Logo SP nr 3

Półkolonie 26-29.06.2017 r.

Dzień pierwszy: Bajkoland, Kino Echo


 • Dzień drugi: "Warsztaty na temat profilaktyki uzależnień" oraz Aquapark w Jarocinie


 • Dzień trzeci: Łaciata wieś


 • Dzień czwarty - Radlin "Tęcza"
 • Bezpieczne wakacje

  LIST MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

  LIST MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

  PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU


  Walczymy o Nagrodę Publiczności

  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.
  wśród zwycięzców IV edycji Konkursu Grantowego
  w ramach Programu "mPotęga"

  Nasza szkoła zgłosiła się do programu "mPotęga" organizowanego przez Fundację mBanku. Cieszymy się, że nasz projekt "Matematyczne śledztwo w Trójce", który jest adresowany dla uczniów klas IV – VI i rodziców otrzymał dofinansowanie w wysokości 5000 zł. Łącznie wpłynęło 769 wniosków, z czego 262 szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe i grupy pasjonatów matematyki otrzymały od Fundacji mBanku grant na realizację swojego projektu edukacyjnego. Ponadto trzydzieści najciekawszych pomysłów na inspirujące zajęcia z matematyki bierze udział w głosowaniu internetowym i ma szansę zdobyć dodatkowe 5000 zł. Internauci z całej Polski wybiorą najlepsze projekty biorące udział w IV edycji programu mPotęga. Pośród nich jest projekt naszej szkoły. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej https://mpotega.pl/glosowanie/. Najpierw należy się zarejestrować podając imię i nazwisko oraz adres e-mail i hasło. Następnie logujemy się i głosujemy. Można oddać po jednym głosie raz na 24 godziny na projekt w każdej z kategorii (jeden w kategorii szkół podstawowych i jeden w kategorii szkół ponadpodstawowych). Głosowanie trwa od 19.06.2017 do 07.07.2017. Liczymy na Wasze głosy.

  Projekt "Matematyczne śledztwo w Trójce" będzie realizowany od września do grudnia 2017 r. Zaplanowano m. in. obchody VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia połączone z konkursami "Mistrz rachunku pamięciowego klasy, szkoły". Obędą się warsztaty „Matematycy na tropie brył”, „Matematyczne śledztwo z TIK-iem”, Kodowanie z Scottie Go”. Rodzice będą uczestniczyć w Grze miejskiej oraz spotkaniu z pracownikami Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej "Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?" . Odbędzie się konkurs "Mistrz gier logicznych” oraz Międzyszkolny Konkurs Mikołajkowy. Będzie działał Klub gier planszowych. Uczniowie wcielą się w rolę detektywów. Będą rozwiązywać matematyczną tajemnicę pełną brył, figur i miar. Zostaną wykorzystane narzędzia TIK np. kody QR, Quizziz przy użyciu tabletów. Uczniowie będą budowali modele brył m. in. z klocków Reko, balonów, ziemniaków, łamigłówek Happy Cube, papieru oraz przygotują desery obrazujące przekroje walca. Będą współpracować w grupach ucząc się jedni od drugich. Dostrzegą użyteczność matematyki w życiu codziennym. W ubiegłym roku odbyły się m. in. Matematyczne Andrzejki, Warsztaty kulinarne z udziałem rodziców, Warsztaty z Scottie Go.
 • Zakończenie roku szkolnego

  W piątek, 23 czerwca 2017 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dyrektor szkoły, pani Arleta Szkudlarek wraz z panią wicedyrektor, Iwoną Domańską, podczas swych przemówień podkreśliły pracę, zaangażowanie oraz osiągnięcia uczniów w konkursach wojewódzkich, powiatowych, międzyszkolnych oraz zawodach sportowych. Minione dziesięć miesięcy było dla wszystkich bardzo pracowitym okresem. Życzyły również udanych wakacji oraz bezpiecznego wypoczynku uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom. Następnie wręczono nagrody uczniom, którzy wzorowo wywiązywali się ze swoich obowiązków, godnie reprezentowali szkołę w środowisku oraz odznaczyli się stuprocentową obecnością czy znaczącym postępem w nauce w roku szkolnym 2016/2017. Wszyscy uczniowie klas trzecich, którzy ukończyli I etap edukacji szkolnej otrzymali nagrody książkowe. Ważnym momentem uroczystości było uhonorowanie darczyńców. Nie zabrakło również przemówień przybyłych gości.

  Całość wydarzenia uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas trzecich i szóstych, którzy w tym roku szkolnym nie opuszczają murów naszej szkoły. Co więcej, w dniu 1 września 2017 roku dumnie przekroczą progi Trójki i rozpoczną naukę w klasie siódmej.
 • "Mały Medyk"

  Kiedy w październiku dzieci z klasy II a, II c otrzymały indeksy i rozpoczęły naukową przygodę w ramach projektu Mały Medyk, Polskiej Akademii Dziecięcej, nikt nie przypuszczał, że zakończenie roku akademickiego 2016/2017 będzie tak emocjonujące. Z pewnością data 19 czerwca 2017 r. długo zapadnie w pamięci drugoklasistów. To właśnie w tym dniu nasi uczniowie, otrzymali indeks i dyplom studenta w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ratownicy medyczni przygotowali dramę. W bardzo realistyczny sposób przedstawili sytuację wypadku, który może zdarzyć się podczas wakacji oraz zaprezentowali sposób prawidłowego reagowania. Na koniec uczniowie robili pamiątkowe zdjęcia w nadziei, że kiedyś znów spotkają się we wspólnym gronie i na nowo poczują radość z bycia studentem. Jestem przekonana, że jeszcze nie raz uczniowie naszych klas zasiądą w ławach studenckich, a być może w przyszłości staną za katedrą i wygłoszą równie interesujący wykład.

  I. Domańska, D. Wawrzyniak
 • Kolejny raz okazało się, ze spora grupa dzieci z naszej szkoły nie żałuje swojego czasu i zaangażowania. Pamiętając o potrzebie bezinteresownej pomocy dla innych i nawiązując do obchodów Światowego Dnia Chorego, 17 czerwca uczniowie klasy III b, II b, II c wraz z opiekunami p. D. Wawrzyniak, p. E. Dubisz, p. I. Krzyminską włączyli się w organizację tego święta. Dzieci wystąpiły z programem artystycznym i wręczyły upominki zgromadzonym. Poprzez śpiew, recytację pragnęły rozjaśnić trudy codzienności ludzi chorych, samotnych, którzy borykają się, na co dzień z bólem, niepełnosprawnością fizyczną, bądź psychiczną, ułomnościami. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Poza tym miało posłużyć rozwijaniu jakże ważnych w dzisiejszym świecie pozytywnych wartości wśród uczniów jak: dobro, wrażliwość, szacunek do ludzi starszych i cel ten zrealizowano.
 • Dzień Pustej Klasy – matematyka w klasach IV – VI

  Nasza szkoła wzięła udział w Dniu Pustej Klasy. Pomysł ten powstał w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. Udział w tegorocznej akcji zadeklarowało ponad 300 szkół i placówek z całej Polski.

  Wszystkie lekcje matematyki w klasach IV, V b i VI odbyły się poza murami szkoły. Uczniowie budowali z kartek świątecznych modele sześcianu o krawędzi 1 dm. Zostały one wykorzystane do doświadczenia dotyczącego pojemności 1 dm3. Niestety nie wszystkie modele brył zostały wykonane starannie, więc z niektórych wyciekała woda. Dobrze, że doświadczenie było wykonane poza salą lekcyjną. Wszyscy przekonali się, że w 1 dm3 zmieści się 1 l wody. Wodą, która była wykorzystana do doświadczenia podlaliśmy rośliny na boisku szkolnym. Uczniowie mierzyli tereny, na których rosną rośliny i obliczali ich pola powierzchni. Narysowali również na płycie boiska 1 m2. Podczas zajęć w terenie uczniowie szukali brył i zapisywali ich nazwę oraz przedmiot, które je przypomina. Ponadto uczniowie budowali z klocków Reko modele sześcianów oraz ich siatki. Następnie grali w klasy, utrwalając pojęcie siatki sześcianu.

  Wszystkim podobały się lekcje matematyki, które odbyły się w terenie. Podczas nich uczniowie mieli okazję wykorzystać swoje wiadomości w praktyce.
 • 9 czerwca obchodzony był Dzień Pustej Klasy.
  Promowanie edukacji na świeżym powietrzu w klasie II c (gry terenowe, relaksacja).
  Było smacznie i towarzyszyła nam dobra zabawa.
 • Wycieczka klasy V a
  6 czerwca 2017
  Ostrów Lednicki - Dziekanowice - Pobiedziska
 • 29 maja 2017 r. - wycieczka klas drugich.
  Opiekunowie: I. Domańska, B. Kasprzak, E. Pietrzak, I. Krzyminska, D. Wawrzyniak
 • Konkurs na logo szkoły

  został ogłoszony w związku z obchodami 60-lecia naszej szkoły. Spośród wszystkich prac, jako najciekawszą, wybrano propozycję uczennicy klasy V a, Agaty Stanisławskiej. Zwycięskie logo znajdzie się na pamiątkowym znaczku.
 • Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy
  kl. VI a, VI b i V b
  25 - 26 maja 2017 r.
  Opiekunowie: A. Gawrońska, A. Wyduba i L. Zmyślony


 • "Cudownych Rodziców mamy" - Dzień Mamy i Taty.

  Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. 26 maja 2017 r. dzieci z klasy II c świętowały ten dzień z rodzicami. Najbardziej oczekiwanym punktem imprezy były oczywiście występy dzieci. Dzieci bawiły i wzruszały do łez tańcem, wierszem i piosenką, za które zostały zresztą nagrodzone gromkimi brawami. Do rodziców powędrowały upominki i życzenia. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Następnie odbyły się zawody sportowe między rodzicami, a dziećmi – atrakcji nie brakowało. To właśnie mamie oraz tacie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie, za każdy codzienny dzień. To dla nich ten dziecięcy trud. Każdy jak umie w tym dniu dziękował swoim Rodzicom.

  D. Wawrzyniak


 • "Zaczarowany Ołówek" to kolejna akcja Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, której celem było dostarczenie przyborów szkolnych dzieciom z najbiedniejszych krajów świata. W naszej szkole wystarczyło jedno słowo, a uczniowie ruszyli z pomocą i zebrali przybory szkolne, które przekazaliśmy do fundacji. Otrzymaliśmy podziękowania, które zamieszczamy poniżej.

  I. Domańska, D. Wawrzyniak
 • List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

  Treść listu - kliknij tutaj.
  Innowacja matematyczno–przyrodnicza "Świat i my"

  W bieżącym roku szkolnym w klasach IV – VI realizowana jest innowacja matematyczno–przyrodnicza "Świat i my". Podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych przeprowadzano eksperymenty i doświadczenia. Wykorzystano narzędzia TIK np. kody QR, Squla oraz Piktogramy, pomoce "Badam, odkrywam", gry "Młody ekolog", "Młody hydrolog". Odbyły się zajęcia terenowe w okolicy szkoły. Działał Klub: Gier Planszowych i Młodego Przyrodnika. Korzystano z zasobów internetowych w ramach projektu "Odpakowani" oraz poznano podstawy programowania dzięki Scottie Go!. Przeprowadzono m. in. konkursy, turnieje oraz warsztaty kulinarne z udziałem rodziców. Podsumowaniem działań był Międzyszkolny Konkurs Matematyczno–Przyrodniczy "Świat i my". Do udziału w nim zostali również zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Borzęcic. Na uczestników spotkania czekały quizy i krzyżówki przyrodnicze oraz łamigłówki matematyczne i zadania przygotowane na platformie Learning Apps. Zwycięskim drużynom wręczono nagrody ufundowane przez burmistrza pana Macieja Bratborskiego, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.


