentację na temat gór naturalnych i gór stworzonych przez ludzi - śmieci. Następnie odbył się sąd nad panią Śmieciarską. Był sędzia, obrońca, oskarżyciel. My studenci Kolorowego Uniwersytetu wcieliliśmy się w rolę ławników. Po przedstawieniu dowodów i wysłuchania świadków prokurator i obrońca wygłosili swoje mowy. Głos zabrała także oskarżona. Ławnicy też uznali, że pani Śmieciarska jest winna. Na końcu podzieliliśmy się na grupy i wykorzystując umiejętności zdobyte podczas wykładu, segregowaliśmy śmieci. Wszyscy spisaliśmy się na medal! Tak zakończył się nasz pierwszy wykład!

  Oliwia Garkowska i Justyna Wojtkowiak
 • Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

  28 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły przyrzekały książce w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Pierwszaki powitała kierownik biblioteki Elżbieta Rychlik, a spotkanie prowadziły panie bibliotekarki. Dzieci poznały pomieszczenia, rozmieszczenie księgozbioru i regulamin biblioteki. Następnie obejrzały wystawki książek zniszczonych, nowych i usłyszały skargi i prośby tych książek. Poznały najstarszą i największą książkę w bibliotece. Ponadto dzieci rozwiązywały krzyżówki i zagadki literackie. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika, które dokonała pani kierownik dotykając ramienia każdego ucznia książką. Po zakończeniu uroczystości pełne wrażeń i emocji wróciły do szkoły zabierając ze sobą pamiątki, a przede wszystkim wspaniały humor.

  Wychowawcy klas pierwszych
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Warsztaty matematyczne
  "Wykorzystanie tablicy interaktywnej i narzędzi TIK do nauki matematyki"

  W piątek 23 października odbyły się warsztaty matematyczne "Wykorzystanie tablicy i narzędzi TIK do nauki matematyki". Wzięło w nich udział 20 uczniów z klas IV – VI oraz 9 rodziców.

  Ponieważ współcześni uczniowie biegle korzystają z komputera i innych urządzeń elektronicznych, to niechętnie używają tradycyjnych pomocy naukowych. Wykonując jakieś działanie, oczekują natychmiastowych rezultatów. Dlatego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom nauczyciele matematyki: Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk pokazały multimedialne pomoce naukowe. Przedstawiły m. in. następujące narzędzia interaktywne: puzzle, zadania zamieszczone na platformie LearningApps.org, Gwo.pl, Matzoo.pl. Pokazano, że wykorzystanie narzędzi TIK jest dobrym sposobem na utrwalenie materiału przed klasówkami. Przedstawiono sposoby sprytnych rachunków. Uczniowie chętnie podchodzili do tablicy interaktywnej, aby w parach rozwiązać m. in. zadania stworzone w aplikacji Milionerzy. Ponadto uczniowie i ich rodzice rozwiązywali zadania na swoich komputerach oraz tablicy interaktywnej korzystając z programu Matlandia. Doskonali on biegłość rachunkową, rozwija pamięć i logiczne myślenie. Jest to program, który kładzie nacisk na wykorzystanie matematyki w życiu codziennym. Daje również możliwość współzawodnictwa z innymi graczami oraz pozwala na zbieranie nagród, punktów czy medali. Korzystają z niego chętnie zarówno dzieci uzdolnione matematycznie, jak i te, którym nauka sprawia trudności. Na zakończenie spotkania uczniowie i rodzice rozwiązywali testy korzystając z platformy Kahoot! i Quizizz. Pokazano również jak można pracować z mapą myśli. Jest to innowacyjny sposób przedstawiania niektórych zagadnień ułatwiający naukę.

  Uczestnicy warsztatów przekonali się, że nauka nie musi kojarzyć się z koniecznością, nudą i problemami. Matematyka jest ciekawa i można uczyć się jej poprzez zabawę.