 • "Mały Medyk"

  15 maja 2017 r. odbyło się ostatnie z wykładowych spotkań projektu "Mały Medyk" PAD w UMP. Jako pierwszy swój wykład "Czy zawsze woda zdrowia nam doda?" wygłosił dr hab. n. med. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej UMP.

  W drugim wykładzie uczestniczki indywidualne zaprezentowały temat "Roboty w nauce i w życiu młodego naukowca".

  Uczestniczący w wykładach mali studenci mieli również okazję, aby zadać naukowcom ciekawe i nurtujące pytania.

  W tym dniu dzieci przekazały środki opatrunkowe i przybory szkolne zebrane w naszej szkole dla Redemptoris Missio – Fundacji Pomocy Humanitarnej włączając się do akcji "Opatrunek na Ratunek" i "Zaczarowany ołówek".

  I. Domańska, D. Wawrzyniak


 • Dzienniki z Afryki - od Sienkiewicza do muzyki!

  11 maja 2017 r. odbyło się spotkanie edukacyjne ze sztuką dla klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego. Wspólnie z artystami wybraliśmy się wraz z Sienkiewiczem w podróż do... Afryki! Ten znamienity polski pisarz czerpał swe inspiracje z wielu dalekich podróży. Poznaliśmy tradycyjne, rzadko spotykane instrumenty afrykańskie.
 • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  W naszej szkole uroczyście obchodziliśmy rocznicę uchwalenia ważnej dla naszego kraju konstytucji. Krótkie przedstawienie przygotowali uczniowie klas czwartych. Dowiedzieliśmy się z niego, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej) nowoczesną spisaną konstytucją. Jej autorami byli Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas ważnych obrad. Wielu posłów pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji Austrii i Prus) sprzeciwiało się uchwaleniu tak ważnego dla Polski dokumentu. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako "ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny".
 • Kup lizaka dla słodziaka

  Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy zorganizowało świąteczną akcję "Kup lizaka dla słodziaka". Uczniowie zbierali słodycze i smakołyki dla dzieci mieszkające w Domu Dziecka w Górze. Do tej wspaniałej akcji, za sprawą Oli Sędzik z klasy IV a, dołączyli również uczniowie naszej szkoły. Ola zorganizowała zbiórkę oraz wraz z koleżankami z klasy IV b pojechała spotkać się ze swoimi rówieśnikami z domu dziecka. Jesteśmy z niej dumni, a także ze wszystkich dzieci, które odpowiedziały na apel Oli i podzieliły się swoimi słodkościami. To są osoby, które wiedzą, że większą radością jest dawać niż brać.
 • Projekt eTwinning "Matematyka i my"

  Projekt został zarejestrowany 18 marca 2017 roku przez Alicję Gawrońską i Elżbietę Śmigielską. Jest on realizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. oraz Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Paprotni. Uczestnikami z naszej szkoły są uczniowie z kl. VI a. Projekt dotyczy wykorzystania matematyki w życiu codziennym. Celem projektu jest rozwój kompetencji matematycznych wśród uczniów, przyrost wiedzy w zakresie wykorzystania TIK oraz rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Podczas realizacji projektu wykorzystywana jest przez szkoły bezpieczna platforma TwinSpace. Są na niej liczne narzędzia usprawniające komunikację między partnerami. Uczniowie zaprezentowali siebie na Padlecie, wirtualnej tablicy. Ponadto wykonali logo projektu. Odbyło się głosowanie przy wykorzystaniu narzędzia Tricider. W utworzonych albumach można obejrzeć zdjęcia partnerskich szkół oraz ciekawych miejsc z Koźmina Wlkp. i Paprotni. Odbyła się wideokonferencja o bryłach. Uczniowie partnerskich szkół w tym samym czasie obejrzeli prezentację wykonaną w Prezi "Bryły wokół nas". Następnie rywalizowali ze sobą biorąc udział w quizie dotyczącym brył wykonanym w aplikacji Kahoot. Na podstawie przedstawionego filmu wykonali modele sześcianów. Wideokonferencji było okazją do wymiany swoich spostrzeżeń na czacie. Ponadto uczniowie naszej szkoły przygotowali Quiz o Koźminie Wlkp. Był on wykonany w aplikacji Quizziz. Zawarte były w nim zadania matematyczne dotyczące szkoły i okolicy. Podobny quiz został przygotowany dla uczniów naszej szkoły przez szkołę partnerską. Uczniowie wzajemnie złożyli sobie życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowując m. in. tangramy w kształcie zajęcy. W ramach współpracy zaplanowano zadania wykorzystujące matematykę w życiu codziennym przy użyciu kodów QR. Podsumowaniem projektu będzie biwak oraz ewaluacja wykonana w prezentacji Voicethread.
 • Dzień Ziemi

  Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Z okazji Dnia Ziemi odbył się w szkole konkurs plastyczny na temat: "Kataklizmy w dziejach Ziemi". Tematyka cieszyła się wśród uczniów dużym powodzeniem. Do organizatorów wpłynęło bardzo dużo prac, na których uczniowie przedstawili m.in. wybuchy wulkanów, trzęsienia Ziemi, tsunami, cyklony, trąby powietrzne, powodzie. Prace uczniów można obejrzeć na korytarzu szkolnym - w gablocie LOP i na sztaludze.

  21 kwietnia 2017 r. grupa uczniów z naszej szkoły udała się spacerkiem do Ośrodka Kultury. Tam odbyły się warsztaty plastyczne podczas, których członkowie LOP-u zaprezentowali swoje zdolności malarskie. Tematem prac był "Zielony Koźmin Wlkp." Wszystkie prace były piękne i pomysłowe. To dzień miło i pożytecznie spędzony.

  M. Garlińska, D. Wawrzyniak
 • Projekt "Mały Medyk"

  Po raz drugi otrzymaliśmy serdeczne podziękowanie od Redemptoris Missio - Fundacji Pomocy Humanitarnej dla całej Społeczności naszej szkoły za przekazanie środków opatrunkowych i wspieranie akcji "Opatrunek na Ratunek" - dziękując za pomoc i pamięć dla najuboższych mieszkańców świata. Zachęcamy też do udziału w Akcji "Zaczarowany ołówek" i podarowania przyborów.

  Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i zachęcamy nadal do przekazywania środków opatrunkowych i przyborów.

  Uczniowie klasy II a i II c z opiekunami.
 • KOLOROWY UNIWERSYTET "PLUS", czyli dodatkowe zajęcia dla kandydatów na kolorowych studentów odbył się 10.04.2017 na Wydziale Historycznym (Kampus Morasko UAM). W wykładzie brali udział uczniowie naszej szkoły z klasy II b i III b wraz z opiekunami p. I. Krzyminską, p. E. Dubisz, p. Ł. Mikołajczykiem.

  Zajęcia pt. "CUDOWNE DZIECI W ŚWIECIE MUZYKI" poprowadziła dr hab. Alina Mądry z Zakładu Badań nad Muzyką Dawną. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się klawesyn od fortepianu i poznali tajniki niezwykłych talentów m.in. W.A. Mozarta, F. Chopina, czy H. Wieniawskiego.
 • Rekolekcje wielkopostne

  Przeżywamy teraz 100 – lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. W tym roku więc podczas rekolekcji wielkopostnych nawiązano do wydarzeń w Fatimie. Uczynił to ksiądz Paweł Nowacki, nasz katecheta, który prowadził rekolekcje. W sposób aktywny zapoznaliśmy się, co ważnego przekazała Matka Boża za pośrednictwem dzieci w Fatimie wszystkim ludziom. Była więc scenka z udziałem chętnych uczniów, poszukiwania zadań w terenie, układanie puzzli. Na długo na pewno będziemy pamiętać hymn rekolekcji 2017 - "Bóg jest tu, Bóg jest tam". Nie zapomniano też o modlitwie różańcowej, bo Maryja w Fatimie bardzo prosiła nas, abyśmy odmawiali różaniec.

  W ostatnim dniu rekolekcji uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w Drodze Krzyżowej i Eucharystii, aby stanowić jedność z Synem Maryi – Jezusem. Odbył się też na zakończenie krótki apel "Nasze życiowe krzyże". Uczniowie, którzy przygotowali apel pod kierunkiem ks. Pawła Nowackiego i Marioli Marchwickiej przekazali wszystkim uczniom i nauczycielom ważną prawdę "że choć czasem jest ciężko i masz wrażenie, że nie udźwigniesz własnego życiowego krzyża to nigdy nie przerośnie on Twoich możliwości. Pamiętaj także, że każdy taki krzyż możesz oddać Chrystusowi. On zaniesie go na Golgotę i zniszczy siłą swej miłości. W krzyżu Chrystusa jest nasze zbawienie".

  Mariola Marchwicka
 • PARK WODNY "PLANTY" w Pleszewie

  Dzieci z klas drugich 5 kwietnia 2017 r. zakończyły naukę pływania na krytej pływalni w Pleszewie. Doskonalili swoje umiejętności pływackie. Instruktorzy uczyli dzieci w formie ścisłej i zabawowej: kraulowej pracy nóg i elementarnej pracy rąk na piersiach i grzbiecie z przyborem i bez oraz skoków do wody. Dzieci ćwiczyły z wielkim zaangażowaniem, a nagrodą były w ostatni dzień zabawy w wodzie. Po zakończonych zajęciach każde dziecko otrzymało medal z rąk pani Lidki Ostojskiej z Gminnego Ośrodka Sportu w Koźminie Wlkp. Gratulacje dla małych pływaków.

  D. Wawrzyniak, I. Krzyminska, B. Kasprzak
 • To już siódme spotkanie. 03 kwietnia 2017 r. dzieci z klasy II a i II c rozpoczęły naukową przygodę w ramach projektu "Mały Medyk". Pierwszy wykład na temat "Zaskakujący świat borowika i muchomora" wygłosili uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Poznaniu. W drugim wykładzie lek. Joanna Kłusek-Zielińska odkryła przed młodymi studentami tajemnice radiologii. Wykłady były niezwykle interesujące i ciekawe.

  I. Domańska, D. Wawrzyniak


 • Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie
  30.03.2017 r. - wycieczka klas drugich z wychowawcami i opiekunami.
  Dziękujemy Rodzicom: panu Marcinowi Leśniakowi i panu Karolowi Jankowiakowi
  za zorganizowanie dzieciom wspaniałych zajęć.
  Podczas tego spotkania dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i segregacji śmieci.
 • Święto Matematyki

  29 marca 2017 r klasy I - III obchodziły Święto Matematyki. Celem działań było udowodnienie, że rozwiązywanie zadań, łamigłówek matematycznych może sprawiać przyjemność i być świetną zabawą. Otwarte umysły i chęć do zabawy sprawiły, że wszystkie zespoły bardzo zaangażowały się do pracy i co ważniejsze, robiły to z wielką ochotą. Zwycięzcom gratulujemy!
 • Cyberbezpieczeństwo w szkołach – list Minister Edukacji Narodowej

  Treść listu - kliknij tutaj.
  PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - POKAZ TALENTÓW

  21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie Trójki czekają na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny, uroczysty sposób. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami spotykają się w sali gimnastycznej, gdzie odbywa się Pokaz Talentów. Dzieci prezentują swoje umiejętności taneczne i muzyczne. Reprezentanci klas mogą liczyć na doping ze strony rówieśników. To jest niesamowity dzień, dzieje się naprawdę wiele.


 • 20 marca 2017 r. odbyło się kolejne szóste spotkanie projektu "Mały Medyk" PAD w UMP. Tradycyjnie rejestracja indeksów małych studentów klasy II a, II c , krótka przerwa i rozpoczęły się wykłady w sali A CKD. Jako pierwsi swój wykład "Zwierzęta zagrożone wyginięciem w Polsce" wygłosili uczniowie klasy trzeciej. W drugim wykładzie dr n. med. Anna Prymas z Kliniki Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii, opowiedziała o tajemnicach próchnicy zębów. Prowadząca apelowała, że zła higiena jamy ustnej, jedzenie cukierków oraz picie gazowanych i słodkich napojów powodują próchnicę – najczęstszą chorobę zębów wśród najmłodszych.

  Przekazaliśmy środki opatrunkowe Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Misio "Opatrunek na Ratunek" od Państwa Naglaków i Trawińskich z "Apteki Klasztorna" - serdecznie dziękujemy.

  I. Domańska, D. Wawrzyniak
 • KONKURS SYNAPSIK MEN

  To już piąta edycja konkursu Synapsik MEN. Konkurs miał charakter ogólnopolski. 16 marca 2017 r. swoją wiedzę w tym zakresie sprawdziło:

  • klasa I a – 11 uczniów,
  • klasa II a – 3 uczniów,
  • klasa II c - 6 uczniów.

  Konkurs polegał na pisemnym rozwiązaniu testu, na który składały się 24 ciekawie skonstruowane pytania obejmujące trzy obszary tematyczne: polonistyczny (8 pytań), przyrodniczy (8 pytań) oraz matematyczny (8 pytań). Każde pytanie konkursowe posiadało zróżnicowaną ilość odpowiedzi do wyboru. W zdecydowanej większości z nich możliwe było więcej niż jedna odpowiedź.

  Trzymamy kciuki za naszych uczniów i z niecierpliwością czekamy na wyniki.

 • W Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. pamiętano, że marzec to miesiąc Matematyki. W klasach IV – VI podczas zajęć lekcyjnych korzystano z udostępnionych materiałów (w postaci prezentacji Microsoft Power Point) przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Odbył się Turniej Matematyczny "Pieniądze to nie wszystko". Uczniowie obejrzeli filmy przygotowane przez GWO. Wysłuchali piosenek o liczbie Pi, wyznaczali ją wykonując doświadczenia oraz mieli okazję zobaczyć na czym polega metoda Buffona.

  Ponadto w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych imprez i konkursów o tematyce matematycznej. Chętni uczniowie brali udział w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny".

  W środę 15 marca w naszej szkole obchodzono Święto Matematyki. W tym dniu zorganizowano konkursy matematyczne, w których wzięli udział uczniowie klas IV - VI oraz zaproszone koleżanki i koledzy ze Szkoły Podstawowej w Borzęcicach pod opieką pani Aleksandry Szymczak.

  Najpierw uczniowie przystąpili do Międzyszkolnego Konkursu Matematyczno – Ekologicznego. Zostali losowo przydzieleni do drużyn, gdzie rozwiązywali krzyżówki, układali domino matematyczne i wzory symetrii lustrzanej. Zadania dla uczestników przygotowały koleżanki Alicja Gawrońska oraz Beata Minta.

  Po krótkiej przerwie uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnym Święcie Matematyki. Również kolejne składy drużyn wybrano drogą losową i przystąpiono do konkurencji. Uczniowie między innymi zmierzyli się z zapałczanymi łamigłówkami. W kolejnym zadaniu wykorzystano tablicę multimedialną, na której wyświetlano wybrane droga losową pytania. Tutaj uczestnicy mogli wykazać się sprawnością rachunkową w zadaniach o treści praktycznej. Na koniec drużyny musiały rozwiązać rebus. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele: Alicja Gawrońska, Jolanta Ratajczyk, Łukasz Mikołajczyk. Zwycięskim drużynom wręczono nagrody ufundowane przez burmistrza pana Macieja Bratborskiego, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

  Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy i dziękujemy za udział oraz świetną zabawę z matematyką.
 • Warsztaty plastyczne w Ośrodku Kultury.
  Klasa II c – 15.03.2017 r.


 • Uczniowie Trójki na Pikniku Matematycznym w Warszawie

  14 marca 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. wraz z opiekunem Alicją Gawrońską uczestniczyli w Pikniku Matematycznym w Warszawie. Było to podsumowanie III edycji programu edukacyjnego "mPotęga", prowadzonego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. To program grantowy, który dotyczył wsparcia projektów edukacji matematycznej. Na terenie szkoły realizowany był projekt "Matematyka wokół nas", w którym brali udział uczniowie z klas IV – VI i ich rodzice.

  Szkoła uzyskała grant w wysokości 5 tys. zł, który został wykorzystany m. in. na zakup dwóch tabletów oraz gier planszowych, które wzbogaciły "Szafę gier" w klasie matematycznej. Niektóre gry wykorzystano jako nagrody w organizowanych konkursach szkolnych oraz Miejsko-Gminnego Konkursu Matematycznego "Czar Par". Dużym zainteresowaniem cieszyły się Warsztaty kulinarne oraz Warsztaty Scottie Go, które odbyły się w ramach Tygodnia Kodowania. Uczniowie chętnie brali udział w konkursach zorganizowanych podczas Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Działał Klub Gier Planszowych. Dla rodziców zorganizowano spotkanie z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Krotoszyna "Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?".

  W Centrum Nauki Kopernik w czasie pikniku spotkały się dzieci, młodzież i nauczyciele, którzy podczas realizacji projektu pokazywali, że nauka matematyki nie musi być trudna i nudna. Uczniowie uczestniczyli m. in. w prezentacji "Podziwu godna liczba Pi", przeprowadzonej przez dr Łukasza Badowskiego. Uczestnikom Pikniku Matematycznego udało się ustanowić rekord Polski – Najdłuższy łańcuch rozwinięcia liczby Pi: 149,7 metrów i 330 osób. Ponadto wszyscy uczestnicy zwiedzili wystawy w Centrum Nauki Kopernik. Dla uczestników wydarzenia czekały stanowiska matematyczne z grami i łamigłówkami przygotowane przez wolontariuszy z Projektora Wolontariat Studencki.

  Wszyscy wspaniale spędzili czas na zabawie i ciekawym sposobie zgłębiania tajników matematyki. Było to możliwe dzięki pomocy burmistrza pana Macieja Bratborskiego, który zapewnił nam dojazd do Warszawy, za co serdecznie dziękujemy.
 • Wiolonczela dech zapiera!

  Intrygujący instrument o wielu twarzach – od muzyki poważnej po jazz. Wiolonczela! To ona zagrała główną rolę, 9 marca 2017 r. w kolejnym ze spotkań. Dzieci klas I - III i oddziału przedszkolnego poznały zakamarki historii instrumentu oraz różnorodność wykonawczą i całe bogactwo gatunków muzycznych, w których występuje.
 • JUMPING FROG

  Uczniowie klasy III c aktywnie spędzili wtorkowe popołudnie, biorąc udział w zajęciach "Jumping Frog". Ćwiczenia wykonywane na trampolinach pod okiem instruktora Mateusza Lisa sprawiły dzieciom wiele radości. Mimo dużego wysiłku i zmęczenia uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.

  Uczniowie serdecznie dziękują panu Mateuszowi za świetną zabawę i zachęcają innych, aby zmierzyli się z trampolinami.
 • PARK WODNY "PLANTY" w Pleszewie – nauka pływania.

  27 lutego 2017 r. klasy drugie rozpoczęły naukę pływania na Krytej pływalni w Pleszewie zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Sportu w Koźminie Wlkp.

  Dzieci wyjeżdżają na basen pod opieką nauczycieli. Na basenie dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa tam obowiązującymi. Cały program nauki pływania został rozłożony na 10 zajęć prowadzonych przez instruktora. Zajęcia z instruktorem oprócz zapewnienia dzieciom dobrej zabawy, mają w szczególności na celu oswojenie ich z wodą oraz naukę pływania.

  D.Wawrzyniak
 • KARNAWAŁ KARNAWAŁ
  KARNAWAŁ

  Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się wszystkie marzenia, a dziecko na krótką chwilę może wcielić się w ulubioną postać z bajki. W naszej szkole "Balik karnawałowy" dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III odbył się 22 lutego. Tańce były przeplatane licznymi konkursami z nagrodami ufundowanymi przez radę rodziców.


 • "Mały Medyk"

  20 lutego 2017 r. odbyło się pierwsze po zimowych feriach klasy II a, II c spotkanie projektu "Mały Medyk" PAD w UMP.

  Jako pierwsze swój wykład "Dlaczego jesteśmy podobni do rodziców? - Podstawy dziedziczenia genów" wygłosiły uczestniczki indywidualne.

  W drugim wykładzie Dr med Łukasz Kałużny z Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych, opowiedział naszym młodym studentom o zagadkowym temacie: "Skąd się bierze kupa." Tym razem było sporo wiedzy i emocji.

  Wielkimi krokami zbliżamy się na wielką konferencję Małych Medyków.