  Linki do stron internetowych zawierających treści matematyczne:
 • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

  To był wyjątkowy dzień w "Trójce". W naszej szkole 22 października 2015 r. w czwartkowe przedpołudnie miało miejsce niezwykłe wydarzenie- ślubowanie klas pierwszych. W tym roku szkolnym składały je trzy pierwsze klasy. Ia ,Ib i I c pod opieką pani Kamili Kieliby, Ewy Szymczak i Danuty Wawrzyniak. Do tego ważnego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. Do sali gimnastycznej przybyli uczniowie, rodzice, dziadkowie , dyrekcja i nauczyciele. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje talenty i umiejętności w części artystycznej. Dzieci głośno i z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze, śpiewały piosenki i odpowiadały na pytania. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Artyści po każdym występie byli nagradzani gromkimi brawami. Doniosłość i powagę całej uroczystości podkreślił sztandar, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i hymnu szkoły oraz kolorowa dekoracja. Najważniejszym jednak momentem dla dzieci było uroczyste pasowanie na ucznia symbolicznym wielkim ołówkiem, którego dokonała pani wicedyrektor Iwona Domańska.

  Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali z rąk wychowawców pamiątkowe dyplomy, upominki, które ufundowała dla nich Rada Rodziców. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia klas pierwszych i wspólny słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

  Wychowawcy klas pierwszych
 • Projekt "Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu" ma za zadanie nauczyć dzieci w wieku wczesnoszkolnym ostrożności w sieci. O niebezpieczeństwach czyhających w Internecie uświadamiać ma "Wędrująca Akademia Bezpiecznego Internetu". Ogólnopolska kampania edukacyjno-prewencyjna Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu ma na celu ochronę małoletnich w Polsce przed zagrożeniami wiążącymi się z korzystaniem z Internetu. Celem projektu jest również wsparcie otoczenia dziecka w Polsce - rodziców i nauczycieli - poprzez dostarczanie wiedzy na temat kształtowania właściwych nawyków korzystania z Internetu i propagowanie istniejących rozwiązań technicznych w tym zakresie. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, projekt realizowany jest przez Fundację dla Kultury.pl.

  "Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu" gościli w naszej szkole w poniedziałek 19 października 2015 r. Projektem zostali objęci uczniowie klas III a,b oraz II c. Główną tematyką zajęć była nauka postaw związanych z dbaniem o własne bezpieczeństwo w sieci, czyli zachęcanie do nieujawniania loginów oraz haseł. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób korzystać z ogólnodostępnych komputerów, portali społecznościowych oraz serwisów publicznych. Poznali również termin "netykieta" i nauczyli się związanych z jej przestrzeganiem zasad.
 • ADORE MY ORIGIN

  W dniach od 19 do 23 października 2015 roku nasza szkoła po raz drugi gościła w ramach projektu "Adore my origin" praktykantów przybyłych z odległych krajów. Tym razem przybyli do nas: 21 letnia Yasmin Hani z Jordanii oraz 22 letni Maiesk Caries z Brazylii. Yasmin i Maiesk spędzali w szkole kilka godzin dziennie. Zajęcia języka angielskiego prowadzone przez przybyłych gości okazały się niezwykłą przygodą oraz ciekawą lekcją geografii dla naszych uczniów.

  PONIEDZIAŁEK

  W czasie zajęć języka angielskiego Yasmin i Maiesk zaprezentowali zwyczaje oraz kulturę Brazylii i Jordanii. Wszyscy uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek dotyczących jakże odległych od nas krajów. Dzieci przełamały barierę językową, bowiem rozmawiały z gośćmi w języku angielskim. Ponadto wraz z uczniami klasy II c i ich wychowawcą wybrali się na spacer do koźmińskiego parku. Wolontariusze wraz z uczniami podziwiali piękno złotej jesieni. Mamy nadzieję, że jesienny obraz parku zapadnie długo w pamięci naszym gościom.


 • Wycieczka do Adpalu

  Po skończonych lekcjach Yasmin i Maiesk wraz z panią Joanną Garlińską, Katarzyną Walczak oraz uczniami klas V i VI wybrali się do Fabryki Świec znajdującej się w naszej małej ojczyźnie. W fabryce dowiedzieliśmy się w jaki sposób produkowane są świece. Mieliśmy także okazję zobaczyć wystawę świec dekoracyjnych i stołowych. Goście byli zachwyceni. Przedstawione produkty bardzo im się spodobały. Na zakończenie wycieczki wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe, zapachowe świeczki, za co serdecznie podziękowaliśmy.