  I. Domańska, D. Wawrzyniak
 • "Drzwi otwarte"

  Dnia 17 lutego 2017r. w naszej szkole odbyły się "Drzwi otwarte" dla przyszłych uczniów rozpoczynających od września naukę w oddziale przedszkolnym i klasie pierwszej. Dzieci i uczniów powitała pani dyrektor Arleta Szkudlarek i przedstawiła program spotkania. Następnie zaprosiła wszystkich na część artystyczną pt. "Witajcie w naszej bajce" przygotowaną przez uczniów klas trzecich. Po występie dzieci wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez nauczycieli, którym pomagali harcerze i uczniowie. Rodzice zostali zapoznani przez panią Lucynę Majdecką i panią Katarzynę Walczak z prezentacją multimedialną przybliżającą życie codzienne naszej szkoły, zajęcia dodatkowe, osiągnięcia uczniów, zaprezentowano liczne atuty szkoły oraz jej historię i tradycję. Gościliśmy również panią Agatę Hornik Marek z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krotoszynie, która przedstawiła rodzicom program "Dojrzałość szkolna". Rodzice mieli możliwość skorzystania z fachowych rad i wskazówek, a wszelkie wątpliwości naszych gości pomogła rozstrzygnąć pani dyrektor, która udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania rodziców. Następnie odbyło się zwiedzanie szkoły, rodzice zapoznali się z salami lekcyjnymi i ich bogatym wyposażeniem audiowizualnym. Przekonali się również, że jest ona bezpieczna ze względu na monitoring oraz działający od niedawna w naszej szkole domofon. Podczas spotkania można było skorzystać z kawiarenki, dzieci otrzymały słodkie upominki. Każdy z gości otrzymał folder promujący szkołę oraz najnowsze wydanie gazetki szkolnej. Ogromną niespodzianką dla dzieci, która zakończyła spotkanie były zabawy przy muzyce z Olafem. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za tak liczne przybycie i zainteresowanie naszą szkołą, mamy nadzieję, że zaproszeni goście miło spędzili to popołudnie i już we wrześniu spotkamy się ponownie!
 • TEATR ANIMACJI W POZNANIU - 15.02.2017 R.
  ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY, KLASA I A, II C

  "Calineczka" - przedstawienie musicalowe nasycone melodyjnymi, nastrojowymi piosenkami.
 • List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

  Treść listu - kliknij tutaj
  List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z okazji zbliżających się ferii zimowych

  Treść listu - kliknij tutaj
  98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  72. rocznica wyzwolenia Koźmina spod niemieckiej okupacji

  Apel poświęcony tym wydarzeniom odbył się w naszej szkole 24 stycznia 2017 roku. W uroczystej atmosferze, przy udziale pocztu sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. Następnie uczniowie klas IV – VI zaprezentowali przebieg Powstania Wielkopolskiego oraz rolę jaką odegrał w nim Ignacy Paderewski.

  W drugiej części apelu upamiętniono wydarzenie z 25 stycznia 1945 roku, kiedy to nasze miasto zostało wyzwolone spod niemieckiej okupacji.

  M. Garlińska
  A. Walczak - Gryska


 • GABINET WETERYNARYJNY

  Spotkanie z weterynarzem - klasa II c - 19.01.2017 r.
 • IV KOŹMIŃSKA GALA SPORTU minęła …

  Dnia 17 stycznia 2017 r. o godz. 17:00, odbyła się IV Koźmińska Gala Sportu. W imprezie wzięło udział ok. 150 osób, wśród nich nie zabrakło uczniów naszej szkoły. W tym roku dla mieszkańców Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., poza wyborem Najlepszego Sportowca Roku 2016, były również nominacje w kategoriach Najpopularniejszy Sportowiec Roku, Sportowe Odkrycie Roku, Sportowa Nadzieja oraz Drużyna Roku i Trener Roku.

  Wielu uczniów naszej szkoły jest aktywna w różnych dyscyplinach sportowych, nie tylko na arenie gminy, powiatu, ale również w województwie i w zasięgu ogólnopolskim, zdobywając wysokie noty i wielokrotnie najwyższe miejsca na podium. Fakt ten potwierdziła i uhonorowała również kapituła koźmińska oraz internauci wyróżniając również naszych uczniów - sportowców, w następujących kategoriach:

  KATEGORIA – SPORTOWIEC ROKU

  Wyróżnienie otrzymali: Stempniak Paulina, Wałęsa Katarzyna, Szymura Remigiusz

  KATEGORIA – NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC ROKU

  I miejsce: Wałęsa Katarzyna
  II miejsce: Stempniak Paulina

  KATEGORIA – SPORTOWE ODKRYCIE ROKU

  I miejsce: Aleksandrowicz Kacper
  Wyróżnienie otrzymała: Golińska Gabriela

  KATEGORIA – SPORTOWA NADZIEJA

  Tytuł otrzymała: Stempniak Zofia

  Pozostałym Uczniom Nominowanym serdeczne słowa uznania za osiągnięcia na arenie sportowej zdobyte w 2016 roku.

  Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. wręczył również podziękowania koźmińskim nauczycielom wychowania fizycznego i trenerom, którzy uczestniczyli w zawodach sportowych o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

  Jeszcze raz wszystkim Sportowcom Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów !!!
 • "Pierwsza pomoc ratuje życie"

  Dnia 16.01.2017 roku uczniowie klasy III c wzięli udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy zatytułowanych "Pierwsza pomoc ratuje życie".

  Na początku dzieci uważnie wysłuchały jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować. Przy okazji uczniowie przeszli krótki kurs profesjonalnego wzywania pomocy oraz rzetelnego przekazywania informacji dotyczących nieszczęśliwego zdarzenia.

  Po wykładzie przeszła kolej na ćwiczenia. Każdy z uczniów miał możliwość poćwiczyć prawidłowe ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej a także spróbować własnych sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

  Dzieci z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do zajęć motywowane faktem, iż wiedza o tym, jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie.


 • "Mały Medyk"

  16 stycznia 2017 r. odbyło się czwarte spotkanie klasy II a i II c w ramach projektu "Mały Medyk". Rejestracja indeksów, krótka przerwa i rozpoczęły się wykłady. Pierwszy wykład o życiu papug modrolotek opowiedział Krzysztof Zydorczak, uczeń klasy 5c Szkoły Podstawowej. Po nim wykład dr Wojciecha Gawęckiego – z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej, który zaprezentował młodym studentom tematykę Implantów ślimakowych. Dzieci zadawały pytania wykładowcom i otrzymywały nagrody. Tym spotkaniem mali studenci zakończyli I semestr. Teraz spotykamy się po feriach.
 • "Koncert kolęd"

  W niedzielę, 15 stycznia 2017 roku w Kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koźminie Wielkopolskim odbył się koncert kolęd. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, jako grupa wokalna pod patronatem Pani Iwony Styburskiej. W koncercie wzięli udział także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, młodzież koźmińskiego Gimnazjum, zespoły wokalne działające przy Gminnym Zespole Instytucji Kultury: "Do-re-mi", "SEVEN", "Ty i JA" oraz Chór im. Czesława Czypickiego. Reprezentacja naszej szkoły przedstawiła następujące kolędy: "Przybieżeli do Betlejem", "Gore gwiazda Jezusowi", "Dzisiaj w Betlejem", "Świeć gwiazdeczko" i "Gdy się Chrystus rodzi". Uczniowie zaśpiewali fantastycznie przygotowane utwory, a ciężka praca podczas prób chóralnych została doceniona gromkimi brawami.
 • Jubileuszowa 25 edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  W niedzielne popołudnie 15 stycznia w sali kinowo-widowiskowej "Mieszko" rozpoczęły się główne obchody Orkiestry. Jak co roku, nasi uczniowie też brali udział w tym wydarzeniu. Przedstawili oni krótką inscenizację opowiadającą o obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach. Dialogi były przeplatane piosenkami, które pasowały do świątecznego klimatu przedstawienia.
 • "Pierwsza Pomoc Przedmedyczna"

  12 stycznia w naszej szkole dla wszystkich dzieci klas I-III i oddziału przedszkolnego zorganizowano warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Hufiec ZHP i OSP z Koźmina Wielkopolskiego.

  Dzieci od najmłodszych lat, muszą mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka.

  Uczono dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzieci ćwiczyły na fantomie. Zajęcia prowadzone były w formie zabawy, a odpowiednie pomoce pozwalały skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Wszyscy chętnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, potrafili wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce.


 • "Nad Betlejem jasna gwiazda świeciła..."

  Nawiązując do polskich tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku, odbyło się 5 stycznia 2017 r. spotkanie z Mozaiką klas I-III i oddziału przedszkolnego. Zawitano do dzieci z widowiskiem teatralnym, utkanym z baśniowych motywów oraz barwnych elementów tradycji. Wraz ze świecącą gwiazdą i ruchomą szopką zapraszano dzieci do wspólnego świętowania tego wyjątkowego czasu!
 • ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA DLA DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO ORAZ KLASY PIERWSZEJ
 • Jasełka

  Czas świąt Bożego Narodzenia jest czasem wyjątkowym. Ale co należy uczynić, aby te święta były naprawdę wyjątkowe? Jest tylko jeden sposób. Należy odrzucić pośpiech, troski, życie wyłącznie przyjemnościami i przyjąć do swego serca, to jak wielki cud uczynił się w stajence betlejemskiej. Uczniowie naszej szkoły wraz z katechetami: księdzem Pawłem Nowackim, Mariolą Marchwicką zaprosili wszystkich zebranych na spotkaniu jasełkowym na właśnie takie przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Przygotowali oni wraz z katechetami przedstawienie "Cud wigilijnej nocy". Występowi towarzyszył też chór, który przygotowany przez panią Ilonę Styburską przepięknie zaśpiewał kolędy. Nie zapomnijmy więc, jak powinno się najlepiej przeżyć święta Bożego Narodzenia:

  Bo Wigilia Narodzenia świąt naszego Pana
  To czas święty, wielka łaska prosto z nieba dana!
  Więc niech pójdą na bok pośpiech, spory, waśnie
  Bo to Cud Wigilii nocy dokonuje się właśnie!

  Więc pamiętaj widzu drogi, co ważne w tym czasie!
  Święta przeżyć po Bożemu przez każdego da się!
  I radujmy się pod niebo z Tego, co przychodzi
  Bo na sianie, tam w Betlejem, Bóg się dla nas rodzi!

  Mariola Marchwicka
 • WYCIECZKA PLANETARIUM W POTARZYCY

  Klasa II a, II c z wychowawcami B. Kasprzak, D. Wawrzyniak
  i p. E. Pietrzak

  20 grudnia 2016 r.
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  WIECZÓR GIER

  15 grudnia na ostatnich zajęciach realizowanych w ramach projektu spotkali się uczniowie i rodzice. Na podsumowanie projektu zaplanowano Wieczór Gier. Najpierw uczniowie przy pomocy tabletów rozwiązywali zadania z użyciem kodów QR przygotowane przez koordynatora projektu. Następnie sami przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów świąteczne zadania, które będą rozwiązywane podczas lekcji matematyki. Odbyły się konkursy: "Mistrz gier planszowych" oraz "Mistrz gier komputerowych". Zwycięzcą gry "Blokus" została Zofia Stempniak (kl. V b) i Robert Wojtkowiak (kl. IV b). Natomiast najlepszymi zawodnikami "Pojedynku matematycznego" rozegranego na tabletach okazali się Zofia Stempniak (kl. V b), Jakub Pietrowski (kl. IV b) oraz Wiktoria Stasiak (kl. V a). Na koniec spotkania przybyli rodzice zapoznali się z nowymi grami zakupionymi w ramach projektu.