 • WTOREK

  Wtorkowy dzień minął w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali przyjścia Yasmin'y i Maiesk'a. Praktykanci poszerzyli wiedzę uczniów o Jordanii i Brazylii. Również najmłodsi nasi podopieczni mieli okazję poznać obcokrajowców. Yasmin i Maiesk zadabali o to, by dzieci z oddziału przedszkolnego uczyły się języka obcego poprzez zabawę.


 • Wycieczka do Jarocina

  Ponury i deszczowy dzień dla naszych gości okazał się wspaniałym dniem. Po skończonych zajęciach Yasmin i Maiesk zostali zaproszeni na wycieczkę do Jarocina. Na miejscu zwiedzili rynek miasta, który wywarł na nich duże wrażenie. Ogromną radość sprawił im także tzw. "shopping". Yasmin i Maiesk bardzo chętnie zwiedzali polskie sklepy.


 • ŚRODA

  Podczas kolejnego dnia zajęć uczniowie poznawali tradycyjne dania pochodzące z Jordanii i Brazylii a także niesamowite miasta i miejsca, które warto odwiedzić m.in. Petra, Rio de Janeiro, morze Martwe i pochodzące z niego lecznicze błoto. Yasmine zaprezentowała uczniom przepiękną suknię, którą chętne uczennice mogły również przymierzyć i poczuć się jak rodowita mieszkanka Jordanii. Dzień przebiegł w istnie wielokulturowym klimacie.


 • Fabryka bombek LOTOS

  Po skończonych zajęciach Yasmin i Maiesk wraz z panią Beatą Adamiak, Katarzyną Lewandowicz oraz uczennicami klas V i VI wybrali się na wycieczkę do firmy Lotos, która specjalizuje się w produkcji ozdób choinkowych. Na miejscu dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstają bombki. Nasi goście z dużym zaciekawieniem przyglądali się etapom produkcji bombek. Sporą niespodzianką, była możliwość ozdobienia bombki własnoręcznie. Yasmin i Maiesk z chęcią dekorowali swoje bombki, które otrzymali na pamiątkę.


 • CZWARTEK

  Lekcje prowadzone przez Yasminę i Maieska z dnia na dzień zachwycały uczniów coraz to bardziej. W czwartkowy dzień odbyła się lekcja tańca. Wszyscy świetnie się bawili, na twarzach dzieci oraz praktykantów gościł wielki uśmiech. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymali autografy oraz pamiątkowe wpisy.


 • Wizyta u Burmistrza Miasta i Gminy

  Nasi goście złożyli również wizytę u Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski pana Macieja Bratborskiego. Podczas spotkania Yasmin i Maiesk opowiadali o celach ich wizyty w Polsce.


 • Spotaknie z samorządem

  W czwartkowe popołudnie Rada Samorządu Uczniowskiego zaprosiła przybyłych do naszej szkoły gości na spotkanie z polską kuchnią. Yasmin i Maiesk mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw przygotowanych przez uczniów. Po wspólnym posiłku przyszedł czas na zabawę. Były pląsy, gry, śpiew, gra na gitarze i pamiątkowe selfie. Wszyscy byli zachwyceni.


 • PIĄTEK

  Wszystko co dobre, szybko się kończy. Anglojęzyczna przygoda dobiegła końca. Dziękujemy naszym gościom za ciekawe i pełne wrażeń lekcje.
 • Uczniowie klasy V a i IV a studentami Kolorowego Uniwersytetu

  14 października w murach Auli UAM uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta Poznania oraz Województwa Wielkopolskiego złożyli uroczyste ślubowanie i rozpoczęli swoja przygodę studiowania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Cieszymy się, że pośród nich jest grupa 10 osobowa z naszej szkoły. Są to uczniowie klasy V a i IV a, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w V edycji projektu edukacyjnego Kolorowego Uniwersytetu UAM w roku akademickim 2015/2016. Opiekunem grupy jest Alicja Gawrońska. Każde dziecko otrzymało indeks Kolorowego Uniwersytetu oraz kolorową koszulką z nadrukiem.