  Cieszymy się z licznego udziału w realizacji zadań projektowych zarówno uczniów jak i rodziców. Od początku września odbyły się różne warsztaty i konkursy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Warsztaty kulinarne oraz Warsztaty Scottie Go, które odbyły się w ramach Tygodnia Kodowania. Uczniowie chętnie brali udział w konkursach zorganizowanych podczas Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Działał Klub Gier Planszowych. Dla rodziców zorganizowano spotkanie z pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Krotoszyna "Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?". W ramach projektu pozyskano 5 000 zł. Pieniądze wykorzystano na zakup dwóch tabletów oraz gier, które wzbogaciły "Szafę gier" w klasie matematycznej. Część z nich wykorzystano jako nagrody w organizowanych konkursach szkolnych oraz Miejsko-Gminnego Konkursu Matematycznego "Czar Par". Na bieżąco pojawiały się informacje na temat projektu na stronie internetowej szkoły oraz na facebooku w grupie "Budząca się szkoła – Trójka Koźmin Wlkp." Kliknij tutaj

  Na sztalugach, które znajdują się na szkolnym korytarzu można było obejrzeć zdjęcia oraz zapoznać się z wydarzeniami, które odbywały się w ramach projektu. Mimo, że projekt został zakończony nadal będzie działał Klub Gier Planszowych. Zakupione gry i tablety będą wykorzystywane zarówno podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

  Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Klub Gier Planszowych

  W grudniu członkowie Klubu Gier Planszowych zapoznali się z następującymi grami: "Orientuj się", "Gorący ziemniak", "Sudoku". Ćwiczą one m. in. rachunek pamięciowy, spostrzegawczość, logiczne myślenie. Jest to nauka matematyki poprzez zabawę. Ponadto przy pomocy tabletów zagrali w grę "MATH DUEL". Najlepsi zawodnicy "Pojedynku matematycznego" spotkają się podczas konkursu "Mistrz Gier Komputerowych". Są to:
  Kl. IV – Jakub Pietrowski, Robert Wojkowiak,
  Kl. V – Wiktoria Stasiak, Zofia Stempniak,
  Kl. VI – Oliwia Garkowska Gabriela Ulka.

  Były to ostatnie zajęcia Klubu Gier Planszowych realizowanych w ramach projektu.
 • "Mały Medyk"

  13 grudnia 2016 r. już po raz trzeci dzieci z klasy II a i II c uczestniczyły w spotkaniu projektu "Mały Medyk". Na początku dokonaliśmy rejestracji indeksów. Jako pierwszy swój wykład na temat otaczających nas zapachów, oraz wykonywania perfum i kremów, wygłosił Jan Nogaj – uczestnik indywidualny. Mały student interesuje się zagadnieniem od 6 roku życia, wykonuje perfumy i kremy z naturalnych olejków zapachowych.

  Z drugiego wykładu, dr n. o zdr. Katarzyny Głodowskiej, który przedstawiła wraz z córką Zosią z Katedry Nauk Społecznych UMP, dowiedzieliśmy się o wielokulturowości w medycynie.

  Dzieci zadawały pytania wykładowcom i otrzymywały nagrody. Spotkanie zakończyło się przekazanymi przez organizatorów życzeniami świątecznymi. Teraz spotkamy się już w 2017 roku.
 • Spotkanie autorskie z Moniką Jagodzińską

  12 grudnia 2016 r. w godzinach południowych Gabriela Ulka, Natalia Grzemska i Jan Ulka z klasy VI a wraz z bibliotekarką panią Beatą Adamiak udaliśmy się do Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy na spotkanie autorskie z Moniką Jagodzińską, w ramach promocji książki "Cykl". W gimnazjalnej bibliotece z uwagą słuchaliśmy młodej autorki fenomenalnej książki. Przedstawia ona problemy życiowe, z którymi często możemy się spotkać. Mieliśmy też okazję zadać Monice wszystkie nurtujące nas pytania. Po oficjalnym spotkaniu mogliśmy kupić książkę z autografem autorki, był też czas na zdjęcia i prywatną rozmowę z młodą pisarką.

  Natalia Grzemska
 • "Zabawy z sześćdziesięciolatką"

  "Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina"

  Rok 2016 jest Rokiem Jubileuszowym 60-lecia szkoły. Nasza szkoła ma już tyle lat? Czy naprawdę?

  1956 rok - powstaje Szkoła Podstawowa Nr 3 w zabytkowym budynku, który został wzniesiony w 1906 roku przez ówczesne władze pruskie.

  1976 rok - Szkoła Podstawowa Nr 3 została przemianowana na Zbiorczą Szkołę Gminną.

  1985 rok - powrócono do nazwy - Szkoła Podstawowa Nr 3.

  05.09.2003 rok - nadano szkole imię Kornela Makuszyńskiego.

  60 lat szkoły to okazja do świętowania i zabawy. Ten wyjątkowo chlubny jubileusz uczciliśmy w sposób szczególny 9 grudnia 2016 roku, kolejną imprezą wpisującą się w rok jubileuszowy. Całą społeczność uczniowską przywitała na sali gimnastycznej Pani Wicedyrektor Iwona Domańska. Ogłosiła, że mottem tego dnia będą słowa z książki "Awantura o Basię" - "Radość, radość niech wszędzie będzie radość ..." i życzyła dzieciom wielu radosnych chwil wypełnionych zabawą i aby każdy dzień spędzony w naszej szkole był pełen uśmiechu. Na dzieci czekało wiele atrakcji zorganizowanych przez Radę Rodziców, Dyrekcję i nauczycieli szkoły. Jedną z niespodzianek był seans filmowy w kinie. Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I - III uśmiały się po pachy na filmie "Gnomeo i Julia", natomiast kl. IV - VI bawiły się oglądając film "Magiczne zaczarowane drzewo". Rozbawione i w wspaniałych nastrojach dzieci wróciły do szkoły, gdzie czekała na nich kolejna porcja atrakcji. Moc szaleństwa, zabawy i radości zapewnił nam swoim programem animacyjno - edukacyjnym zespół "MOZAIKI". Nietuzinkowe stroje i rekwizyty, wesołe konkurencje oraz śmieszne interakcje, autorskie układy taneczne dostarczyły uczniom niesamowitych wrażeń. Takie urodziny naszej "Trójki" stały się dla całej społeczności szkolnej niezwykłym przeżyciem i pozostaną na długo w pamięci dzieci.
 • "Mały Medyk"


  Nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Redemptoris Missio – Fundacja Pomocy Humanitarnej dla całej społeczności uczniowskiej za udział w akcji "Opatrunek na Ratunek" - dziękując za pomoc i pamięć dla najuboższych mieszkańców świata.

  Akcja zbierania środków opatrunkowych trwa nadal. Prosimy o przyłączenie się do akcji i przekazywanie środków opatrunkowych do klasy II a lub II c. Dziękujemy!!!
 • 02 grudnia 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami klasy III a, udały się na wycieczkę do firmy LOTOS produkującej ozdoby choinkowe. Dzieci dowiedziały się jak powstaje bombka, że jest to praca od początku do końca wykonywana ręcznie. Obserwowały cały proces jej powstawania od dmuchania poprzez srebrzenie aż do malowania i zdobienia. Uczestniczyły w warsztatach i malowały własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory własnego pomysłu. Była to największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły tym samym zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Bombki wykonane przez siebie zabierały do domu i miały możliwość zrobienia zakupów w sklepie firmowym.
 • STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA
  dla klas 2 i klas 3

  W tegorocznej edycji zaproponowano zmagania w następujących konkursach z zakresu edukacji czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej.

  1. Konkurs czytelniczy „Abecadło” – 5 XII 2016 r.
   Temat przewodni: „Wesoły świat wierszy”
   W konkursie należy wykazać się znajomością treści następujących utworów literackich Juliana Tuwima wybranych ze zbioru „Wiersze dla dzieci”. („Rzepka”, „Ptasie radio”, „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Abecadło”, „Bajka o rybaku i rybce”).
  2. Konkurs ortograficzny „Ortografek” – 7 XII 2016 r.
   Sprawdza znajomość następujących reguł ortograficznych: u – ó, ż– rz, h – ch.
  3. Konkurs matematyczny „Plusik” – 8 XII 2016 r.
   Zabawy dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 30.
  4. Konkurs plastyczny „Plastuś” – do15 XII 2016 r.
   Dzieci mają za zadanie wykonać według własnej koncepcji techniką dowolną, o dowolnym kształcie i formacie /nie większym jednak niż A4/ pracę plastyczną na temat: (pocztówka mikołajkowa, laurka na Dzień Babci lub Dziadka, walentynka, suknia księżniczki lub strój pirata).

  W konkursie czytelniczym wzięło udział 17 uczniów. klasa II a – 1 uczeń, klasa II c – 4 uczniów, klasa III a – 5 uczniów, klasa III b - 2 uczniów, klasa III c – 6 uczniów.


 • W konkursie ortograficznym wzięło udział 12 uczniów:
  klasa II c - 2 uczniów, klasa III a – 5 uczniów, klasa III b – 2 uczniów, klasa III c – 3 uczniów.


 • W konkursie matematycznym wzięło udział 35 uczniów:
  Klasa II a – 5 uczniów, klasa II c - 7 uczniów, klasa III a – 7 uczniów, klasa III b – 5 uczniów, klasa III c – 11 uczniów.


 • W konkursie plastycznym wzięło udział 31 uczniów:
  Klasa II a – 5 uczniów, klasa II c - 3 uczniów, klasa III a – 8 uczniów, klasa III b – 6 uczniów, klasa III c – 9 uczniów.


 • Teraz czekamy z niecierpliwością na wyniki.

  D. Wawrzyniak, K. Walczak,
  B. Kasprzak, L. Majdecka
  Wieści z biblioteki

  Szanowni Rodzice!

  Czytajmy wspólnie naszym dzieciom nawet wtedy, gdy już to same potrafią.

  Siedemnaście zalet czytania książek dla dzieci opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Warto je poznać!

  1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
  3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
  10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
  11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
  13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
  14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
  15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
  16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
  17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom… Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

  W listopadzie obchodziliśmy ważne dla wszystkich dzieci święta, Dzień Pluszowego Misia i Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tych dniach były zabawy, spotkania z książką, konkursy, nagrody, tańce...a więcej można zobaczyć w naszej fotogalerii.
 • "Zróbmy chorym dzieciom niespodziankę na Mikołajki..."

  Na ten apel pani Marzeny Domeńskiej z Czarnego Sadu nasze dzieci zareagowały błyskawicznie. Przynosiły swoje maskotki, przypominały i zachęcały innych do udziału w akcji. Mamy nadzieję, że dzisiaj wywołały one uśmiech na twarzy niejednego małego pacjenta. Dziękujemy.
 • "I Twój Miś może zostać ratownikiem"

  Nasza szkoła również włączyła się do akcji "I Twój Miś może zostać ratownikiem" zorganizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną. 30 listopada przedstawiciele koźmińskich strażaków odebrali maskotki podarowane przez naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  MATEMATYCZNE ANDRZEJKI

  30 listopada na uczniów przybyłych na spotkanie do klasy matematycznej czekały niezwykłe wróżby. Przy blasku świec Wróżka odgadywała datę urodzin. Ponadto uczniowie mogli m. in. sprawdzić "Moc swojego imienia". Musieli oni wykonywać obliczenia matematyczne, aby dowiedzieć się co ich czeka w niedalekiej przyszłości. Do zabawy wykorzystano kalkulatory, kości oraz specjalne tablice. Była to nauka matematyki poprzez zabawę.
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Grudzień to ostatni miesiąc realizacji projektu. Członkowie Klubu Gier Planszowych zostaną zapoznani z następującymi grami: "Sudoku", "Orientuj się", "Gorący ziemniak". Ponadto przy pomocy tabletów zagrają w grę "MATH DUEL". Jest to darmowa aplikacja, dzięki której możemy ćwiczyć rachunki pamięciowe. Można grać samodzielnie lub w parach. Gra ma dwa ekrany z identycznymi przykładami. Wybieramy poziom trudności z czterech możliwych: Easy, Medium, Hard, Expert. Wybieramy również działanie, które chcemy poćwiczyć: Dodawanie – Addition, Odejmowanie – Subtraction, Mnożenie – Multiplication, Dzielenie – Division. Winner to zwycięzca – osoba, która zdobędzie jako pierwsza 10 punktów. W grze liczy się czas, kto pierwszy wskaże prawidłową odpowiedź otrzymuje jeden punkt. Za wskazanie błędnej wartości punkt zostaje odejmowany. Jest to świetna gra dla dzieci i dorosłych. Podczas zajęć odbędą się eliminacje do Turnieju Gier Komputerowych.

  Bezpłatna aplikacja dla Android:
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mathduel2playersgame.mathgame&hl=pl

  Na podsumowanie projektu zaplanowano Wieczór Gier. Odbędą się konkursy z udziałem rodziców. Uczniowie przy pomocy tabletów stworzą grę dla swoich rówieśników przy użyciu kodów QR.

  Zapraszamy do udziału w zajęciach.

  Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk
 • Mamy swoje prawa!

  Dziecko to mały człowiek. Jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętają. W związku tym w naszej szkole odbył się apel poświęcony Prawom Dziecka, które Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała w Konwencji o Prawach Dziecka. Uczniowie w krótki i bardzo zrozumiały dla wszystkich zebranych sposób przedstawili co wolno dzieciom i dlaczego nie powinny bać się sprzeciwiać i prosić o pomoc jeśli dzieje się im jakakolwiek krzywda.
 • Andrzejki

  23 listopada 2016 r. jak co roku odbyły się w naszej szkole andrzejki dla klas I-III i IV-VI. Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała dyskotekę. Wszyscy doskonale się bawili przy muzyce, a na dodatek harcerze z koźmińskiego hufca przygotowali ciekawe wróżby. Dzieci mogły dowiedzieć się w jakim mieście będą mieszkali w przyszłości, mogli poznać imię przyszłego męża lub żony albo, jaki będą wykonywać zawód. Andrzejkowy wieczór upłynął nam w wesołej atmosferze, wśród tańców i zabaw.

  Gabriela Ulka
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców "Matematyka wokół nas"

  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  W listopadzie członkowie Klubu Gier Planszowych zapoznali się z grą "Blokus" oraz "Kolorowy zawrót głowy". Najlepsi zawodnicy "Blokusa" spotkają się w grudniu podczas konkursu "Mistrz Gier Planszowych". Są to:

  Kl. IV – Robert Wojkowiak, Zuzanna Jakubiak,
  Kl. V – Wiktoria Stasiak, Zofia Stempniak, Sandra Kuznowicz
  Kl. VI – Aleksandra Lewandowicz, Jan Ulka, Katarzyna Glapa

  Cieszymy się z licznego udziału uczniów w Klubie Gier Planszowych.
 • "Mały Medyk"

  21 listopada 2016 r. już po raz drugi uczestniczyliśmy w akademickim spotkaniu projektu "Mały Medyk" PAD w UAM. Na początku dokonano rejestracji w celu podbicia indeksów. Pierwszy wykład na temat: "Ewolucja życia na Ziemi" wygłosiła uczennica klasy II Szkoły Podstawowej. Temat drugiego wykładu "Antropologia czy to tylko kości"? przybliżył małym studentom mgr Dawid Trzciński z Zakładu Biologii. W trakcie spotkania przekazaliśmy na rzecz Fundacji Redemptoris Misio zebrane ze szkoły materiały opatrunkowe, za które wszystkim dziękowała Prezes Fundacji: mgr Justyna Janiec-Palczewska. Dzieci pełne nowych wrażeń wróciły do domu.

  D. Wawrzyniak, I. Domańska
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"
  Miejsko–Gminny Konkurs Matematyczny "Czar Par"

  18 listopada na terenie naszej szkoły został zorganizowany Miejsko–Gminny Konkurs Matematyczny "Czar Par". Uczniowie rozwiązywali zadanie z treścią, łamigłówkę, krzyżówkę z hasłem oraz układali domino. Zadania zostały przygotowane przez nauczycieli matematyki Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp.

  Wyniki konkursu:

  Kl. IV
  I miejsce – Urszula Gościniak i Robert Wojtkowiak (SP nr 3 Koźmin Wlkp.)
  II miejsce – Krzysztof Glinkowski i Bartosz Zmyślony (SP nr 3 Koźmin Wlkp.)
  III miejsce – Natalia Marchwiak i Jakub Suszczyński (SP Borzęcice)

  Kl. V
  I miejsce – Weronika Zawodna i Michał Kieliba (SP nr 1 Koźmin Wlkp.)
  II miejsce – Eliza Witecka i Bartosz Waśkowiak (SP Stara Obra)
  III miejsce – Wiktoria Stasiak i Zofia Gryska (SP nr 3 Koźmin Wlkp.)

  Kl. VI
  I miejsce – Gabriela Ulka i Jan Ulka (SP nr 3 Koźmin Wlkp.)
  II miejsce – Rozalia Stencel i Aleksandra Smagoń (SP Borzęcice)
  III miejsce – Weronika Ratajczyk i Damian Stawowy (SP nr 1 Koźmin Wlkp.).

  Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.


 • Skandynawskie smaki na struny i smy(cz)ki

  17 listopada 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas I –III wyruszyły w muzyczną podróż w głąb tradycyjnej muzyki skandynawskiej. Dzięki naszym gościom poznamy piękno i różnorodność brzmień północnych krańców Europy oraz niespotykane instrumenty – m.in. tradycyjny instrument smyczkowy Szwecji – nyckelharpę.

  A zatem struny, smyczki oraz śpiew przeniosły dzieci w klimat północnych tańców i opowieści.
 • Wycieczka do Poznania
  10 listopada 2016
  klasy: IV a, IV b, V a.
  Opiekunowie: M. Garlińska, K. Mikołajczak, A. Walczak-Gryska, ks. Paweł Nowacki
 • "Polsko! Nie jesteś Ty już niewolnicą,
  Lecz czymś największym czym być można – sobą".

  Leopold Staff "Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!"

  8 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy II c i dzieci z oddziału przedszkolnego za pomocą symboli i krótkiej inscenizacji przedstawili sytuację Polaków pod zaborami. Dzięki wierze i olbrzymiej determinacji Polaków nasza ojczyzna po 123 latach ponownie zaistniała na mapie świata. Poprzez godne uczestnictwo w apelu uczniowie naszej szkoły oddali hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli i ginęli za naszą Ojczyznę.

  D. Wawrzyniak, K. Lewandowicz
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Listopad to miesiąc związany m. in. z wróżbami andrzejkowymi. Na uczestników projektu czekają Matematyczne Andrzejki. Uczniowie będą mogli sprawdzić "Moc swojego imienia". Członkowie Klubu Gier poznają Blokusa. Jest to gra, która ćwiczy spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną oraz tworzenie strategii. Odbędą się eliminacje do Turnieju Gier Planszowych, które zaplanowano na grudzień jako podsumowanie projektu. Ponadto na terenie naszej szkoły odbędzie się Miejsko-Gminny Konkurs Matematyczny "Czar Par".

  Zapraszamy do udziału w zajęciach.

  Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk
 • W szkole respektowane są normy społeczne

  W ramach ewaluacji wewnętrznej szkoła realizuje wymaganie "Respektowane są normy społeczne". W celu podniesienia jakości pracy szkoły zorganizowano debatę z udziałem przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli.

  Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 24 października 2016 roku. Uczestnicy wymienili się poglądami na temat obszarów, które w szkole wymagają zmian oraz działań wspomagających rozwiązywanie problemów. Wskazano także na mocne strony szkoły w dziedzinie respektowania norm społecznych przez uczniów, rodziców i nauczycieli.

  M. Garlińska
 • WARSZTATY MUZYCZNO - RYTMICZNE

  "Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu." - Kornel Makuszyński

  W dniach 21 – 22 października 2016 roku odbyły się warsztaty muzyczno – rytmiczne połączone z noclegiem w szkole. Dzieci z uśmiechem i z wielką radością bawiły się z muzyką. Towarzyszył im śpiew, taniec i opowieści ruchowe. Poprzez aktywny udział w zabawach umuzykalniających uczennice doskonaliły poczucie rytmu, wyobraźnię muzyczną, koncentrację oraz zdobywały nowe doświadczenia. Dobrze zorganizowana zabawa w grupie dała możliwość prezentacji zdolności wokalnych oraz doskonaliła bezcenną umiejętność jaką jest zgodna współpraca w grupie.

  Dodatkową atrakcją tych warsztatów była pyszna pizza, wspólne (późne) oglądanie filmu pt."Sekretne życie zwierzaków domowych" oraz nocleg na sali gimnastycznej (-:.

  Czas spędzony razem upłynął nam bardzo szybko (nawet za szybko), ale mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą równie udane. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile.

  Ilona Styburska i Katarzyna Walczak
 • ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

  Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Ogromne przeżycie stanowi dla maluchów pierwsza szkolna uroczystość – ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW.

  21 października, w piątkowe przedpołudnie, w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie – ślubowanie pierwszoklasistów. W tym roku szkolnym składało je 21 uczniów klasy I a. Do tego uroczystego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się kilka tygodni, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. Zanim dzieci zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i deklamacji. Ich występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Następnie pierwszoklasistów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i tradycyjne pasowanie na ucznia przez wicedyrektora szkoły panią Iwonę Domańską. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcie i słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy rodzicom.
 • DZIEŃ PAPIEŻA JANA PAWŁA II

  Jak każdego roku, w tym roku również w październiku wspominaliśmy naszego wielkiego Polaka oraz wielkiego i świętego papieża Jana Pawła II. Katecheci: ksiądz Paweł Nowacki oraz Mariola Marchwicka wraz z uczniami przygotowali apel: "Lolek. Papież miłosierny od dziecka", który nawiązywał do Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z życiem Karola Wojtyły, gdy był jeszcze chłopcem i wraz z swoją rodziną mieszkał w Wadowicach. Lolek, bo wtedy tak na niego mówiono, nigdy nie przeszedł obojętnie obok drugiego człowieka – bliźniego. Codziennie chodził on do kościoła, aby od Pana Boga czerpać siły do tego, aby być dobrym. Każdy w małym miasteczku Wadowice wiedział, że można na niego liczyć. Czerpał radość z przyjaźni z Panem Bogiem i jednocześnie inni mogli doświadczyć od niego samego dużo dobra. Wpływał także na swoich rówieśników, aby jak on stali się narzędziami w rękach Boga. Karol Wojtyła – Lolek, później Jan Paweł II to po prostu świadek miłosierdzia. Całe swoje życie kochał ludzi i do tego samego dzisiaj wzywa każdego z nas! Starsi i młodsi uczniowie przekazali tę prawdę o Janie Pawle II wszystkim zebranym na apelu w sposób bardzo przekonywujący. Przyczynił się do tego jeszcze chór szkolny, który pod kierunkiem pani Ilony Styburskiej przygotował piosenki o Janie Pawle II. Niech Jan Paweł II żyje zawsze w młodych sercach Polaków.