  Wykład inauguracyjny "Czy wszystkie owady wadzą? Sześcionodzy sojusznicy i wrogowie" wygłosił dr Szymon Konwerski. Spotkania (zjazdy) odbywać się będą raz w miesiącu, za każdym razem na innym Wydziale UAM. To Wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą gospodarzami wykładów Kolorowego Uniwersytetu. W ten sposób dzieci zapoznają się z całą Uczelnią. Młodzi studenci, którzy zdobędą wpisy ze wszystkich spotkań, zostaną wyróżnieni dyplomami w czasie uroczystego Absolutorium.

  Informacje dotyczące Kolorowego Uniwersytetu dostępne są pod adresem: www.kolorowyuniwersytet.amu.edu.pl.

  Harmonogram zajęć Kolorowego Uniwersytetu w roku akademickim 2015/2016
 • Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Regulamin konkursu plastycznego – "Matematyczny portret jesieni"

  Celem konkursu jest popularyzacja matematyki w atrakcyjny wizualnie sposób, rozwijanie wrażliwości dzieci na piękno oraz dostrzeganie matematycznych inspiracji w otaczającym świecie.

  Organizacja konkursu:

  • konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VI naszej szkoły,
  • prace będą oceniane w następujących kategoriach: uczniowie klas IV, uczniowie klas V i uczniowie klas VI,
  • uczestnik zgłasza do konkursu jedną pracę formatu A4,
  • prace mogą być wykonane dowolną techniką,
  • na odwrocie pracy należy umieścić: imię i nazwisko autora oraz klasę,
  • prace oceniać będzie powołana komisja,
  • oceniane będą: oryginalność ujęcia tematu matematycznego, pomysłowość w doborze technik plastycznych, staranność,
  • prace przechodzą na własność organizatora,
  • termin rozstrzygnięcia konkursu 27 listopada 2015 r.
  • na zwycięzców czekają nagrody, dyplomy.

  Prace należy dostarczyć do organizatora konkursu do dnia 23 listopada 2015 r.

  Organizator konkursu: Alicja Gawrońska, Jolanta Ratajczyk
  Wzorowa Łazienka

  W pierwszych dniach września nasza Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego przystąpiła do II edycji ogólnopolskiego programu "Wzorowa Łazienka" organizowanego przez producenta środków czystości marki "Domestos"!
  Celem organizatorów, jest propagowanie higieny wśród dzieci, a dzięki konkursowi szkoły mogą wygrać aż 30 000 zł, na remont szkolnych toalet. Nagrodzona może być również nasza Trójka, jeżeli tylko jej trochę POMOŻEMY!

  Co trzeba zrobić?
  Nic trudnego! Wystarczy poranek rozpocząć od odwiedzenia strony:
  http://www.wzorowalazienka.pl/galeria/467
  i kliknąć "GŁOSUJ", po czym potwierdzić swoj głos otwierając link przesłany na Twoją skrzynkę pocztową. Chcesz aby nasza szkoła z pewnością wygrała? Uczyń z głosowania swoją poranną pobudkę aż do 30 listopada br! To nic nie kosztuje, a pobudza lepiej niż aromatyczna kawa.

  Jeżeli myślisz, że samo głosowanie to za mało, namów swoją rodzinę, przyjaciół do wspólnego głosowania na naszą Trójkę a także roześlij wszystkim, których znasz link do „Wzorowej Łazienki” z prośbą o pomoc.

  Masz konto na Facebooku lub Twitterze? Zachęć również tam swoich znajomych do głosowania na Trójkę! Możesz użyć hasztaga #wzorowatrojka!

  Nie zniechęcaj się! Dzięki Tobie i Twoim głosom, mamy szansę wygrać tak potrzebne nam 30 000 zł, na remont naszej szkolnej łazienki. Razem na pewno nam się uda!

  Dziękujemy!
  Kolejne informacje dotyczące projektu
  "Matematyka dla wszystkich"

  Warsztaty
  "Wykorzystanie tablicy interaktywnej i narzędzi TIK do nauki matematyki"
  23.10.2015 (piątek)
  godz. 17.15 - 18.00 sala nr 22

  Podczas warsztatów uczniowie z klas IV – VI i ich rodzice zostaną zapoznani m. in. z następującymi narzędziami interaktywnymi: puzzle, zadania zamieszczone na platformie learningapps.org, gwo.pl, matzoo.pl. Uczestnicy warsztatów będą rozwiązywać również zadania korzystając z programu Matlandia. Ponadto sprawdzą swoją wiedzę rozwiązując testy poprzez Kahoot. Podczas zajęć zostanie pokazane, że wykorzystanie narzędzi TIK jest dobrym sposobem na utrwalanie materiału przed klasówkami. Dzieci przekonają się, że matematyka jest ciekawa i można uczyć się jej poprzez zabawę.

  "Turniej gier planszowych"
  26.10.2015 (poniedziałek) godz. 17.15 - 18.00 sala nr 20
  lub
  06.11.2015 (piątek) godz. 14.20 - 15.05 sala nr 20

  Podczas zajęć uczniowie klas IV – VI i ich rodzice zostaną zapoznani m. in. z następującymi grami:

  • Blokus,
  • Budowa zamku,
  • Rummikub.

  Następnie chętni uczniowie i rodzice przystąpią to Turnieju gier - Blokus.
  Dzień Edukacji Narodowej

  Jak co roku 14 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani dyrektor Arleta Szkudlarek powitała wszystkich bardzo serdecznie, zwłaszcza przybyłych w tym dniu gości: zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej - pana Konrada Tomczaka, przewodniczącą Rady Rodziców - panią Wioletę Stasiak oraz emerytowanych pracowników "Trójki". W trakcie części oficjalnej wręczono Nagrody Burmistrza i Nagrody Dyrektora. Na ręce pracowników złożono dyplomy będące wyrazem podziękowania, przede wszystkim za szczególne zaangażowanie w pracę dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczą. Druga część spotkania miała charakter artystyczny i sprawiła wiele radości nie tylko nauczycielom, ale również uczniom. Weronika Styburska zachwyciła publiczność swoim śpiewem, wykonując piosenkę "Będę nauczycielką". Następnie uczniowie VB pod kierunkiem pani Kingi Burej zagrali w scence klasowej, prezentując typowe zachowania dzieci na lekcjach języka polskiego i matematyki. Szczególnie Anna Michalska i Oliwia Dubisz wykazały się talentem aktorskim, odgrywając w sposób nieco żartobliwy role współczesnych nauczycielek. Apel uświetnił występ uczniów młodszych klas, przygotowywanych przez panie: Katarzynę Walczak i Katarzynę Janicką. Dzieci zaśpiewały piosenkę i recytowały wiersz, dziękując w ten sposób za trud włożony w pracę wychowawczą. Zwieńczeniem tej wspaniałej uroczystości było wręczenie kwiatów wszystkim pracownikom naszej szkoły.
 • Akcja "Przywróćmy dzieciom uśmiech"

  Aktualnie prowadzimy projekt pod nazwą "Przywróćmy dzieciom uśmiech". Celem akcji jest zebranie środków finansowych na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka. Akcja polega na zbieraniu przez uczniów makulatury i przekazywaniu jej na rzecz fundacji. Fundacja otrzymane ze sprzedaży makulatury środki przeznaczy na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka.

  Pomoc będzie realizowana w szczególności przez:

  • dofinansowanie remontów i wyposażenia placówek,
  • finansowanie zakupu podręczników i przyborów szkolnych,
  • zakup zabawek,
  • opłaty za zajęcia sportowe i rekreacyjne,
  • zakup środków higienicznych,
  • organizowanie i finansowanie wyjazdów wakacyjnych.