  "Za Twe podróże – kochamy Cię!
  Za serce duże – kochamy Cię!
  Czy dobrze nam czy źle – kochamy Cię!
  My – polskie dzieci Twe – kochamy Cię!"

  Katechetka Mariola Marchwicka
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Warsztaty Scottie Go

  Konkurs Fotograficzny Tydzień Kodowania 2016

  Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbywa się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Umiejętności programowania są niezwykle ważne dla przyszłości rynku pracy. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

  Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa powołana w 2013 r. przez ludzi związanych z Komisją Europejską. Akcja realizowana jest w całej Europie przez wolontariuszy i ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania i nowych technologii. W tym roku obchodzimy go w tygodniu między 15 a 23 października. Cieszymy się, że uczniowie z klas IV – VI naszej szkoły brali udział w tych wydarzeniach. Odbyły się warsztaty Scottie Go. Uczniowie przy pomocy kartonowych klocków sterowali kosmitą Scottiem. Pomogli zdobyć mu części zamienne do pojazdu. Dzięki temu stali się ekspertami w tworzeniu algorytmów i poznali podstawy programowania.

  Fundacja Orange organizuje Konkurs Fotograficzny Tydzień Kodowania 2016.

  Prosimy o głosowanie na nasze zdjęcie. Głosować można jeden raz dziennie do 23 października.

  http://welcometabs.com/w/595594 • AKCJA "Opatrunek na Ratunek"

  W ramach projektu "Mały Medyk" Polskiej Akademii Dzieci, którego organizatorem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, klasy II a i II c będą zbierały materiały opatrunkowe dla Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

  Akcja "Opatrunek na Ratunek" będzie trwała do maja 2017 r.

  Przyłącz się do akcji!
  "Mały Medyk"

  18 października 2016 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym nastąpiła inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 w ramach projektu "Mały Medyk" Polskiej Akademii Dzieci, którego organizatorem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W uroczystości udział wzięli uczniowie klasy II a i II c wraz z opiekunami p. Iwoną Domańską, Danutą Wawrzyniak i Katarzyną Zmyśloną. To już piąta edycja projektu gdzie uczniowie złożyli ślubowanie i otrzymali indeksy. Następnie dzieci wysłuchały wykładu Młodego Naukowca pt. "Bakterie". Gość specjalny - Prezes Fundacji: mgr Justyna Janiec-Palczewska - Fundacja Redemptoris Misio, przybliżyła dzieciom na czym polega ich działalność. Uczestnictwo w PAD umożliwia dzieciom kontakt z najnowszymi osiągnięciami nauki i naukowcami oraz rozwijanie własnych pasji naukowych. Wykłady będą odbywać się raz w miesiącu. Gratulujemy naszym "małym studentom".

  http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/uniwersytet-medyczny-w-poznaniu-wreczyl-male-indeksy,3891234,artgal,t,id,tm.html • Dzień Edukacji Narodowej

  W szczególnie ważnym dla wszystkich dniu, w odświętnych strojach wszyscy zebrali się w szkolnej sali gimnastycznej. Zebranych powitała uczennica piątej klasy Agata Stanisławska. A znaleźli się wśród nich nie tylko dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie, ale także emerytowani nauczyciele, burmistrz naszego miasta, pan Maciej Bratborski, przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców oraz pracownicy administracji i obsługi. Poproszona o głos Pani dyrektor, wręczyła nagrody zasłużonym nauczycielom, a także złożyła życzenia dalszej pomyślnej pracy zarówno uczniom jak i nauczycielom. Kilka słów również przekazali zebranym Burmistrz oraz przedstawicielka szkolnej Rady Rodziców.

  W drugiej części apelu, uczniowie ze szkolnej grupy teatralnej pod przewodnictwem pani Katarzyny Mikołajczak zaprezentowali w humorystyczny sposób inscenizację, o tym jak powstał zawód nauczyciela. Po zakończeniu zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

  Każdy uczestnik uroczystości wychodził z sali gimnastycznej pełen uśmiechu.
 • WYCIECZKA KLAS III DO MUZEUM PIEKARSTWA

  W miniony czwartek uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Muzeum Piekartswa w Pleszewie. Podczas warsztatów dzieci zostały zapoznane z historią powstawania chleba. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w informacje przekazywane na temat piekarstwa. Ogromną radość sprawiło im jednak wcielenie się w role piekarzy. Uczniowie wykonali własnoręcznie przepiękne i pyszne bułeczki. Za wspaniałe wypieki zostali obdarowani dyplomami. To była ciekawa lekcja, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci trzecioklasistów.

  Być może wśród nich rośnie już mały piekarz...
 • Zbieramy maskotki dla chorych dzieci!
  Nasz szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji
  zbierania pluszaków dla chorych dzieci ze szpitala w Krotoszynie.

  To fragment listu pani Marzeny Domeńskiej z Czarnego Sadu "Zróbmy chorym dzieciom niespodziankę na Mikołajki. Dzieci kiedy trafiają do szpitala potrzebują wsparcia i otuchy, i czegoś, co pozwoli nie myśleć o bólu i strachu. Uważamy, że taka maskotka jest bardzo dobrą pomocą w tego typu dolegliwościach. Może ona ułatwić również pracę lekarzowi czy ratownikowi medycznemu z najmłodszym pacjentem. Jeżeli uzbiera się ich naprawdę sporo i nie będą mogły być one w całości przyjęte do szpitala, znajdą one swoje miejsce np. w innym szpitalu czy w domu dziecka. Zapraszamy do udziału w akcji chętnych, którzy chcą ujrzeć uśmiech na smutnych twarzyczkach dzieci."

  Akcja trwa do końca listopada. Pluszaki można przynosić do biblioteki szkolnej do p. B. Adamiak :-)

  Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Warsztaty kulinarne

  Uczniowie przygotowując się do warsztatów kulinarnych za pomocą zakupionych tabletów w ramach projektu szukali przepisów na sałatki owocowe oraz dokonali wyboru sałatki wypełniając interaktywną ankietę przygotowaną za pomocą aplikacji Tricider. Ponadto przyswajali sobie wiadomości związane z ułamkami, które spotykamy często korzystając z różnych przepisów. Ćwiczenia z ułamkami dzięki zakupionym pomocom okazały się przyjazne dla uczniów.

  Uczniowie, rodzice i nasi goście, którzy przebywają u nas w szkole w ramach Projektu językowego "Kidspeak"! spotkali się podczas warsztatów kulinarnych. Najpierw musieli rozwiązać zadanie związane z zakupami, a później zrobili szaszłyki i sałatki. Wszystkim podobała się taka nauka matematyki. Spotkanie było też okazją do szlifowania języka angielskiego.

  Ze względu na duże zainteresowanie wśród uczniów i rodziców warsztatami kulinarnymi odbyła się kolejne spotkanie. Tym razem uczestniczyli w nim młodsi uczniowie wraz z rodzicami. Musieli oni zważyć jeden z owoców i przy pomocy dorosłych rozwiązać zadanie matematyczne. Uczestnicy spotkania wykazali się dużą kreatywnością przygotowując ciekawe rzeczy z owoców m.in. łabędź z jabłka, jeż z gruszki i winogrona.

  Nasi uczniowie w sposób innowacyjny przyswajają sobie wiedzę z dziedziny matematyki, która jest przydatna w życiu codziennym.
 • Welcome to "Kidspeak"!

  Tradycją naszej szkoły stało się uczestniczenie w projekcie językowym, który w tym roku nosi nazwę "Kidspeak". Na początku października gościliśmy u nas Rowaidę z Egiptu oraz Irmę z Pakistanu. Dziewczyny pracowały z dziećmi w oddziale przedszkolnym oraz w klasach I – VI. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem brali udział w lekcjach, które prowadzone były w języku angielskim.

  Poniedziałek

  Tego dnia emocje sięgały zenitu. Pierwszy dzwonek powitał nie tylko uczniów naszej szkoły ale również gości z Pakistanu oraz Egiptu. Rowaida i Irma rozpoczęły zajęcia od przywitania uczniów w swoim narodowym języku. Dziewczyny zaprezentowały kilka podstawowych słów w języku arabskim i urdu. Dzieci z zaciekawieniem powtarzały nauczane słowa i zwroty. Ciekawostką było zapisanie imion uczniów w obu językach.

 • W poniedziałek 3 października reprezentanci klas szóstych udali się z naszymi gośćmi Rowaidą i Irmą do Adpalu, zakładu produkującego świeczki. Na miejscu dowiedzieliśmy się ile i na jakie okazje przygotowywane są wyroby. Mogliśmy też zobaczyć obecnie tworzone wzory. Przystankiem był przyzakładowy sklepik, w którym mogliśmy zakupić różne świece.

 • Wtorek

  Pomimo pochmurnej aury nasi uczniowie zaczęli zajęcia z uśmiechem. To Irma i Rowaida swoim pogodnym nastawieniem poprawiły humor dzieciom. Tym razem zaprezentowały liczby od 1 do 10, które swoim kształtem przypominały raczej dziwne obrazki, co bardzo rozbawiło naszych uczniów. Dziewczyny również chciały nauczyć się liczyć, ale w języku polskim. Tutaj role się odwróciły. To uczniowie byli nauczycielami, co sprawiło im ogromną frajdę!

 • A po zajęciach dyskoteka! Jak to zwykle bywa, początki były bardzo trudne. Sala gimnastyczna roiła się od biegających dzieci, tańczących raczej nie było. I znowu na ratunek ruszyły dziewczyny. Karaoke w ich wykonaniu spotkało się z szerokim aplauzem. Każdy zapragnął pochwalić się swoim głosem. Wkrótce także okazało się, że nasza szkoła jest pełna mistrzów tanecznych. Po tańcach pakistańskich i egipskich nastąpiły… nasze szkolne wygibasy. Gdy minęła 19.00 nikt nie chciał iść do domu. W końcu zmęczeni wszyscy udali się do domu. Ten dzień był bardzo udany.

 • Środa

  Podczas kolejnego dnia uczniowie wyruszyli w wirtualną podróż do Pakistanu. Irma przedstawiła dzieciom kulturę i obyczaje panujące w jej rodzinnych stronach. Podczas prezentacji nie zabrakło rekwizytów, które urozmaiciły lekcje. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji o Pakistanie.

  Popołudniowa aura nie rozpieszczała nas słońcem. W ten ponury i deszczowy dzień uczniowie niestety nie mogli wybrać się z gośćmi na wycieczkę po Koźminie. Czas przeznaczony na spacer zastąpiono zabawami, które odbywały się oczywiście w języku angielskim. To było miłe popołudnie, które z pewnością na długo zapadnie dzieciom w pamięci.

 • Piątek

  Rowaida i Irma po raz ostatni spotkały się z uczniami naszej szkoły. Dzieci wysłuchały opowieści o różnych ciekawych zakątkach Pakistanu i Egiptu. Dziewczyny przedstawiły filmy obrazujące tradycyjny taniec i muzykę obu państw. Co więcej, zaprosiły dzieci do tańca i rozdały autografy.

 • Miłym akcentem była wizyta u burmistrza Koźmina – pana Macieja Bratborskiego. Z relacji naszych gości można było wywnioskować, że ich ciepłe przyjęcie w urzędzie zapadnie im na długo w pamięci.