  Informacja dla uczniów

  1. Makulatura to gazety, czasopisma, pojedyncze kartki, zużyte.
  2. Przynosimy makulaturę zważoną.
  3. Pierwsza zbiórka odbędzie się 8 grudnia 2015 roku.

  DYREKCJA SZKOŁY ORAZ GROPO PEDAGOGICZNE ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W AKCJI.
  Projekt "Matematyka dla wszystkich"
  Warsztaty origami

  W warsztatach origami, które odbyły się 30 września wzięło udział 14 uczniów z klas IV – VI i 7 rodziców. Ze względu na duże zainteresowanie warsztatami zostały one powtórzone 1 października. Wzięło w nich udział 11 uczniów. Podczas warsztatów uczniowie i rodzice utrwalili sobie wiadomości dotyczące własności figur geometrycznych w oparciu o technikę origami. Nazywali i wskazywali wielokąty oraz ich elementy. Obliczali pole figury, określali wykorzystując ułamki jak zmieniło się jej pole. Ponadto pokazywali osie symetrii kwadratu, prostokąta. Podawali nazwy powstałych trójkątów ze względu na boki i kąty. Podczas budowania gwiazdy przypomnieli sobie nazwy boków trójkąta prostokątnego i pojęcie prostych równoległych. Uczniowie i rodzice wykonali różne prace wykorzystując instrukcję i film na YouTube. Były to sześcian, ptaszek i gwiazda. Instrukcja pokazana za pomocą narzędzi TIK (film na YouTube) jest bardziej czytelna i przystępna niż instrukcja w formie pisanej. Uczestnicy zajęć mogą wtedy pracować we własnym tempie. Uczniowie i rodzice dowiedzieli się, że matematyki można uczyć się, wykonując różne prace plastyczne.

  Filmy wykorzystane podczas warsztatów pokazujące składanie techniką origami:
 • Podsumowanie
  V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

  25 września nasza szkoła wzięła udział w V Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay). Dzień ten przebiegał pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają".

  Przygotowania do świętowania zaczęły się od początku września. Podczas zajęć kółka matematycznego dla uczniów klas piątych przygotowywano plakaty, certyfikaty oraz losy na egzamin ustny i pisemny. Wspólnie ustalono program obchodów. Na szkolnych korytarzach pojawiły się zadania związane z tabliczką mnożenia. Uczniowie spacerując po nich brali udział m.in. w zabawie "Matematyczne spacery" oraz "Hasło dnia". Na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych utrwalano tabliczkę mnożenia wykorzystując m. in. specjalne karty do gry, Piramidy matematyczne z tabliczką mnożenia, Pusy oraz rozwiązując zadania interaktywne zamieszczone w Matlandii i na stronie Matematyczne Zoo. Członkowie kółka musieli przystąpić do egzaminu z tabliczki mnożenia. Ci, którzy zdali go pomyślnie zostali przydzieleni jako eksperci.

  W piątek, przed rozpoczęciem lekcji dyrektor szkoły pani Arleta Szkudlarek otwarła uroczyście obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Następnie uczniowie z klas IV – VI przystąpili do egzaminu na lekcjach matematyki. Chętni byli też uczniowie z klasy III a, którzy sprawdzili stan swojej wiedzy. Ponadto uczniowie podczas zajęć lekcyjnych korzystali ze strony Matematycznego Zoo, aby rozegrać mecz z innymi zawodnikami z Polski. Eksperci i asystenci chodzili po szkole i przepytywali dorosłych z tabliczki mnożenia. Odwiedzili gabinet dyrektora, sekretariat, bibliotekę, pokój nauczycielski, bibliotekę i stołówkę szkolną. Egzaminy przeprowadzono również na szkolnych korytarzach, boisku i ulicach naszego miasta. Uczniowie udali się również do Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. pana Macieja Bratborskiego. Egzaminy nadzorowały nauczyciele matematyki: Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk.

  Rozdano łącznie 241 legitymacji MT EKSPERT (Ekspert Tabliczki Mnożenia). Cieszymy się, że tyle osób przystąpiło do egzaminu i zdało go. Była to okazja do przypomnienia sobie przez dorosłych i dzieci tabliczki mnożenia.
 • V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Nasza szkoła bierze udział w V Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay). Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się w ostatni piątek września. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

  W tym roku 25 września członkowie kółka matematycznego klas piątych prowadzonego przez Alicję Gawrońską wcielą się w ekspertów i będą przepytywać swoich kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i inne chętne osoby z tabliczki mnożenia. Ci którzy prawidłowo odpowiedzą w ciągu 3 minut na pięć pytań otrzymają legitymację MT EKSPERT (Ekspert Tabliczki Mnożenia). W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Można powtórzyć go po 1 godzinie.

  Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji.

  Więcej informacji: www.wmtday.org

  Program akcji:

  1. Godz. 7.30 – 7.40 otwarcie obchodów przez dyrektora szkoły.
  2. Godz. 7.45 – 14.00 egzaminy:
   • uczniowie klas IV – VI - lekcje matematyki,
   • chętni uczniowie z klas III, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły
    - sala nr 20 – godz. 10.20 – 10.35, 11.20 – 11.35,
    - boisko szkolne, pomieszczenia szkolne – godz. 8.30 – 8.40, 9.25 – 9.35, 12.20 – 12.30, 13.15 – 13.25,
   • okolice szkoły 13.30 – 14.00.
  3. Godz. 14.05 – podsumowanie akcji. • Projekt „Matematyka dla wszystkich”

  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. jest laureatem konkursu grantowego i otrzymała 5 tys. zł w ramach Programu "mPotęga", którego organizatorami są Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Pozyskane w ten sposób pieniądze pozwolą kupić projektor do szkoły oraz m. in. wiele gier wspomagających uczenie się matematyki. Część z nich zostanie przeznaczona jako nagrody na organizowane konkursy.

  W ramach projektu odbędą się:

  1. Warsztaty "Matematyczne origami" dla uczniów i rodziców (wrzesień).
  2. Warsztaty "Wykorzystanie tablicy interaktywnej i narzędzi TIK do nauki matematyki" dla uczniów i rodziców (październik).
  3. Turniej gier planszowych dla uczniów i rodziców (październik, listopad).
  4. Konkurs matematyczny dla uczniów "As czwartych klas", "As piątych klas", "As szóstych klas" (grudzień) (zorganizowany w dwóch kategoriach – dla uczniów, którzy na koniec roku szkolnego 2014/2015 otrzymali z matematyki oceny co najwyżej dobre oraz wyższe niż dobre).
  5. Konkurs plastyczny dla uczniów "Matematyczny portret jesieni" (listopad).
  6. Gra terenowa dla uczniów i rodziców (listopad, grudzień).

  Zainteresowanych uczniów i rodziców prosi się o kontakt z Alicją Gawrońską.
  ajga@poczta.onet.pl
  tel. 607245457
  TO JUŻ 22. "SPRZĄTANIE ŚWIATA"!

  "Wyprawa - poprawa" - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska. Brały w niej udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie wszystkich klas. Po zakończonych lekcjach, wyposażeni w rękawiczki i worki porządkowali najbliższe otoczenie szkoły oraz część naszego miasta od ulicy Dworcowej po Wierzbową oraz okolice cmentarza.

  W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracano uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Jeśli podczas wycieczek po terenie gminy zauważymy dzikie wysypiska śmieci, powinniśmy zgłosić ten fakt do administracji Koźmińskich Usług Komunalnych.


  WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE I DZIAŁAJ!

  Wsiądź na rower albo wyrusz pieszo, zaproś krewnych i znajomych i wyrusz z Fundacją Nasza Ziemia na Wyprawę-poprawę!

  Rozejrzyj się dookoła i sprawdź:

  • czy gdzieś są dzikie wysypiska, jeśli tak, zanotuj gdzie, rodzaj odpadów i orientacyjnie określ ilość odpadów
  • czy gdzieś na poboczu nie zalegają śmieci, jeśli tak, zanotuj gdzie i jakiego rodzaju
  • czy nie brakuje koszy na śmieci, jeśli tak, zanotuj gdzie
  • czy nie brakuje pojemników do segregacji, jeśli tak zanotuj gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik i metal)

  i zgłoś do gminy.
 • 15 WRZEŚNIA
  MIĘDZYNARODOWYM DNIEM KROPKI

  Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września.