 • Pożegnania nadszedł czas. Łezka w oku zakręciła się każdemu z Nas... Dziękujemy! Thank you!
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Miesiąc wrzesień obfitował w wiele działań projektowych. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją: kliknij tutaj.

  Natomiast w październiku odbędą się warsztaty kulinarne dla uczniów i rodziców.

  W ramach Klubu Gier uczniowie zostaną zapoznani z grą Scotii Goo! Jest to innowacyjna gra do nauki podstaw programowania.

  Zapraszamy do udziału w zajęciach.

  Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców
  "Matematyka wokół nas"
  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Podsumowanie VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

  30 września nasza szkoła wzięła udział w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay). Dzień ten przebiegał pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!". Szkoła otrzymała licencję upoważniającą do organizowania akcji w swojej siedzibie i jej okolicy.

  Przygotowania do świętowania zaczęły się od początku września. Na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych utrwalano tabliczkę mnożenia wykorzystując m. in. specjalne karty do gry, Piramidy matematyczne z tabliczką mnożenia, Pusy, kości, patyczki, łyżki oraz rozwiązując zadania interaktywne zamieszczone w programie Matlandia i na stronie Matematyczne Zoo. Na szkolnych korytarzach pojawiły się zadania związane z tabliczką mnożenia. Uczniowie spacerując po nich brali udział m.in. w zabawie "Matematyczne spacery" oraz "Hasło dnia". Powtarzano rymowanki np. „Pies za płotem szczerzy kły, 9 razy siedem jest 63”. Ponadto śpiewano z tygrysem piosenkę, która utrwalała mnożenie przez 8. Podczas zajęć kółka matematycznego dla uczniów klas szóstych przygotowywano plakaty, certyfikaty oraz losy na egzamin ustny i pisemny. Wspólnie ustalono program obchodów. Członkowie kółka musieli przystąpić do egzaminu z tabliczki mnożenia. Ci, którzy zdali go pomyślnie zostali przydzieleni jako eksperci i asystenci.

  W piątek, przed rozpoczęciem lekcji dyrektor szkoły pani Arleta Szkudlarek otwarła uroczyście obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie z klas IV – VI przystąpili do egzaminu na lekcjach matematyki. W tym roku wielu uczniów z klasy III zdecydowało się sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. Ponadto uczniowie podczas zajęć lekcyjnych korzystali ze strony Matematycznego Zoo, aby rozegrać mecz z innymi zawodnikami z Polski. Niektóre zajęcia odbyły się w pracowni komputerowej. Eksperci i asystenci chodzili po szkole i przepytywali dorosłych z tabliczki mnożenia. Odwiedzili gabinet dyrektora, sekretariat, pokój nauczycielski i bibliotekę. Egzaminy przeprowadzono również na szkolnych korytarzach i w okolicach szkoły. Egzaminy nadzorowali nauczyciele matematyki: Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk. W czwartek odbyły się konkurs, w którym brali udział wszyscy uczniowie klas IV – VI "Mistrz rachunku pamięciowego klasy". Najlepsi zmierzyli się w piątek biorąc udział w konkursie "Mistrz rachunku pamięciowego szkoły".

  Rozdano łącznie 205 legitymacji MT EKSPERT (Ekspert Tabliczki Mnożenia). Cieszymy się, że tyle osób przystąpiło do egzaminu i zdało go. Była to wspaniała okazja do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia zarówno przez dzieci i dorosłych.


 • "Mistrz rachunku pamięciowego klasy"
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców "Matematyka wokół nas"

  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Klub Gier Planszowych

  Rozpoczął już działalność Klub Gier Planszowych. Na pierwszych zajęciach uczniowie korzystali z pakietu "Gramy w piktogramy", dzięki czemu mogli rozwijać swoje umiejętności matematyczne. Uczyli się rozumowania, argumentowania i tworzenia strategii rozwiązywania zadania oraz dobierania modelu matematycznego do treści zadania. Ponadto uczniowie grali w Dobble ćwicząc swoją spostrzegawczość. Nowe gry okazały się dla uczniów bardzo atrakcyjne i pokazały, że matematyki można uczyć się poprzez zabawę.
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców "Matematyka wokół nas"

  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Spotkanie dla rodziców "Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?"

  19 września 2016 roku na terenie naszej szkoły odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas IV – VI z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie. Poprowadziły je Pani Lidia Wasielak i Pani Joanna Sójka. Rodzice dowiedzieli się jakie są style uczenia się i jak pomóc dziecku w nauce w zależności od tego czy dziecko jest słuchowcem, wzrokowcem, czy kinestetykiem. Ponadto przekazano wskazówki jak można pomóc dziecku w nauce matematyki. Podano przykłady dotyczące wykorzystywania sytuacji z życia codziennego do nauki tego niełatwego i często sprawiającego uczniom wiele trudności przedmiotu. Zachęcano, aby grać w dziećmi gry, które ćwiczą różne umiejętności.
 • Projekt "Mały Medyk"

  Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest organizatorem projektu innowacyjnego "Mały Medyk"

  Zajęcia w ramach "Polskiej Akademii Dzieci" (PAD) są projektem innowacyjnym na międzynarodowym rynku edukacyjnym. Opierają się na promowaniu autonomii i kreatywności najmłodszych uczniów. Ich celem jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci. Uczestnictwo w PAD umożliwia dzieciom kontakt z najnowszymi osiągnięciami nauki i naukowcami, oraz rozwijanie własnych pasji naukowych. Daje także szansę dzielenia się nimi ze swoimi rówieśnikami w wyjątkowych warunkach. Dzięki temu nauka staje się dla dzieci niesamowitą przygodą i osobistym przeżyciem.

  Z naszej szkoły 32 uczniów z kl. II a i II c pod opieką nauczycieli Iwony Domańskiej, Danuty Wawrzyniak uczestniczy w roku akademickim 2016/2017 w projekcie „Mały Medyk”


  SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2016

  23. edycja akcji przebiegała pod hasłem:

  "Podaj dalej... drugie życie odpadów"

  Głównym przesłaniem akcji było:

  • promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
  • unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
  • uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

  Zapamiętaj!

  Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
  Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
 • Fotorelacja z Dnia Kropki w naszej szkole
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców

  "Matematyka wokół nas"

  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"


  Rozpoczynamy nasze pierwsze spotkania projektowe realizowane w ramach III edycji Programu mPotęga.

  Dla rodziców uczniów klas IV – VI odbędzie się spotkanie z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie "Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?" Poprowadzą je Pani Lidia Wasielak i Pani Sylwia Minta. Spotkanie odbędzie się 19 września 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. w sali nr 20 o godz. 17.00.

  Ze względu na duże zainteresowanie uczniów Klubem Gier Planszowych na miesiąc wrzesień zaplanowano następujące zajęcia:
  kl. VI – 14.09.16 godz. 13.25 – 14.10,
  kl. V b – 19.09.16 godz. 7.45 – 8.30,
  kl. IV – 19.09.16 godz. 13.25 – 14.10,
  kl. V a – 22.09.16 godz. 13.25 – 14.10.

  Ponadto 30 września uczniowie wezmą udział w akcji VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, która przebiega pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!". Ponadto w tym dniu odbędą się konkursy "Mistrz rachunku pamięciowego klasy" oraz "Mistrz rachunku pamięciowego szkoły".

  Do szkoły dostarczane są już paczki z grami, które zostaną wykorzystane jako pomoce na zajęciach oraz nagrody w organizowanych konkursach.

  Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach.

  Alicja Gawrońska i Jolanta Ratajczyk
 • Jesteśmy znowu razem

  Pierwszego września zabrzmiał po raz pierwszy po wakacjach nasz trójkowy dzwonek. Dźwięk był tak radosny, że nie wypada nie cieszyć się, że skończyły się wakacje. Powróciliśmy do swoich klas, nauczycieli, powitaliśmy nowych uczniów. Najpierw spotkaliśmy się w kościele na mszy św., następnie udaliśmy się do szkoły. Tam w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel rozpoczynający nowy rok szkolny 2016/2017. Serdecznie powitała nas pani dyrektor Arleta Szkudlarek, specjalnie zwróciła się do najmłodszych uczniów naszej szkoły. Życzyła wszystkim samych sukcesów, radości z poznawania, odkrywania pasji i zainteresowań. Na koniec spotkanie w klasach potwierdziło i uświadomiło wszystkim, że NOWY ROK SZKOLNY 2016/2017 CZAS ZACZĄĆ!
 • Zajęcia adaptacyjne

  Pierwsze dni w szkole to ważny moment w życiu dziecka jaki i rodzica. Uczeń który po raz pierwszy przychodzi do szkoły musi oswoić się z nowym miejscem, wychowawcą oraz z rówieśnikami. Natomiast rodzic musi przezwyciężyć własny lęk o to jak dziecko poradzi sobie w nowej sytuacji oraz w nowym miejscu. Dlatego w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia adaptacyjne aby nowi uczniowie mogli poznać się z wychowawcami oraz zapoznać koleżanki i kolegów. Dzieci podczas zajęć nabrały więcej wiary w siebie i poczuły się bezpiecznej w nowym otoczeniu.
 • Projekt dla uczniów klas IV – VI i rodziców

  "Matematyka wokół nas"

  "Projekt dofinansowała Fundacja mBanku"

  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. jest laureatem konkursu grantowego i otrzymała 5 tys. zł w ramach III edycji Programu "mPotęga", którego organizatorami są Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Pozyskane w ten sposób pieniądze pozwolą kupić dwa tablety, które wzbogacą pracownię matematyczną oraz m. in. wiele gier wspomagających uczenie się matematyki (Piktogramy, Sudoku, ScottiGo!., Digit, Tangram). Część z nich zostanie przeznaczona jako nagrody w organizowanych konkursach.

  W ramach projektu odbędą się wydarzenia:

  1. Spotkanie dla rodziców z pracownikiem PPP w Krotoszynie "Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?" (wrzesień).
  2. Obchody VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia połączone z konkursami "Mistrz rachunku pamięciowego klasy, szkoły" (wrzesień).
  3. Warsztaty kulinarne z udziałem rodziców (październik).
  4. Miejsko-Gminny Konkurs Matematyczny "Czar Par" (listopad).
  5. Matematyczne Andrzejki (listopad).
  6. Wieczór gier dla uczniów i rodziców połączony z konkursami "Mistrz gier planszowych", "Mistrz gier komputerowych"; stworzenie gier przez uczniów z użyciem tabletów (grudzień).
  7. Klub Gier Planszowych (raz w miesiącu).
   Gry można wypożyczać do domu na weekend.

  Wszystkie zajęcia odbywać się będą na poziomie II w sali nr 20.

  Serdecznie zapraszam
  Alicja Gawrońska
  • Bezpłatne podręczniki – w ramach dotacji MEN otrzymują uczniowie klas I, II, III, IV i V. Zostaną one przekazane rodzicom i dzieciom w nowym roku szkolnym.
  • Klasy I - III oraz IV - V otrzymują również darmowe ćwiczenia.
  • Podręczniki do religii oraz wszystkie podręczniki do klasy VI kupowane są we własnym zakresie zgodnie z zamieszczonym wykazem.