  W naszej szkole obchody zaproponowała Rada Samorządu Uczniowskiego. W tym radosnym święcie wiary we własne możliwości uczniowie obejrzeli film o Vashti, podzielili się potem wrażeniami i uwagami. Wyobrażali sobie, jak czuła się dziewczynka stawiając pierwszą kropkę, a jak wtedy, gdy na wystawie swoich prac rozmawiała z podziwiającym jej obrazki chłopcem. Próbowali dostrzegać u swoich koleżanek i kolegów ich godne uwagi i podziwu cechy, obdarowując kropką i mówiąc przy tym miłe słowa. Prezentowali w klasach swoje talenty – sportowe, plastyczne, muzyczne, taneczne…… Malowali farbami, wycinali, kolorowali. Na gazetkach zostały umieszczone medale z wypisanymi talentami. Wszystkie klasy były pięknie przyozdobione. Uczniowie byli kolorowo ubrani. W całej szkole było słychać śmiech i radość. W wielu klasach nie obyło się bez kropkowego poczęstunku. Jedliśmy winogrona, laskowe orzeszki, ciasteczka i kolorowe, okrąglutkie cukierki. Wszystkie klasy otrzymały certyfikaty uczestnictwa w tym święcie.
 • Bezpieczna droga do szkoły

  Dnia 02.09.2015r. w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" odbyło się spotkanie uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego z pracownikami Posterunku Policji w Koźminie Wlkp., starszym aspirantem Wojciechem Kułagą oraz aspirantem Krzysztofem Grzemskim.

  W czasie spotkania mundurowi rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz jak niebezpieczne mogą być spotkania z nieznajomymi. Radzili jak unikać niebezpieczeństw, na które narażeni są pokonując codzienną drogę do szkoły i domu. Policjanci zwrócili też dzieciom uwagę na obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym, po zmierzchu.

  W praktycznej części spotkania policjanci uczyli dzieci bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, aktywnie odpowiadali na zadawane pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

  1 września, jak co roku, Szkoła Podstawowa nr 3 w Koźminie Wlkp. zaczęła tętnić życiem. Uczniowie po dwumiesięcznych wakacjach z radością przybyli na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

  Tradycyjnie, na początku spotkania, Pani dyrektor Arleta Szkudlarek przywitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Pani dyrektor zapoznała uczniów i ich rodziców z organizacją roku szkolnego 2015/2016. Przedstawiła bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Szczególną uwagę poświęciła tym, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. Po oficjalnym powitaniu, uczniowie udali się do klas na spotkania ze swoimi wychowawcami.

  Przed nami 10 miesięcy nauki. Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym dużo radości, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz wielu sukcesów i nowych doświadczeń. Na nadchodzący rok spoglądamy z optymizmem oraz wiarą w osiągnięcia naszych uczniów, którzy rok rocznie przysparzają nam wszystkim powodów do dumy. Najmłodszych uczniów zapewniamy, że najbliższe lata spędzone w placówce będą dla nich przyjemnością, a wysiłek włożony w naukę przyniesie im radość i satysfakcję.
 • Zajęcia adaptacyjne w Szkole Podstawowej nr 3
  im. Kornela Makuszyńskiego.

  Pierwsze dni w szkole to szczególny okres w życiu dziecka i jego rodziców. Nowy uczeń musi się oswoić z nowym miejscem, wychowawcą oraz innymi dziećmi, a rodzic przezwyciężyć własny lęk o to, jak dziecko poradzi sobie w nowej sytuacji i w nowym miejscu. Dlatego też wychowawcy klas pierwszych i oddziału przedszkolnego zorganizowali dla swoich przyszłych uczniów zajęcia adaptacyjne. Dzieci podczas zajęć nabrały więcej wiary w siebie i poczuły się bezpiecznej w nowym otoczeniu.